left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Vacanta de primavara

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

Mesajde stefania » Mie Apr 16, 2003 5:17 pm

mi-ai dat o idee, Arty, ca tot pleaca unchiul meu incolo, poate am timp sa-i pregatesc ceva. :idea:
ai dreptate, si cand ma gandesc ca poate in noaptea Invierii s-ar putea sa fiu singura! :( asta e, daca te cheama datoria :!:
nu te necaji, mai putini si mai buni, sti cum e vorba, macar sa va simtiti bine, chiar prietena mea buna care locuieste in Italia imi spunea cam aceleasi lucruri, au de toate acolo dar obiceiurile sunt altele(numai oua de ciocolata vezi), nu e ca acasa :(
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

vacanta aglomerata

Mesajde ganganga » Joi Apr 17, 2003 8:48 pm

Ce sa mai zic si eu...la mine nu prea va fi anul asta vacanta...chiar de ma voi intoarce in linistita noastra urbe si voi framanta la cozonaci :dance: voi fi ff ocupata cu definitivarea proiectului de diploma...asa ca...de vreti sa ma ajutati cu opiniile voastre...intrati pe forum pe subiectul Creativitate...va astept...veti avea doar de castigat... :wink:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Apr 17, 2003 11:48 pm

Sa nu-mi zici ca o filoloaga ca tine are timp si se mai si pricepe la cozo!Hahahahahha... sorry!:-)))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Vin Apr 18, 2003 11:24 am

:lol: :roll: :oops:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 19, 2003 8:44 am

Ieri am cozonacit! Mi-au iesit colaceii frumosi, dar nu i-am gustat inca! Ma apuc in curand de alte chestii de gatit: vreau sa fac spuma de capsuni, crema de zahar ars si salata vinete, salata de boeuf.Toate astea cu manutzele mele si capsorul mei aiurit!:-)))Stefy, mi-a crescut nr pe lista de invitati- vor veni 17!!!! Vio trebuie sa alerge in curand sa mai cumpere una alta, iar eu, vai de capul meu!:-))) La 16 incepe...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

primul Paste

Mesajde ioan » Sâm Apr 19, 2003 9:06 am

Suntem, online, si noi impreuna cu voi. Spune-i lui Vio sa pregatesca un pahar cu vin, iar tu pregateste, te rog, o felie de cozonac (ii simt mirosul, deja). Sa aveti parte de o petrecere asa cum va doriti.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 19, 2003 9:11 am

Hehe, saluti onliner-ule!Cozonacul asteapta sa fie masacrat, dar Vio doarme si vin, nu avem, numai bere... nu e ca acasa:-(.Insa, oricum, ne gandim la voi si la cum petreceti voi acasa.Deseara as vrea sa ajung si pe la biserici,in speranta ca va fi iar un spectacol despre urcarea lui Iisus pe Golgota...trist, insa frumos realizat, cu lumini, voci prin megafon, cor...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Sâm Apr 19, 2003 10:30 am

daca iti va ramane timp si pt. forum, Arty, poate ne povestesti si noua cum a fost. pacat ca nu puteti gusta din "sangele domnului" (sa nu ma intelegi gresit), dar poate nu il agreati la fel de mult ca berea, sunt asa scumpe vinurile pe acolo?
toti 17 sunt romani? super :!: dar nu aduc si ei cate ceva, totul cade pe umerii tai? daca am inteles eu bine, va strangeti la voi pt. a sarbatori Pastele, sau voi i-ati invitat la o "petrecere"? :?
si mie imi place crema de zahar ars, foarte mult chiar, dar lui Radu nu-i place :cry: asa ca nu fac. vrei sa-ti spun si eu ce gatesc? :dance: :hyhi:
dar eu mai am pana saptamana viitoare.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Apr 21, 2003 12:49 pm

S-a terminat si cheful! Au fost cateva peripetii (spuma de capsuni esuata si transformata in bezele... esuate, crema de zahar ars lansata in spatiul WC, creata alta mai cu succes, scule de bucatarie vatamate definitiv si haios, etc), care au asigurat succesul si lipsa monotoniei. Am facut si gratar, afara, in spatiul amenajat, a fost o zi calda si superba, iar casetofonul cu Maria Tanase, i-a determinat pe vecinii finlandezi sa creada ca se desfasoara un festival in aer liber.Am primit o groaza de cadouri de casa noua (tigaie, serviciu cafea, ibric, cutite, samd). S-a si filmat, iar surpriza oualor cu bilete inscrise cu pedepse a fost bine primita. Ghici ce sarcina mi-a revenit mie? Ironie curata si pura: "spala 5 vase pt Kati":-)))))))))))))) Cel mai amuzant a fost un prieten care , legat la ochi a trebuit sa inconjoare casa... a fost fain zic eu si sper sa se fi simtit bine si cei 15-16 invitati sositi.Seara voiam sa merg la biserica sa vad show-ul biblic, dar s-a decis in final o iesire la un bar discoteca, scump si naspa- femei faine, tipi nasoli de tot! Si uite asa, ne-am dansalit si intors seara epuizati la o casuta care arata ca in urma "lutarilor" din Irak:-))).Dimineata am spalat covoare, pe jos, am aspirat, maturat, spalat vase (mai mult decat cele 5!) si totul a reintrat in normal. Vio invata iar, eu scriu pe aiudonline si ma duc sa cumpar ceva d-ale gurii.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Apr 21, 2003 2:55 pm

ma bucur pt. tine, Arty, ca pana la urma a iesit totul bine si ca v-ati simtit de minune, chiar daca tu a trebuit sa "platesti pretul cel mare". le-au placut finlandezilor melodiile Mariei Tanase?
si gata, asta a fost tot? azi e a doua zi de Paste, a intrat totul in normal? nici o vizita, nimic, sau nu se obisnuieste? e cam greu sa imbini traditiile noastre cu cele de acolo, nu?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Apr 22, 2003 10:27 am

Cheful a fost doar pt romani, vecinii ... treaba lor ce au zis. Pt finlandezul traditionalist cea mai faina petrecere e una linistita.:-)Din pacate ieri am stat acasa, ca Vio avea de invatat tone de pagini si eu am spalat haine.:-(Ai deja liber, Stefania?Ce planuri ai de Pasti?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

care planuri?!

Mesajde stefania » Mar Apr 22, 2003 10:53 am

nu, sunt inca pe baricade, pana vineri, o zi scurta dar ar fi fost bine daca s-ar fi indurat de noi, femeile, ma refer, sa ne lase sa stam acasa, dar n-ai sa vezi :plange: asta e, munca aici, munca acasa, printre picaturi.
nu prea avem cum sa ne facem planuri pentru ca prietenul meu lucreaza, eu voi fi singura care voi beneficia de o saptamana de mini-vacanta. probabil ca vom merge la mama mea in vizita si restul nu mai stiu. nu ma astept la cine stie ce, dar vreau sa-mi gasesc linistea zilele acestea, nu ca nu mi-as dori vreo petrecere, dar cred ca vom fi mai casnici de data asta.
fie ce o fi, vom vedea pe parcurs.
Offff, tare mult as vrea sa fiu in Ardeal, acolo e altfel :!: :teleport: :(
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Joi Apr 24, 2003 11:11 am

si dupa cum va spuneam, varsam eu lacrimi de crocodil, dar n-am facut-o degeaba, s-a hotarat ca doamnele sa stea vineri acasa :!:
s-au indurat, bietele de noi :angel: :!:
asa ca, dragii mei, sa ne-auzim cu bine dupa sarbatori :!: :bye:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Apr 24, 2003 1:45 pm

Pe langa serviciu trebuie sa aveti timp sa si faceti curatenie, mancare, etc.Am scris in acest sens la sociale un nou topic, despre meseria a doua a oricarei femei din Ro (daca nu si singurul job si rol!), cea de casnica. Te astept dupa sarbatori sa-ti spui of-ul acolo si sa dezvalui cum imbini munca de acasa cu cea de la birou si cat de facila ti se pare treaba...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Apr 24, 2003 1:56 pm

ma "mananca" tare limba sa scriu mai multe acum, dar, o voi face dupa sarbatori, cand voi veni cu forte proaspete, mai linistita si mai relaxata, sper :!:
o armonie intre spirit si trup nu prea a fost la mine niciodata, dar..., voi vedea. :band:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Lun Mai 05, 2003 5:28 pm

si iata ca am revenit si din mini-vacanta de primavara, cu forte proaspete s-ar spune, ar trebui, ma rog, dupa o saptamana de odihna, ca altceva n-am prea facut, sa ma intalnesc cu voi, dragi aiudeni.
nimic interesant, asa cum prevazusem, nimic care sa-mi trezeasca interesul sau sa ma faca sa simt cu adevarat sarbatorile. rude nu prea am de vizitat, cum se mai obisnuieste, asa ca noroc cu parcul din apropiere, dar gata, aici nimeni nu mai spune nimic, cum au fost sarbatorite la Aiud, Rametea, la Cluj, Oradea, sau Iasi?
cat despre subiectul de la "social", mai stau un pic, sa-mi adun gandurile si ideile.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Anterior

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...