left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Greva generala in sistemul bugetar

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Mesajde robilix » Dum Mai 30, 2010 4:26 pm

Monitorul de Alba - 28 mai 2010

Autor: Mihaela MORARU Corneliu Manuel SIRBU Cristi FLESCHIN

Majoritatea angajatilor din sistemul bugetar din judetul Alba se pregatesc sa intre in greva generala programata pentru inceputul saptaminii viitoare. Documentele organizatorice au sosit in teritoriu din partea confederatiilor sindicale, iar responsabilii din Alba au demarat deja operatiunea de stringere de semnaturi.

In functie de numarul celor care sustin masurile de protest se va stabili daca greva generala va fi declansata. Este insa aproape sigur ca masura anuntata deja la nivel central va fi adoptata si la nivel local. “Am vazut ca se aduna semnaturi in rindul angajatilor din cadrul primariei. Din cite stiu sint decisi sa intre in greva. Am inteles ca sint si persoane care refuza, dar nu din cauza ca nu sustin cererile ci pentru ca nu sint de acord cu liderii de sindicat. Vom sti mai multe in zilele urmatoare”, a declarat purtatorul de cuvint al primariei din Sebes, Nicoleta Lemeny.

Alba Iulia asteapta semnalul

Situatia este similara si in cadrul primariei din Alba Iulia. “Stringem semnaturi. Imediat ce primim instiintarea de la confederatie, demaram actiunea. Vom vedea. Daca angajatii primariei sint multumiti de masurile anuntate, atunci nu intram in greva. Din cite stiu sindicalistii nostrii sustin insa miscarile. Oricum vom sustine misca-rile de protest pentru ca sintem afiliati confederatiei care a decis organizarea grevei”, a explicat si Dalia Dumitru, liderul sindical al bugetarilor din cadrul administratiei locale din Alba Iulia.

Greva generala la Ocna Mures

Angajatii Primariei Ocna Mures se vor afla, luni, in greva generala, toate activitatile institutiei urmind sa fie afectate. Primarul Augustin Dragut a declarat ca s-a intilnit ieri cu sindicalistii, care l-au informat in legatura cu decizia luata, precizind insa ca protestul va dura doar o zi.
Astfel, locuitorii orasului Ocna Mures nu vor putea apela la serviciile angajatilor din primarie, in cursul zilei de luni, cu exceptia cazurilor in care este vorba despre urgente. “Se intrerupe activitatea din primarie, inclusiv programul de lucru cu publicul. Vor fi insa asigurate urgentele. De exemplu daca este vorba despre o nastere sau un deces, nu ii vom trimite pe oameni la plimbare. De asemenea, va lucra si politia comunitara si personalul care asigura interventii in situatii de urgenta”, a declarat prmarul Augustin Dragut.

Greva partiala la Aiud

Angajatii Primariei Aiud se vor afla intr-o greva partiala, in sensul ca sindicalistii nu vor asigura activitatile interne ale institutiei, urmind sa lucreze doar cei care interactioneaza cu publicul. “Sindicatul functionarilor din Primaria Aiud se afiliaza la miscarile de protest de la nivel national si sustine toate revendicarile. Sindicalistii au decis ca cetatenii Aiudului nu pot fi tinuti la usa, asa ca problemele acestora vor fi rezolvate. In rest, nu se lucreaza in primarie”, a declarat purtatorul de cuvint al Primariei Aiud, Ada Rus. Aceasta a precizat ca protestul este preconizat doar pentru ziua de luni. De asemenea, ea a mai spus ca, in cursul zilei de astazi va avea loc o noua intilnire a sindicalistilor, in cadrul careia va fi luata o decizie finala in legatura cu protestele de saptamina viitoare.

Nu intra in greva

La Primaria Blaj, activitatea se va desfasura normal, sindicalistii nefiind de acord cu intreruperea activitatii. “Am avut consultari cu oamenii si, din vreo suta, nu am gasit cinci care sa vrea sa faca greva. Oamenii mi-au spus ca si asa au bani putini, multi au rate si nu isi permit sa piarda banii nici macar pentru o zi de munca. In plus, le este frica si de eventuale disponibilizari desi, din cite stiu, la noi nu se pune aceasta problema. Dorim, in schimb, sa participam cu o delegatie la mitingul de la Alba Iulia”, a declarat liderul de sindicat din Primaria Blaj, Dan Isaila.

Nici sindicalistii din Consiliul Judetean Alba nu vor participa la nici o actiune de protest, din cauza ca sindicatul de aici nu a reusit nici pina acum sa se afilieze la o confederatie natio-nala.

Nu toti liderii de sindicat de la nivel local au putut fi contactati, insa este aproape sigur ca protestele vor cuprinde si sistemul sanitar din judetul Alba, pe cel educational si chiar o parte a societatilor cu capital partial sau total de stat. “Nu stim ce va iesi. Noi ne-am asumat urmarile acestor miscari si asteptam re-zultalele. Sincer, nu prea avem sperante, mai ales ca liderii de sindicat sint asa cum sint, insa mergem inainte”, a explicat un sindicalist din invatamint. Cert este ca autoritatile din Romania se pregatesc de un blocaj total incepind de luni, in masura in care sindicalistii anunta ca nu au stabilit inca un termen la care sa opreasca greva generala si ca asteapta reactiile guvernantilor.

“Sanatatea” picheteaza Prefectura

“La noi situatia este putin diferita. In primul rind, in ziua de luni avem programata o greva de solidaritate. Vom avea un miting la care asteptam 1.500 de oameni in fata Prefecturii Alba. Apoi in ziua motiunii de cenzura, greva generala de o zi si in functie de rezultatele actiunilor sindicale si politice vom hotari ce facem mai departe”, a declarat si liderul de sindicat al SANITAS Alba, Marius Sepi.

Finantele fac greva de solidaritate

Liderul de sindicat de la Directia Generala a Finantelor Publice Alba, Nicolae Iordache a declarat ieri ca un numar de 400 de sindicalisti din cadrul institutiei amintite vor intra luni 31 mai in greva de solidaritate cu marile federatii sindicale din tara care au anuntat proteste impotriva masurilor stabilite de Guvern in ce priveste reducerea cu 25% a salariilor si cu 15% a majoritatii pensiilor. Iordache a mentionat ca activitatea la nivelul institutiei nu va fi afectata, in conditiile in care angajatii Directiei vor veni la serviciu, iar greva va consta doar intr-o “declaratie de solidaritate” cu sindicalistii care vor intra cu adeva-rat in greva, dar care nu vor fi platiti pentru zilele respective.
“Nu vor fi probleme”

Directorul Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Alba, Corneliu Engi a precizat la rindul sau ca, pina in cursul zilei de ieri nu a fost anuntat ca vreunul dintre cei 55 de angajati ar intentiona sa intre luni in greva. “Sint convins ca activitatea institutiei, in special cea de la ghisee, unde se lucreaza cu publicul nu va avea deloc de suferit”, a declarat Engi. El a mai mentionat ca nici cu prilejul altor astfel de proteste sindicale, nu au fost probleme.

Unii da, altii ba

Directorul coordonator al Casei Judetene de Pensii Alba, Nicolae Nartea a aratat ca a procedat in conformitate cu legea si a discutat cu liderii celor doua sindicate ce functioneaza la ni-velul institutiei. “I-am informat, iar conform legii ei trebuie sa comunice daca se va face greva, si ce numar de persoane vor adera la acest protest. Am primit un raspuns doar de la unul din sindicate, dar in care nu se mentiona si numarul grevistilor. Oricum, potrivit aceleiasi legi trebuie sa stim exact cite persoane vor face greva, pentru ca ele nu vor fi platite pentru zilele in cauza”, a declarat Nicolae Nartea.

Dialog social “convocat” de prefect

Cosmin Lupu, consilierul prefectului de Alba Stefan Bardan a declarat ieri ca seful Executivului judetean i-a invitat pentru simbata la ora 11.00 la sediul Palatului Administrativ pe liderii tuturor sindicatelor din judet, dar si pe toti parlamentarii de Alba, pentru a participa la un dialog social legat de aceasta situatie generata de masurile impuse de Guvern.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare