left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

forumul aiudenilor

Cauat-i pe cei care nu i-ai vazut de mult si despre care nu mai stii nimic ...

care e "smecheria"?

Mesajde stefania » Joi Oct 16, 2003 1:43 pm

am si eu o nedumerire! in urma parcurgerii listei cu membrii forumului, am observat ca toti cei inscrisi in ultimul timp, respectiv ultima pagina, chiar, nu au la activ mai mult de 4, 5 mesaje pe forum, unii chiar deloc. sunt aproape convinsa ca majoritatea sunt elevi, nu toti se sinchisesc sa-si completeze toate datele personale, dar asta nu este un motiv care sa ma faca sa inteleg lipsa prezentei lor aici. se inscriu doar asa..., din simpla "distractie" de a fi inscrisi, sau nu au ce spune, subiectele nu sunt pe placul lor, oare? :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

profesorul Istvan Farkas?

Mesajde Daria » Mar Mai 11, 2004 12:17 am

D-l Farkas a fost unul din profesorii mei preferati din liceu, poate cel dintai. Imi amintesc si acum prima ora din clasa a IX-a cand domnul profesor si-a scris numele pe tabla si ne-a spus ceva de genul: "Dupa cum vedeti dupa nume, sunt maghiar, dar vom vedea noi pe parcurs cine pe cine invata limba romana".

Venea la ore fara carti, fara notite, si lectura o ora intreaga fara ezitare. Nici nu simteam cum trece timpul. Comentam impreuna textele, participam toata clasa ca sa intelegem o anume metafora. Nu asculta niciodata, dadeam doar extemporale, intotdeauna "anuntate", adica ni se spunea sa scoatem o foaie de hartie.

Ma intreb daca domnul Farkas mai preda, m-as bucura sa existe inca elevi care sa se poata bucura de talentul sau.

Si pe aceasta cale as vrea sa ii multumesc pentru tot ce a facut pentru noi.

Un profesor extraordinar!
Daria
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Mai 11, 2004 12:23 am

sunt de aceasi parere si eu

l-am avut si eu ca profesor

o sa ma interesez daca mai preda

robert
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Daria » Mar Mai 11, 2004 12:59 am

Ooops!

Oricat m-as stradui se pare ca limba engleza tot ma corupe. "A lectura" in romana nu prea corespunde la "to lecture" in engleza, asa ca imi cer scuze. Incercam sa ma exprim peretntios si sa evit cuvantul "preda", dar nu mi-a iesit.

Domnul Farkas ar trebui sa-mi dea un 4.
Daria
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ganganga » Mar Mai 18, 2004 1:51 pm

Daria, de curiozitate - unde ai facut tu liceul?

Despre d-l Farkas - cred ca nu mai preda.Am avut si eu ocazia sa-l intalnesc la Casa de Cultura, la un cenaclu...vorbeste foarte bine/placut si are asa o "religiozitate", o strictete in a nu gresi cand foloseste limba romana. Un "indragostit" de limba romana putin mai aparte! Cinste lui.
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Daria » Joi Mai 20, 2004 12:24 am

Am absolvit liceul Metalurgic in 1995. Domnul Farkas mi-a fost profesor tot liceul. Cand am terminat clasa a X-a, cred, ne-a spus ca va trebui sa renunte la clasa noastra, de fapt la toate clasele din liceu, din cauza reducerii numarului de ore. L-am convins atunci sa ramana printr-un "complot" al tuturor colegilor: in ziua urmatoare i-am adus fiecare cate un buchet de flori. Si am reusit, ne-a ramas profesor pana la capat.
Daria
Membru Junior
Membru Junior

Anterior

Înapoi la Prieteni, cunostinte, rude