left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

"Criteriul competentei": se aplica el in Romania?

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Aţi accepta să daţi "mită" pentru ocuparea unui post?

nu ştiu
1
9%
nu
8
73%
da
2
18%

Voturi totale : 11

Mesajde sabu » Joi Mar 13, 2003 7:12 pm

"hâc! eu cu cine votez ?!" caragiale rulz ! :wink:
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Mar 13, 2003 10:04 pm

Nu vad utilitatea ultimelor doua afirmatii la ast subiect.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Vin Mar 14, 2003 3:50 am

pai ... ai citit "o scrisoare pierduta" de caragiale , nu ? eu sunt cetateanul turmentat din opera lui caragiale . imi pun si eui intrebarea "eu cu cine votez ? " (anul trecut am implinit si eu 18 ani shi chiar ca imi pun aceasta intrebare :wink: ) ca pana acum totzi care au fost la putere si banuiesc si cei care vor fi in urmatorii 15-20 ani au facut acelasi lucru : adica absolut NIMIC ! majoritatea celor care au facut au facut doar pentru ei nu si pentru omul de rand . si ca shi in opera lui caragiale in functiile importante se ajunge doar prin santaj si prin mita , iar omul nu mai conteaza . ceea ce a scris caragiale acum mai bine de un secol din pacate se mai intampla in romania. am scris acel mic citat pentru ca ma simt ca si acel om : imbetat si ametzit de ceea ce se intampla in viata politica/economica a tarii .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Mar 14, 2003 10:31 am

Cred ca stiam de Caragiale...hm... aha :-)
Oricum pt ultimul raspuns primesti 10, pt ca e mai putin evaziv si discuta exact tema de fata.Ramane de vazut ce se ascunde in spatele teoriei lui "shit happens"... nu ca nu am sti, nu ca nu ar fi rezonant "shit happens", dar...:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

hih

Mesajde pity » Sâm Mar 15, 2003 2:01 pm

Draga mea katy,sintagma "shit happens" s-ar incadra oricarui subiect,dar mai ales acestuia...doh...
Dezastrul social si economic despre care scrie levy e un mare shit...(si ,fie vorba intre noi,shit suna mai bine decat cacat)... :shock: Prin urmare afirmatia "shit happens" are utilitatea de a confirmaTOATE acestea.
pity
Membru Junior
Membru Junior

Rectificări

Mesajde levynagy » Sâm Mar 15, 2003 3:48 pm

Mi-am permis să şterg mesajele cu discuţiile despre cuvântul "ăla" pentru care v-aţi disputat drepturile de autor, dar am lăsat mesajul iniţial al lui Claudiu care îl conţinea. :!: Că doar nu sunt CNA-ul! Da, e veche expresia, indiferent cum ai scri-o! 8)

Răspundeţi puţin mai..."la obiect", dacă se poate - şi să ştii artyfact că răspunsurile lui pity şi sabu au fost utile dar trebuie însoţite de explicaţii şi argumente - acesta este sfatul meu pe viitor, ca să nu provocăm interpretări derizorii! :wink:

Felicitări lui sabu mai ales, pentru clarviziunea de care dă dovadă aici! La origine era grec Caragiale ăsta, dar ştia să vorbească cel mai bine despre societatea românească: întotdeauna mă face să mă gândesc la inegalabilul Charlie Chaplin, care a demascat monumental societatea de consum americană, care de atunci nu s-a schimbat cu nimic. În rest, "keep on talking"... :P
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Anterior

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania