left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Animalul si statutul sau "social"

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Animalul si statutul sau "social"

Mesajde arty fact » Mar Ian 27, 2004 10:39 pm

Nu va speriati, nu voi vorbi despre brute in masini scumpe, imbogatiti peste noapte si inculti de tot felul care acced la ranguri sociale superioare lasandu-ne cu gura cascata si presandu-ne sa ne re-evaluam sistemul valoric pt a deveni dupa chipul si asemanarea lor- oameni (animale?) cu greutate in lumea asta.
Ce-ar fi sa vorbim putin si despre animalele noastre, de curte sau interior. Cati dintre voi poseda un prieten de acest gen? Ce ati face pentru ca viata lor sa fie comoda, satisfacatoare? Cati isi permit sa aiba un catel sau o pisica? Ne place sau nu sa avem grija de animale? Preferati ca ele sa aiba un rol utilitar in casa sau sa va incante pur si simplu cu prezenta lor?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Animalul si statutul sau "social"

Mesajde Ioana » Mie Ian 28, 2004 4:20 pm

eu am norocul sa stau la casa... si zau ca STAU cand sunt in Aiud...
si am doi catei, o pisica, 4 gaini si un cocos. :lol:

o sa fiu dura si-o sa va spun pe sleau:
de galinacee nu imi pasa catusi de putin
pisica e utila, deci... o tolerez
cainele de curte... e un salbatic... bun la casa omului
iar pe cainele "de casa" il iubesc. (e un caniche batran si destept. putin tipicar si capricios, ca toti batranii)... si care e intr-adevar un membru al familiei. in toata puterea cuvantului.

yeap, viata e nedreapta. si ierarhiile vor exista intotdeauna.

daca as fi caine, as vrea sa fiu caniche-ul meu. (inainte de atacul cerebral peste care a trecut si pentru care am plans si ne-am agitat cu totii o saptamana).

in loc de incheiere: stiati ca si gainile au sentimente?
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Ian 28, 2004 6:01 pm

Desigur ca nu stiam! :-) Ce controverse am avut cu sotul meu despre inteligenta animala si sensibilitatea lor!...La facultate, ni s-a spus "nu", caci antropocentrismul inca predomina la cei care se considera ganditori de profesie.
Mie imi plac animalele, dar sa nu le tin in casa si daca se poate nici sa nu am grija de ele... hehe... inca nu sunt pregatita sa am copii, asadar.La fel si cu plantele. Mi-ar place sa am flori frumoase, dar daca trebuie sa le si ud, atunci mai bine o vaza in stil modern, monocroma.:-) Singura forma in care detest animalele sunt bibelourile cu toate orataniile. ;-)
Revenind la cele vii. Crezi ca vor ajunge vreodata animalele domestice sa fie tinute doar de dragul lor si nu pt foloase? De pilda purceii au devenit pets (Luke Perry din "Beverly Hills" avea unul!). Personal, astept ziua in care oamenii vor gasi alte forme de remedii pt animalul bolnav, decat impuscare, ardere, sacrificare in masa.Criticam genocidul, dar facem "animalocid" (sau cum sa-i zic?).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Ian 28, 2004 6:33 pm

ce-mi mai place subiectul asta!!!
sunt pe fuga acum, altfel as fi povestit si eu cate ceva despre statutul animalutelor care s-au perindat de-alungul copilariei si nu numai!!
o sa povestesc cate ceva despre inteligenta remarcata la un un iepuras dupa care sufar si acum! bine zici Arty, saracul, e demult friptura! :evil:
sunt in cautarea unui pisoi la ora actuala, fara nici o legatura, Sabu! serios 8) :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Joi Ian 29, 2004 4:25 pm

de cand ma stiu, am fost inconjurata de prieteni dragi, referindu-ma la animalutele "de pe langa casa omului". fie la bunica, la tara, langa Aiud, fie aici, in Bucuresti, unde spatiul mi-a permis sa am cate o pisicuta, catel, chiar si ratuste sau iepurasi. pe toate le indrageam, incercam sa le ocrotesc si sufeream atunci cand mureau sau trebuiau taiate unele dintre ele. tin minte ca am plans mult atunci cand mi-au sacrificat un mielut, eram ceva mai mica, adevarat, dar nici acum nu sunt indiferenta de soarta lor.
sunt oameni, chiar si copii, care nu agreeaza animale in locuinta lor, mai ales intr-un apartament de bloc si nici nu le plac. am fost foarte mirata atunci cand am aflat ca fetita unei bune prietene nu este deloc atrasa de acestea, stiut fie faptul ca mai ales cainii sunt buni tovarasi de joaca ai copiilor. niciodata nu mi-a trecut prin cap ca pisica sau catelul meu sa fie un simplu "obiect" de decor sau sursa mea de amuzament si atat! devotamentul aratat de catre animalut ii raspund cu prietenie, grija si respect, considerandu-l un membru al familiei cu drepturi, binenteles.
pentru ca in momentul asta nu mai dispun de foarte mult spatiu, nu ne putem permite sa crestem un caine, asa ca l-am convins pe iubitul meu ca pisicuta e si ea binevenita. :lol: 8)
o experienta aparte am avut crescand un iepuras acum vreo 2, 3 ani. nu era prima oara cand aveam un iepuras, dar relatia a fost cu totul alta de data asta. am avut ocazia sa descopar multe calitati nebanuite si o inteligenta destul de ridicata, care as putea sa o compar cu cea a unui caine. era foarte curat, stia foarte bine fara sa-i atrag eu atentia unde sunt locurile lui, unde mananca, unde isi face necesitatile, unde doarme, unde are voie sa stea si unde nu. fiind si eu o fire vesela si mamoasa in acelasi timp, ne intelegeam de minune, chiar daca il mai certam pt. anumite pozne, am avut surpriza sa fiu si eu certata la randul meu si sa nu mai vorbeasca cateva zile cu mine din cauza asta.
sper ca nu v-am plictisit, sunt sigura ca fiecare are cate o experienta deosebita cu un animalut pe care l-ati pretuit, candva.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Ian 29, 2004 10:03 pm

