left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Pitiriciu Ioana Raluca - Wispered song of death

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Pitiriciu Ioana Raluca - Wispered song of death

Mesajde robilix » Mar Noi 26, 2002 2:38 pm

The girl was smiling through the butterflyes.
All of a sudden tears fall from her eyes;
She realizes she needs a flower,
And than she sees one in his garden bower.

'Am I to take it ,or to leave it there?'
She asks herself while having a nightmare
In which the crowe was luring her to dare
To steal the flower 'Do you really care?'

But than the girl awoke from the strange dark
Reliefed, she took a knife which kissed her heart.
Her last words 'I shall never steal a flower
From my beloved's garden bower.'

And so she heares the wispered
Song of death which licked ear:
'Hy ,beautyful darling! I'm here!
Come closer,let me see your eyes.
Fear me like them!Everyone cryes...

But what has happened,pretty child?'
It's what death asked when the girl smiled.
'Take it away!Put it aside!
Can't bare you smiling,can't close my eyes.

You must go back,you shall return,
Your sole is shinning,it can't burn.
You are too innocent my girl...
Give her a flower ! ANYONE !'
the end...of nothing...
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Re: Pitiriciu Ioana Raluca -[u] Whispered[/u] song of death

Mesajde arty fact » Mie Noi 27, 2002 12:51 am

Text corectat
The girl was smiling through the butterflies. (nu merge mai bine "among"=printre in loc de "through" care da impresia de "prin"?)
All of sudden tears fall from her eyes;
She realizes she needs a flower,
And then she sees one in his garden bower.

'Am I to take it or to leave it there?'
She asks herself while having a nightmare
In which the crow was luring her to dare ( "crowe"=multime(crowd)?/corb(crow)?)
To steal the flower 'Do you really care?'

But then the girl awoke from the strange dark
Relieved, she took a knife which kissed her heart.
Her last words 'I shall never steal a flower
From my beloved's garden bower.'

And so she hears the whispered
Song of death which licked her ear:
'Hi ,beautiful darling! I'm here!
Come closer,let me see your eyes.
Fear me like them!Everyone cries...

But what has happened,pretty child?'
It's what death asked when the girl smiled.
'Take it away!Put it aside!
Can't bear you smiling,can't close my eyes.

You must go back,you shall return,
Your sole is shinning,it can't burn. ( care e acceptiunea in care ai folosit cuvantul "sole"...era cumva "soul",adica suflet?)
You are too innocent my girl...
Give her a flower ! ANYONE !'
the end...of nothing...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde pity » Mie Noi 27, 2002 6:24 pm

salut,oricine ai fi!intr-adevar am niste greseli datorate faptului ca am tratat superficial redactarea corecta a poeziei...le voi corecta.nu ma pricep pe-aici pe forum ,mi-a explicat robi ceva...nu stiu daca vei primi mesajul,but if u do...vreau sa stii ca iti multumesc pt atentionare.Desi nu te cunosc am un sentiment de rivalitate pt tine...sper sa mai vb...
pity
Membru Junior
Membru Junior

nu rivalitate ci fair play si spirit de competitie

Mesajde arty fact » Mie Noi 27, 2002 9:24 pm

Draga Ioana,
regret daca corecturile mele au atins o tinta gresita.Nu e rau sa stim ce gresim si drumul spre perfectiune e munca sisifica.Pot spune ca am remarcat si chestii pozitive la ceea ce ai scris si te incurajez sa continui cu scrisul.Nu e rau a fi incepator ci a persista in erori.Eu cred ca se pot corecta ,iar prin munca ,cultivare a exercitiului poetic vei ajunge la performante cu care sa te mandresti.Si sincer,eu la varsta ta scriam "poeme" si mai prapastioase (e adevarat ,nu aveam greseli ortografice,dar nu erau prea de calitate si cuvintele erau prea artificiale...intelegi?).Cand am trimis unor reviste "creatiile" mele,mi-au fost selectate sau respinse,pe buna dreptate.Asta nu m-a oprit desi ma enervam teribil.Timpul iti arata cel mai bine evolutia ,talentul de care dispui si ceea ce acum pare lovitura sub centura va deveni un motiv de gluma sau zambet mai tarziu.Nici eu nu ma prea pricep la calc si aranjari in pagina,dar asta nu are a face cu continuturile pe care le scriu si cuvintele trebuie scrise corect.Trebuie sa admitem ,ca privind pe site sunt o groaza de greseli gramaticale si asta nu e permis cuiva cu aspiratii literare.Ce sa zic...am vazut si absolventi de facultate,masteranzi care scriu oribil de gresit.Asta e o chestie care cere descurajare.Acest site iti ofera sansa de a-ti face cunoscute lucrarile si o mica critica nu trebuie sa te descurajeze.Daca incerci prin metode mai clasice,sa publici undeva ti se intampla la fel:cineva va corecta,edita,cenzura,oferi sugestii...Important este sa existe interes si actiune,pt ca asta face un site,nu?Ai fi preferat sa nu primesti mesaj?Nu cred,pt ca in aceste conditii putem afisa toti o atitudine dictatoriala,dar toate opiniile au puncte slabe.Cand le descoperi pe ale mele (am scris si eu ceva despre arta pe calc) si daca te intereseaza domeniul poti sa-mi scrii.Nu exista teorii infailibile,poezii perfecte,pareri care nu pot fi combatute.
Cu aceasta, sper sa fi eliminat senzatia de rivalitate si iti urez spor la treaba,deoarece Aiudul are nevoie de oameni cu vointa,idealuri si lipsiti de pasivitate!

arty fact, nov.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde pity » Joi Noi 28, 2002 6:31 pm

salut,katy!stii...?sunt de acord cu ce mi-ai scris si imi plac poeziile tale.Chiar azi am citit una in Aiudul Literar...o revista literara(cred ca i-am zis bine titlul).Ti-am vazut si niste...picturi...le ador stilul.Ma simt aproape de tine,chiar vroiam sa ne cunoastem si imi placi.Multumesc pt incurajari!
pity
Membru Junior
Membru Junior

mersic

Mesajde arty fact » Vin Noi 29, 2002 12:53 pm

Multumiri pt aprecieri si incredere. Un mic sfat: a citi poeziile mele sau ale altora, iti foloseste pentru a sti ce sa nu faci tu insati.Am citit ultima ta poema,care foarte bine zice:"de ce sa...?"Daca ai ceva de spus ,nu e necesar sa urmezi "amprentele" altora.:-)

Apropos, parca e vremea "Zilelor Rebreanu"...Poate ne informezi cam ce se petrece pe acolo,daca se face vreo expozitie ,care e atmosfera.and so on.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

cuvinte aruncate ... hormonii astia...

Mesajde pity » Sâm Noi 30, 2002 1:58 pm

da...mi se pretinde sa nu copiez...am in minte urmatoarele:"da' ce mai...noi avem ,aproximativ, aceeasi prihologie,implicit aceleasi trairi...si uneori aceleasi exprimari...de ce sa...e o exprimare normala,comuna.As putea sa ma leg de "voi" si sa spun,ia mai dati-mi pace si cautati originalitate absoluta altundeva!" Dar eu stiu ca nu mi se pretind astea cu rautate...inteleg asta fiindca si eu pretind originalitate restului lumii... Concluzia: multumesc celor care imi cer "mai mult" ,insa nu voi da mai mult!Eu nu dau!Eu exprim!Ca "voi" vreti sa exprim mai mult e treaba voastra...si n-am sa ma scuz pt ce am scris aici fiindca nu vreau sa-mi scuz sentimentele...
De Rebreanu,acum,nu prea stiu decat ca e sarbatorit zilelea astea...au si fost niste actori de la Bacau au jucat o piesa "te ador fetito,dar iubirea costa"...dupa mine...o piesa superficiala si totodata potrivita ,nu Aiudului, ci aiudenilor...
In legatura cu Rebreanu...nu stiu de ce dar mi se pare ca s-a cam rasuflat "sarbatorire" lui...Trebuie sa tineti cont de faptul ca sunt o inculta si o superficiala la ora asta,atunci cand imi faceti analiza si critica...
pity
Membru Junior
Membru Junior

