left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

febra "popstar"-urilor

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

febra "popstar"-urilor

Mesajde arty fact » Joi Feb 13, 2003 11:06 pm

In opozitie cu marii idoli rock, plini de unicitate, carora vremea le-a cam trecut din pacate, au aparut pop-starurile. Exista aceasta moda si in Ro? In Europa si Australia am inteles ca functioneaza noul experiment. Canalul nemtesc RTL, parca difuzeaza in mod regulat documentare despre selectii, formarea noilor grupuri - No Angels si Brosis, adolescenti care se inghesuie la probe, falsand teribil, cantand piese bizare si care n-au a face cu pop-ul (Ex- Jesus loves you), cativa free-style dancers si copii fidele a la Eminem. Putini reusesc sa se afirme, multi viseaza sa cante intr-o trupa (boys- girls band).Cei alesi muncesc din greu- coreografie, inregistrari, turnee promotionale, machiaj si vestimentatie de scena, crearea unui profil/personalitati artistice. Staruri consacrate individual ii primesc pe boboci cu destul de mult scepticism inca, dar cu amabilitatea de rigoare in fata camerelor.Cine stie? Unii probabil cad prada unei usoare invidii, deoarece pushtanilor li se ofera lucruri destul de "de-a gata", un manageriat, impresariat stabil si alte avantaje pe care un free lancer cu greu le gusta. Cat credeti ca va avea succes noua reteta de a livra pe banda rulanta staruri?

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Vin Feb 14, 2003 11:21 am

Mda shi in Romania e "febra" asta a "pop-starurilor"..in fiecare zi apar trupe shi trupe unele mai bune altele mai slabe...in Romania majoritatea trupelor care apar nu au ce cauta pe scena,sunt afoni shi din punct de vedere muzikal shi scenografic,multzi nici nu sthiu sa se miste pe scena,oricum fenomen-ul asta in Romania nu o sa tzina mult,se apropie vremea cand ff greu o sa potzi semna un contract cu o casa de discuri..din ce cauza?...pt ca majoritatea trupelor care au semnat un contract nu au scos profit din urma vanzarilor...putzine trupe au "supravietzuit" pe piatza muzikala din 98 pana acum,le potzi numara pe degete...sa investit prea mult in trupe care nu meritau...de ex baietzi de al New Raps,nu au fost promovatzi suficient,au filmat un videoclip care shi ala a fost difuzat de ff putzine ori..daca erau mai bine promovatzi 99% ca erau la ora actuala in topuri...muzik romaneasca la ora actuala e prasthie,ma refer la trupele astea mai noi..ca aia vechi isi au locul shi peste 20 de ani...oricum in Romania nu se intampla ca afara ...acolo inainte sa semnezi un contract,treci prin multe teste, nu ajunge doar un demo tape shi hop am shi semnat contractul...chiar daca demo-ul a fost ok,vine partea coregrafica shi multe multe chesti...oricum fenomenul asta in Romania se apropie de sfarshit la fel ca shi manelele...gata cu ele au murit :twisted: o sa ajunga acolo unde le e locul
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Mar 27, 2003 11:31 pm

Deviind un pic si la restul starurilor pop sau rock (zic deviere, pt ca subiectul meu nu se referea la trupe independente ci create in cadrul emisiunilor Pop Stars), acum ca e razboi e plin de clipuri si piese anti war, ceea ce nu inseamna ca si sunt reusite! Cel mai simplu mod de a atrage atentia azi, este sa-ti pui un tricou sclipitor de paiete , pe care sa stea inscris-Fuck War si gata, te-ai asigurat de celebritate ascendenta. Exact asta au facut tipele de la Tatu, caci fiecare se chinuie sa se autopromoveze mai inteligent si pacifist (vezi Bono si U2, care pt fiecare razboi mai nou , lanseaza piese:-)), insa ele trebuiau sa se mentina la nivel "outrageous" (exagerat) si si-au adaugat chestia cu fuck-ul...Lupul isi schimba parul, da' show-bizul ramane la fel, stiindu-si interesul.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

muzica buna...

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 4:42 am

Muzica buna zic eu ca nu se mai poate asculta de un timp incoace. Din punctul meu de vedere pop starurile din ziua de azi sunt mai mult frumoase/frumosi decit talentati. Mie tot trupele rock imi plac.Parca muzica lor e mai calda, mai semnificativa, sau poate sunt eu doar subiectiva. Adevarul este ca eu consider ca o muzica buna se aude nu se vede, iar videoclipurile nu fac alceva decit sa atraga atentia de la melodic, de la text. Un HOLOGRAF, un COMPACT, un IRIS, un TALISMAN, un SCORPION, consider eu ca se aud si se aud frumos chiar daca sunt la radio, dar starurile pop-star parca zgiriie, parca tipa, parca se chinuie...asta nu e muzica, este...reclama.Voi ce parere aveti?
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 11:18 am

Da, ai remarcat corect rolul uluitor al imaginii si vizualului . Nu degeaba "video killed the radio star", nu?;-) Aseara am vazut un film destul de arty realizat si totusi, se vedea ca imaginea e totul, in detrimentul unor realitati.E vb de "Velvet Goldmine", avand ca inspiratie viata anilor 70 pt revolutionarii in muzica si sex, David Bowie si Angela, sotia lui, Iggy Pop si alte personaje flamboyante, glitter, care nu numai cantau "opere rock" ci si apareau ca "vii tablouri", ei insisi.Personal sunt mai atrasa de acea imagine decadenta, caci si rockerii puneau enorm accent pe ea, dar si creeau muzica interesanta, cu mesaj, cum zici si tu.Imaginea de azi, in special a starurilor pop nationale ma ingrijoreaza. Insa cata vreme au muscat si britanicii conceptul clujean "Cheeky Girls", doua tipe care ne canta ca e bine sa le remarcam "obrajeii"/ fesele :-), pe care generos si sclipicios le arata pe tot parcursul clipului lor ieftin...ce sa mai zicem?

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Apr 02, 2003 11:44 am

si mie parca imi "fierbe" stomacul deja numai cand ii vad dar sa mai si ii ascult... pe toti doritorii de afirmare in "lumea show-lui", ca pana la urma asta e, in emisiunea care tocmai se afirma si la noi - POP STARS si unde mai pui ca surioara mezina a fetelor incearca si ea timid sa calce pe urmele lor, ca doar nu era sa cada direct in topurile britanice :shock: :o
se vrea toata familia intregita in ale muzicii, se pare! :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 12:16 pm

Asa e, daca un membru al familiei are succes vor si ceilalti!:-) A aparut si pe romani emisiunea POP-Stars?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Apr 02, 2003 2:07 pm

show-ul prezentat de Loredana si vocalul de la Spitalul de Urgenta daca nu ma insel l-am ratat, in schimb franturi din preselectii am mai prins, dar te cam zgarie pe creieras urletele si miorlaiturile :shock: si oricat de putina ureche muzicala ai avea, tot te "zbarlesti" un pic. poate altii au vazut mai mult si ne spun si noua.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

febra Cheeky Girls

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 3:40 pm

Salut, arty fact ! Ma bucur ca aiudenii mei imi raspund si imi raspund atit de profund si frumos. Cred eu ca vom avea ce discuta si vom discuta cit mai multe...
Da, din pacate cred eu trecem printr-o criza de inspiratie muzicala si adoptam singura modalitate mai la indemina si anume sexualitatea, care trebuie sa rcunoastem are ce sa ne arate, caci fetele sunt intr-adevar frumoase si apetisante, dar...pacat ca talentul lor muzical este cam mucegait si acru...cit despre Cheeky Girls...Doamna iarta-ma, dar acolo chiar nu mai inteleg febra lumii intregi...ce-o fi vazut la ele...nu stiu! Nu tu muzica de calitate, nu tu aspect fizic, iar prostia abunda din toate strafundurile fiintei lor.
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 5:08 pm

Eu pe fetele clujence nu le stiu, dar am cunoscut cazuri in care persoane f inteligente nu reuseau altfel sa-si vanda munca, fie ca muzicieni, fie ca artisti plastici, etc.Cand lumea intr-adevar va fi sick de atata prostie va incerca si altceva. Asa e si cu site-ul nostru.Nu m-am asteptat ca subiecte destul de sobre (vezi la arta;-)), sa aiba doritori de lectura si dezbatere. Eu asta sper, ca lumea sa se sature de mirc si sa incerce sa vorbeasca articulat!:-)))

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Mie Dec 03, 2003 1:55 am

fenomenul cu *trupe aparute peste noapte* e pe cale de disparitie .. si era pe cale de disparitie inca de cand activau din greu manelistii, si alti loseri ... deja lumea s-a saturat de playback-uri si cantat peste banda si alte kestii de genu' ;; acuma .. televiziunile (prima si protv) incearca sa scoata si ei ceva bani de pe chestia asta .. da se vede ca nu o sa tzina .. au mai ramas doar trupele de valoare (discutabila totusi, ca si toata muzica romaneasca).
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde tuti » Dum Dec 07, 2003 12:08 am

Hmmm, intradevar , unele melodi romanesti , defapt marea majoritate , sunt melodi comerciale .... Cand o sa "vedem" si noi o melodie romaneasca care sa mai fie fredonata de alti dupa cateva luni de la lansare ? ...hmm , cam greu de imaginat asa ceva .. , de exemplu ABBA , care cantau pe cand eu aveam cativa anishori sau poate nici nu existam :D , ei , melodiile lor de ce se mai asculta si azi ? , si culmea multi tineri o fac , nu numai cei din generatia de atunci .... :lol: nu ma vad , si nici nu-mi imaginez ca cineva i-si va mai aminti sau va fredona vreo melodie de la 3sud est de axemplu , peste 2 ani ( o melodie cantata de ei acum) . Daca un "artist" roman nu "apare" pe piata cu ceva "nou" in cateva luni , el va fi uitat complect... asa ceva nu se intampla cu artistii adevarati... cat despre Cheeky Girls :lol: ceva mai funny nu mi-as fi imaginat .... de ziua nationala , in Cluj-Napoca , la sfarsitul focurilor de artificii , ghiciti ce melodie au pus ?? :wink: ... . Cand ne vom trezi la realitate :?: :idea: :roll:
Harry, that`s my name!
tuti
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Dec 07, 2003 12:03 pm

Tuti, eu cred ca si Abba voiau sa aiba un public care sa le cumpere discurile si succesul lor este comercial, deasemenea. Ceea ce transcende timpul si banii sunt anumite versuri, un anumit feeling, o imagine tipica generatiei, un sound aparte... Sa nu cumva sa credeti ca o melodie ajunge in topuri doar pt calitatea ei. De pilda, Cheeky Girls. Presupun ca la noi se asculta de n ori mai mult Iris sau Copilul Minune, dar fetele au avut un bun impresar poate, o ocazie neratata si s-au folosit de vreo calatorie externa... Chiar voiam sa scriu ceva pt Inter Art pe tema expunerilor internationale a artistilor romani. Avem asa un sentiment de groaza si respect - oau, cat de tare trebuie sa fie un artist sa ajunga a fi privit sau ascultat in Strainezia. Pai nu-i asa. Cu putin curaj de abordare, cu un portofoliu bine pus la punct, etc- vai, cate usi nu se deschid! Muzica proasta si anonima in Ro? Credeti ca in Vest nu abunda asa ceva? Doar ca pt Robbie Williams e mai usor sa urce in topul britanic, ca doar e la el acasa, la fel cum Candy pot sa ajunga mai usor intr-un top romanesc. Problema este ca topul american sau occidental in genere se lasa cu faima si contracte , iar cel est european cu glorie efemera si prost mediatizata. :-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Blame MTV

Mesajde kinsey » Vin Ian 09, 2004 9:07 pm

De vina pentru situatia actuala a muzicii in europa occidentala (si partial si in Romania) este MTV-ul. In loc sa promoveze toata muzica, ei incearca sa creeze curente si isi promoveaza doar "clientii". Oamenii (majoritatea ignoranti, sa spunem adevarul) sunt foarte usor de dus de nas dar acestia sunt cei de pe urma carora vin profiturile in lumea industriei muzicale. La MTV, "Metal" inseamna Korn, Hip-Hop e Eminem, 50 Cents si Gay-Z; la dance il tot baga pe Enrique Eglezias si alti obositi. Fuk MTV!!!
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Ian 11, 2004 3:49 pm

MTV-ul a fost de multi acuzat de faptul ca in ciuda imaginii sale de free TV este destul de inchis vizavi de artistii care spun ceva important sau nou. E muzica de top, acceptata de toti. Daca asculti numai muzica "neagra" sau numai rock clasic, nu ai cum sa afli de toate trupele indie, care creeaza noi stiluri si se mentin "sub", anonime...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Lun Ian 12, 2004 2:57 pm

imi place de afirmatzia lui SF si imi place de caracterul lui .. e un fel de Vama Veche (spune totul pe fatza) tot ce simpte nu se rusineaza .. nu ii pasa de restul . zice adevarul si atat cui nu`i convine .. sa nu se uite
si din Pacate .. asha e cu MTV vad si eu aci am MTV prin satelit .. si ma uit si nu baga numa muzica de ultima ora .. o balada ceva mai veche .. metallica sau ceva de calitate muzica care a fost creata din dragoste si din inima..
muzica care inca arde chiar aca lumea arunca din ce in ce mai multa apa peste aceste genuri .. eu sa zic adevarul nu am vazut nici o data o melodie de`a lui Guns la TV :( am un videoclip a lu guns "Estranged"
e bestiala !! mor dupa melodia asta ..:D
poate ar trebui eu sa ma uit mai mult la TV dar oricum .. nu cred ca au asha ceva !
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Ian 12, 2004 3:04 pm

Rami, era pe MTV mai demult o rubrica data pe la amiaza, "Greatest Hits" si se referea exact la piese de aur, mai vechi. Guns deja tine de vechi, iar MTV promoveaza mai ales noutati.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Lun Ian 12, 2004 8:15 pm

da .. ma gandeam ca nu urmaresc de destul de multa vreme MTV se tot schimba intrat mcm si viva .. prostii :D dar asta e acuma ma uit la un program "melody" arabesc .. 60% din muzica ii arabeasca:(
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Muzica