left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Integrarea conditionata a Romaniei la 1 ianuarie 2007

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Integrarea conditionata a Romaniei la 1 ianuarie 2007

Mesajde robilix » Mie Mai 17, 2006 8:36 am

Unirea - 17 mai 2007

Ieri la Strasbourg, în urma prezentării raportului CE, s-a anunţat
Integrarea condiţionată a României la 1 ianuarie 2007
• Jose Barroso şi Olli Rehn au sosit la Bucureşti pentru a da mesaje de încu­ra­jare

Raportul Comisiei Europene făcut ieri public la Strasbourg nu a conţinut nici o dată precisă pentru ade­rarea României şi Bulgariei la Uniunea Europeană ci doar recomandări adresate celor două ţări în vederea continuării reformelor şi a eforturilor de integrare. Potrivit lui Jose Barroso, Comisia Europeană va continua monitorizarea României şi Bulgariei, comisarii urmând să facă încă o evaluare a progreselor realizate de cele două ţări la începutul lui octombrie 2006. "Comisia se gândeşte dacă data integrării poate fi men­ţinută 1 ianuarie 2007" în funcţie de progresele înregistrate în perioada următoare în do­meniile marcate cu steguleţe roşii, a mai spus Barroso. În ceea ce priveşte ţara noastră, deşi a făcut progrese însemnate în domeniul economic, trebuie să continue eforturile în lupta împotriva corupţiei, domeniu în care trebuie să obţină rezultate mai bune, în domeniul agriculturii, a siguranţei alimentelor şi a gestionării fondurilor eu­ro­pene, precum şi în cel al drepturilor omului şi minorităţilor. "Există o serie de îngrijorări în privinţa agri­cul­turii şi gestionării fondurilor europene. Dacă îngrijorările privind fondurile europene persistă se va cere o sus­pendare a plăţilor, pentru că noi avem grijă de banii noştri", a atenţionat comisarul pentru integrare, Olli Rehn. Cei doi oficiali europeni au arătat că România şi Bulgaria trebuie să ia în perioada care urmează mă­suri decisive în domeniile marcate cu steguleţe roşii. Preşedintele Comisiei Europene, Jose Barroso, îm­preună cu Comisarul european pentru extindere, Olli Rehn, şi-au programat o vizită la Bucureşti ieri sea­ră, imediat după publicarea raportului, pentru a da mesaje clare de încurajare în privinţa susţinerii rit­mului de continuare a reformelor începute.

Raportul nu exclude posibilitatea ca aderarea să aibă loc la 1 ianuarie 2007, aşa cum au arătat docu­mentele oficiale anterioare ale Uniunii Europene. Imediat după prezentarea raportului de ţară, premierul Călin Popescu Tăriceanu a făcut o declaraţie de presă în care a apreciat faptul că "evaluarea făcută de Co­misia Europeană este una corectă şi obiectivă". În opinia sa "aceasta este cea mai bună evaluare pe care ţara noastră a primit-o până acum de la Bruxelles". (I.P.)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

integrare, DA - dar sa stim si noi !

Mesajde dancor » Sâm Iun 10, 2006 12:35 am

Buna !
Chiar puteti crede ,sau sa va treaca prin cap ca nu vom accesa UE la 01012007 ? Eu zic ca puteti dormi linistiti ,pentru ca :
- majoritatea capitalului bancilor din Romania = Austria,Germania,Grecia
- majoritatea capitalului telefoniei - Austria,Grecia,
- dezvoltarea pe zi ce trece a sectorului de prelucrari pentru auto in Romania - Germania preponderent;
- piata de retail - tarile din centrul europei - investitii de sute mil.euro
Credeti ca totul pe degeaba ?
Deci :D :wink: :arrow: 01.01.2007 = U.E.
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Vasile Ion » Joi Iun 15, 2006 2:52 pm

Dancor are dreptate. în plus de ceea ce spune el mai adaug faptul că bugetul UE este aprobat deja pentru 27 de tari membre şi nu 25 câte sunt la această oră.
Vasile Ion
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania