left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Sanatate

Manifesatiri sportive ... anunta data lor, comenteaza partidele, spune-ti parerea despre sportivi.

Sanatate

Mesajde arty fact » Lun Iun 13, 2005 8:11 pm

Mi se pare un titlu care ar extinde sfera de interes pentru categoria asta din forum, destul de putin vizitata. Deocamdata insa e ok sa deschid si un asemenea topic. Mi-am plimbat putin ochii peste articolele legate de igiena mentala din "Psiho-Aiudonline". Cine le semneaza si de unde sunt preluate?

Referitor la ce se scria despre atacurile de panica... cred ca un corp slabit sau prost alimentat risca asemenea atacuri indiferent de factorii de stress externi (un job imposibil, probleme personale, etc).Poti avea un car de necazuri, dar sa faci fata OK daca ai un regim alimentar bun si daca faci miscare.

:?:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Aug 04, 2005 10:52 am

Se scria prin ziarele romanesti cum ca romanii prea ingurgiteaza pastile. Nu numai la figurat. Nimeni nu-si pune problema de ce si care ar fi cauza de baza. Oameni bolnavi sunt si in alte parti ale lumii, dar daca ai rosu in gat nu iei ampicilina cu una cu doua. In schimb in Ro, trebuie sa iei si oxacilina si tot felul, altfel o simpla raceala se poate agrava. Cand eram mica aveam mereu gatul inflamat, nu mi se permitea sa mananc inghetata, luam si eu tot felul de pastile. De cand am ajuns in Finlanda, o tara mult mai friguroasa in mod natural decat Romania, rareori m-am racit. Cauza: aerul curat din Suomi, cel poluat de acasa? Am suspectat de multe ori streptococi si alte minunatii, dar mi s-a spus ca nu am asemenea "alieni", ci un gat sensibil si sa nu stau de pilda in mediu cu fumatorii... Cert este ca te imbolnavesti si respirand aerul simplu, de afara, din Ro. Am mai citit si despre alte persoane ajunse tot in tari nordice, mai reci si care au constatat aceeasi rezistenta. Mai putina poluare? Mai multa igiena alimentara? Mai putine medicamente prescrise aiurea? Nu se stie, dar putem mereu sa ne punem macar o intrebare.

In alta ordine de idei, citeam ieri in ziarele finlandeze o stire conform careia japonezii vor sa treaca la diagnosticarea bolilor prin analiza nu neaparat a sangelui, ci a lacrimilor. Cred ca vor exista multi fericiti care vor opta sa planga decat sa piarda sange, sa mai ia vreo infectie prin ace, etc.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Joi Aug 04, 2005 11:28 am

Oare faptul ca in Finalanda is scumpe medicamentele? just kidding.
Ai dreptate cu aerul curat insa depinde si de organism. Decat sa iau ceva contra racelii mai bine fac un ceai or somthn`. Fierbinte. Singurul lucru ce iau medicamentos e aspirina care din cate am auzit face bine nu doar impotriva durerilor de cap.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Aug 04, 2005 6:02 pm

Claudiu, crezi ca generatiile mai tinere din tara incep sa-si dea seama ca nu merita sa iei medicatie serioasa pt orice fleac? Asa e, nu e doar gluma, sunt scumpe tare medicamentele aici, dar asta cred ca e o masura ca lumea sa nu abuzeze in orice situatie banala. Cu toate astea, pe multi am vazut ca merg la farmacie ca la alt magazin, de cumparat haine sau bomboane.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Joi Aug 04, 2005 10:16 pm

arty fact scrie:Claudiu, crezi ca generatiile mai tinere din tara incep sa-si dea seama ca nu merita sa iei medicatie serioasa pt orice fleac? Asa e, nu e doar gluma, sunt scumpe tare medicamentele aici, dar asta cred ca e o masura ca lumea sa nu abuzeze in orice situatie banala. Cu toate astea, pe multi am vazut ca merg la farmacie ca la alt magazin, de cumparat haine sau bomboane.

