left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Iarna nu-i ca vara....

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

Iarna nu-i ca vara....

Mesajde StuntDriver » Joi Dec 15, 2005 12:00 pm

A venit zapada si pe la noi!!Bucurie mare pentru mai toata lumea dar pentru majoritatea soferilor e un cosmar!Oare cei de la Drumuri Si Poduri iar o sa zica,ca a venit pe neasteptate?
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Joi Dec 15, 2005 12:18 pm

cred ca ai postat subiectul gresit....

dar stai linistit cat de tare a putut sa ninga incat sa ai probleme cu circulatia?????
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Joi Dec 15, 2005 12:31 pm

am observat si eu :) dar dupa ce am postat subiectul...
cat de tare a nins? ....ajunge si un centimetru la cauciucurile "de iarna" la mana a doua care le folosesc majoritatea...
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde StuntDriver » Joi Dec 15, 2005 12:38 pm

r_angel , daca ai permis si ai condus iarna sti ce inseamna si o pata de umezeala inghetata pe carosabil...iar cand ninge sti bine cum se face coada in fata la politie cu masini lovite din cauza ca utilajele de dezapezire lipsesc cu desavarsire...cat despre materiale antiderapante sa nu mai vorbim...traditionala sare,care afecteaza grav atat carosabilul cat si caroseria masinilor
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Joi Dec 15, 2005 7:34 pm

aici ai dreptate :) sunt culmea oamenii asta! vine iarna da-i cu sare si nisip si in primavara hai sa facem soseaua :))
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Joi Dec 15, 2005 7:51 pm

soaseaua o fac toamna ei asa ca sa nu reziste
stiu cum se conduce iarna dar sa recunoastem ca de vina sunt si soferii
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Joi Dec 15, 2005 8:52 pm

cum crezi ca se poate sa mergi cu 20 la ora vine o curba la dreapta,virezi dreapta dar masina merge tot inainte si aveam si cauciucuri bune....soferii is de vina sau cei care n-au grija ca drumul sa fie curat si aderent....
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Joi Dec 15, 2005 11:50 pm

e si vina soferilor si a lor
nu tre sa criticam numai pe unii
daca vrei sa circuli fara probleme de iarna iti iei lanturi sau circuli adaptat la conditii
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Vin Dec 16, 2005 12:37 am

in primul rand lanturi poti folosesti numai pe zapada proaspata sau pe drumuri unde zapada depaseste 1 cm pe carosabil altfel risti sa avariezi serios cauciucurile si din masura de precautie devine ceva hazardos deoarece lantul are aderenta pe zapada dar pe asfalt ii periculos si degeaba ai cauciucuri de iarna ca ele te ajuta doar in anumite conditii de drum cat despre conduita poti intra si cu 10 la ora in sant din cauza ghetusului de pe carosabil cu tot cu cauciucuri de iarna!Daca vrei iti si demonstrez in ce conditii te avantajeaza cauciucurile de iarna si lanturile si unde nu ai ce sa faci cu nici una.
Cand ninge si e frig de nu se topeste pe arterele principale cat de cat se actioneaza cu utilaje dar ia vezi ce se intampla de la generala 1 in sus sau catre ciumbrud...Se batatoreste zapada de se face gheata...si ce masuri se ia??...merge tractorul cu nisip si arunca in stanga si in dreapta cate o lopata de nisip. Asta cam sin 5 in 5 metrii.Acest lucru ajuta cam 3 ore ca dupa aceea se amesteca nisipul cu zapada si se face un strat mai gros iesit in relief care forteaza fata masinii intr-o parte...deci pierzi controlul..dupa inca 3-4 ore se topeste in aceea fasie zapada si ai o bucata de asfalt care iti ofera aderenta dar in momentul in care esti in demaraj cum ai dat iara de ghetus cu greu redresezi masina.Iar spre dimineata in loc la fasia de asfalt ai un strat subtire de gheata ce s-a format din zapada topita de nisipul aruncat...
Cerc vicios nu?:) Sti noi ce facem cu cauciucurile folosite?...Le aruncam in mures sau le ardem ..In alte tari se face material antiderapant...
Si apropo de nisip te ajuta putin iarna dar te omoara dupa ce se topeste zapada si ramane nisipul pe asfalt
Sa nu mori de ciuda cand vezi ca tu ti-ai facut tema de casa pentru iarna adica ai cauciucuri ai lanturi platesti rovigneta....si iti derapeaza masina din cauza ca ii doare in cot de pe unii de siguranta drumurilor...de intretinerea lor...si se scuza ca i-a luat iarna prin surprindere???....ete na....
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Vin Dec 16, 2005 2:17 am

"soaseaua o fac toamna ei asa ca sa nu reziste "

pentru ce ar face asa ceva? :) intentionat nu fac ei chestia asta, dar din cauza incopetentei o fac...

soferii de vina? de ce? pentru ca e gheatza pe shosea shi nimeni nu o curatza? hmm... mai gandeste-te la partea asta.
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Vin Dec 16, 2005 11:49 am

unu la mana daca faci soseau toamna tarziu sau dupa ce o dat inghetul o sa ai "placuta surpriza" de a avea primavara gropi mai mari
---cum ai spus incompetenta sau dezinteres pt banul public

soferii de vii------------pt ca marea majoritate nu adapteaza viteza la conditile de trafic, mai ales cei care au permisu de un an doi

si in al doilea rand stuntdriver (alis balint) frumoasa analiza si expunere dar am circulat in conditii mult mai grele decat cele pe care la gasesti catre magina,, in fiecare iarna in 2 saptamani de vacanta fac drumu ala de vreo 20 de ori,,, nu stiu cat de des lai facut tu inainte sa te apuci de taxi,, dar credema ca nu e asa de nasol ca in alte parti.

gandeste cum e sa circuli cu cauciucuri normale uzate circa 30% pe gheta si in in laterale la o palma maxim 2 de masina nametii de zapada (de fapt pereti verticali de zapada) ramasi dupa cei de la dezapezire-----------si nu am avut nici macar o zgarietura pe masina
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Vin Dec 16, 2005 12:21 pm

eu nu vbeam de tine sau de mine eu vbeam in general drumul ala l-am facut si eu de f multe ori inainte sa ma fac taximetrist pt ca am bunici la rimetea si nu-mi povesti de cauciucuri uzate de vara iarna ca la taxi aiud alea se practica deci 2 ierni am circulat 12 cu 24 si 24 cu 24 cu asemenea cauciucuri si la ponor si la cicau si la soimus...sau hoparta sau beta...si crede-ma ca ador drifting-ul mai ales pe gheata:)
Si nu mai vinuii pe soferi.Daca tu adaptezi viteza sau marog ..mergi incet aia nu inseamna ca restu ii sofer prost...sau nu?
Lucrezi cumva la drumuri si poduri de esti asa sensibil la subiact si ii aperi asa de tare..sau pur si simplu toata lumea te intrece pt ca tu adaptezi viteza? :P daca tu ,mergi cu 20 la ora si celalalt merge cu 30 nu inseamna ca el nu adapteaza viteza ci ca el la viteza aceea se simte stapan pe masina .
Sau vrei sa spui ca tu esti sofer bun restu habar n-are si autoritatile n-au nici o vine daca o masina iasa in decor sa se ciocneste cu alta desi mergea cu 50 la ora in afara localitatii si a pus frana de 30 de metrii si tot nui s-a oprit..sau ca mergi cu masina inainte si drumul are inclinatie si masina pur si simplu aluneca in lateral...opresti masina si masina aluneca in spate...te dai jos din masina si te trezesti cu picioarele in aer...iti dai seama ca autoritatile n-au nici o vina...cine l-a pus sa mearga pe drumul acela sau cine l-a pus sa se dea jos din masina nu....
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Vin Dec 16, 2005 10:49 pm

nu le iau apararea, nu am nici un interes, dar credema ca ma simt stapan pe masina si la 140 cu dacia ...........asa ca

numai ca tu nu stii credca ce inseamna adaptare dar asat nu tine numai de viteza, tre sa stii in ce stare tie masina si alte alea,
etc......nare rost sa mai discutam

o sa-ti fac un semn cand trec pe langa tine in oras ca sa vii sa vezi ce "incet" circul
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Sâm Dec 17, 2005 12:46 am

Credema si eu asa vorbeam dar nu-i chiar asa nu stiu daca sti de accidentul meu de la popas din miraslau...cu cauciucuri noi cu frane noi telescoape noi si cu multi multi kilometrii in spatele meu stapan pe masina..dar cand un bou intoarce in fata ta la 20 de metrii poti sa faci ce vrei ....n-ai scapare.Daca mergi cu 60 la ora intr-o secunda parcurgi aprox 16 metrii io aveam suta si cam 8 metrii am lasat urma pe asfalt.Atat am reusit sa-l evit de nu l-am luat in plin ci cu partea dreapta altfel il omoram ca l-am prins in stalpul central.Si eu ziceam ca mie nu m-i se va intampla asa ceva dar uite ca s-a intamplat.Asa ca iti doresc drumuri bune.Si sa sti ca nu ajunge sa fi stapan pe masina ca prosti sunt destui.Si daca tu esti sofer bun si stapan pe masina ii bine dar avem nevoie si de sosele curate si sigure nu?
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Sâm Dec 17, 2005 2:43 pm

eu stiu ca fiecare sofer are stilul sau de a conduce!
eu ma enervez cand vad cati prosti exista pe sosele din tara dar asat e tre si ei sa circule.
era sa am si eu cateva accidente dar am avut noroc ca am reusit sa le feresc
pt mine singura chetie e sa cunosti masina drumul pe care circuli si atunci e putin probabil sa ai accident (asta daca nu dai de prosti cum ai patit tu)
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde StuntDriver » Mar Ian 03, 2006 1:57 pm

In primul rand La Multi Ani pt toata lumea!
De la ultimul mesaj am fost si in bucuresti si la piatra neamt...si sincer jale!!! Pe autostrada cu 50 la ora din cauza zapezii...intre bucuresti si pitesti am intalnit o singura masina de deszapezire care stationa pe banda 3 fara sa faca ceva si pe drum se circula cu o dificultate f mare! Este acceptabil pe autostrada zapada de 10-15 cm....?
La Piatra Neamt cand am fost jale si mai mare intre praid si gheorgheni sunt 43 de km pe care i-am parcurs in 2 ore si am transpirat ca la sauna...
aventura nu altceva. Zapada de vreo 30-40 de cm 3 urme de masina...un microbus un autocar si o masina de teren...practic eu eram plugul pt ca zapada ajungea pana sub nr de inmatriculare...doamne ajuta am trecut dar cu riscul de a ramane inzapezit...cu a doua urcam cum urcam pe linie dreapta mai incercam si a treia dar ma oprea zapada...inainte de curbe stingeam farul ca sa vad daca vine ceva din fata ca si de venea in curba ...doamne fereste...in acei 43 de km n-am facut altceva decat sa redresez masina...
A si sa nu uitam de poleiu din aiud mai exact feleud...unde nu puteai sa stai in picoare pe asfalt ....
La biserica Ortodoxa din feleud a fost si un accident in care unu si-a spart capu destul de bine si unu se tinea si de coaste ... viteza??..aprox 20 la ora...dar degeaba in curba spatele masinii a derapat si cubora de-a latul pe drum de jos venea un tico saraca nu mai avea ce sa faca...practic a fost ca la bowling...Drumurile sau soferii???
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?