left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Tenisul de camp sau ... cel la fatza mesei

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Tenisul de camp sau ... cel la fatza mesei

Mesajde ganganga » Mar Apr 22, 2003 2:10 am

Impatimiti ai terenurilor cu zgura sau bitum, uniti-va!
Iubitori ai fileului bine intins, al servelor razante, ai passingshotilor, ai reverelor, ai backhandurilor...aici putem discuta despre pasiunea voastra...
si de ce nu...ne-am putea forma propriul fanclub...sau am putea planui un campionat la Aiud...in vacantza! Ce ziceti?

P.S.Sa nu-i neglijam nici pe cei care joaca ping-pong...caci totdeauna ce poti face la nivel miniatural,poti face si la scara mare :D si viceversa...
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Apr 22, 2003 8:22 pm

Sunt o crasa amatoare, dar iubesc jocul si miscarea tenismenilor. Aveam si eu vreo doua rachete in Aiud, mai mergeam cu Dani, fratele Gabrielei , my best friend, in parc, la terenurile de acolo.De cand sunt in Finl, am jucat doar o data, pe plaja (mi s-au deshidratat rapid picioarele de la nisip),cu asa numitul fluturas,nu cu minge...Aici exista terenuri bine puse la punct, din pacate nu am ajuns niciodata sa joc in astfel de cadru.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Mie Apr 23, 2003 2:20 am

Cred ca sunt o nostalgica...azi am fost la capatul Marastiului..la Expo...unde sunt 3 terenuri de zgura...si am privit..."din umbra" la niste antrenamente...se stiau aia...mama-mama.

Deci, vin si eu cu o idee mareata? Sa organizam un concurs de tenis la care sa participe toti membrii activi de pe acest site...indiferent de varsta...sau alte considerente limitatoare...Pe tine pot conta, deci?
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 23, 2003 10:14 am

Daca probele concursului ar fi gen "cine rezista mai mult sa dea in minge " cred ca da, ai putea conta pe o amatoare ca mine. Timpul si mai ales spatiul ne desparte insa, nu stiu cand voi veni acasa.:-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Lun Mai 05, 2003 2:37 am

Stau la 500 de metri de acele terenuri dar nu am stiut de ele , am afost si eu acolo si ai dreptate am vazut ce bine joaca persoanele care erau acolo, nu am mai atins o racheta de tenis de vreo 5 ani si m-i sa facut dor sa joc o partida da cred ca m-as face de rusine....
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Levente » Vin Mai 30, 2003 11:57 am

Buna!

Am practicat acest sport foarte mult in perioada de liceu, in care impreuna cu un bun coleg aproape zilnic mergeam in parc la terenul de tenis.Chiar si in anul intii de facultate am reusit sa atrag interesul fata de acest sport in cercul meu de colrgi.Dar a trecut o vreme buna de atunci si citind acest forum parca ceva in mine i-mi spune ca nu ar strica sa joc macar o partida de dragul vremurilor vechi.Cu tristete trebuie sa spun ca din cauza Timpului liber pe care nu-l am probabil v-a mai trece o perioada buna pana cand am sa joc.
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 9:24 pm

Cand planuiti sa organizati acest turneu "SuperMasters". :)
Cred ca mai stiu si eu sa tin o racheta in mana si as vrea sa paticip ( daca sunt cumva prin zona).
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iun 02, 2003 9:37 pm

Chiar ieri am jucat putin, pe langa casa. Mi-am dat seama ca atat eu cat si partenerul meu jucam mai bine cu mana stanga decat normal(15 lovituri non stop, cu tot vantul care ducea fluturasul...).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 9:59 pm

:D
N-am mai jucat de vreo 4-5 ani. Am devenit o persoana foarte sedentara si trebuie sa incep sa ma reobisnuiesc sa fac putina miscare. Fac altfel de miscare: sticlism, halbere, fumarolle. Dar nu prea am timp nici de astea pt. ca lucrez aproape nonstop.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Iun 03, 2003 11:56 am

Da, cand eram in Aiud, zilnic alergam, mai bine zis umblam in pas alergator pe stradutzele orasului, mereu ocupata si in graba. Acum sunt in autobuz, metrou, tren, in plus si lucrez part time, asa ca inclin sa fiu si eu sedentara. Daca si vremea e rece sau ploioasa e clar ca nu ies din vizuina.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Mie Iun 04, 2003 1:18 am

Cred ca e o societatea care ne idruma spre o viata sedentara. Am devenit prea comozi, iar cateodata chiar dependenti de unele lucruri considerate vitale in ziua de azi cum ar fi de exemplu masina. E drept ca fara o masina in ziua de azi suntem morti (Am simtit asta pe pielea mea aici. Tineri italieni cred ca sunt foarte norocosi, avand posibilitatea ca de la varsta de 14 ani sa poata sa conduca un scuter. Si nu e un misloc de transport de neglijat, atinge si viteze de peste 100Km/h, deci iti asigura o autonomie si o libertate de miscare de invidiat. In oras e preferabil sa ai un scuter decat o masina putand sa-l parchezi pe unde vrei pe stradutele astea stramte de aici.), dar reversul medaliei e exact faptul ca uitam sa facem miscare...
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anophelus » Mie Iun 04, 2003 1:27 pm

cool zero> imi pare rau ca trebuie sa te contrazic din nou (mea culpa!), dar nu pot fi de acord cu parerea ta ca "societatea... ne indruma spre o viata sedentara"! Locuiesc cam la 8,5 km de locul unde muncesc si am locuit si mai departe (11 km). In consecinta, acum 2 ani mi-am cumparat si eu un scuter, pentru a ma ajuta in deplasarile mele catre lucru sau oriunde altundeva. Pana la momentul "scuter" foloseam bicicleta sau rolele pe timp de primavara/vara/toamna si autobuzul pe timpul iernii. Consecinta cumpararii scuterului (nu a fost singura cauza, totusi) a fost cele 15 kg "castigate" in greutate in decursul anului care a trecut. Asa ca anul acesta am decis sa revin la mijloacele "traditionale" (bicicleta si rolele) pentru deplasarile de zi cu zi la lucru si, numai in situatii urgente sau extreme, sa apelez la ajutorul scuterului (care, dealtfel, m-am si decis sa-l vand). Si ma simt teribil de bine!

Si revine la ideea de la inceput: nu societatea este cea care ne impinge spre o viata sedentara, ci comoditatea noastra, alegerea solutiilor mai usoare (principiul minimei rezistente este omniprezent, nu-i asa?).

As mai da si exemplul unui prieten care, de cand si-a cumparat masina, nu mai paseste nici macar 100 m pe jos, chiar daca tinta este terenul de baschet din apropiere, unde se "munceste" sa dea jos surplusul de kilograme care creste ingrijorator... oare de ce?

Toate cele bune!
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Iun 04, 2003 3:07 pm

Poate e si chestia de varsta,volumul de munca depus in cursul zilei, etc. care ne determina sa alegem canapeaua in locul mersului pe jos, in ploaie sau vant, de dragul miscarii... ce-i drept si mentalitatea noastra contribuie.Nu pot compara un finlandez cu un roman- primul face miscare indiferent de varsta sau alte obstacole, al doilea... stim bine...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Vin Iun 06, 2003 3:33 am

Incercam sa dau si eu vina pe cineva( si era prea usor sa aleg societatea) :) . Eu, se intampla sa fac pe zi la lucru foarte multi Km, iar apoi seara cand ajung acasa daca vreau sa ies undeva sunt obligat sa folosesc masina, pt. ca aici iesitul in oras nu inseamna sa mergi doar pana in centru sa bei un suc (stiu eu?). Pot decide de exemplu ca in seara asta vreau sa merg la o discoteca care-mi place, iar atunci va trebui sa fac 100 de Km ca sa ajung pana la Vicenza, sau vreu sa mananc o pizza buna (peste tot gasesti o pizza buna) dar poate mi sa pus mie pata ca pe lac la Bardolino e mai cu mot si atunci voi face alti 60 Km.Intelegi ce vreu sa spun. Distantele difera putin de cele de la noi ( nu ca ar avea alte unitati de masura) in sensul ca masina ti le scurteaza ca sa zic asa( timpul mai bine spus). Eu nu-l consider un lucru asa de rau aceasta dependenta pt masina. Iar un alt lucru foarte important e libertatea de miscare care ti-o ofera. Normal, ca daca trebuie sa faci doar 500 m nu te urci in masina.Dar vezi tu, ca toate noile tecnologii sunt lucruri care incearca sa ne "usureze" viata. Cel putin asta vreu ei sa ne faca sa credem...
De ce am devenit eu asa de "lenes"?... N-as sti sa-ti raspun. Sau poate nu vreu sa privesc realitatea in fata si s-o accept, pt. ca nu-mi face placere sa ma vad asa...
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Joi Feb 12, 2004 1:02 am

si am pierdut in fatza elvetiei [2-3] :( nu mai suntem in primele 8 locuri . elvetianul e super tare tipu ! [nu shtiu sa-i scriu corect numele ;) ] si nastase a zis ca e "de pe alta planeta" ... nu avea ce sa-i faca pavel .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Sâm Mai 22, 2004 3:31 am

Ca sa vezi ce repede uita omul...de la mana, pan' la gura

imi cer scuze de absenta

da, mai sabu...dar ce zici de MR.Gaina( Henman :D ) care l-a batut pe Pavel in Austria la Masters( e drept :roll: a trecut o vreme de atunci!!). E ca o masinarie,zau!!!

aici unde sunt acum sezonul de tenis e in toi...am jucat si eu saptamanile astea pentru prima data pe astroturf ...descopar ca desi joc de mai bine de zece ani, palcerea a ramas aceeasi, desi eu m-am schimbat foarte mult.
Ar putea fi si asta o continuare a topicului: cum ne modificam noi in relatie cu hobby-urile noastre, sau cum ne modifica hobby-urile pe noi...alegeti calea si ... sa mergem ... :arrow:
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Hobby