left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

vacanta de vara

Unde ti-ai petrecut concediul, vacanta. Ce ai vazut interesant prin lume. Vrem sa stim si noi.

este vara anotimpul preferat pentru concedii?

DA
5
56%
NU
0
Niciun vot
NU Intotdeauna
4
44%

Voturi totale : 9

vacanta de vara

Mesajde stefania » Lun Iun 02, 2003 3:52 pm

am deschis acest subiect pentru ca deja este vara, iar cele mai multe vacante, concedii se desfasoara in acest anotimp. multi dintre noi nu mai suntem demult activi pe acest forum pt. ca vara a inceput cu examene- sesiuni, bac, etc. si eu recunosc ca voi chiuli in luna iulie cand voi pleca in concediu, dar o sa incerc sa mai imi fac simtita prezenta ca sa nu ma uitati de tot, mai ales ca voi veni si in Ardeal.
aici este invitat si cool zero sa-i raspunda lui Arty la intrebarea despre vacanta.
mai este putin si incepe VACANTA MARE, dragi aiudeni!
unde si cum isi vor petrece aiudenii concediul(vacanta) in aceasta vara, ca, mai apoi, sa aiba cu ce se mandri pe site-ul Aiudului? eu nu cred ca voi avea cu ce ma mandri cu toate ca locurile in care voi merge le iubesc nespus - Cluj, Aiud, Gherla, Mangalia, dar le voi admira cu placere pe ale voastre.(pozele, binenteles, de ele era vorba :lol: )
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 9:03 pm

Am raspuns deja la intrebarea lui Arty, dar ma voi repeta. :)
Am concediu in iulie-august ( o luna) si voi veni pana acasa ca sa-mi vad parinti si bunicii( poate voi reusi sa cunosc si pe unii dintre voi).La intoarcere voi face o mica plimbare prin Europa.
Va urez tuturor vacante placute si ... incercati sa uitati de serviciu sau de problemele care va asteapta la intoarcere. "Parola d'ordine e divertirssi e esagerare ogni tanto!!!" :drink:
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iun 02, 2003 9:26 pm

Buuun! Am votat cu ultima varianta, deoarece oricand as fi dispusa sa petrec vacante! Insa fara sa exagerez, dupa cum ne indeamna Cool Z, altfel riscam sa pierdem din esenta... Monte Carlo? Promiti sa-mi povestesti? Sunt curioasa daca e mai scumpa zona decat alte capitale , locuri turistice de renume.Citeam intr-un ziar ca tarile scandinave sunt cele mai scumpe din Europa si lume, in general (Norvegia si mai nou Olanda). Eu inca mai sper sa ajung in St Petersburg, caci anul asta se aniverseaza cei 300 ani... in rest pastrez misterul. Daca voi pleca veti afla si voi, cu siguranta.:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 9:42 pm

Am spus sa exageram doar cateodata. :)
La Monte Carlo am fost si iti voi spune doar ca o cafea costa 5 euro :plange: . Daca ai noroc sa castigi ceva la ruleta atunci ti-o permiti :), daca nu dai doar o aruncare cu privirea... :whoaw:
Alegerea ta cu St Petersburg e foarte interesanta( as zice chiar foarte nimerita). Am vazut la stiri zilele astea ceva imagini referitoare la aniversare.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iun 02, 2003 9:53 pm

M-ai speriat cu preturile! Cine stie, poate am noroc sa castig candva mai mult, momentan ma rezum la oferte "ieftinoase".Ce anume cauti sa descoperi cand vizitezi un nou loc turistic? Cultura, natura, shopping si distractii uzuale (discoteci, concerte, etc) ?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 10:19 pm

Nu sunt un "intelectual" al artei si culturii, deci ma limitez sa-mi fac o idee proprie despre lucrurile care le vad. Ma documentez (destul de minutios) inainte sa vizitez ceva. Ma intereseaza putin din toate, sa-ti dau un exemplu: cand vad un monument nu stiu sa spun cine la facut , cand, sau ce stil arhitectonic a folosit. Cu siguranta voi sti sa-ti spun daca-mi place sau nu. In schimb cu obiceiurile si uzantele lor sunt mult mai "atent" la informatii.
Shopping?... depinde de buget.
Referitor la discoteci, nu le prea frecventez. I-mi place muzica LIVE, deci as prefera un concert.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

unde sunteti, oameni buni?

Mesajde stefania » Mie Iun 04, 2003 11:45 am

Doamne, da' ce se mai inghesuie lumea pe aici!
sa inteleg ca avem asigurate niste poze de la Monte Carlo, nu Vlad?
lasa Arty, nu te necaji, ca nu pleaca Sant P. de acolo, asta i-am spus si colegei de birou, pentru ca si ea a ratat o excursie acolo, de fapt a preferat sa faca ceva mai folositor pt. familia ei cu banii, asta e.
si voi, Arty, aveti vreo destinatie anume pt. vara asta, sau nu aveti vacanta?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Iun 04, 2003 3:34 pm

Ah, desigur ca vom avea o vacanta, dar prefer sa nu dezvalui inca destinatia... sa nu afle teroristii...hahahhahah
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Vin Iun 06, 2003 2:35 am

Cu siguranta. Sper sa putem vedea si ceva poze din vacanta ta. :)
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Vin Iun 06, 2003 11:03 am

ce secretoasa esti Arty :!:
de la cine vrei sa vezi poze, Vlad, de la mine sau de la Arty, ca n-am inteles? sunt convinsa ca vom vedea niste poze inedite din cine stie ce colt al lumii, planuiesti vreo expeditie si ti-e frica sa nu-ti fure careva ideea, nu-i asa? :twisted: eu mai mult ca sigur ca voi face o gramada de poze, imi place la nebunie sa fac acest lucru, numai ca nu am un aparat f. performant si nici eu nu sunt o profesionista, dar asta nu ma opreste cand tinta mi-este la indemana. dupa cate imi dau eu seama, fac multa reclama "albumului", vreau sa atrag cat mai multe contributii :terooog: , cred. 8)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde cool zero » Lun Iun 09, 2003 1:35 am

de la tine Stefania. :) Si bineinteles nu in ultimul rand, de la Arty.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

La mare...

Mesajde claudiu » Lun Iun 09, 2003 11:23 am

Hmm..unde im fac eu vacanta 8) 8) 8) ..heehe
LA MAAAAAAAREEEEEEEE...na na na ..toate se petrec la maaaaare :D :D poate la Mamaia, Eforie sau Costinesti
Ahh si sa nu uit ...ca vreau sa ridic o problema... aglomerarea trenurilor pe timpul sezonului festival.
Anu trecut de nu luai bilete cu o luna inainte de la agentie ...riscai sa nu ai loc in tren. Recursesem la o mica smecherie : luasem rapidul catre bucuresti si d'acolo cu Intercity pana la mare :D
Btw ... in Intercity nu am prins nici un controlor si am stat regeste citind ziarul ,am luat si o cafea :D daca de bilet controlorii nu pomeneau. :notworthy: toata stima pt ei
La mai mare... :drink:
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Iun 09, 2003 1:11 pm

frumos, frumos, tinerii se distreaza la mare sau la munte. :band: bine ca mi-ai spus, si eu voi pleca spre litoral tot de acolo si ma ingrozeste gandul ca voi calatori aproape 11 ore cu trenul, daca mai si spui ca nu se gasesc bilete... deja ma doare capul. :ohno: nu puteau si ei sa puna o sageata albastra!
dupa cate stiu eu, pe timpul sezonului estival, suplimenteaza numarul de trenuri spre mare, voi intra pe pagina lor sa vad despre ce e vorba.
ai grija cu "nasul", de cand au facut cei de la Prima emisiunea despre ei, nu cred ca va mai fi atat de usor :tocrazy: :nunu:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Lun Iun 09, 2003 8:48 pm

de ce nu mergeti cu masina? daca sunteti 2 deja e mai ieftina benzina decat biletele de tren ... mergeti mai multi prieteni si e rezolvat .. e mai comod :)

am fost anul trecut la mamaia ... cu masina ... nu s-a furat, am gasit loc de parcare "normal" langa hotel ... a fost totul ok
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Mar Iun 10, 2003 10:19 am

cunosc varianta ta, Robi, am si probat-o a data, dar de data asta nu avem masina, din pacate. :( sunt de acord cu tine, dar ce sa-i faci :cry:
si de cate ori ai platit taxa la Mamaia? :wink: :hihihi:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mar Iun 10, 2003 10:53 am

nici nu mai stiu, parca am platit 40.000 ... dar nu ne-am prea plimbat prin alte statiuni cu masina. am "uitat" masina in parcare pana la plecare :) fara tv, fara radio ... fara masina :)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Mie Iun 11, 2003 4:37 pm

eee..., cu trenul, cu masina, cu avionul sau elicopterul, tot ce e important e sa ne atingem "tinta", sa ne putem odihni, relaxa, distra, sa ne "clatim" ochii, de ce nu? si sa ne imbogatim bagajul de cunostinte. sa ne intoarcem acasa cu forte proaspete pentru urmatoarea perioada a anului. daca tot era vorba de litoralul romanesc, eu trebuie sa recunosc ca nu am reusit pana acum sa vad din Constanta decat Cazinoul si o particica din oras, in schimb, mi-ar place sa vad si locurile cu imp. istorica, prea multe nu am vazut eu din tara, din afara nici atat :( dar la cat de putin o sa stau eu la mare nu stiu daca o sa renunt eu la bronzat si balaceala pt. colindat prin soare. :tocrazy: :hyhi: :mamaigandesc:
apropouse, exista tineri aiudeni care pleaca sa munceasca pe litoral?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Iun 11, 2003 8:59 pm

Aici, in Finl, cam orice student isi ia munca de vara, la noi poate mizeaza multi pe contul lui tata... Stefania, ma crezi ca eu nu am fost inca la mare, la romani? Primul val al marii l-am atins aici (Itämeri- Mare de Est, in traducere libera). Eram fie prea ocupata, saraca, cu examene, cu boli in familie...prefer si eu civilizatia naturii (decat sa stau pe o plaja 8 zile,incerc sa vad toate urmele istorice).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Joi Iun 12, 2003 10:48 am

hmm..arty ...eu is convins ca odata ce ajungi pe plaja iti schimbi parerea 8) sau poate gresesc..
Se detecteaza o teama de ceva nou... :roll: e doar o parere :)
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Iun 12, 2003 11:06 am

sa stii Clau.. ca nu toata lumea iubeste marea, soarele, nisipul, eu de ex. am un foarte bun exemplu, prietenul meu este exact opusul meu: el se simte bine iarna, iubeste chiar frigul, zapada, la mare n-are rabdare sa stea la plaja, lui ii place muntele, ii plac drumetiile, sporturile de iarna.
nu vreau s-o judec pe Arty si nici sa intru in pielea ei dar dupa cate mi-am dat eu seama nu cred ca a pierdut ceva lipsindu-se de peisajul asta, poate ma insel, s-ar putea sa-i placa sa se plimbe pe malul marii seara adunand scoici(mie imi place la nebunie, printre altele), pacat ca standardele litoralului nostru nu se compara cu ce a vazut ea sau Vlad, etc.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Următorul

Înapoi la Vacante, sarbatori, concedii, calatorii ...