left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Eurovision 2007 in Helsinki

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Eurovision 2007 in Helsinki

Mesajde arty fact » Sâm Mai 12, 2007 5:10 pm

Nu-mi vine sa cred ca scriu despre Euroviziune, intrucat niciodata nu m-am situat in randul fanilor acestui concurs. Se intampla insa ca sunt in Helsinki si aici s-a organizat anul acesta competitia.Pur accidental am iesit ieri in oras si am ajuns exact la fix in campusul "EV" mentinut in zona centrala Kamppi pentru concertul sustinut de romanii nostri multiculturali (Todomondo) despre care nu prea cunosc multe, dar pe care i-am intalnit in persoana si azi dimineata, tot intamplator si care au fost destul de amabili incat sa accepte a se fotografia cu mine si Vio. :-)Ne-am simtit tare bine si la concertul de ieri; erau in zona si cativa alti romani si am fluturat steagul tarii pentru cauze bune (cantec,solidaritate si expresie a faptului ca vor nu vor, nativii trebuie sa accepte ca existam si noi in Finlanda, romanii). Inainte s-o iau razna... hehe... Robi, am si cateva poze de la evenimente. Unde pot sa le pun si cum sa linkuim mesajul acesta cu ele?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Mai 14, 2007 2:07 pm

am pus pozele in albumul aiudenilor
http://www.aiudonline.ro/albumul_aiuden ... p?album=63
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Mai 14, 2007 6:59 pm

Aha, mersi. E ciudat cat de mica pare o capitala cand e vorba de comunitati mici,cum ar fi aceea romaneasca.E imposibil sa nu te intalnesti cu alti co-nationali, mai ales cand e vorba de un atare eveniment. Si daca cei din tara se prezinta aici e inevitabil sa nu ne intalneasca si ei pe noi, hehe... :-)Si domneste un fel de familiaritate placuta.Nu stiu daca ar fi fost atat de accesibili Todomondo sa ne fi aflat la un concert in Romania.Cine stie?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Mai 23, 2007 9:01 am

Todomondo a fost un esec. E politica frate tot eurovisionul.
Nu merita osteneala.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Mai 23, 2007 8:17 pm

Cand i-am vazut eu in micul concert din piata cu campusul Eurovision, mi s-au parut ok si antrenanti. Si dupa cum am zis, in izolarea de aici, pica bine sa vezi romani, mai ales reprezentand tara in mod creativ. Aici pretentiile se limiteaza la bucurie, nu e vorba numai de o competitie din care trebuie sa iesi castigator, ci participarea conteaza. E o filosofie care se aplica nu numai la Eurovision , ci in educatie, in viata cotidiana.

Te-ai uitat la Eurovision, Horvath? Ce ti-a placut de pe acolo (daca te-ai uitat)?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Mai 23, 2007 8:28 pm

mie mi-a placut Slovenia
http://www.alenkagotar.com
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Mai 23, 2007 8:39 pm

Crede-ma Robi ca nici nu stiu cine a castigat macar. Am vazut accidental o secventa cu bulgarii parca, pe youtube, cu tobe si efecte f goth like. Tu ce parere ai avut despre romani? Ce imagine au ei in tara?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Joi Mai 24, 2007 9:02 am

Aici a fost un scandal in primul rand, castigotorii au fost Marius Moga cu Simplu si Andra cu piesa "Dracula Love", dar au fost descalificati (plagiat sau asa ceva).
Exista ceva in regulament ca piesa cu care se merge la Eurovision nu trebuie difuzat inainte de concurs cu un an.
Si de acest fapt au fost acuzati ca piesa "Dracula Love" a fost difuzat la Premiile MTV Romania acu un an si.
Ma rog la tembeliziune au fost multe emisiuni pe acest subiect si nu prea am urmarit ca ma rog, nam avut chef.
OK, dar era macar o piesa faina, pacat de ei.
Cei te la Todomondo erau departe de ei, dar sa-u gasit metode de a merge ei la Eurovision.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Mai 25, 2007 8:29 am

Nu m-am uitat nici eu la tot, am vazut cateva piese, si mi-a placut din acelea Slovenia

sincer, nici nu am auzit de trupa asta romaneasca pana acum :) ceva melodie parca auzisem de ei, dar asa ca trupa nu stiam nimic de ei (dar na, nu sunt eu exemplul de urmat in cultura formatiilor romanesti)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...