left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

downloadul- pericol public?

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

downloadul- pericol public?

Mesajde arty fact » Mie Feb 12, 2003 11:03 am

Se pare ca nu numai cei care downloadeaza muzica, filme, etc.- materiale preluate gratuit, ilegal, ripuit au de ce sa se teama. Recent, Robbie Williams (ex- Take That) declara ceva inacceptabil pt cei din bransa lui (artistii), cum ca lui nu-i pasa daca lumea cumpara sau downloadeaza gratuit muzica lui. Ceea ce conteaza este s-o asculte si sa-i placa omului. O afirmatie destul de socanta, in conditiile in care lumea fura tot mai mult de pe net, decat sa plateasca absurde preturi (ex- aici un dvd cu prima parte de la Harry Potter, aparuta tarziu s'aia, costa cca 30 euro in magazine!)Credeti ca afirmatiile lui Robbie pericliteaza si mai mult incasarile artistilor sau gestul lui nu face altceva decat sa accepte inevitabilul, deoarece oricum, milioane de persoane practica ripuiala si chiar pe toti nu-i poti baga la parnaie?Se va schimba in viitor optica privind comercializarea productiilor artistice si legea dreptului de autor?Va prima dorinta de a fi cunoscut si placut necesitatii de a scoate un ban?

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Feb 12, 2003 7:40 pm

mdea :) un subiect interesant ... robbie are bani ! :) nu cred ca il intereseaza ca lumea da jos de pe net muzica lui fara sa plateasca ... si eu m-ash simtzi bine stiind ca lumea imi asculta creatzile ...
intrebarile care le-ai pus si-au gasit deja raspunsul :) kazaa de exemplu trebuie sa dea socoteala tribunalului din los angeles pentru ca au incalcat drepturile de autor,soulseek are probleme acum tot cu un artist,pe mp3.com cei care vor sa dea jos muzica au dreptul la doar 3 piese gratuit , iar pe besonic.com costa 50 de centzi,sony a scos a lansat un cd care nu poate fi copiat pe calculator iar in danemarca 150 de persoane care au dat jos de pe net prin kazaa si edonkey muzica si filme au fost obligati sa plateasca in total cca 130.000 usd . in germania e pe cale de finalizare un proiect asemanator ... deci ... se cam duce kazaa ... :roll: nu shtiam eu de ce nu mi se mai conecteaza la server :) ca aveam inceput un download la un mix de la love parade ... se vede ca raman cu el de jumate
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Mie Feb 12, 2003 8:24 pm

Chestia asta cu download-ul de pe net. e ceva inevitabil...a fost shi o sa mai fie..cat timp nusthiu...dar o sa mai fie..una din cauze e pretzul prea mare pt un cd cu muzik sau film...normal ca omul de rand nu o sa ishi cumpere un film care coasta 30 de euro atata timp cat el il poate cobora de pe net gratuit..la fel shi cu muzik ...declaratia lu' Robbie Wiliams mie nu mi se pare shocanta,omul e cat se poate de realist...impotriva pirateriei nu potzi purta razboi ...degeaba incearca unu shi altu sa faca codecuri shi sisteme de protectie pt produsele mai sus mentzionate..aceste sisteme de securitate pt produse o sa fie sparte mai devreme sau mai tarziu...
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde narcotic_ » Joi Feb 20, 2003 1:37 am

oricum se vor gasi metode de ripare a orice va aparea in viitor.
tocmai in seara asta mi'am facut rost de Harry Potter 2(nu cred ca a aparut in cinematografe, cel putin nu la noi in tara - isn't technology amazing?)
si sa fim seriosi. programe ca si kazaa vor aparea tot timpul. au mai fost multe de genul asta pana au intrat in conflict cu ceva case de discuri.
si zici ca nu mai tine mult kazaa? damn! si am un film in lista.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde eXtrem » Vin Apr 11, 2003 11:05 pm

Pirateria poate fi privita drept o palma data maharilor din music&movie&soft business ... A aparut datorita diferentelor nivelului de trai si a puterii de cumparare intre marile puteri financiare si noi.. restul... Pirateria are ca scuza un scop nobil, acela de a da posibilitatea tuturor sa aiba acces gratuit sau simbolic ca pret la informatie in general. De cele mai multe ori nu se castiga bani, ramane doar multumirea sufleteasca si de ce nu... gandul ca nu poti fi tras la raspundere pt o eventuala paguba materiala adusa corporatiilor soft-media. Intr-adevar, daca cunosti legea dreptului la intimitate pe internet, poti avea un website de unde se pot downloada diverse "informatii" fara sa ai de suferit ca owner, daca exista pe prima pagina un disclamer care sa stipuleze faptul ca este un site privat si prin care se interzice accesul pe el oricarui tip de autoritate cu putere de decizie in domeniul infractionalitatii pe internet (FBI etc)
Cel mai usor e sa intri intr-o retea de calculatoare, prin DC++ de exemplu, unde clar ai acces partial restrictionat la PC-ul fiecaruia din retea si de aici... schimbul masiv de informatie :)
In situatiile acestea, tot ce pot sa faca pagubitii e sa zambeasca amar... si sa declare ca nu le pasa ca le scad incasarile...oare chiar nu le pasa?
Daca noi, cei care avem ca sursa pirateria in procentaj de 99% ... vad ca si moralitatea americanilor devine indoielnica cand e vorba de uzarea pirateriei...
In materie de protectie impotriva copierii neautorizate... tot ce se face se si desface :)
Multe ar mai fi de discutat, subiectul e mult prea complex...

In rest... Peace
Life is a bitch, so let's :sperm: it!
eXtrem
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 12, 2003 1:14 am

Sincer eu l-am deschis sa aflu cate ceva, asa ca, go ahead, Extrem, daca poti, fii si juristul topicului, macar sa stie lumea ce poate face si ce nu, ce risca si ce e abur...in orice caz, nu cred ca merita cineva sa faca puscarie sau sa plateasca amenzi uriase pt ca vede un film sau asculta o melodie.E absurd!
Harry Potter 2 e demult rasuflat aici.Eu pe langa vizionare , prefer sa si citesc cartile (ultima a fost "The Goblet of Fire", in care aventurile lui Harry continua in stil similar,lupta in cadrul unui turnir vrajitoresc si Voldemort il prinde, luandu-i sange pt a se intrupa... that's all I'm saying!:-) Cartile au aparut si la "Humanitas", traduse in romana, dar sunt scumpeeee!!!Consistenta actiune , desi repetitiva, in fiecare an de scoala Harry trece cam prin aceleasi incercari, alaturi de aceiasi eroi si anti-eroi si sfarseste cu toata puterea lui magica sa se intoarca in vacanta tot acasa la familia Dursley, unde unchiul Vernon e acid si rauuuu!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Mie Dec 03, 2003 1:49 am

cine e fan al unei trupe, sau ii place un film, si are cu ce ... sa-l cumpere. oricum .. nu cred ca ar trebui sa fim obligati sa cumparam ce ascultam in ideea *sa ii ajutam pe artisti* ;;; de pe vanzarea cd-urilor/casetelor castiga casele de discuri ;;; artistii isi scot banii din concerte si destea ;;; parerea mea
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Dec 03, 2003 5:50 pm

Ce-i drept nu toti artistii concerteaza sau unii si-au incetat cariera muzicala si au nevoie de surse de supravietuire... e ca si cum ai zice ca un scriitor nu are dreptul sa ia bani de pe volumele publicate ci doar de la anumite conferinte, prelegeri pe care sa le sustina activ tot restul vietii !?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Mie Dec 03, 2003 6:04 pm

aicia s-a clonat mesaju de mai jos :pp eroare de explorer cand a picat neu .. robi pls delete this
Ultima oară modificat de kinsey pe Mie Dec 03, 2003 6:08 pm, modificat 1 dată în total.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Mie Dec 03, 2003 6:04 pm

Pai ... cum am mai zis ... foarte putini bani ajung la artisti din vanzarea CD-urilor

Nu cred ca ei chiar mor de foame :)) .. primesc bani de la aparitiile la diferite evenimente ... daca chiar au nevoie : au o gramada de case si masini din care sa scoata ... pe ei ii afecteaza mai putin o masina in minus decat ma afecteaza pe mine sa cheltuiesc 10.000.000 pe CD-uri originale
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Dec 03, 2003 6:10 pm

Prea multi bani in contul artistilor? Da, cateodata ma gandesc si eu ca exageram cu cheltuiala pe idolii nostri, nefiind vorba doar de simplul act de a cumpara un cd. :-9 Daca dai nas artistului, cu siguranta ca ii creste cota si va sti si el sa creasca pretul (vorbesc din proprie experienta, hihihi). De scos din case si masini, nu prea vad cum ar face-o, mai mult au de cheltuit cu intretinerea lor! Cineva insa mentiona faptul ca piratand filme sau muzica afectezi nu atat pe artisti cat pe cei care lucreaza pt ei, adica o intreaga retea de persoane, caci in ziua de azi, un artist nu e doar un om simplu si original, care se ridica de unul singur ...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Muzica