left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Superstitiile

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Superstitiile

Mesajde robilix » Joi Mar 13, 2003 3:16 pm

de ce superstitii ai auzit prin zona aiudului?

acum de curand am si eu prima nepotica (http://www.aiudonline.ro/ania) ... cand am vizitat-o prima data era si strabunica ei acolo si am auzit cateva lucruri interesante:

- sa nu ma asez pe patul mamei ca se ia durerea de san la mine
- sa ii spun ca e urata ca altfel nu se face frumoasa
- sa o "scuip" la iesire si sa ii ating piciorusele ca altfel se va imbolnavi
si multe altele

voi credeti in superstitiile astea? sau mai stiti altele?

precizez, nu este este un hobby al meu superstitia ... nici nu prea cred in ea, dar nu am gasit un loc mai bun unde sa postez mesajul. :roll:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Joi Mar 13, 2003 11:31 pm

Hm, poate e mai bine sa-l pui la "o vorba cu aiudenii".Ca hobby nu cred ca merge pt ca nimanui nu-i place sa fie speriat (caci asta ne invata superstitiile si ignoranta sau naivitatea, spune-i cum vrei!), nu e o pasiune decat daca esti cumva masochist.... hehe. Ar mai putea fi reformulat titlul- studiul superstiiilor, ceva de ast fel. :-)
Robi isi ia f in serios rolul de unchi vad! Sa stii ca am auzit si eu de varianta cu a-i spune 'urata", insa sincer prefer sa-i zic Aniei si tuturor copiilor (cu parinti frumosi sau nu) cum ca sunt stelutze acum si vor fi la fel si in viitor, stralucitoare. Hai ca fac pe ursitoarea, ca veni vb de alte superstitii...:-)Cred insa in presentimente. Consider ca trupul nostru poate reactiona constient sau nu in apropierea vreunui pericol sau eveniment important (vezi visul).Culmea superstitiei stii care e ?In Italia, se detesta sa se manance in nr. de 13 la masa si exista chiar persoane, care au asta menire/ meserie sa vina ca al 14-lea membru (platit) si sa manance cu ceilalti 13. :-))))

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Vin Mar 14, 2003 2:44 am

ce chestie faza cu italienii :D totushi eu nu cred in d'astea :D si ca si katy cred in presentimente pentru ca mi s-au intamplat de multe ori
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde raluca popan » Vin Apr 18, 2003 11:48 am

Eu cred ca superstitile au o baza magica, care in prezent s-a pierdut. Adica superstitiile sunt ramasitele "vestede" ale unor lucruri serioase. Asa ca superstitiile pe care le-a "spus" robilix mi se par prostesti si sunt sigura ca persoana de la care le-a aflat nu le cunoaste originea, sau la intrebarea "De ce?" ar raspunde: "Asa e bine." sau "Asa se vorbeste in batrani"

:shock:
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 19, 2003 8:59 am

Unii le spun "superstitii", altii "credinte magice", altii "paganisme".Exact ca si valorile ... unii le numesc prejudecati pe care le urmam cu obstinatie.:-)Fiecare tine cu dintii de propriile convingeri... nu mai tin minte, dar cineva spunea o chestie tare faina despre convingere, cum ca e modul nostru de a ne minti permanent (ah, sa fi fost Nietzsche, din articolul lui Casi?!), modul nostru de a ne refuza sa credem vreodata in altceva, care ar putea fi adevarul insusi.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Oct 15, 2003 9:27 pm

Se apropie doua ocazii, sarbatori sa le spunem care impun superstitii proprii, una e Halloween-ul, in care frica e mai mult simulata si ziua mortilor (1 nov), in care ne amintim de cei dragi, disparuti si generam noi intrebari despre viata si moarte, la lumina lumanarilor palpainde in noapte. Stie cineva care este originea comemorarii celor decedati in zi de 1 nov? :?:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Dec 21, 2003 12:02 pm

Se pare ca eu raman cea mai "superstitioasa" :-) de pe aici. Si pt ca Halloweenul nu ne-a speriat, pai Craciunul sau Revul de ce ar face-o? Hei, eu stiu de ce: daca aveti proasta inspiratie de a va tunde parul inainte de Anul Nou se spune ca veti fi saraci tot restul anului... asa ca, fetelor ramaneti inclusiv neepilate :oops: daca vreti la anul Dior si fustitze Razvan Ciobanu, iar pt barbati, sfatul suna malitios- ramaneti asa cum va place :twisted: (cu mult par pe voi pt o alura macho!) In caz ca ati facut deja regretabilul gest de a va coafa, barbieri, samd., atunci mizati pe trucul numaru' 2: de revelion purtati ceva rosu si un banutz in buzunar. Astfel, chiar si someri veti avea un an indestulat! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Lun Dec 22, 2003 5:12 am

hahaha ... hai ca m-ai speriat ... azi vroiam sa ma tund si sa ma barberesc ca mi-a cam cresut paru (si pe cap si pe barba) ;) dar daca o luam asa inainte de anul nou nu poate fi si 1 ianuarie 2003 ? de ce sa fie chiar cu 10 zile inainte ? :D sau poate e doar cu cateva ore ... oricum astept raspuns repede sa stiu ce sa fac ... pletos si cu barba sau tuns tuns si fara ? :D

mai era o faza parca : dupa anu nou primu care intra in curte/casa trebuie sa fie barbat pentru a-tzi merge anul bine . dar sincer nu mai shtiu daca era de revelion (eu asa cred) sau de noapte de inviere
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Dec 22, 2003 10:28 am

Hehe, pai vezi tu, Sabule, ca daca nu mai suporti par si barba, atunci jos cu ele! Dar decide repede!;-) Stiam si eu ceva cu intratul in casa... hm... sigur nu se aplica in Finlanda, ca aici women rule si e bine atunci sa intre persoana cea mai puternica prima! :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Dec 22, 2003 12:52 pm

dupa cate stiu eu, in noaptea de Inviere este bine ca barbatul sa intre primul in casa cu "lumina".
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Rami » Lun Dec 22, 2003 7:56 pm

da . .asha stiu si eu ..
dar ..cumeu nu cred in .. superstitzii .. si cum imi palce sa rspect sexul frumos(sensibil) ii cedez trecerea :P
parca ash fi la conducere
:P
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Hobby