left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni in America, viata de acolo

Informatii in materie de emigrare, viata in strainatate.

Moderator: JustAngel

Aiudeni in America, viata de acolo

Mesajde robilix » Sâm Ian 10, 2004 12:57 pm

Ai plecat din Aiud si locuiesti intr-o tara din America?

Spune-ne si noua cum e viata acolo, cum ai ajuns acolo.

Te-ai integrat intr-o cumunitate de romani?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Zoltan Kerekes » Sâm Aug 27, 2005 5:16 pm

nu demult am venit in sua. acum sunt in texas, san antonio. E frumos aici, iti permiti cam tot ce-ti doresti, salariile fiind mari, iar preturile (multele)mai mici ca in romania. Insa pe langa toate astea, parerea mea e...ca este mai bine in romania. acolo esti inconjurat de prieteni, distractie, tot felul. aici lipsesc astea. si in plus, fete frumoase NU gasesti...aproape nici una. Ce va pot sfatui, e ca daca doar banii va intereseaza aici se poate castiga. dar cam atat. insa daca vrei sa-ti traiesti viata,si sa te bucuri de ea, romania sau europa e muult peste sua.imi doresc sa ajung acasa, si sper sa o pot face cat mai curand.
conlcuzie: aici nu merita trait, doar pe o periaoada mai scurta...sau pt a face bani...poate altii din sua, au alta parere..a mea asta este desi stau intr-un stat renumit si frumos din sua...in Texas
Zoltan Kerekes
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Dum Aug 28, 2005 9:04 am

Fericiti cei care stiu ca au doar un scop finit si vor sa traiasca, nu numai sa munceasca. Pt ca in acest caz nu se vor teme sa aleaga o viata reala, chiar daca ar insemna sa se intoarca intr-o tara mai saraca si problematica (vezi Ro). Deocamdata eu nu am de ales.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde andreea17 » Vin Feb 17, 2006 12:38 am

Pai da! Eu am 17 ani si vara trecuta am venit aici in Seattle,Wa si nu pot spune ca nu imi merge bine,mai bine zis imi merge super dar totusi aici nu poti gasi fericirea...ff rar...mai bine zis aici oameni numa munces si munces....si dak ne gandim,asta e un lucru rau dar cel putin aici dak lucri,iei bani,dar sigur ca vrei sa te intorci in tara ta natala,chiar dak e saraca sau nu.
Nu tra sa uiti niciodata de unde ai plecat!
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde JustAngel » Sâm Apr 22, 2006 9:01 pm

Zoltan si Andreea au dreptate. In America de Nord este asa cum spun ei. Munca si doar munca.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde andreea17 » Vin Apr 28, 2006 11:57 pm

Multumesc pentru intelege dar sa stii ca aici am intalnit oamenicare stiu sa isi traiasca viata cu bani sifericire.
Ma bucur mult de tot ca am ajuns sa cunosc astfel de oameni pentru ca incepusem sa cred ca in statele unite nu exista numa oameni care vor bani si bani si bani.
dar nu e asa. este frumos aici si de toate dar cate o data am senzatia ca nu e de mine. :?
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde babilou » Vin Oct 20, 2006 5:25 pm

Incepand cu 16 octombrie 2006 au intrat in vigoare modificari ale regulamentului de selectare a emigrantilor pentru provincia Quebec, Canada.
Anuntul a fost facut de Lise Theriault, ministra Imigratiei si a Comunitatilor Culturale din Quebec.

Practic se va continua selectia candidatilor cu studii superioare, dar candidatii care nu le au, si care pot dovedi ca au o meserie sau o specializare vor primi punctaj suplimentar, ceea ce le va permite sa se califice pentru emigrare.

Deja cunosc cazul unei familii care a trecut de interviu in 16 octombrie, el de profesie mecanic auto (a terminat Liceul Auto Aiud) iar ea absolventa de liceu economic, amandoi cu experienta in domeniul lor.

La mare cautare sunt acum aici sudorii, instalatorii, muncitorii in constructii, reparatii auto, soferii, bucatarii, prelucratorii prin aschiere....
babilou
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Mar Oct 24, 2006 10:36 am

mai tineti minte melodia cantata de vama veche "americanii-s de vina ......" :)
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde babilou » Vin Feb 23, 2007 4:05 am

Mai multe informatii de spre emigrarea in Canada si probleme conexe gasiti pe http://www.quebec.ro si http://www.montreal.ro (site-uri in l. romana).
babilou
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Vin Mar 02, 2007 12:41 am

Horvath scrie:mai tineti minte melodia cantata de vama veche "americanii-s de vina ......" :)

f***-i in gur* **-i ***... :D
Da da tinem... 8)
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Re: Aiudeni in America, viata de acolo

Mesajde andreutza66 » Mar Mar 16, 2010 12:30 pm

De fiecare data cand incerc sa trimit colete din America utilizez serviciul gratuit de la Viaddress.com pentru a face cumparaturi din Statele Unite deoarece acestea ofera o adresa virtuala gratuita in SUA , astfel incat sa poti face cumparaturi de la orice comerciant din Statele Unite ale Americii sau de la orice vanzator online din America si Viaddress iti aduce acasa pachetele.

Inregistrarea pe http://www.viaddress.com este gratuita. Veti primi un e-mail cu adresa dvs. SUA instantaneu. Puteti, de asemenea, sa cumparati produsele dorite fara comision în cazul în care vanzatorul din SUA nu accepta carti de credit internationale. Este foarte util! Puteti verifica: http://www.viaddress.com
andreutza66

Re:

Mesajde Maxalama » Joi Iun 17, 2010 10:05 pm

JustAngel scrie:Zoltan si Andreea au dreptate. In America de Nord este asa cum spun ei. Munca si doar munca.

Daca prin 'munca si doar munca' intelegem a-ti exercita calitatile si pregatirea profesionala dobindite prin educatie, scoala vietii, sau orice alt mijloc, atunci ma dumiresc dece Ro nu este acolo unde am dori noi sa fie (!!!)

Ori nu poti sa te bucuri de viata, ori nu vrei sa te bucuri de viata !!! Indiferent care din alternative e valabila, nu e treaba mea sa chestionez. Atita doar: gindeste-te inainte sa opinezi.
Maxalama
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Aiudeni in strainatate