left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Botica Daniel - Originea originilor

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

apropo

Mesajde robilix » Joi Dec 05, 2002 10:17 am

si apropo de imagini "interesante" din aiud 8)

http://www.aiudonline.ro/imagini/magar :!:

se plimba saracu singur prin aiud, duminica, pe drumul inchis circulatiei duminica si sambata (de la coroana de aur spre piata)
Ultima oară modificat de robilix pe Joi Apr 24, 2003 3:46 pm, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

raspuns d-lui Botica

Mesajde arty fact » Vin Dec 06, 2002 2:25 am

Intr-adevar, nu am cum sa inteleg toate contradictiile pe care le vehiculezi cu seninatate.Pot intelege ca dispretuind o persoana, ii scrii numele cu litera mica(gligor, lixandru...inclusiv platon:-)),caci tu scrii doar in coduri,nu?
Dar exprimari de genul:" cultura e ramura a artei"?! "crestinism politeist"?Daca ai idei, teorii noi si revolutionare, dezvolta-le, atfel raman exprimari aberante si defectuoase si evident , nimeni nu te va intelege.Tu vei brava insa in a fi martirul genial, neinteles si nedreptatit! Uiti ca tu ai fost acela care a inceput a lansa public insulte : "barfitoare","comerciala", "nevazatoare"(caci nu remarc miracolele evolutiei in municipiul nostru...pardon, un magar care trece strada?:-))
Tu nu vrei a fi "discriminat", dar pentru tine marii filosofi, oameni de stiinta sunt tratati tot ca niste orbi, care nu au inteles mersul lucrurilor pe lumea asta.Noroc ca le-ai inteles matale! Aici nu se fac "discriminari".Se fac diferentieri.Mie imi place sa analizez, sa fac comparatii, pt ca e bine sa existe o distinctie clara intre valoare si non valoare.Imi place sa fac diferentieri pentru ca stiu ce inseamna sa muncesti, sa ai realizari , dar si esecuri, a lupta pentru a fi mai buna in ceea ce fac.Diferenta si ierarhia valorilor exista nu numai de dragul meu.Sunt o realitate!Natura face selectii intre specimene tari si slabe, societatea ofera premii Nobel pentru cei mai merituosi.In gramatica exista diferentiere: grade de comparatie(mai mult, mai putin, superior, inferior,superlativ...).Doar in comunism se incerca a se pune egal intre un chimist si Elena!
Vrei sa participi in forum,loc al comunicarii , dar nu accepti ca tu si lucrarile tale sa fie subiect de discutie? Atunci scrie in jurnalul de acasa.
Te poftesc sa te evaluezi , consultand persoane mai inteligente decat mine, mai profesioniste.E adevarat ca eu am publicat doar in cateva reviste si volume colective, in tara si in afara, am vandut doar cateva picturi si am avut doar cateva expozitii acasa si in Helsinki...Sunt curioasa ce realizari ai tu in domeniu artistic si cata competenta crezi ca detii?Sa ne anunti si pe noi cine iti va publica "eseurile filosofice" in forma si halul in care le-ai pus aici, pe site. Sau care scriitor/ artist ar fi de acord cu afirmatia ta:" nu exista artisti mai buni sau mai slabi".Intr-adevar, nu ar trebui sa fie artisti slabi, ci numai cei buni sa fie apreciati! Din perspectiva ta, ai putea da mana cu Picasso sau Shakespeare, pentru ca nu exista diferente intre voi.Nu din punct de vedere religios (toti suntem "lut") sau din p.d.v al drepturilor omului (ne nastem egali), dar omul este si ceea ce devine,modelat de mediu si societate, fiecare avand personalitate si individualitate proprie.Un idiot si un geniu sunt la fel doar ca materie si specie, in rest ii desparte creativitatea si potentialul fiecaruia.
Nu am afirmat a fi autoarea materiei sau a artei, dar nici TU nu esti cel care le-a creat!
Da, site-ul e deschis tuturor care au ceva de zis...In privinta sectiunii artistilor se impune un nivel calitativ mai ridicat, pt ca arta nu e tot una cu "hai la o vorba " sau "vanzari si cumparari".Fiecare sectiune cu specificul ei si ca moderator , normal ca vreau valoare in spatiul unde activez.Prea educational nu e, daca ne gandim la cate greseli si prostii fac unii...ii lasam sa existe, dar ii corectam.Cine e destept si educat trage concluziile de rigoare.Nu mai vorbesc de lipsa de fair play, pt ca tu ai fost cel care a adus discutia despre identitatea mea (tu ai dezvaluit cine sunt). Nu ma deranjeaza, sunt directa si "arty fact" e o alegere inspirata, un joc de cuvinte , relationat cu domeniul pe care il moderez.Am marturisit atatea despre viata mea privata, pt ca insi ca tine, care nu disting intre discutii despre arta si discutii personale, fac speculatii despre cat de lipsita de patriotism sunt, cat de materialista, cat de nu stiu cum sunt.Nu mi-ai raspuns despre viata ta... ti se plateste indemnizatie de patriot?Lucrezi? Cu ce iti ajuti familia sau concetatenii?Ce ai mai publicat sau expus(daca tot esti artist)?
Nu-ti datorez nici o explicatie despre viata mea si alegerile mele.Am dezvaluit destule, desi nu era necesar.Cat despre umilire, nu vreau eu a fi injosita!Sa ne vedem fiecare de treaba, iar daca lansezi intrebari, asteapta sa ti se puna si tie .Daca ataci, vei fi si tu atacat.Scopul nostru aici este sa criticam idei, scrisul si nu persoana.Problematizeaza si analizeaza articolele mele, dar nu viata mea intima.Cu asta chiar basta si nu mai vreau sa ne provocam reciproc la duel interminabil.Imi cer scuze daca tonul meu e cam agresiv, apreciez interesul tau fata de arta si cultura, te poftesc sa mai scrii si sa nu te superi cand ti se corecteaza erorile.

arty fact, dec. 2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Anterior

Înapoi la Artisti aiudeni