Probabil ii mentalitatea asta ce o aveau romanii inca de pe vremea lui Ceausescu. Cum atunci nu prea erau medicamente...
Si stii ce se intampla cand ti un caine in cusca si nu il lasi sa zburde pe campii...
o sa faca numai lucrul ala de care a fost privat inainte...
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Dec 03, 2005 11:46 am

Ce parere aveti despre suplimentele nutritive( omega 3, vitamine, alimente imbogatite cu diverse minerale, etc)? Sunt un moft, ceva util doar pentru sportivi sau bune si pt omul simplu si vlaguit?Putem sa extragem numai din alimentatie tot necesarul nutritional?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Sâm Dec 03, 2005 1:23 pm

daca ai o alimentatie sanatoasa nu ai nevoie de suplimente nutritive.
suplimentele nutritive sunt pt sportiva care tre sa iti tina metabolismul intrun ritm alert pt a consuma in mod constant grasimi, si de acea de exemplu culturistii au cate 4-6 mese pe zii, 2 dintre ele fiiind de fapt suplimente nutritive

Probabil ii mentalitatea asta ce o aveau romanii inca de pe vremea lui Ceausescu. Cum atunci nu prea erau medicamente...
Si stii ce se intampla cand ti un caine in cusca si nu il lasi sa zburde pe campii...
o sa faca numai lucrul ala de care a fost privat inainte...

nu e neaparat faptul ca nu erau medicamente sau nu gaseai, probabil mentalitatea, dar gandestete care e primu lucru pe care il faci cand te imbolnavesti, te gandesti sa ieie ceva partile ca poate trece si abia dupa 2-3 zile cand vezi ca ai luat tot ce ai stiu si tot bolnav esti abia apoi mergi la doctor.
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Sâm Dec 03, 2005 1:27 pm

sa-ti dau un exemplu:

un prieten neamt a fost in ro si intamplator sa taiat la deget, nu exagerat de grav. primul lucru pe care la facut sa urcat in masina si direct la spital. ori daac ne gandim bine cati dintre noi merg la spital pt o taietura????

si atunci normal ca romanul ingurgiteaza multe medicamente, daca nu le ia pe cele care trebuie. Si sa fim seriosi ca nici la noi nus chiar asa de ieftine medicamentele
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Dec 04, 2005 10:21 am

In anumite tari nu se dau antibiotice nici macar post operatoriu (sau f putine). Presupun si repet ca ajuta si curatenia, atat a aerului, cat si a obiectelor inconjuratoare.

Am pus problema suplimentelor, deoarece consider ca anume, oricat ai manca tot nu poti obtine exact toate vitaminele din hrana: ar trebui sa mananci f mult si f divers zilnic (ex: nu poti sa ingurgitezi 3 morcovi cruzi,plus trei sfecle, plus ghimbir, plus 3 mere, pe langa cele trei mese normale... digestia ar dura infinit , dar daca le consumi sub forma de suc te si energizezi instant si se absorb in cateva minute toate vitaminele respective.)In plus, anumite alimente contin atribute nutritionale destul de vagi (ex: ceea ce numim junk food- te umfli, dar ceea ce consumi nu te hraneste mai deloc, si practic ramai infometat. Exista si grasi anemici, adica... :-)Sunt grasi, dar la o analiza atenta vezi ca au sangele ca de malnutrit).

Intr-o tara cum e Finlanda, unde climatul este f dificil, iarna, cel putin, eu una nu-mi permit sa nu iau si vitamine pe langa mancarea normala si pe langa sucurile de fructe si legume. Hidratarea cu cca 2 l e obligatorie. Si asa ma simt adesea slabita si ametita de cap. Ficatul este singurul aliment care ma pune pe picioare instantaneu (si ma si tine acolo, hehe...).

Apropos de apa, am intalnit oameni care sustin ca pot trai cu o cana , doua pe zi. Mi se pare incredibil. Eu una as ajunge in coma sa beau atat de putina sau sa mananc iar, f putin. Tu ce zici, R_ Angel?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Sport