left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Concert Tagma, Day One, Non Profit, Our Band

Se apropie vreo manifestare in Aiud? ... aici trebui sa scrii despre ea.

Concert Tagma, Day One, Non Profit, Our Band

Mesajde Csabike » Sâm Mar 10, 2012 3:34 pm

Aiud, Beciul Protehnica

Sambata 10 Martie 2012 concert maraton cu baie de sunet pe ritmuri de la folk la rock impreuna cu trupele:

TAGMA, DAY ONE, NON PROFIT, OUR BAND

TAGMA
Trupa TAGMA s-a format in Sibiu in vara lui 2009, dupa incheierea proiectului “Buricul Pamantului”, cuprinzand o parte din membrii fostei trupe si anume: Adi – tobe, Flory – vioara/clape si Vio voce/chitara.
Pentru a fi in formula completa, ne mai trebuia un bas, asa ca am cooptat un membru nou, in persoana lui Ionut.
Idei aveam, elanul si avantul tineresc dadeau pe-afara, asa ca ne-am apucat de repetitii initial pentru a reface unele din piesele de la fostul proiect, iar ulterior sa punem cap la cap propriile idei si “viziuni” care deja se conturau in cateva piese in numeroasele sesiuni de repetitii in care eram implicati.
Pana in iarna aceluiasi an s-au adunat 10 piese cu care ne-am gandit sa “spargem gheata” cuprinzandu-le pe un prin album. Zis si facut, in iarna aceluiasi an incepeam inregistrarile celui ce avea sa fie albumul de debut al unui proiect ce va fi intitulat “TAGMA”.
Motivul pentru care am pus cap la cap acest material a fost dorinta de a ne face cunoscuti si de transmite un mesaj iubitorilor de gen.
Scriem despre dragoste, nu ne ferim nici sa dam indemnuri, abordam uneori si un fin si usor protest impotriva a tot ce merge prost in lumea asta (si credeti-ne sunt destule lucruri la care putem face referire, mult timp de acum incolo).
Ce sa zicem despre noi?... am invatat sa cantam din variate si numeroase surse si scoli, am crescut ca artisti in diverse proiecte, ne-am maturizat in “Buricul Pamantului” si dorim sa ne “desavarsim” in acest proiect numit “TAGMA”, in care punem mult suflet, pasiune si energie.
... Inainte de toate, suntem iubitori de muzica rock, suntem la fel de nemultumiti ca toti iubitorii de rock din tara de “slaba miscare” din Romania a acestui fenomen/curent muzical.

DAY ONE
Formația s-a înființat în Sebeș în 2006 la inițiativa lui Alex Tarocco (tobe) și a lui Beti Constantin ( chitară).
În 5 ani de activitate, Day One a avut peste 60 de concerte în toată țara și nu numai, împărțind scena cu cele mai mari trupe din România precum Zdob si Zdup, Holograf, Phoenix, Iris, Cargo, Compact, Direcția 5, Bere Gratis, Sistem, Voltaj, Vitza de Vie etc, iar în 2008 a fost în turneu prin România cu artistul internațional Roy Martin.
In 2007 formatia Day One a representat Romania la festivalul din Komarom (HU).
Au avut un single în 2008, un Lp de 4 piese în 2009 și un album oficial în 2011 care se numește – DEPARTE
ce zice lumea despre Day One?
(... nu ai cum să nu te regăsești în unele compoziții, dar și faptul că abordează mai multe stiluri muzicale (rock, pop,punk, folk), iar acest lucru face din concert un adevărat show. Piesele sunt dinamice, antrenante, cu refrene ușor de reținut; alteori sunt lente, lăsând chitara și vocea să pătrundă-n suflet...) (sursa 21art.ro)

NON PROFIT- http://www.youtube.com/watch?v=ItrKDG5O ... ture=share

OUR BAND- http://www.youtube.com/watch?v=M8yxEVlj ... re=related

https://www.facebook.com/events/326151190760359/
Csabike
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Înapoi la Manifestari, concerte, expozitii ...