left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

sub cultura.....

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

sub cultura.....

Mesajde StuntDriver » Joi Noi 03, 2005 11:02 am

Am ramas socat cand am vazut afisele prin oras care vestesc "mare petrecere,mare" la casa de cultura a orasului! Cum se poate asa ceva?"Aiud oras al artelor" sa fie gazda lu' nea Guta :cry: .Se pare ca ce incearca altii sa cladeasca in oras altu in 5 minute il distruge!
Dragi cetateni! Festivalul de muzica folk! Asta da ! Are traditie si are legatura cu cultura omului! Jos palaria...dar......parerea mea este ca maneaua n-are de a face cu traditia si cultura shi ofera o imagine degradanta aiudului si casei de cultura!
Ce parere aveti?
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

precizare

Mesajde ioan » Joi Noi 03, 2005 1:33 pm

O precizare : spectacolul de care se vorbeste nu este organizat de centrul cultural. O firma de impresariat artistic a inchiriat, legal, contra cost, sala de spectacole. Nu exista nici un temei "legal", in afara, poate, de cel de gust artistic, prin care sa fie "interzis" un spectacol de manele. Ramane ca publicul aiudean sa hotarasca daca un astfel de spectacol se va desfasura sau nu, in functie de biletele achizitionate."Altu" nu va interzice niciodata o manifestare doar pe motiv ca lui nu-i place. Va propune, insa, activitati/manifestari alternative. Un spectacol, intr-o sala inchiriata, nu face parte, cred eu, din cultura si traditia Aiudului. Acceptam insa si pozitia celui care scrie, cu specificare ca nu se poate discuta de o pozitie "degradanta" a centrului cultural.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Noi 03, 2005 4:15 pm

Sunt insa si manifestari de calitate artistica care pot contribui la prestigiul Casei de cult., chiar daca se inchiriaza spatiul, nu? Nu discut despre subiectul cu manelele. De multe ori artistii trebuie sa inchirieze galerii si sali speciale si adecvate pentru a-si prezenta munca.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde StuntDriver » Vin Noi 04, 2005 12:29 am

arty fact scrie: De multe ori artistii trebuie sa inchirieze galerii si sali speciale si adecvate pentru a-si prezenta munca.

Tu ai spus! Artistii!! Defineste....cine-i artist? :wink:
Eu inteleg ca,Casa de Cultura nu a organizat acest eveniment dar definitia "Casa de CULTURA" nu iti spune nimic? De ce nu la High Life? :)
Pt ca nici ei nu se injosesc asa de tare.....Locul lor e in "Bufa" sau "Budu" sau pe str Pasunii nu in centrul orasului cu distinctia "Oras al artelor"....
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Iuly » Vin Noi 04, 2005 9:02 am

Daca v-ati uitat la afise mai bine, ati vazut ca nu vine Guta singur. Mai vine cu doi "mari cantareti". Eu astept sa vad diferenta numarului de persoane dintre spectacolul de muzica Folk si acesta de Manele.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Noi 04, 2005 9:18 am

Stuntdriver, daca citeai mai bine vedeai ca nu ma refer la cazul Guta. Departe de mine sa-l consider mare artist. Vorbeam despre afirmatia universalista a lui Ioan, cum ca orice spectacol care se face in sala inchiriata a Casei de Cult. nu defineste lacasul de cultura sau traditiile Aiudului in vreun fel. Se putea sa nu fie Guta si atunci, probabil, Ioan ar fi sustinut ca e o onoare sa aiba invitati pe artistul x sau y. In plus,Casa de cultura nu e o institutie privata. In acest caz, poate sa refuze mai usor sau mai greu anumite performance-uri? Apropos, s-a intamplat vreodata conducerii centrului cultural sa fie contestata pana la amenintarea cu judecata pentru discriminare si impiedicarea dreptului de expresie libera? Interesting to know. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Lun Noi 07, 2005 2:58 am

La concertul de muzica folk ce a avut loc saptamana trecuta au luat parte aproximativ 50 de persoane!Guta o sa umple sala..parerea mea(sunt contra menelelor)..De ce nu s-a organizat in Alba Iulia?!Pt ca motii au amenintat ca arunca in aer "Casa de Cultura" din Alba Iulia,daca va avea loc acest concert.
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde StuntDriver » Lun Noi 07, 2005 11:25 am

Asta o stiam si eu Matule dar daca srciam atunci zicea cineva ca am vise erotice! Te sustin !! Si eu stiu de amenintarea motilor! Bine fac!
Concertul lor orcum se refera la un anumit grup de oameni ,de ce nu se face concertul in centrul cartierului lor?
Mai tzi minte cand a vrut sa concerteze AC\DC la bucuresti ? in urma cu cativa ani? Ce aberatii au scos? Mai ales un domn politist caruia i s-a luat si interviu de catre un ziar si comfrm caruia AC=antichrist,DC=death of christ,pai cam la nivelu acesta de cultura se ridica shi 99% din fanii 'mahalanalelor' ! Saracu ....crezi ca stia el de fizica?Oare stia ca Rockerii au rasturnat guverne shi au facut razboaie civile prin toata lumea ? Si ca au luptat pentru exprimare libera si impotriva rasismului?Sau ca prin muzica rock ii educau pe oameni?
Rocker=satanist ma bufneste rasul nene!!!
Rock=piatra,muzica care a asuprit ideologii comuniste,rasiste! Care in multe tari a luptat si a castigat pentru exprimare libera si pentru libertate...
Drogs,sex and Rock n' roll ! era sloganul guvernului. A fost prima data aruncat asupra fanilor si a interpretilor la primul festival de anvergura in Columbia unde baetzii au crezut ca au invins dar cand guvernul a vazut ce influenta are muzica asupra oamenilor a interzis festivalul,a interzis concertele shi tot ce tinea de muzica,atunci acolo au fost inchisi foarte multi si au murit multi dar au murit pt o cauza pt ca guvernul nu a mai avut ce sa faca...
Sa mai scriu ce inseamna rock-ul?
Apropo de Folk....Matule sti dc au fost asa de putini?(io zic ca au fost mai multu)Ca sa intelegi ce canta tre sa ai si un pic de cultura generala...un IQ mai mare de 30-40...cultura generala din lipsa caruia sufera foarte multi in Aiud dar pentru asta ii nea Ceausescu vinovat el a umplut orasul de ...
Stiti si voi bine...Si pana nu se consuma aceea generatie cam greu sa vorbesti de nivelul de cultura generala in Aiud....
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Lun Noi 07, 2005 3:37 pm

va dau dreptate (si eu sunt contra manelelor) dar tre sa va ganditi ca si sala aia tre intretinuta cu cxeva bani,mda puteau gasii alta locatie dar se pare ca asa a fost sa fie sau a primit ceva si cel acre a dat acceptul sa se tina in casa de cultura

spuneti mai multe de alba si de moti cu amenintarea
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Noi 07, 2005 4:45 pm

Oare de ce ma scapa cate un hohot de ras cand aud chestii de genul "rock-ul care a rasturnat lumi si guverne"? S-o luam usurel cand atribuim calitati superfantastice unor lucruri care tin totusi ... doar de placeri si gusturi personale? Ca-mi place si mie rock-ul si mi-a rasturnat si mie cateva idei prin minte (asa se intampla cand scuturi capul, se mai misca ceva :-))... si tin sa laud intentia concertelor pro africane, in care tot felul de fosti rockeri, actuali "siri" incearca sa stranga fonduri si sa militeze pentru pace... dar... e numai muzica la baza, atat.
Fara a incerca sa iau lucrurile prea in serios, ma gandesc ca manelistii, pe langa soundul nasol al cantecelor lor au reusit sa flateze doar fani avand drept tinte importante in viata femeile,banii si treningurile de firma (nu ca nu ar fi majoritatea interesata de aceste lucruri, hehe)- o, uitam masinile!- poate daca ar fi manelit si intru alte teme
si ar fi facut si ei asemeni lui Sir Bob Geldoff (right?), ar fi oferit spre caritate si scopuri inalte juma din bancnotele lipite de frunte sau varate la chilot, poate lumea i-ar fi privit altfel. Cata vreme altii n-au si tu nu faci decat sa canti cat de mult ai si sa fluturi toate cele dezirabile in fata celui care n-are (iata cata atentie si gratie in analiza manelelor :-)) ajungi in final sa racai si fanul cel mai infocat. Sa zicem , un fel de a urina peste publicul spectator- practica de succes a unor trupe de metal, nope?
Dar nici chiar asa- sa nu comparam manelele cu rock-ul! ;-) Muzici si muzici.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Muzica