left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Albumul aiudenilor

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Albumul aiudenilor

Mesajde robilix » Dum Apr 06, 2003 11:13 pm

Am observat ca toti mai multi vor sa trimita imagini din viata lor, din locurile unde au colindat prin lume.

Am deschis asadar "Albumul aiudenilor"
http://www.aiudonline.ro/imagini/membrii

Robert
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde ioan » Lun Apr 07, 2003 1:06 am

Excelenta idee si o noua incercare de deschidere spre imagine pentru aiudonline.
Felicitari membrilor expeditiei aiudene in Iran, dar si Katiei pentru sporturile X Suomi.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 12:46 pm

Multumesc, Ioan. In privinta calatoriilor cred ca exista rubrica speciala pt discutii si eventual se pot pune acolo si pozele. Albumul ar servi la diverse, insa eu am trimis poze pe tema precisa (ex- sport sau mai nou moda, la hobby, vor aparea sper in curand:-)) si nu cred ca vreau sa le includ in albumul colectiv, impreuna cu poze de familie, samd... ceea ce nu inseamna ca nu e o idee buna si voi trimite si eu ceva pe acolo!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 12:48 pm

revin: pe forum nu se pot publica poze, galerii de imagini
ar incarca foarte mult forumul

de aceea am ales aceasta solutie cu albumul aiudenilor care cred ca este o idee buna, mai ales ca nu toti putem ajunge in locurile unde au ajuns unii

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 2:53 pm

Ok, dar se poate face o categorisire in cadrul albumului? Daca eu vreau sa vada lumea poze care insotesc articolele mele, atunci ce fac? Procedam ca si atunci, ca imi faci un link de la subiectul unde scriu spre album?Asa e ok, nu am nimic impotriva, insa ma opuneam ideii de a amesteca material realizat cu un scop alaturi de materiale la intamplare (e ca si cum pe Ev zilei ar aparea poze despre subiecte jurnalistice alaturi de poze cu familiile ziaristilor).Am observat ca lumea nu prea face diferenta pe site intre forum de specialitate (ex- cel artistic) si forumuri unde oricine poate discuta orice.Pt mine site-ul nu e doar un loisir, un hobby ci si munca, la modul cel mai serios (incerc sa aduc subiecte noi, sa le prezint sub forme noi, jurnal, articol, reportaj foto, plus creatiile mele personale...) de aceea necesit sa fiu luata mai in serios, altfel degeaba lucrez.Robi trebuie sa fi inteles ce zic, pt ca si el face foto prin Aiud cu scop profesional, nu doar de a-si imbogati colectia personala de poze.Asadar, in acel album colectiv, exista diferentieri, rubrici separate, dedicate pozelor a diverse chestii si cele dedicate unor topicuri anume?

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 3:03 pm

da, dupa cum scrie si acolo

Aici este locul unde ii poti vedea pe aiudeni prin lume! Ai fost si tu in locuri interesante? Arata-ne si noua

este un album aiudean, daca cineva viziteaza locuri superbe in vacanta ne poate arata si noua .. Nu sunt poze din Aiud, sau despre evenimente din Aiud cum sunt pozele din galeria foto.

pentru articolele din forum voi deschide o pagina noua ... in curand voi suspenda posibilitatea de a pune imagini in forum (a aparut noua versiune a forumul in care au fost rezolvate mai multe probleme de securitate insa este fara aceasta posibilitate). Oricum nu va afecta cu nimic forumul. Prin linkuri vom rezolva arty.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 3:11 pm

Ok, totul este sa apara materiale. Nu ma deranjeaza chestia cu linkul, cata vreme duce direct spre imaginile mele, relationate cu subiectul despre care vorbesc. Cat despre securitate si alte chestii, aici nu ma bag pt ca nu ma pricep si stiu ca ai si asa destule pe cap. Mersi.Daca scriu de pilda o relatare a calatoriilor mele la forumul deja existent, se poate asadar creea un link spre eventualele poze pe care le am de postat, nu?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 3:13 pm

da, vroiam sa pun si imaginile de Craciun care le-ai trimis

deci la albumul aiudenilor astept pozele aiudenilor care au vizitat locuri interesante. nu este un loc unde iti poti crea album de familie de exemplu, doar calatorii prin lume :)

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 3:21 pm

Aha, deci se refera doar la vizite in locuri diferite de Aiud...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 3:25 pm

Tocmai am vazut si imaginile cu expeditia in Iran. Super! Asa mi-am si dat seama cine e Mircea Stef, pt ca pe Adi il stiam deja. Fain. Pozele cu moda de asemenea sunt faine (le vazusem deja la moda :-)))).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 3:26 pm

de ar avea ziua asha sa zicem vreo 36 de ore poate as avea timp sa le rezolv pe toate cat mai repede :)

ne-am extins oricum foarte mult, am ajuns la aproape 50.000 de vizualizari pe luna ... enoooooorm :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 3:36 pm

Cool.Ma gandeam ca Extrem, un nou membru, zicea pe undeva ca nu-si inchipuie cum pot cei care stau 12 ore la calculator sa stie ce se intampla in real life in Aiud. Pai, tocmai acei oameni, (n-avea grija, Extrem!) au facut ceva despre Aiud. Daca iesi afara sunt aceeasi oameni, framantati de griji cotidiene, majoritatea nu stiu ca i-a lovit D-zeu cu o viata in corp si nu sunt constienti ca traiesc, nu-si cunosc trecutul, nu lupta contra trecerii timpului, lasand urme consistente ale existentei lor, gandesc pt viitorul lor strict limitat de cateva decade.Aici intervine creativitatea. Poti fi om normal, sanatos si liber si sa nu faci nimic. Poti sa petreci ore langa calculator si tot vei sti, vei realiza mai multe decat ceilalti.Faptul ca niste fosti aiudeni, raspanditi acum prin diverse colturi ale lumii stau si creeaza site-ul asta fac Aiudul sa mai existe intr-un fel.Iesi in oras si intreaba daca s-a mai schimbat ceva, in lumea zilnica si reala. Ce crezi ca o sa ti se raspunda? Poti sa le dai viata eterna si acces la paradis unora, ca tot nu vor sti ce sa faca.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 5:16 pm

tot se leaga de bani ... insa se pot face multe si fara bani

pagina asta e facuta fara bani, e doar un exemplu, insa cei care sunt in aiud ar putea face multe lucruri. ioan stie bine cat a muncit pentru inter-art, expozitii unde a prezentat, galeria si multe altele ... si cred ca s-a ales cu ... multumirea sufleteasca. :oops:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde eXtrem » Lun Apr 07, 2003 5:56 pm

Totul de reduce la bani... Robilix dreptate ai tu!
Saracia materiala a romanului duce la atrofierea simtului estetic, taie pofta frumosului si setea de cunoastere... mai grav e ca saraceste si exprimarea multumirilor care ar trebui aduse promotorilor site-ului de fata.
Arty fact, te-ai intrebat de ce aiudenii aflatiin afara granitelor orasului au avut aceasta idee si au facut posibila realizarea ei?
Referitor la PC addicted people, majoritatea au serviciu care ii obliga sa ramana in fata calculatorului ore in sir iar un site de acest gen + forumul aferent e de prefereat mIRC-ului prin tematica si nivelul intelectual ridicat al discutiilor, si eu tocmai asta subliniam, utilitatea site-ului.
In rest... Peace
eXtrem
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 09, 2003 1:26 pm

Robi, ai pus undeva separat albumul aiudenilor sau poate fi accesat doar aici, ca simplu subiect?Eu cred ca merita sectiune independenta.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Apr 09, 2003 1:27 pm

nu inteleg intrebarea :(

pe prima pagina la http://www.aiudonline.ro este un link spre Albumul aiudenilor
aici in forum este link spre album

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Apr 09, 2003 1:28 pm

Cred ca am observat ceva, in josul paginii, marcat cu rosu, la noutati, asa ca mi-am raspuns singura. ;-)))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Joi Apr 10, 2003 10:48 pm

Dupa o disputa extrem de interesanta intre roby si arty , imi dati voie si mie sa spun ca intr-o oarecare masura ideea acestui albun imi apartrine si mie ,plecand tocmai de la faptul ca am intrebat cum as putea trimite prin site poze spre a fi vizionate spre exemplu de arty - iar raspunsul a fost clar - in pagina de forum nu se pot transfera poze mai "mari" de 75kb - medalionul care apare in coltul "vorbitorului" , si atunci a venit roby cu fianlizarea paginii "albumul aiudenilor" -
Este foarte interesant - este ca si cum fiecare dintre noi ar lua de acasa unul sau doua din albumele de familie si ar pleca la intilnirea membrilor forumului in barul de linga Primaria Aiud, si la o bere fiecare ar viziona pe rind pozele celuilalt - dupa care, comentarii, mai si rasete, si toata lumea este vesela si fericita - am sau nu dreptate ? :lol:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mie Apr 30, 2003 11:54 am

Incet incet incep sa imi revin cu actualizarile :)

Ciubotariu Dumitru Cornel - Dancor prin lume
Marcu Daniela - In Franta
Szekely Harry - Prin munti
Robert Lixandru - Borsa
Ultima oară modificat de robilix pe Mie Apr 30, 2003 2:58 pm, modificat 1 dată în total.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Apr 30, 2003 12:24 pm

Da, mi-au placut pozele.Cele ale Danielei, parca au fost intr-adevar "bijuterii", pacat ca nu a intervenit si ea in imagine.Cred ca ar fi dat consistenta si credibilitate si mai multa (nu ca as contesta asa ceva!) ca o aiudeanca a vizitat acele locuri.In fond e albumul aiudenilor, al unor oameni si nu pt fotografii profesioniste, insa impersonale.Albumul mi se pare anume facut pt genul turistic.Robert de pilda stie sa alterneze peisajul cu poza de turist, prieteni care se distreaza in acel cadru.Mi-au placut pozele lui Dancor: familie, colegi, el insusi in tot felul de posturi interesante, poze mai vechi sau mai recente.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot