left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Curiozitati

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Curiozitati

Mesajde trenuletz » Lun Mar 10, 2003 4:43 am

In anul 1974 o echipa de muncitori care lucrau pe malul Muresului la aprox. 2 km de Aiud au descoperit un obiect a carui forma si compozitie au starnit curiozitatea.Acesta este cunoscut sub denumirea de Obiectul de la Aiud.
Are forma unui ciocan si este compus dintr-un aliaj care contine 12 elemente, materialul de baza fiind aluminiul.
Vechimea lui s-a estimat ca fiind de aproximativ 300-400 si avand in vedere ca omenirea a descoperit aluminiul acum aproximativ 150 de ani nu s-a gasit nici o explicatie pentru provenienta lui.
Acum obiectul se afla la Muzeul de Istorie a Transilvaniei din Cluj unde zace intr-un depozit.
Articole amanuntite cu poze si date exacte il gasiti la adresele:
http://www.formula-as.ro/474as/enigme.html
si
http://www.eugenkarban.de/rom/mistere/desc/aiud.htm
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Mar 10, 2003 7:46 pm

Ma intreb ce cauta obiectul de la Aiud in depozitul de la Cluj. Asta e intrebarea si ... curiozitatea mea.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Mar 10, 2003 7:49 pm

dar ce legatura are acest mesaj cu hobby-ul?
plus ca despre acest mesaj este un srticol lung, cu poze .... la sectiunea articole
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Mar 10, 2003 7:53 pm

Hobby-ul lui Trenuletz presupun ca sunt aceste curiozitati si descoperirea misterelor, nu? :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Mar Mar 11, 2003 5:43 am

Ma bucur sa vad ca sant laudat pentru acest subiect :D nu am gasit nimic pe forum despre el poate nu am fost prea atent, poate subiectul a fost tratat inainte ca eu sa descopar acest forum. dar a trecut si gresala am facut-o.
De ce l-am incadrat la hobby ?..... ,poate era mai potrivit la Articole dar nu vad o foarte mare diferenta , daca te uiti la lista cu subiecte de pe pagina pricipala nu prea ai de ales, pentru un subiect ca acesta.

Obiectul in cauza nu stiu ce cauta in cluj,probabil ca a fost trimis acolo pentru a fi cercetat , motive pot fi o multime. Si pe mine ma deranjeaza ideea ca nu ii expus la muezeul din aiud(in cluj sta in depozit) dar..
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Mar 11, 2003 4:21 pm

nici o problema, sa fi mai atent ;)

aici gasesti despre acest obiect
viewtopic.php?t=120
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde trenuletz » Mar Mar 11, 2003 5:19 pm

Da .... frumos articol si foarte amanuntit :)
Te rog sa stergi Curiozitatzi ca eu nu stiu cum sa o fac
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Mar 11, 2003 5:28 pm

:) :roll:
nu, lasa, daca asta e hobby-ul tau ;) mai asteptam si alte curiozitati ;)
stii ca sunt destul de multe .. un fel de stiati ca gasesti la
viewtopic.php?t=60

:) daca mai stii si tu altele :arrow: le adaugam in lista
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde trenuletz » Lun Apr 07, 2003 1:51 am

http://www.albinoblacksheep.com/flash/mind.php

:D :D foarte ciudat sa-mi zicetzi parerea
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Mai 07, 2003 10:03 am

Ieri am vazut un documentar despre oameni care au ales sa-si modifice corpul, estetic, prin operatii, implanturi si tatuaje. Erau cazuri extreme si toti fusesera in copilarie frustrati de atentie:Omul pisica (si-a operat buza, despicand-o, tatuat ca o pisica pe tot corpul, isi ataseaza acum si o coada, momentan doar electronica, functionand pe baza de baterie), Omul Soparla, Omul Enigma si sotia sa Femeia felina.Toti sunt educati, unul parca are si diploma de filosof si toti au dorit sa exprime si sa caute frumusete altfel. A fi complet verzi, cu cornite implantate sau mustati de plastic gaurindu-le falcile,suferind sute de ore transformarile, etc ii face sa se simta la fel de bine ca si pe frumoasele "standard" de azi (ex- Pam Anderson sau alte implantate cu silicon).In tarile vestice tatuajul si body piercing-ul au devenit o moda, in Oceania si alte "zone salbatice"aceste "infrumusetari" erau traditie.
Exista persoane din Aiud care au adoptat aceasta moda, incercand sa depaseasca limita "accesorizarii" corporale? Daca da, cum sunt ei vazuti in societate?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Dec 04, 2003 4:59 pm