Mi-e rusine sa zic, in copilarie curiozitatea mea se manifesta cat se poate de sadic in privinta insectelor (puneam furnicile sa traverseze baltile de dupa ploaie!) :oops: Imi plac animalele, dar inteleg ca diferentele trebuie pastrate.Daca as avea un catel, l-as iubi teribil , dar nu i-as permite sa ma linga pe fata si nu i-as cumpara hainutze (tipic canine) mai scumpe decat propriile-mi haine. Nu l-as duce nici la coafor, sa-i vopsesc parul roz...Cateodata din prea multa iubire tindem a fi egoisti si a crede ca lucrurile care sunt placute sau bune pt noi sunt bune si pt altii. Daca ma voi incarna vreodata intr-un animal as vrea sa traiesc "autentic", conform speciei din care fac parte.

Daca ai putea alege sa existi o perioada ca animal, ce ai vrea sa fii? (Intrebare pt toata lumea!)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Ian 30, 2004 12:50 pm

nu sunt sigura, dar cred ca animal de prada,
cel care-mi reprezinta zodia. 8) :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Ian 31, 2004 9:17 pm

Cu siguranta nu mi-ar place sa fiu animalul semnului meu zodiacal... :-) as parea prea unilaterala! Cat despre cel din horoscopul chinezesc, parca mai merge... parca as intelege de ce nu e loc in lumea asta pt dragon si basilisc si cine mai stie ce animale fantastice sau disparute...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Feb 05, 2004 6:18 pm

se pare ca v-am plictisit :twisted: de vreme ce nu v-ati inghesuit pe aici.
tot in legatura cu drepturi, ierarhii, chinuit animalute, se pare ca celor care ne conduc le pasa, totusi :evil: :twisted: ca tot trebuie sa "intram" undeva si cu cate si mai cate conditii, din 2007 nu vom mai avea voie sa ne sacrificam porcii decat printr-o injectie, adormind porcusorul condamnat deja la moarte, inca de la nastere! unii dintre fruntasi s-au si grabit de sarbatori sa dea exemplu(dadea bine si la partid), dar asta scuza in vreun fel gestul in sine :?: se pare ca in alte tari sunt si alte obiceiuri legate de acesta: sacrificarea prin impuscare!eu cred ca pana la urma totul tine de traditie si ca nici un ecologist sau "protectie a animalelor" nu va reusi sa schimbe mentalitatea taranului roman care si impotriva legii, va face tot cum va sti el mai bine. si asta e valabil cu orice animal din ograda, "- de-aia sunt facute, lasate pe pamant!" :evil:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Feb 05, 2004 10:56 pm

Moartea e moarte, dar exista cai mult mai rapide si nedureroase poate decat rasucirea cutitului si parlirea cu gaz... s-ar putea sa prinda metoda cu injectarea mai usor in randul celor de la tara, pt ca pare totusi un mijloc mai simplu si mai ieftin. :-(

Stefy, informatiile si chiar monologurile sunt binevenite. Ia exemplu de la Arty! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Feb 06, 2004 1:51 pm

eu sunt sceptica in privinta asta, mai ales ca se pare ca parlirea cu paie este mult mai apreciata decat cea cu lampa,are alt gust porcul(pana la urma carnea este importanta, nu?); nu ma pricep prea bine, din ce-am auzit si eu; de scump nu cred ca e mai scump decat o injectie, depinde cat de receptivi vor fi :o :?
ca tot era vorba, sunt curioasa sa stiu daca aiudenii care au animale in gospodarie cunosc aceste lucruri si inca ceva, stirea e mai veche, dar mai apare cate ceva, microcip-urile dedicate bovinelor si cabalinelor, se pare ca undeva in Oltenia s-a si apucat lumea de treaba, oare la noi se stiu aceste lucruri sau poate s-au si demarat actiunile ? :?

monologuri, nemonologuri, de citit macar, tot se citeste :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Feb 07, 2004 12:36 pm

Ce anume fac aceste microcipuri :?:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Feb 09, 2004 2:35 pm

imi pare rau ca nu ti-am putut raspunde mai repede:
pai, sa-ti spun in mare, nu e cine stie ce - tot ca urmare a cerintelor UE, ministrul agriculturii a dat anul trecut un ordin(nu l-am citit) in care se spunea ca pana la sf. anului toate cabalinele si bovinele trebuie dotate
cu aceste "microcipuri" pentru o mai buna evidentiere, un "inventar" mai exact al animalutelor, cu probleme, indeosebi. Acum, sa fiu sincera, s-ar putea sa ma contrazic un pic, nu stiu exact daca toate vor trebui sa le aiba, sau doar cele existente in ferme :? cert este ca nu s-a dus treaba la bun sfarsit pana in prezent, lipsa de oraganizare, de fonduri, mai stiu eu ce? :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Lun Feb 23, 2004 1:44 pm

am stat un timp sa ma gandesc daca sa mai scriu aici sau nu,
nu este un subiect foarte interesant pe forum,
dar venind vorba despre cainii strazii, voi spune parerea mea:
de undeva tot au venit, nu? ca doar nu au trait in padure? faptul ca nu la toti oamenii le pasa de niste suflete nevinovate care
ajung sa-si duca viata pe strazi, nu este o noutate, dar de ce au invadat strazile Aiudului dintr-o data, asta nu stiu. Stiu f. bine insa ce inseamna sa te atace un caine vagabond pe strada, dar asta se datoreaza unora care se numesc oameni, cica!
prin lege, adm. locala trebuie sa stopeze si sa inlature pericolul
furnizat de aceste biete animale disperate, eu nu spun ca trebuie sa ma simt eu vinovata sau x, y, pt. ca m-a muscat un animal bolnav, e adevarat ca pe moment iti vine sa arunci cu ceva dupa el, dar nu este el vinovat de conditia in care se afla :!: din pacate nu toti oamenii inteleg cum stau lucrurile si probabil ca vor mai trebui inca cateva accidente sa se intample pana se vor lua niste masuri :shock:
eu am deja in familie un nou"membru", in persoana lui Sasha, un motanel de aproape 4 luni, negru, care risca sa ajunga pe strazi, dar acum e f. fericit sa stea cocotat pe geam si sa se "gandeasca" cum se vede lumea de la caldurica :o 8)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Feb 23, 2004 7:35 pm

Mai asteptam si relatarile altora despre animalele personale si nu numai.E adevarat ca un boschetar nenorocit, saracu' care te ataca pt ca sistemul l-a adus in halul respectiv nu va fi spanzurat de limba, aidoma unui caine, dar tot va fi pedepsit. Acum animalul nu poate fi interogat si prin urmare pana si acea "intemnitare" la hingher nu pare justa... pt ca nu judeca si nu sunt vinovati, zicem noi.Ce e de facut atunci? Internarea la psihiatru? :-) Exista si asa ceva, am inteles in "tari civilizate". Am vazut un show cu modelul XXL Anne Nicole Smith, care i-a adus catelusei sale un psihoterapeut pt caini. D-na psihologa tragea concluzii nu atat din "spusele" catelului, cum pretindea, ci din comportamentul actritei, excesiv de mamoase si posesive (daca ea nu avea o viata sexuala prea activa a interzis si catelusei s-o faca sau sa aiba parteneri!) :lol:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Feb 24, 2004 1:38 pm

am mai auzit si eu de extravagante din acestea, eu nu spun ca ar trebui sa existe in fiecare din noi cate "o farama din Brigitte Bardot", dar aceste azile de animalute ale nimanui sunt create special pentru a nu mai suferi nici noi si nici ele, nu :?:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Sâm Feb 28, 2004 8:14 pm

Fa-bula ne- animala:
Iata(sunt vesel, chiar daca nu se vede), am gasit un subiect bun de citit despre "situatia actuala, politica, sociala din Romania" (virgulele de pe aici asa au fost, asta e). Atent la toate si la tot (era sa zic, vorba poetului) am sa incerc sa fiu constient de sentimentele nobile (deocamdata mobile) ale unui paianjen care coboara (o fi interesat de subiect?!) pe ecranul protector ... Ups, am uitat sa-l intreb, inainte de...sentimentul de vinovatie. Ar trebui sa fie, insa, un sentiment de vinovatie colectiv(a), doar voi ati deschis subiectul...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Feb 28, 2004 10:27 pm

:P Ioan, am ucis si eu mai ieri o "Molly" (molie) si sincer (rizibil sau nu) m-a incercat o intrebare... de ce m-ar deranja prezenta mica si inocenta? Pt ca exista ispite din lana in dulap, d'aia... :D
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania