left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Mai este 1 Mai o sarbatoare?

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Mai este 1 Mai o sarbatoare?

Mesajde arty fact » Lun Apr 28, 2003 1:29 pm

Schimbari de clima, schimbari de regimuri social-politice, lipsa banilor si a timpului- toate astea trebuie ca influenteaza si sarbatorile noastre. Cate raman amintiri, cate mai persista in a fi celebrate?De exemplu, 1 Mai- mai merge cineva la iarba verde, la un mic si o bere?Care este semnificatia actuala a acestei mini sarbatori? Se mai primesc zile libere?Ce insemna acea zi dedicata muncitorului? O pauza sau sarbatorire prin munca? Sa ne amintim sensurile trecute si actuale ale zilei de 1 Mai!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde JustAngel » Mar Apr 29, 2003 12:34 am

Arty este ziua internationala a celor care muncesc. Binenteles ca vom merge la un mic si la o bere la iarba verde. Daca se gaseste. :)
Comunistii au vrut sa trasforme aceasta zi intr-un cult al lui Ceausescu. Si in mare parte au reusit. Mergeam la manifestatii si abia apoi mergeam la iarba verde, care nu sarbatorea ziua muncind.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde arty fact » Mar Apr 29, 2003 12:06 pm

Asta nu-mi mai aminteam, daca ziua se sarbatorea propriu zis sau era o corvoada in plus, mai multa munca de ziua muncii...:-) Eu nu am prins sau nu mai tin minte decat manifestatiile de 23 august.Just Angel, cum e vremea acasa? Crezi ca va permite o iesire la gratarel, afara?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 29, 2003 12:20 pm

Pt finlandezi exista Vappu si pt suedezi Valborg, parca.Lumea iese afara, la un concert in parc, la parcul de distractii sa-si scuture creierii pe diverse parti, in port la baute si la imbracat statui cu ciupici albe traditionale... nu stiu daca vremea va permite acum mari distractii in aer liber. Ieri a plouat pt prima oara in anul asta.Eu nu lucrez joi, dar treaba o fac miercuri, cand oricum eram libera.Vineri se lucreaza.Asa ca...a da, lumea se mascheaza in tot felul de chestii faine. Anul trecut mi-a atras atentia o zana -spiridus, cu aripi si ciorapi verzi si urechi lungi, atasate poate prin machiaj si accesorii specifice si un tip mare, gen Otto (vezi nemtii), cu par blond falfaind si chelie in varful capului.Tipul era lung si desalat si imbracat complet in Pantera Roz. Cineva ii desfacuse coada, atasabila cu arici...hehehe...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde JustAngel » Mar Apr 29, 2003 3:49 pm

Arty vremea este cam sucita. De iesit sigur o sa iesim ca doar este o data pe an 1 Mai nu?
JustAngel

Mesajde dancor » Mie Apr 30, 2003 3:24 am

- Dupa umilele mele cunostinte de cultura generala, corelate cu cele de istorie, in anul de gratie 1898 ( daca nu gresesc ) , in nu mai stiu ce tara, la initiativa nu stiu cui, s-a purces la sarbatorirea zilei de 1 MAI, simbolic reprezentind primavara in plin, ca zi a < Muncii >, deci impropriu spus al muncitorilor, pentru ca de fapt de la director in jos toata lumea munceste, ba chiar si un patron munceste, si de multe ori chiar mai mult decit altii(astfel averea nu avanseaza)
- De departe inceputurile nu au avut nici o legatura cu comunismul .. chiar si acum in foarte multe tari aceata zi se aniverseaza prin tot felul de petreceri ....... cum spunea si arty ........
- Desigur ca <doctrina>comunista a deturnat realitatea zilei de 1 Mai - de la ziua muncii la ziua "muncitorilor" ... de aici va dati seama cam prin ce am putut noi sa ne zbatem atitia amar de ani ! NO COMENT !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 30, 2003 12:30 pm

Sarbatoarea a inceput de azi, doar ca eu ma duc la lucru... si maine am liber. E urat afara.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...