left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Traind "parca", fara viata

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Traind "parca", fara viata

Mesajde blacklove » Lun Sep 29, 2003 2:45 am

Ma tot gandeam daca mai are rost sa postez acest poem scris acu 2 luni,
dar incerc ,doar asa ca sa nu ma uitati...eventual sa-l mai "necajesc" pe Sorin.:)

Scrum in farfuria cu prajituri,
In noaptea ce se ascundea dupa oglinda sufletului.
Acest covor nascut pe pasi de stanca
Vorbeste melodii crestate de valuri in vant,
Pofta de suflet beat,
Cu maini slabite pe parul nebunului...
Ingradita fantoma a libertatzii,
Spune-mi povestea fara sfarsit!
A vietzii trecute de focul primei iubiri,
Mult prea scurta fericire de cantece si zambet smuls,
Din apa amortzita pe varful unei ghetzi
Prin care cerul isi naste astrii...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ganganga » Lun Sep 29, 2003 2:38 pm

A meritat sa o postezi! :wink:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Re: Traind "parca", fara viata

Mesajde sorin anca » Lun Sep 29, 2003 7:10 pm

... sa vezi ca-mi place poemul:)

sorin
sorin anca
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ganganga » Mar Sep 30, 2003 10:38 am

as vrea sa pot sa vad!!

:D

deocamdata ma multumesc sa aud!
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Sep 30, 2003 11:43 pm

Hm... culmea este ca eu il gasesc repetitiv... aceleasi cuvinte si poate aceeasi tema.Totusi sunt de acord cu orice forma de "viata"(pe forum), chiar si cea aflata in inertie!;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

nu atac !!!

Mesajde blacklove » Mie Oct 01, 2003 12:51 am

....mdea ,se pare ca artyfact apreciaza doar ceea ce e "nou" pe forum (toata lumea care se inscrie si posteaza ceva e incurajata si felicitata s.am.d)
"aceleasi cuvinte"=conteaza vocabularul sau felul in care alaturi cuvintele??
daca vrei sa vezi cuvinte noi folosite in poeme itzi recomand http://www.poezie.ro,
unde o sa intalnesti ceva de genul :"beatificare"etc...
"poate aceiasi tema" = ADICA???sunt curios care e tema poemelor mele (sau cum ai inteles u mesajul poemelor )
.... acum pt ganganga: ce ai vrea sa vezi???... si ce auzi defapt?
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Oct 01, 2003 10:48 pm

Se pare ca ai remarcat si tu anumite stereotipii ale moderatoarei ;-). De altfel recomand tuturor citirea noilor proze semnate de d-l Loghin. Ma mira faptul ca nu a comentat nimeni inca (exceptand subsemnata) textele pline de mesaj, ironie, meditatie...Blacklove, dupa cum recunosteai indirect , candva, versurile tale se bazeaza pe aceleasi motive (erotice, suferinde, etc) , dar asta nu ar fi problema cea grava, ele sunt transpuse cam in aceleasi cuvinte (chei tocite?)...Asta mi se intampla si mie cand scriu, fii fara grija si sunt suficient de autocritica (de-asta nu postez aici decat critice!;-)) Ajuta cristalizarea unui stil sau ne blocheaza creativitatea? Iata o intrebare pt tine, pt ceilalti si mai ales pt mine insami. De cativa ani incerc sa-i aflu raspunsul, cu cat devin si eu mai clara, repetitiva, inscrisa intr-un pattern de a concepe artistriile-mi (sunt sigura ca ast cuvant nu apare in poezie.ro ;-)).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Dum Oct 05, 2003 8:39 pm

curios este faptul, ca arty fact s-a trezit tocmai acum sa spuna ca sunt "repetitiv" cand Sorin si ganganga mi-au apreciat in sfarsit un poem,
sau a postat si ea acest raspuns din "inertie" :twisted: (cum a fost obisnuita sa comenteze poemele mele in ultima vreme)
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Oct 05, 2003 8:53 pm

Blacklove, tu stii ca atunci cand imi place ceva laud, cand nu, critic. E simplu.Nu trebuie sa te afecteze; sunt sigura ca toti diferim ca stari si gusturi. Poate ceea ce am remarcat eu ca fiind pozitiv in alte poeme, nu a fost apreciat de catre altii. E ok, firesc. Cat despre faptul ca toti trecem printr-o stare de oboseala (existential sau in creatie) e si asta normal. Eu am fost prima sa recunosc faptul ca scriu "din inertie" (parafrazand nu aduci noutati!:-)).Alt indiciu sunt si versurile tale, ba chiar si titlul subiectului : "traind ... fara viata, parca".Nu? Cat despre Ganga si Sorin, cu toata stima mea si dragostea pt dansii, te referi la ei asemeni unor instante supreme si ultime care dau verdicte in materie de ce e valoros sau nu. Sunt sigura ca vei scrie si alte lucruri care imi vor place mult( din nou, asta nu conteaza, important e sa scrii!)
Ultima oară modificat de arty fact pe Dum Oct 05, 2003 8:59 pm, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Dum Oct 05, 2003 8:57 pm

spune-mi si mie cine a adus ceva nou in poemele sale ,Sorin are stilul lui,ganganga la fel ,ioan...etc. toti avem "stilul" nostru nu??
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Oct 05, 2003 9:02 pm

Noutatea se aduce foarte greu, Blacklove. Si este un ideal destul de modern, ca sa zic asa. In trecut , in arta conta corectitudinea de redare, originalitatea nefiind incurajata (vezi icoanele!). Fiecare era sau generatie sau de ce nu, artist pionier si vizionar aduce ceva nou sau original sau ceva apreciat la un moment dat.

In privinta noastra, suntem inca un grup prea mic si avem nevoie de distanta temporala, obiectivitate, analiza altora asupra a ceea ce insemnam.Poate in viitor, Sorin va fi mai apreciat decat Arghezi (bah, exemplu la plesneala, dar intelegi ce vreau sa zic, nu?)Gloriile de moment sunt efemere (ce pleonasm!), ceea ce azi pare nemaipomenit poate ramane chiar anonim in viitor. Totusi , fiecare lupta prin a se impune cumva, printr-un stil cristalizat sau prin experiment (care repetitiv fiind condus devine tot un stil, adica ofera determinatii si caracterizari ale operei artistului ca fiind "experimentalist" :-)).
Ultima oară modificat de arty fact pe Dum Oct 05, 2003 9:10 pm, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Dum Oct 05, 2003 9:08 pm

nici macar comentarile noastre nu sunt noi ,am ajuns iara la aceeasi treaba ,originalitate ,nou, bla,bla ,
de aceea am spus ca forma asta de arta (cea pe care o "facem" noi ) e demodata
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Oct 05, 2003 9:12 pm

Ai alta sugestie despre cotitura discutiei? ;-) Evident ca "toate-s noi si toate-s vechi", dar asta e, nu inseamna ca nu putem aprecia si afla valoare.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Dum Oct 05, 2003 9:14 pm

daca tot esti online duminica seara ce ar fi sa vb pe irc??? :twisted:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Oct 05, 2003 9:17 pm

Din pacate ma asteapta de facut clatitele cu budincutza!:-) Dar mi-a placut sa povestim si asa. Daca doresti ma poti accesa pe privata, insa in privinta intrebarilor despre arta si cultura prefer o abordare publica, benefica dinamismului forumului. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Traind "parca", fara viata

Mesajde blacklove » Dum Iul 06, 2008 10:41 am

ma gandesc sa va dau in judecata pt incitare la pierderea vremii :)) insa nu stiu daca , dovezile scrise de genul acesta (mesaje pe site) sunt valabile in instanta . o sa cer daune morale o lada de bere si un plin (de benzina sau motorina) (suficient pt un weekend la mare) :kiss: :bebe: :smoke:
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Artisti aiudeni