left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Intrebare

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Intrebare

Mesajde blacklove » Dum Sep 07, 2003 8:32 pm

S-a nascut arta shi din altceva inafara de suferintza sau erotism?
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Re: Intrebare

Mesajde sorin anca » Vin Sep 12, 2003 7:19 pm

buna dragule,

eu cred, dupa parerea mea umila, ca ea s-a nascut (daca se poate vorbi aici de-o nastere) de dragul ei, asa pur si simplu. suferinta venind mai tarziu, cand noi nazuind a o perfectiona, de parca n-ar fi dansa fermecatoare asa cum este, i-am alaturat o idee mai mare decat o viziune ca este imposibila perfectiunea - e un paradox la mijloc: cum poti nazui spre ceva neavand nici o umbra de habar cam cum ar putea arata acest ceva... omul insa este o faptura a riscului... si-m mare disperata sa cautare (ratacire?) a facut posibil pana si inumanul... ehei dureri pe noi destule... ce sa zic... de erotism se foloseste madam arta ca de-o unealta uneori, mai reuseste s-o inalte pe cateun piedestral uneori... dar sunt si mesteri care o trag prin noroi... deci relativ este totul doamne...

sorin
sorin anca
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Sep 14, 2003 3:58 pm

Eu prefer explicatii mai academice. De altfel am si vazut un titlu in biblioteca din Espoo despre nevoia biologica a omului de a face arta. Din pacate multe se acumuleaza prin studiu si eu inca nu am raspunsul dorit. Moartea, durerea, erotismul, samd sunt in genere teme favorite in abordarea artistica, filosofica, stiintifica si restul unghiurilor de vedere...omul are predispozitii analitice, diseca, perfectioneaza, obsedeaza asupra unor lucruri in mai mare sau mai putina masura.Nazuim spre imposibil si nemaiintalnit, insa nu ne putem desprinde de limitele a ceea ce suntem (vezi reprezentarile corpului in suprarealism- tot un picior, o curba, un ochi aduce aminte de acelasi trup pe care il avem si nu putem scapa de el prin imaginatie... un cap patrat in cubism inseamna tot cap si se refera tot la oameni, portretul a ceea ce sunt). Desigur ai putea ca artist sa te interesezi mai mult de peisaje,natura moarta, decorativitatea inocenta si sa te detasezi de mesagistica lucrarilor tale. In schimb daca esti manuitor de pix , scriitor, nu ai cum sa vorbesti numai despre blandetea firului de iarba.

Sorine, am incercat sa ma inscriu pe forumul Galateei, insa imi apare ceva scris in germana si habar nu am de ce imi respinge parola. De ce nu treci la engleza? Sunt sigura ca mai multi cunoastem limba lui Tony Blair decat pe cea a lui Hegel!;-) Ti-am trimis si poeme pt revista, sper sa le fi primit si sa le gasesti potrivite scopurilor publicatiei tale.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Intrebare

Mesajde blacklove » Dum Iul 06, 2008 10:44 am

Buna intrebare , merita sa o mai pun odata ! :bebe: :smoke:
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Artisti aiudeni