left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Sensul blestemului

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Sensul blestemului

Mesajde blacklove » Sâm Ian 17, 2004 3:48 am

Era sufletul pielii,
cel care îngâna prada buzelor...
Doream pulberea atingerii
prefăcută în ţipăt acru,
ca un
negru deliciu
închegat pe poarta luminii...
Victimă a ochiului de carne
extazul paralizează,
îşi prelinge topirea pe lângă
sfidarea purităţii;
mască inocentă,
izvor crud,
pradă a strălucirii ...

Materia mişcă
sufletul îngheţat.
Rămâne...
metamorfoza în
blestemul viclean
al căldurii...
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Ian 18, 2004 6:16 pm

Blestemul caldurii o fi acela care ne apropie de oameni sau sufletul lor, dorinta de a le cunoaste gandurile? Ai dreptate, cei blazati si "inghetati" pe care ii vad zilnic pe strada cu plase mari de firma si infofoliti in blanuri scumpe sunt miscati doar de materie... obiecte cumparate care aduc surogatul fericirii.Dar atunci care mai e rostul/sensul caldurii? :?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Vin Mar 12, 2004 2:20 am

Blestemul caldurii este ca un val care este pus pe fatza cuiva sa nu poata vedea mai mult decat i se arata.

Totul incepe cu prezentarea unei ispite de natura umana, urmarirea scopului egoist al placerii in defavoarea urmaririi scopului predestinat de a trece prin "poatra luminii". Fiinta acum infruptandu-se din *negrul deliciu* este abatuta din drumul ei chiar in ultima faza a existentei, in fata portilor destinului (opuse intunericului), oprirea din evolutie, din progres si inghetarea sufletului si a timpului intr-un proces de metamorfoza fara sfarsit; sufletul desi este inghetat, nu isi da seama, el doreste caldura si crede ca doar asa isi poate indeplini dorintele.

Este o elegie pe tema vietii omenesti, un alt sens al blestemului, care il afecteaza pe fiecare om si ii face sa nu vada clar scopul si esenta tuturor lucrurilor, sa nu inteleaga ca rezultatul final trebuie sa fie acelasi cu scopul initial si ca trebuie indeplinit sau rezultatul este inghetarea in ignoranta, nestiinta si intuneric.

(e 00:17 noaptea, mii somn, nu mai corectez greseli de gramatica sau sintaxa, zi-mi daca am gresit undeva in interpretare.. sau daca am zis exact altceva fatza de ce ai vrut sa scrii :) )
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Vin Mar 12, 2004 8:10 am

... ....

in primul rand ,eu nu mai cred, ca in ziua de astazi cineva mai are dreptul sa "stabileasca" standarde pt. notziuni (clasice si expirate) de genu : "scopul si esentza tuturor lucrurilor", "scop initzial" ,"rezultat final"

O sa argumentez pe scurt de ce
-religia (lege sufleteasca straveche) a pierdut mai tot terenul in randul oamenilor moderni din tzarile dezvoltate dpdv economic,din cauza stintzei ,psihologiei si filozofiei ( ca sa nu mai vb de cel mai mare si mai puternic inamic al religiei ""psihanaliza")
-viata omului poate sa fie curmata ...cat ai clipii (ca dovada, itzi recomand un buletin de stir din orice zi a saptamanii ...cand vrei u....)