nu critic sentimente

Mesajde arty fact » Sâm Noi 30, 2002 9:33 pm

Hi-hi,
cred ca Pity s-a sucarit un pic si nu stiu daca am fost inteleasa cu ce am vrut sa zic.Totusi,faptul ca ea se revolta e semn bun.Draga mea, azi sunt in toane prea bune... a venit cu anticipatie mosu' si mi-a adus un cartzoi mare cu toate miturile lumii.E in engleza si are si poze f faine, cu tot felul de obiecte de arta, fresce, picturi, etc.Doar timp sa am de citit.Sa stii ca eu nu critic sentimentele tale, chiar daca sunt ele confuze inca, ci critic greseli de ortografie...si dupa cum am constatat deja, e bine ca am pe cine sa critic , sa incurajez, sa discut.Nu vezi ca site-ul nu e prea asaltat de discutii?(nici macar banalitati, ce sa mai pretinzi si povesti savante!:-))Asa ca defilam cu ce avem.Deocamdata vad ca noi doua ne descurcam.Ah, cat despre zilele Rebreanu, erau ele demult rasuflate, saracile,dar asta e... eu zic ca e necesar un nou suflu, tineri cu noi idei...sunt acolo cateva persoane, care mereu au dat the best, in functie de circumstante, dar asta nu e destul.In Aiud nu exista public , nu exista oameni cu vointa de a face ceva si prin urmare ramane totul imobil.Voiam sa te intreb daca nu s-a facut vreo expozitie,caci de regula nici eu nu prea sunt interesata de vorbarie.
Ok, acum te las, ca am de jucat o tura de scrabble si am un scor de analfabeta, momentan!:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

americani la concurs de proza aiudean

Mesajde arty fact » Dum Dec 01, 2002 10:07 pm

Salut, poate ar fi bine sa retractez ceea ce am afirmat anterior despre succesul manifestarilor Rebreanu.Citeste in "Ev. Zilei"- parca a participat si un american (roman) la concursul de proza lansat de Casa de Cultura.Pacat ca lucrurile astea nu sunt prea "manifeste" si nu au publicitatea potrivita, iar eu aici aflu cam greu de chestiile astea.Bravo lor!

arty fact, dec. 2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

da...

Mesajde pity » Dum Dec 01, 2002 10:13 pm

bine ca m-am sucarit si ca am sentimente confuze inca...presupun ca ai castigat jocul acela(sau a castigat el?)
Despre expozitii nu am auzit,dar asta nu inseamna ca nu au fost...
Si eu il respect pe domnul profesor Buta Iacob,care mi-a fost si diriginte(pe a noua),acum mi-e prof de Romana si Lit. Universala...are o minte...si niste idei incat ,cateodata,imi vine sa-i zic in timpul orei "dom' profesor,va iubesc!" :) .
Chiar acum sunt in Alba de unde "transmit in direct" faptul ca e 1 Decembrie,s-a vorbit mult,cantat,au fost focuri de artificii...acum sunt concerte.Afirm cu mandrie ca mi s-a luat si interviu de catre o televiziune locala(Sica).Am fost intrebata(printre altele) daca 1 Dec. mai inseamna si altceva in afara de mici ,muzica, bere, galagie, petarde...Am spus si cred ca absolut exista si o cu totul alta fata a acestei sarbatori- cea adevarata,calma,patriotica(in adevaratul sens al cuvantului).Aceasta fata nu e cunoscuta fiindca nu e exprimata,exteriorizata in halul in care se manifesta aici(superficial)...
No...pa!
pity
Membru Junior
Membru Junior

mmm

Mesajde pity » Mar Dec 03, 2002 8:04 pm

si unde sa scriu despre Zilele Rebreanu?ca i-am cerut profesorului Buta un program...si mi l-a dat
pity
Membru Junior
Membru Junior

rebreanu

Mesajde robilix » Mar Dec 03, 2002 9:36 pm

pe prima pagina ai un subiect denumit
Manifestari, concerte, expozitii ...

acolo deschide un subiect nou :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

...

