left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

scrisoare catre generatia noastra

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

scrisoare catre generatia noastra

Mesajde r_angel » Sâm Dec 01, 2007 9:49 pm

am citit acest articol undeva pe la jumatatea anului 2006,si acum a aparut pe un site! as fi curios sa vad cam ce parerea aveti despre el si cate de cele ce sunt redate in articol se mai intampla in jiua de azi!!!

" Scrisoare catre generatia noastra
2007-11-30

'Nascuti la inceputul anilor 60-70-80, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri
este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat 'Ascunselea', 'Castel', 'Ratele si vanatorii', 'Tara, tara! Vrem ostasi', 'Prinsea', 'Sticluta cu otrava', 'Pac Pac', 'Hotii si vardistii', ultimii care au strigat 'Un, doi, trei, la perete stai', ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere. Noi am fost ultimii
'Soimi ai Patriei' si ultimii 'Pioneri'.

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI
TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas ... si cine zice ca nu s-a uitat, ori minte, ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa.

Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DM, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atatde Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

Am citit 'Licurici', 'Pif', Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri 'de la TEC' fara sa ne fie teama ca 'au prea multe E-uri', iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.

Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation, ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam 'Fantanita', sau 'Flori, fete sau baieti', sau 'Adevar sau Provocare', sau orice ne dadea un pretext sa 'pupam pe gura' pe cine 'iubeam'.

Noi suntem cei care inca au mai 'cerut prietenia', care inca roseam la cuvantul 'sex', care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie 'De cine iti place?' ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au 'child proof the house', ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea 'Feriti-va de magarus'. Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de 'first-timers'...

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!
--
Dan

Am primit acest mesaj de la o prietena, Irina, un forward de pe o lista de discutii de pe yahoogroups.com. Chiar daca nu ma cunoaste, ii multumesc lui Dan pentru candida rememorare a atator momente inedite din copilaria si adolescenta mea. Chiar daca pe ici pe colo sesizez cate o umbra de regret, pun transformarile pe seama progresului si astept cu nerabdare sa traiesc viitorul!

La Multi Ani de Sf. Andrei. La Multi Ani romanilor de pretutindeni pentru 1 Decembrie, Ziua Nationala a Romaniei!

Daniela Fugaru Kammrath & Echipa 121
df@121.ro

"
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Dec 02, 2007 10:34 am

Fain sa fim nostalgici, desi marele pacat in care se poate cadea este de a ne imagina cum ca noi am fost "primii" sau "ultimii" sau singurii care au trecut prin diverse experiente.Jucandu-ma cu copiii finlandezi de 4-5 ani de la gradi (unde lucrez) am invatat multe cantece si jocuri similare celor ce par unice generatiei noastre, descrise mai sus.Mai stiti cantecelul cu "taranul e pe camp...el are o sotie"?Nu e decat varianta lui "Farmer in the dell"."Hide and seek" e ascunselea, etc.Si blugii elastici sunt iar in voga.Toate se repeta, toate circula...Desigur avem si noi, romanii, cartile, jocurile, modele noastre, dar nu suntem atat de izolati in lume incat sa scapam influentelor exterioare,nici atat de originali incat sa copieze americanii Valentine-ul dupa Dragobetele nostru.:-)Cat despre ultima afirmatie, cum ca am fi o generatie de visatori, invingatori, vizionari, etc- are u for real?lol.Om fi.Cu siguranta nu pt ca am citit "Ciresarii" sau am purtat blugi rupti de rockeri. ;-)Si nici intr-un caz pt ca am mancat cu mainile nespalate sau am luat bere pt parintii nostri.

Vorbind despre cum am petrecut ziua Romaniei- am fost la o petrecere anual organizata de ambasada, in Helsinki.Si am mancat polenta, sic!Adica mamaliga taiata elegant in dreptunghiuri si servita rece. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Dum Dec 02, 2007 1:49 pm

e si nu e ...

cum vorbeau in anii 70 cei din anii 20-30-40 ... cam la fel probabil

viata merge inainte, lucrurile se schimba
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Horvath » Mie Dec 12, 2007 11:14 am

mie mi-ar fi placut sa fi trait oricare generatie dar nu in romania, undeva in nord, norvegia spre exemplu.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Dec 19, 2007 7:01 pm

Esti sigur ca-ti place asa mult frigul si intunericul? Plus sa dai cca 15 euro pe o bere, dear Horvath? :-)
Asa e, trebuie sa ne imaginam ca am fi sau putem fi fericiti oricand si oriunde am trai. Depinde f mult de noi. Cum mi-a zis un coleg de lucru- "...daca stai si astepti sa fie soare in Finlanda, nu o sa prea ai multe zile de fericire..."Cateodata poti fi fericit in orice loc, alteori nimic nu e suficient.Daca stau sa ma gandesc la trecut, abia asteptam sa plec din Aiud si sa descopar lumea, apoi m-am saturat s-o descopar dintr-un loc departat si rece, dar cand ma voi intoarce acasa voi fi probabil nostalgica la gandul verilor finlandeze.Voi ajunge sa concluzionez ca iar ma plictisesc acasa si ca vreau sa ma misc, sa fiu mereu pe drum, sa traiesc cate putin in locuri cat mai exotice.
Vorbind de acestea si perioade favorite:daca as fi trait prin 1800 probabil mi-ar fi placut atmosfera din filmele (zic filmele si nu romanele!)dupa ceea ce a scris Jane Austen: domenii cu parcuri splendide, toata ziua sa citesc sau sa brodez si sa petrec la baluri cu cercul meu intim.Daca ar fi sa vb. de prezent si locatii superbe, mi-ar place si o luna macar sa zac pe o plaja superba, undeva prin Tahiti, sa ma marit din nou si sa port nume polinezian, hahaha... :-9
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: scrisoare catre generatia noastra

Mesajde Horvath » Vin Apr 18, 2008 10:40 am

Iarna este anotimpul meu preferat, fiindca totul este curat si pur.
Vara e naspa, nu vreau sa descriu de ce ca ar fi nasol, dar e naspa rau de tot, doar cu gandul ca poate trebuie sa ma mut in Grecia (Creta) i-mi provoaca ameteli, sper sa nu trebuiasca dar ma rog.
In Norvegia, Suedia, Finlanda, Danemarca intradevar ar fi super, acolo beau tarie nu bere oricum la fel de scump, doar la noi e ieftina.
Am o asa retinere de lumea de azi (poluarea in general) si tot ma gandesc cum era pe vremuri cand se calatorea cu caruta si calre sau pe jos? Cand lumea era mai curat si mai civilizat.
Oare lacomia spre tehnologie si evolutia asta sa ne puna capat? Cam asta cred eu. :plange:
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Aiudeni de peste tot