left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Volt si masinile electrice

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Volt si masinile electrice

Mesajde robobyal » Joi Mar 29, 2018 7:19 pm

Trebuie să recunosc că ce m-a facut interesat de mașinile cu motor electric a fost Tesla Roadster, iar de atunci mi-am propus sa imi achizitionez si eu o masina electrica. De când am inceput sa caut masina electrica perfecta pentru familia mea am învățat foarte multe. La început eram extrem de confuz, cu valul de informatii disponibile pe internet. Biciclete electrice și scutere electrice sunt minunate .... dar pentru mine și majoritatea oameni.. nimic nu se compara cu masinile!

Dar când am inceput sa ma documentez, mi se părea că tot felul de lucruri se întâmpla împotriva mașinilor electrice. Cum ar fi: există o mulțime de mașini sport foarte interesante, dar sunt atât de costisitoare in comparatie cu ceea ce ofera și in plus trebuie să aștepți la coadă ca sa iti poti lua una! Sau ai putea sa iti cumperi un model tip "ugly plug"- dar sper că te vei simți mai bine știind că salvezi mediul înconjurător! Sau poti sa aștepți! Iată o mașină care iti poate oferi tot ce ai nevoie, vrei o masina de genul? Îmi pare rău,mai dureaza încă 12 ani pana când devine realitate! Sau acest model este foarte bun ... dar nu va face nimic extraordinar precum a urca pe un deal si de obicei trebuie sa o reîncarci cam de 10 ori pe zi! Deci, unde sunt faptele reale din toate aceste povesti stinfico-fantastice și promisiuni? Ei bine, aceasta este o parte din "Adevărul" pe care l-am aflat despre mașinile electrice după toate cercetările mele.

Ce făgăduiesc mașinile electrice? Ei bine, în primul rând - un viitor mai ecologic, fără benzină! Acestea pot funcționa cu energie electrică curată și pot rula fără emisii. Sună destul de bine pentru mine!

Ce promisiuni nu pot face în acest moment? Din nefericire, sunt câteva:

- Baterii ieftine și fiabile
- O infrastructură bună a punctelor de reîncărcare și un timp de reîncărcare rapid.
- Sunt disponibile multe modele de mașini diferite.
- O mulțime de mașini de bună calitate, care ar putea călători pe distanțe lungi (încă pot obține doar 80-160 km).
- Că societatea care le produce sau le vinde nu va dispărea în orice moment, deoarece acestea sunt în mare parte distribuite de companii mai mici.
- Un preț competitiv - ele sunt întotdeauna mult mai scumpe decât mașinile obișnuite.

Cel mai bun lucru este că toate aceste lucruri se îmbunătățesc în mod constant și urmează să fie schimbări majore în următorii câțiva ani.

Cum funcționează? Ei bine, toate mașinile electrice funcționează în același mod. Rezervorul de benzină / motorină este înlocuit cu baterii care furnizează combustibilul electric. Există trei tipuri de baterii: plumb-acid, nimh și litiu-ion, unde bateriile litiu-ion care stochează cea mai mare energie în cel mai mic spațiu.

Autoritatea de reglementare se asigură că energia provenită de la baterii este in regula și stabilă. Motorul este apoi înlocuit cu un motor care este plasat, de obicei, cât mai aproape posibil de roți și, în unele cazuri, chiar de roți. Un potențiometru măsoară apoi cât de mult apăsați pe accelerator. Majoritatea mașinilor electrice au o accelerare incredibilă!

Momentan cred că e suficient despre mașinile electrice, dar dacă vrei să știi mai multe despre acest subiect viziteaza Volt ( https://volt.com.ro/ ) frecvent, pentru ca venim mereu cu noi informatii!
robobyal
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Turismul in Aiud