left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Expozitie dedicata Muzei Eterne: Femeia

Se apropie vreo manifestare in Aiud? ... aici trebui sa scrii despre ea.

Expozitie dedicată Muzei Eterne: Femeia

Mesajde robilix » Mar Feb 24, 2004 2:27 am

Centrul Judetean al Creatiei Populare Aalba
Fundatia “Inter-Art” Aiud
Casa de Cultura “L. Rebreanu" Aiud

organizează
Expozitia de pictura – grafica - sculptura

ŞTEFAN BALOG
Expoziţie dedicată Muzei Eterne: FEMEIA

Prezintă:
Petru Comsa
Director al Centrului Judeţean al Creatiei Populare Alba
Valentin Oltean
Director al Galeriei Art-Vo Sibiu
Ioan Hădărig
Director artistic al Fundaţiei Inter Art

Recital de muzică:
Brian Crowe (Chicago – S.U.A. )
Marius Moga (Aiud)

Vernisajul: Vineri, 5 martie 2004, orele 18,00
Locul: Galeriile INTER-ART Aiud

Perioada expoziţiei 5 – 19 martie 2004
Program de vizitare: Marti: 16-17, Joi: 11-12, Sâmbătă: 11-12
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Etern sau repetitiv?

Mesajde arty fact » Mar Feb 24, 2004 10:20 pm

Frumoasa tema... abordata de artistul barbat suspectez/speculez ca va insemna si multe nuduri.;-) Sunt curioasa cum va suna si textul de vernisare, hehe... Important este sa apara nu numai eterne stereotipii in a picta/gandi femeia, ci si ceva cu acel sens de "timeless", demn de retinut si celebrat. Astept sa-mi povestiti cum a decurs vernisarea.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde istvan » Mie Feb 25, 2004 2:26 pm

Ce va fi la expozitie prefer sa nu o dezvalui....Dar in ce priveste nudurile, va fi doar un singur seminud....
De data asta nu am avut de gand sa pictez femeia, ci sa dedic o serie de lucrari FEMEII, muzei care poate fi o persoana dar si notiune simbol pentru artistul creator....
Alte amanunte la vernisaj.....
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Feb 25, 2004 4:24 pm

... o insatisfactie generala in arta contemporana: excesul nuditatii care nu spune nimic si practic nu reprezinta ceva remarcabil. Si eu uzez de trupul femeii in desenele/acuarelele mele, nu numai din ratiuni decorative, dar si pt a exprima o stare, atitudine, statut in lume al femeii. Un fotograf a carui vizune imi spune multe este Helmut Newton (incetat din viata de curand) si care era interesat de a surprinde in confruntarea nudurilor nu numai eroticul ci si balanta puterii.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Mar 08, 2004 1:52 am

Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Mar 09, 2004 2:24 pm

Ajung si eu intr-un final sa raspund si sa vad noutatile! :-) Felicitari pt expunere, Istvan. Mi-a placut explozia coloristica a tablourilor tale si o pot asocia cu tema urmarita. Mai putin pot spune acelasi lucru despre sculptura, care desi se aliniaza ca forma si aspect cu panzele, nu-mi formeaza nici macar abstract relatia cu muza eterna (nu stiu, or fi si unghiurile fotografiate, oricum, e mai greu a aprecia un obiect sculptat prin fotografie. Pictura se arata direct in schimb).Nu-mi este clar si de ce apare in aceasta colectie acea pictura cu copacul animat de un chip masculin si venerabil. Astept acum si parerile tale si indeosebi viziunea ta detaliata despre ce inseamna acest grup de lucrari.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde istvan » Sâm Mar 13, 2004 7:07 pm

E intr-adevar o mare diferenta sa vezi o expozitie pe viu sau doar in imagini...Cred ca foarte importante sunt si titlurile lucrarilor in cazul de fata, astfel s-ar putea vedea ca nici picturile nu au o legatura directa cu femeia, exceptand patru. In schimb, TOATA expozitia a fost dedicata femeii, de aceasta data simbolul muzei eterne fara de care- in opinie pur personala- un artist nu poate crea.Ce au toate aceste lucrari in comun? Exact efectul acelei muze care inspira, sau lipsa acesteia...Sculpturile sunt la fel de departe sau la fel de aproape ca si picturile, daca le calculam din aceasta perspectiva. La fel si tabloul-copac-metamorfoza, care poarta titlul eternitate. Depinde cum vrem sa privim un aspect. De altfel, la vernisaj am si cerut scuze fata de acele persoane care -tinand cont de subtitlu sau de apropierea zilei de 8 martie- se asteptau sa vada floricele pe campii sau mai stiu eu ce...Am mai zis ca o femeie poate cauza si senzatia de zbor, dar poate naste si acei demoni care privesc de dincolo de oglinda. Este perfect adevarat, probat si demonstrat...
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Manifestari, concerte, expozitii ...