left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Craciunul tau - Gradinita din Cluj Napoca - Craciunul

Concursuri organizate de AiudOnline sau la care a participat AiudOnline in decursul anilor

Craciunul tau - Gradinita din Cluj Napoca - Craciunul

Mesajde robilix » Joi Dec 11, 2003 12:03 am

La concursul (e)MailArt lansat de AiudOnline si Fundatia Inter-Art a participat si o gradinita privata din Cluj Napoca.

Iata mai jos numele si varsta acestora:
Roman Sara - 3 ani
Olteanu Timea - 3 ani
Kovacs Robert - 4 ani
Demeny Agota - 4 ani
Fodor Zsofi - 4 ani
Cserei Maria - 5 ani
Szabo Csaba - 5 ani
Székely Krisztina - 6 ani
Fodor Péter - 6 ani
Rigmanyi Bernadett - 6 ani
Nagy Laszlo - 6 ani
Jozsa Vilmos - 6 ani
Csaszar Istvan - 6 ani
Letai Ervin - 6 ani

nu putem decat sa le multumim ca ne-au trimis aceste lucrari.

http://www.aiudonline.ro/concursuri/cra ... ucrari.php
Ultima oară modificat de robilix pe Dum Feb 20, 2005 11:14 pm, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Joi Dec 11, 2003 12:20 am

Tocmai le-am vazut! :-) Cum au aflat juniorii clujeni de Aiudonline?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde tuti » Joi Dec 11, 2003 1:34 am

arty fact
ai si uitat ceea ce "vorbeam" undeva in alta parte in acest forum ? (viewtopic.php?p=6027#6027 )
Ti-am spus ca voi "ajuta" si eu cu ceva , si ca acel ceva sunt "lucrarile" de la o gradintia ! Ei acum , astept "comentarii" referitor la lucrarile expuse
sa vedem.... :lol:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 1:17 am

Ehe, super! Situatia e salvata cel putin numeric vorbind, caci pt o expozitie trebuie mai mult decat 5 lucrari. Pe mine ma impresioneaza creatiile celor mai fragezi din grup si sper sa nu fi fost prea mult ajutati (cu sugestii sau altceva de care adulti indrumatori). Ma joc si eu cu copiii unor amici finlandezi si sunt atat de plini de fantezie, caci aceasta e stimulata aici din plin (alaltaieri am facut palarii de hartie pt niste minuscule figurine, numite haios de copii- "familia kk....ceilor") :P Nu-mi place cand adultul educator impune ca un pom de Craciun trebuie sa fie verde sau ingerii au nevoie de aripi. Trebuie sa lasam copiii sa creeze independent (suna pleonastic!).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 1:21 am

Adaug consecutiv si separat o idee omisa (caci nu mai pot modifica propriu-mi text :evil: )- vor fi oare destul de clare cateva dintre acuarelele copiilor daca sunt trase la imprimanta? Imi inchipui ca nu se vor expune lucrarile originale... sau da?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Dec 12, 2003 1:32 am

peste tot in forum poti sa iti modifici mesajele, doar aici nu, dintr-o eroare a mea, imi cer scuze

si a n-a oara, asemenea probleme le vreau pe privat, sa nu umplem forumul cu texte care nu intereseaza pe cititor ... de xemplu cu e acest mesaj al meu ...
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 10:03 am

Robi, e bine sa se discute pe forum si asemenea lucruri, altfel nu existau rubrici speciale pt dereglari (ex: cea cu sugestii, reclamatii, mesaje sterse, etc). Toata lumea trebuie sa stie cat poate face si de ce. Cred ca fiecare din noi dorim modalitati de expresie cat mai libere si mai usor de manevrat. Imi vine a compara lipsa accesului de modificare sau stergere a propriilor mesaje (pt TOTI) cu un examen unde ti se da foaie, tema despre care sa scrii, durata si alte lucruri fara sa primesti un pix sau guma de sters. Ei, cum se poate asa ceva? Ti-am mai spus, pe alte forumuri exact in stilul acestuia fiecare membru are drept de folosire a catorva unelte de baza, pt a trimite un text corect si alterabil dupa vointa si fantezie. Moderatorul mai are si drept de a interveni in celelalte mesaje, pt ca stie el ce face si asta se vede prin activitate. De aceea eu trebuie sa am mai multe unelte :-),pt a nu apela de fiecare data la tine pt orice detaliu. Un exemplu: cand sta mizeria in fata mea, eu nu chem pe altcineva s-o mature, daca am posibilitate si o matura curat singura locul. :-)
Asadar, trebuie sa existe o distinctie intre moderator si membrul junior, nu credeti? Daca chiar nu se poate , atunci necesitam toti in mod egal dreptul la radiera (acces de stergere sau modificare a propriilor texte)! Si repet, e o problema care intereseaza pe toti.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Dec 12, 2003 11:09 am

revin fiindca nu am fost inteles:

peste tot in forum poti sa iti modifici mesajele, doar aici nu, dintr-o eroare a mea, imi cer scuze

deci, ORICINE, inregistrat pe forumul AiudOnline ARE DREPTUL sa isi modifcie PROPRIUL mesaj.

AICI, la craciunul tau, dintr-o eroare a mea NU s-a putut si mi-am cerut scuze.

privind dreptul de stergere, NU, SI NU il voi da la nimeni din pacate ... acest drept il au numai administratorii, care sunt 2 deocamdata.

intrebare, cam cate mesaje ai avut de sters in ultima luna? 2, 3? ... nici atat? si s-a rezolvat fara probleme de fiecare data. sa zicem ca va dau drepturi depline (aproape :) ) ... cate crezi ca sa vor sterge? din partea tuturor.

si chiar nu vad rostul acestor mesaje aici, la un subiect atat de interesant, al copiilor ... le voi sterge in curand.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 11:26 pm

Eu te-as ruga sa nu le stergi, eventual sa le muti in alta parte , caci intr-adevar aici s-a ajuns accidental la discutie.Si in prezent am remarcat cateva mesaje trimise dublu de catre altii si care nu au fost rezolvate. In plus, avem dreptul de a decide si noi, userii importanta subiectelor si unde sa le discutam, altfel totul pare extrem de rigid si personal nu cred ca ideile si sugestiile mele sunt atat de nesemnificative incat merita deletare.

Revenind la lucrari: Tutzi- cum ai reusit sa aduci picturile acestor copii aici? Esti cumva educatoare/educator? :-) Te ocupi direct sau indirect de acest grup?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde tuti » Dum Dec 14, 2003 3:19 am

hmmm , in mod direct sau mai putin ...hmmm nu , nu sunt educator , sunt tatal lui Szekely Krisztina T. si , ma gandeam sa "expuna" si cei din gradinita de unde e ea. Sincer nu cred sa fi fost indrumati in ceea ce priveste desenul . Bineanteles , li sa explicat despre ce e vorba , dar atat!
In privinta lucrarilor , ele sunt momentan la mine , sunt in acuarela si cu creon.Aceste desene , nu au fost "alese" ca sa fie expuse numai cele mai bune. Cine a desenat , mi-a dat desenu , si uite , cu ajutorul lui robi , au ajuns aici .
Apropo , robi , spuneai de ceva "diploma" crezi ca se rezolva ? :lol:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Dec 14, 2003 4:19 am

Nu stiu- mie o oarecare influenta adulta mi s-a parut ca remarc pt ca desenele par destul de asemanatoare (culori, forme, poveste). Acum influenta adulta nu inseamna numai modelarea de catre educator sau parinte ci si invatarea de a recepta lucrurile a copilului dupa un tipar care e adult, prin urmare vehiculat ca "normal" : a vedea ceva realist (un pom ca un pom, verde, iar daca vrem a-l face negru, lumea nu il va place- mama se va mira, copiii vor rade, etc), deoarece corectitudinea este ceva de incurajat... Copilul care manifesta o fantezie iesita din comun poate fi cenzurat de proprii colegi micutzi care sunt invatati deja anumite valori pe care le recunoastem acceptabile si firesti (dar care nu neaparat sunt! :-)).

Asteptam insa si alte lucrari, din partea oricui. Recomandabil insa este ca fiecare varsta sa creeze conform stilului sau, iar adultul sau tanarul sa prezinte lucrari care sa nu arate facute ca la trei anisori! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Dec 16, 2003 10:34 am

Concret- am apreciat lucrarea lui Fodor Zsofi- pomul lui de Craciun imi apare ca o dansatoare cu cap rosu si rochie verde in franjuri, foarte "party"!Apoi Rigmanyi Bernadett a reusit sa redea cel mai bine (caci mai incerca cineva, in acelasi fel) sa redea un fel de mos Craciun care zboara si poarta in brate nu atat cadouri... cat un disc solar.Si alte lucrari dragute sunt cele care arata ingereii zburand la cer si cei trei magi care aduc unei "graunte "(copilul Iisus) daruri (semnate Nagy Laszlo)... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde tuti » Mie Dec 17, 2003 9:27 pm

[quote="arty fact"]Apoi Rigmanyi Bernadett a reusit sa redea cel mai bine (caci mai incerca cineva, in acelasi fel) sa redea un fel de mos Craciun care zboara si poarta in brate nu atat cadouri... cat un disc solar

Rigmanyi Bernadett e prietena cea mai buna a lui Szekely Krisztina si tot ceea ce fac, fac impreuna , tot timpul sunt impreuna. deci , daca a incercat sa "copieze " si nu a reusit... e , asta e , dar daca e invers ?? :P
:lol: :lol: :?: :idea:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde tuti » Mie Dec 17, 2003 9:46 pm

loooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si uite ca nu am vrut sa mai scriu , dar totusi o fac! poate e o gresala...
Acum am intrebato pe Krisztina , si iata dialogul :
eu: desenele astea doua , sunt aproape la fel... cum de au iesit asa ?
ea: da, pentru ca ea a inceput un desen pe care la gresit, si atunci sa a inceput sa deseneze ca si mine
eu: hmmm , dar de unde stia ea ce desenezi tu ?
ea: pai daca stam la aceeasi masa , cum sa nu vada ?
eu: sigur nu tu ai inceput sa desenezi dupa ea ?
ea: nuuuuu , sigur nu !
eu: si ce inseamna desenul ala ?
ea: pai e "az angyal" = "e ingerasul" , si el zboara
eu: ce e chestia aia rosie in jurul capului?
ea: e parul , partea galbena , sunt aripile , jos e fusta... :)) ha ha ha , nu am stiut daca trebuie sa ii fac pantaloni sau fusta ..
eu: si desenul lui berni , ce inseamna ?
eu: e un mos care are un soare ?
ea nuuuu , e tot un ingeras , si nu are soare , nu vezi ca acolo is ochi ??
eu: nu nu vad
ea: uitate bine in mijloc, acolo ii sunt ochi, nasu si gura, doar ca a curs acuarela si sau unit putin ...
.........................................
nu are rost sa mai contiu... :)
in fine, nu conteaza cine si de ce a facut!
bravo lor! :lol:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Dec 17, 2003 11:07 pm

Da, e o conversatie amuzanta si relevanta, totodata! Acum, desigur, eu pot doar sa speculez. Nu am cum sa ghicesc ce voiau copiii sa faca. La fel face si un psihoterapeut de pilda- interpreteaza ceea ce e ascuns sau neinteles chiar de pacient. Dar desenul cu ingerasii (cazul Nagy)era ceva evident , asa ca l-am inteles si eu... :-) Fiecare interpreteaza si dupa imaginatie. Uneori imaginatia spectatorului deviaza, schimba mesajul, dar il poate si imbogati (cazul de fata, cred ca e frumos gandul ca un mos Craciun poarta in brate un soare... poate am fost inspirata sa gandesc acest lucru pt faptul ca aici, in Finlanda soarele lipseste cate o luna si la fiecare aparitie ne bucuram mai ceva ca de un cadou de Craciun! ;-)).
Tuti, ceea ce ai scris e binevenit, pt ca e singurul mod de a afla gandurile micilor creatori.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde tuti » Mie Dec 17, 2003 11:13 pm

Ma bucur ca nu am fost interpretat gresit!!! :lol:
dar am ramas si eu surprins de cele "auzite" si vazute
:wink:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Dec 17, 2003 11:45 pm

Sa stii tu ca avea un rost si emisiunea aia cu lucruri "traznite" spuse de copii.O persoana cu imaginatie sau care nu a uitat cum e sa fii copil merge mai departe de chestia cu "traznaile si nostimadele" si afla o sursa bogata de originalitate, pe care adultul o pierde odata cu... educatia.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Arhiva concursuri