Monumente, muzee, lăcașe de cult, clădiri cu rezonanţă istorică, popasuri turistice, locuri de vizitat, de petrecere a timpului liber.

Noutăţi interesante în pagina AiudulMeu

Aiudul eşti tu, trecătorule

“Aiudul e locul în care s-au născut lumina, cuvântul şi mângâierea vântului. Şi zbaterea primului sărut. Şi paşii rătăciţi pe străzile pietruite cu umbre, tăceri şi şoapte. Aiudul e Aiud. Aici istoria s-a zidit în timp şi oameni. Zidurile au înălţat, aici, oameni. Oamenii s-au zbătut dincolo şi dincoace de ziduri. Aiudul e existenţa de zi cu zi. Aiudul e un colţ de cer în care raiul se zideşte în ochii trecătorului. Aiudul e timpul în care trăieşti, e timpul pe care-l trăieşti. Aiudul eşti tu, trecătorule.”
de Ioan Hădărig

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

Fotografii din Aiud

Album foto

Fotografii realizate în decursul anilor în Aiud și în zona Aiudului de mai mulți fotografi. Găsiţi fotografii în domeniul: monumente, muzee, lăcașe de cult, clădiri cu rezonanţă istorică și multe alte locuri.

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

fotografii din oraş

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

monumente, muzee

Colegiul Naţional Bethlen Gábor

instituţii de învăţământ

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

lăcaşe de cult, cimitire

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

evenimente, manifestări

Olteni - com Ramet / foto: Radu Colcer

împrejurimile Aiudului

DESPRE AIUD

Așezare

Municipiul Aiud este asezat în culoarul depresionar axat pe cursul mijlociu al Muresului, la contactul celor trei mari …

citește pe larg
Denumirea localității Aiud

Denumirea localității

Etimologia denumirii orasului Aiud este destul de nuantata întrucât începând din secolul al XIII – lea nici un document oficial …

citește pe larg
Evenimente istorice Aiudene

Evenimente istorice

Numeroase vestigii arheologice vorbesc despre existenta unor asezari omenesti în zona Aiudului înca din Comuna primitiva …

citește pe larg
Învățământul aiudean

Învățământul aiudean

Institutiile de învatamânt din Aiud au un trecut renumit. Prima scoala mentionata în documentele vremii a functionat la Magina …

citește pe larg
Stema municipiului Aiud

Stema municipiului Aiud

Stema este sub formă de scut tăiat având partea superioară despicată. În primul cartier, pe câmp rosu o poartă de aur cu cruce …

citește pe larg
Primăria Municipiului Aiud

Primăria Aiud

Primăria municipiului Aiud se află în centrul localitătii, pe str. Cuza Vodă nr.1. În apropierea clădirii se află Cetatea Medievală …

citește pe larg

Aiud, zona Aiudului

Obiective turistice

Monumente, muzee, lăcașe de cult, clădiri cu rezonanţă istorică, popasuri turistice, locuri de vizitat, de petrecere a timpului liber din, şi din zona Aiudului.

foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

cetatea medievală aiud

Muzeul de Istorie Aiud

muzeul de istorie aiud

Muzeul de Ştiinţele Naturii Aiud

muzeul de ştiinţele naturii

Foto: Robert Lixandru / fotolix.eu

colegiul bethlen gábor

Monumentul Calvarul Aiudului

monumentul calvarul aiudului

foto: © Lőrincz Zoltán

castelul de la sâncrai

CE GĂSEȘTI AICI

vezi pagina

Aici găsești monumente, muzee, lăcașe de cult, clădiri cu rezonanţă istorică, popasuri turistice, locuri de vizitat, de petrecere a timpului liber din, şi din zona Aiudului. Dacă ai informații sau ai vizitat alte locații din Aiud sau zona Aiudului dă-ne de veste.

vezi pagina

Fotografii realizate în decursul anilor în Aiud organizate pe categorii și subcategorii. Dacă ai și tu imagini frumoase realizate în Aiud sau zona Aiudului dă-ne de veste.

vezi fotografiile

Aici găsești peste 400 de imagini din colecţia personală de cărţi poştale ale lui Robert Lixandru /fotolix.eu

vezi colecția de imagini

Posibilităţi de cazare în Aiud şi zona Aiudului. Doreşti să adaugi o posibilitate de cazare în Aiud sau în zona Aiudului?

adaugă cazare

Locuri de petrecere a timpului liber, restaurante, pizzeri, baruri, terase.
Doreşti să adaugi un loc de divertisment din Aiud sau din zona Aiudului?

adaugă locație

NOUTĂȚI

Fotografiile lui János Szabó, 1935

Fotografiile lui János Szabó din Aiud și nu numai. O mică parte din moștenirea fotografică a lui  János Szabó se află în prezent în Biblioteca Documentară Bethlen Gábor din Aiud

Imagini ale aiudului

de altădată

400
IMAGINI
24
CATEGORII
1890
DINAINTE DE ANUL