In ceea ce ma priveste pe mine si poemul de mai sus, care reflecta idei culese din viata pe care o traiesc,lucrurile stau cam asa:

se observa clar ,istoria si biologia pot dovedii,ca de cele mai multe ori cei care se adapteaza cel mai bine mediului (conditziilor de viata) se simt bine ,sunt implinitzi, lasa mostenitori ...etc...;

astazi, ochiul ...este cel care conduce cel mai mult ....ochiul poate modela un suflet, dar un suflet SANATOS nu-i poate niciodata impune ochiului ca iarba are culoarea roz....

am spus eu dupa ce am scris acest poem ca "ma doresc ucigasul luminii" si acolo am explicat de ce si cum ...si ca defapt ,nu se prea poate ...

daca avem viata asta, eu zic ca atata vreme cat suntem siguri ca existam ,sa profitam de mai toate experientzele care ni se ivesc (atata vreme cat eul ramane in sigurantza) si daca pe urma "cineva" sau "ceva" ne poate oferii ceva si "dupa" ...nici o problema 8) ...cei care mai au chef sa experimenteze ceva ce nu au reusit aici, sa o faca :twisted: ....eu as vrea doar sa "repet" cateva esentze ..adica un coktail la barul de langa galaxia vid :wink:

PS- spatziul liber de la inceput reprezinta faptul ca nu mai explic si alte chestii care le-am explicat in alte poeme sau raspunsuri...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Vin Mar 12, 2004 4:19 pm

Cred ca ti l-am gasit pe fratele tau : http://www.jurnalulraului.go.ro ..
Continua sa crezi in ce ai crezut pana acuma .. ai avut dreptate cand ai zis ca poezia te reprezinta ;) .. :D
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Dum Mar 14, 2004 10:33 pm

...da ...cam de lol ce e pe siteul ala ...adica altfel spus un fel de utopie marcata de violentza ...(eu nu sunt de acord cu violentza fizica ...in rest sa curga cu "pumni")....

oricum tipul acela e curajos 8) dar ....eu am spus mai sus ...e bun curajul atata vreme cat fiintza ramane integra...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Mar 15, 2004 10:15 am

Sintetizand un pic... doar cei integri au voie sa dea pumni metaforici?! Restul nu au dreptul de a avea curaj!? Tin sa te anunt Blacklove, ca mai mult de jumatate din omenire a trecut macar o data in viata prin evenimente care sa nu merite laude; pt asta toti supravietuiesc cum pot. Nu pare cam cruda si "separatista" ideea ca numai cei perfect buni, integri, frumosi si gentili au dreptul la replici curajoase? E drept, toti trebuie sa aspiram catre ceva mai bun, mai corect "politic", dar nu cred ca merita sa ne sinucidem pt ca nu suntem perfecti si pt ca eforturile noastre de a face ceva grozav sunt limitate.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Lun Mar 15, 2004 4:03 pm

...Arty ,eu nu cred ca reiese de undeva din raspunsul meu ca fac discriminarile de care pomenesti u mai sus .Eu doar am vrut sa scot in evidentza ca: NU sunt de acord cu violentza FIZICA ,ci doar cu cea intelectuala .

Daca ai citit cateceva de pe acel site ,nu cred ca nu ai remarcat ,ca acolo se pomenste si de multa violentza fizica, amestecata cu ceva motafore de ordin incisiv ...

Deci doream sa accentuez faptul ca SF se inseala putzin cand spune ca cel de pe siteul acela e "fratele" meu ...atata tot :)

PS-chestia cu integritatea nu trebuie luata metaforic (pur si simplu e vorba de niste concepte psihanalitice: sine ,eu ,supraeu ...)
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Mar 16, 2004 2:04 pm

Nu crezi ca violenta intelectuala, cum o numesti a constituit adesea premisa violentei fizice? Idei, pareri, dogme, teorii, sisteme de gandire traduse in politica, religie au avut adesea efecte dezastruoase. Si eu sunt pt dinamismul si interactivitatea parerilor (suna mai bine decat violenta! ;-)), altfel ne-am opri din gandit si am vegeta pur si simplu. Nu ca asta din urma ar fi o rea alternativa, comparativ cu "agitprop"-ul pt orice fleac. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Mar Mar 16, 2004 2:41 pm

ok ...I got the point . :wink: ...mesajul privat l-ai primit?
daca nu ...o sa reclam conducerea :P :) :lol: :twisted:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Artisti aiudeni