Ehe Arty ,,:)
a fost odata in Aiud (lol ,incepe ca o poveste dar e adevart :lol: )un tip din Alba Iulia aranjat, coafat si intzolit cu accesorii (mai ceva ca solistul de la Prodigy)si toata lumea se uita ca la circ la el,ba mai mult ,a ajuns si in curte la politie ca sa fie "examinat" ca pe un specimen rar sau extraterestru.
Deci e clar ca in Aiud si inca in Romania lumea nu poate sa "accepte" inca sa te exprimi si in felul acesta.Mi se pare normal deoarece 40 de ani lumea nu avea cum sa vada la televizor sau prin alte mijloace media ,care sunt tendintele in lume,mai ales in vestul europei si U.S.A.
Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca au trecut deja 14 ani de democratzie/libertate si inca lumea nu s-a adaptat/eliberat ca sa poate sa-i accepte pe totzi asa cum sunt, atata vreme cat sunt binenteles civilizatzi si nu incalca legea.
Si apropo de chestia asta inca o tampenie care ma deranjeaza :
-de ce inca la noi biserica se implica in politica (ma refer in primul rand la legalizarea prostitutziei);
nu cred ca in tzarile civilizate biserica se mai implica in politica desii am inteles ca in Italia si Grecia lucrurile stau ca la noi /poate si mai si;
un tanar filozof din aiud foarte pios a spus legat de chestiunea asta un lucru care mi-a placut mult: "tocmai atunci se vede credinciosia omului :cand are posibilitatea sa o faca si totusi nu se duce la bordel"

De ce in Germania care e cel mai dezvoltat stat din Europa din punct de vedere economic (daca nu cel mai dezvoltat in orice caz printre primele)este cea mai mare libertate sexuala???? :?:
In Finlanda cum stau lucrurile ,e legalizata prostitutzia ,biserica se implica in politica??
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 8:08 pm

Ah, nu- finlandezii sunt oameni practici, iar biserica a devenit mai mult o institutie legata de cultura si turism. Despre prostitutie... hm, tin minte ca si-au pus problema , dar nu au acceptat cred. E un subiect mereu ambiguu (cel al prostituarii).

Despre tipul acela din Alba, cred ca il stiu si eu. Mai avea un tovaras si umblau in haine destul de galbene, nu? Invatau la Grup Auto, cred. Banuiesc ca oamenii linistiti cu buze gaurite tot creeaza panica si curiozitate ca la urs, pt faptul ca lumea de acasa se teme de extinderea acestor influente. E ok ca unul sau doi s-o faca, dar daca devine o moda? E ok daca e o moda, dar depinde iar de domeniul care lanseaza trendul- daca se instaleaza moda gay, inseamna ca nu doar unul sau doi vor brava cu homosexualitatea lor ci se vor face cluburi, etc. - adica , ceea ce sperie romanul sau pe oricine este posibilitatea dezvoltarii unor tendinte sociale nu tocmai functionale daca se depaseste limita minoritatii (ce ne-am face daca toata tara ar fi gay sau cu buze gaurite? :-)) Un grup mic de indivizi e acceptabil, dar transformarea societatii...nu? :-)

Insa astea sunt libertati minore si intr-adevar nu ar trebui sa sperie, iar cei care fac acest lucru mai degraba sau mai tarziu isi asuma responsabilitatea de a aparea asa. Ei decid daca merita sa infrunte mirarea (elegant zis) lumii sau sa se manifeste mai cu folos.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Ian 12, 2004 9:43 pm