Mesajde pity » Dum Ian 05, 2003 10:42 pm

no...nu mai scriu chestia cu Rebreanu...ca a avut loc anu' trecut... :roll:
pity
Membru Junior
Membru Junior

ai putea sa...

Mesajde arty fact » Mar Ian 07, 2003 10:10 pm

Daca tot esti la scoala, ai putea sa ne scrii despre ceea ce se intampla pe acolo.Bunaoara, ce manifestari culturale mai pune la cale d-l prof. Buta si daca te implici in asa ceva, daca se face vreo expozitie chiar in holurile liceului, daca exista noi talente nedescoperite inca...

arty fact, ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

mda...

Mesajde pity » Mie Ian 08, 2003 6:47 pm

expozitii nu am auzit sa se faca,manifestari nu,talente poate sunt iar daca nu se stie despre ele inseamna ca intr-adevar n-au fost descoperite inca... :) dar sunt sigura ca sunt.
In Februarie va avea loc un concurs pe scoala ,"Care pe care".Are loc anual incepand de anul trecut cand am participat si am luat locul II pe scoala...in schimb am luat locul I la una din probe...teatru...am facut o piesa cu inca vre-o 5 colegi ,"Viata"...a iesit faina...in 3 zile a fost gata...Anul asta mai facem una... :)
pity
Membru Junior
Membru Junior

super

Mesajde arty fact » Joi Ian 09, 2003 12:33 am

Detaliaza subiectul piesei voastre de teatru.Cine a mai jucat ?Cine a coordonat? Felicitari .

arty fact,ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Ian 10, 2003 12:58 pm

ai poze de la acest spectacol? le putem pune pe pagina "cultura aiudeana" la evenimente din aiud.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

******** in********

Mesajde pity » Dum Ian 12, 2003 12:39 am

am scris TOT si mi s-a inchis pagina asta...si s-a sters TOT... :x
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Dum Ian 12, 2003 12:54 am

Piesa se numeste "Viata" fiindca prezinta vietile unor persoane diferite.Am fost 6 "actori".O saraca pe refrenul melodiei "Stan" a lui Eminem,cantata de Dido(ca fundal),jucata de Florina Man.Un cuplu pe Jenifer Lopez(cand e fata singura-Cristina Gheorghe),si pe melodia din filmul "Dirty dancing" ,cand vine baiatul(Ursa Paul).O prostituata (F. Man) si pestele (Ursa P.).O sinucigasa(Todoran Sorana) cu o punguta de bulion lipita pe incheietura mainii(ca sange),pe melodia de la "X-files".O tiganca-ghicitoare(eu) care o invie pe sinucigasa si care demonstreaza cum e usoara viata cand te bazezi pe inselatorie,pe ...manele...ca sa mearga cu rolul...Totul s-a terminat cu replica"La care vine numa asa ii zic<<Frumosule',desteptule',robocopule',mancati-as gura,senatorule' si deputatule',hai la fata sa-ti ghiceasca-n palma!>>Si uite-asa scoate Piranda banu'!...Hai, tu fata, ca viata-i frumoasa!"
Piesa am jucat-o la inceputul concursului,in finala,apoi pt niste actori...din Bacau ,daca nu ma inseala memoria.Ei venisera sa joace o piesa...de Caragiale.
Din pacate nu s-au facut poze...
pity
Membru Junior
Membru Junior

fain

Mesajde arty fact » Dum Ian 12, 2003 6:14 pm

Draga mea,
ma amuza ideea voastra si ma si bucura.Voiam si eu candva sa fac un performance numit "Moartea artei" si mai rad si acum cand recitesc scenariul cam naiv... daca voi ati scris si piesa, atunci e si mai bine, caci e mai buna creativitatea decat reluarile clasicilor la nesfarsit...cum ar fi daca teatrul, sa spunem s-ar opri doar la Caragiale, Shakespeare sau B.Shaw?

arty fact,ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Artisti aiudeni