left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Carti noi, carti vechi

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Carti noi, carti vechi

Mesajde arty fact » Joi Ian 22, 2004 10:04 pm

Fascinatia cititorului roman pentru autorii clasici, lecturati pe scara larga se poate explica si prin dorinta de recuperare elevata a valorilor international acceptate, dar si prin infometarea spirituala sistematica suferita nu doar din perioada comunismului, ci de atatea secole. Asa cum amarnic remarca Cioran, literatura noastra s-a impus mai ales prin subiecte "etno" (daca e sa folosim un termen nou si accesibil :-)). Am cautat adevaruri, inspiratie dupa curente si ganditori straini si am amalgamat cel mult studiile din mari capitale europene cu mostenirile din "ograda" de-acasa. Veti contraataca: sa nu uitam vremea cand Bucurestiul era "micul Paris"! Diaspora inca mai incearca si azi sa readuca prin mici comunitati numele Romaniei pe harta interesului cultural. Pe cand vom numi si noi insa Parisul drept "mic Bucuresti"? :idea: Abundenta editurilor romanesti la fine de sec.20 a ajutat mult la a reactualiza vechi autori, titluri autohtone sau straine. Nu preturile ridicate constituie cauza exclusiva pentru care romanii prefera sa cumpere carti si scriitori consacrati de acum niscavai decade sau chiar secole. Trebuie sa avem cunostinta si despre ceea ce au cladit altii, in timp ce noi am dormit sau am luptat pt drepturi vitale si elementare. Trebuie sa invatam a lectura, a compara, a selecta si discuta ceea ce intreaga lume a acceptat drept memorabil. Abia dupa indelungi exercitii si preocupari in sfera culturii vom putea lansa si noi best seller-uri, achizitionate si citite pe nerasuflate de intreaga familie, cu egala placere. Nu putem investi incredere si bani in volume la gramada, fals avangardiste, scrise de anonimi, lipsiti adesea de talent si dar al scrisului. Nu are sens sa citim postmoderni, daca nu stim interpreta mozaicul de idei, atitudini neo, re-scrieri si reformulari ale trecutului. Pentru a intelege prezentul literar romanesc, trebuie sa procedam aidoma istoricului, sa analizam perioada optzecista, de pilda. Pentru a-i pricepe pe optzecisti- sa ne raportam la ceea ce s-a intamplat in deceniile anterioare, samd. Avem insa timp si dispozitie pentru a analiza legatura dintre "revolutia franceza si post-industrailism"? ;-)
Pe de alta parte, contemporanii nostri nu au mari sanse de a fi apreciati de tineri decat din recenzii, reviste alternative (alternativ obscure :twisted: ), lansari de carte si cercuri literare izolate...
Manualele scolare sunt aproape exclusiv pline de nume vechi si invatamantul manifesta indiferenta fata de productia scriitorilor actuali. Ecranizarile mai ca nu mai exista si alte mijloace de efect in a impresiona si convinge publicul larg nu se prea intrezaresc. O varianta mai accesibila este accesarea pe internet a cartilor in format electronic. Astfel am putea intra in contact atat cu ultimele noutati editoriale, dar si cu texte mai vechi.

arty fact, ian.2004
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Feb 15, 2004 4:10 pm

Ganga, ce crezi? Si restul? :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Carti noi, carti vechi

Mesajde Ioana » Vin Mar 19, 2004 2:14 pm

mmmmmmmm
eu cred ca atata timp cat cineva nu are un bagaj cultural suficient de mare ca sa-i permita sa faca surfing printre problematici/ epoci/ motive/ etc, nu poti sa-i ceri sa vada dincolo de propia-i ograda.

nu toti romanii apreciaza doar literatura clasicilor. dar e clar ca o persoana care stie doar vreo... 10 nume de autori nu va risca sa dea banii pe vreun "anonim" de... Vintila Horia, de exemplu... doar nu aparea in manualul de Limba romana pe care l'a studiat respectiva persoana acum.... 10-20-x0 de ani.

din acest punct de vedere, e bine ca acum se studiaza in scoli autori romani contemporani... uite, nu ma ajuta memoria chiar acum, dar stiu ca am fost placut surprinsa sa gasesc in manualul de clasa a IX-a al verisoarei mele texte de autori despre care eu stiam doar pentru ca mai citesc si eu...
uite, promit ca revin cu detalii concrete (nume) ...

concluzia este ca... there is hope!

creatia se poate fundamenta doar pe o BUNA!!! cunoastere a valorilor prezetului (nu vreau sa reiau un dialog pe care l-am purtat deja)...

eu zic sa fim pe faza, ca romanii chiar nu stau rau la capitolul creatie.
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Dum Mar 21, 2004 9:31 am

Restul crede ca rolul celui care te invata este acela de a a-ti arata cum/unde sa cauti "lucrurile" de care ai nevoie...
Tot ceea ce este usor institutionalizat, poate fi (perceput) gresit/denaturat, (iaca exp.: daca te uiti in "ograda" unei edituri -H, vei constata ca exista (tiparit) numai un poet traitor al zilelor noastre : un alt Mircea...)
Se scrie multa literatura, ce lipseste, crede eu, este "accesul" cititorului la "parerea" unui critic de valoare ( altfel devenim atotcunoscatori precoce, si ca in orice act de genul acesta satisfactia intelectuala e prea personala pentru a o putea "arata" si celorlalti... insa suntem "tentati" sa vorbim mult despre ea, tardiv...)
Nu cred ca exista o "fascinatie" a literaturii "clasice" romanesti, dar da bine sa spui ca l-ai citit, ieri, pe Cioran dupa care ai inteles de ce veronica se pregateste sa moara in n secunde ...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Artisti aiudeni