In Finlanda se organizeaza tot felul de cursuri alternative (dans, limbi straine, lucru manual, etc). Pana acum nimic curios. Lumea vrea sa invete, indiferent de varsta. Ceea ce mi s-a parut insa socant a fost sa gasesc oferte pt cursuri de ras si tacere (9 euro pe cateva saptamani sau luni) :!: Cat de disperat trebuie sa fii pt a urma un asemenea curs? Cred ca tacerea se preda oricum strainilor limbuti, veniti din zone sudico-latine! :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Feb 03, 2005 2:42 pm

Tocmai am descoperit intr-o revista finlandeza (scrisa in engleza :-)) "6 degrees" (http://www.6d.fi) un articol al carui continut s-ar incadra perfect la curiozitati. Adica, sa ne intrebam cat de prosti am ajuns incat trebuie sa citim pe produsele cumparate avertismente de genul: "Acest produs se misca atunci cand e pus in miscare" (despre un scooter) sau "cafeaua din cana este fierbinte si poate cauza arsuri severe" (McDonald) sau despre un pachet cu alune- "Atentie! Acest pachet contine alune!"...
Si exemplele continua. Producatorii aleg aceasta varianta pentru a evita zice-se procese si datul in judecata pentru cele mai incredibile acuzatii (Ex: un puscarias care evadeaza si cade de pe acoperis da in judecata guvernul britanic si... castiga). :twisted:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Curiozitati

Mesajde Rares Tileaga » Sâm Iun 19, 2010 6:12 pm

Va salut, sunt Rares. Oameni buni, va felicit pentru aiudonline.ro, e un site bine documentat si (mai ales!) actualizat, cu atat mai mult cu cat prezinta un oras destul de mic. Eu insumi sunt dintr-un oras de marimea Aidului (Sebes), pe care il iubesc din tot sufletul si care as fi vrut sa aiba parte macar de jumatate din promovarea pe care o faceti voi, aici, pentru Aiud. Deci, da, felicitari.

Am o rugaminte, care e mai degraba in interes de servici. De doi ani si ceva, eu scriu revista online de turism a Consiliului Judetean Alba, care apare lunar si care se numeste "Alba. Pagini de vacanta" (www.stiri.turismalba.ro). In fiecare luna calatoresc intr-o zona a judetului, pentru a o promova turistic. In februarie, de pilda, am promovat zona Rimetea-Coltesti. In mai, Sebesul. In fine, fiecare luna cu regiunea ei. Iar acum, in iunie, voi scrie despre Aiud.
Am facut deja calatoria de documentare in orasul dumneavoastra, insa nu am avut la dispozitie decat cateva ore, timp in care nu am putut decat sa fotografiez rapid si sa culeg putina informatie. De aceea, RUGAMINTEA suna asa: as putea folosi, ca info, cele cateva "stiati ca"-uri postate pe site? Mi-ar folosi tare mult. Desigur, voi preciza sursa, prin link-uri.
Multumesc, astept raspuns. Si spor la moderari ;)
Rares Tileaga
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Re: Curiozitati

Mesajde Roian Andrei » Lun Ian 07, 2013 5:09 pm

trenuletz scrie:In anul 1974 o echipa de muncitori care lucrau pe malul Muresului la aprox. 2 km de Aiud au descoperit un obiect a carui forma si compozitie au starnit curiozitatea.Acesta este cunoscut sub denumirea de Obiectul de la Aiud.
Are forma unui ciocan si este compus dintr-un aliaj care contine 12 elemente, materialul de baza fiind aluminiul.
Vechimea lui s-a estimat ca fiind de aproximativ 300-400 si avand in vedere ca omenirea a descoperit aluminiul acum aproximativ 150 de ani nu s-a gasit nici o explicatie pentru provenienta lui.
Acum obiectul se afla la Muzeul de Istorie a Transilvaniei din Cluj unde zace intr-un depozit.
Articole amanuntite cu poze si date exacte il gasiti la adresele:
http://www.formula-as.ro/474as/enigme.html
si
http://www.eugenkarban.de/rom/mistere/desc/aiud.htm

Acest obiect este component dintr-un avion, daca te documentezi unde trebuie vei alfa si modelul tot...
Roian Andrei
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Înapoi la Hobby