left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

"Profilul aerului", un nou volum semnat de Casandra Ioan

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

"Profilul aerului", un nou volum semnat de Casandra Ioan

Mesajde robilix » Dum Ian 02, 2011 5:25 pm

Ziarul Unirea - 29 decembrie 2010

“Profilul aerului”, un nou volum semnat de Casandra Ioan

Pe tânăra şi talentata poetă şi traducătoare aiudeană Casandra Ion am avut ocazia să o cunosc la una dintre ediţiile Taberei internaţionale de artă plastică Inter-Art, şi mi-a lăsat o amintire deosebit de frumoasă. Cu atât mai mult cu cât cea care a “girat” despre calităţile interdisciplinare ale tinerei aiudene a fost doamna Patricia Goodrich, din SUA, de ale cărei referinţe nu puteam să nu ţin seama. Prin urmare am fost bucuros să aflu că sub semnătura Casandrei a mai apărut, recent, un volum de versuri intitulat “Profilul aerului”, sub egida Editurii “Limes”, din Cluj Napoca. Nu am primit încă volumul cu pricina ca să mă pot exprima în cunoştinţă de cauză la adresa calităţii acestuia, dar faptul că la lansarea volumului a participat, din partea Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Alba- Hunedoara, poetul Mircea Stâncel, este o recomandare la fel de bună ca şi cele ale doamnei Goodrich. Lansarea a avut loc la cercul de literatură al Liceului Tehnic din Aiud iar cu acest prilej poetul Mircea Stâncel a citit din volumele proprii. De menţionat faptul că poetul nu ar fi lecturat, din modestie, dar se pare că există un program elaborat de Filiala Alba- Hunedoara a USR, care cuprinde lectură publică în diferite locaţii şi spaţii din judeţul nostru. Felicitări Casandrei şi sperăm să o vedem curând la Alba Iulia, în calitate de colegă de filială cu poetul Mircea Stâncel. (I.H.)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare