left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Randuri fara cheag din tara berii fara zat

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Randuri fara cheag din tara berii fara zat

Mesajde ganganga » Dum Mai 02, 2004 1:24 am

Acum, ca am niste timp liber, voi scrie, provocata de un anume nume(hint-din 4 litere :wink: ) de pe site, cate ceva despre Muzeul de Arta Moderna din Dublin.Hic est:
Amplasare: undeva nu in centrul mult prea agitat al citadelei ci undeva pe un loc mai inalt si linistit, inconjurat de natura.In zare se poate vedea celebrul obelisc din parcul Phoenix(imaginea 1-spate dreapta).
In fata intrarii principale(imaginea 3) ne retine privirea o gaselnita foarte moderna:doua tije din lemn, una scurta alta f. lunga, prinse cu suruburi.Mie imi seamana cu o mana, sau cu ceva pe care il asociez cu un gest uman(dar cum nu sunt critic de arta - nu pot sa ma pronunt exact- va invit sa vizualizati imaginea si apoi sa imi spuneti ce credeti!)E abstracata, dar parca si atrage, vrand a fi descifrata ca un gest, deci ca o exteriorizare a ceva mult mai cald, mai uman.
Interiorul(A): gazduieste panze,camere desemnate unui singur artist,albe cu un ecleraj perfect, la fel cum si instalatii si arta fotografica, sculpturi si tot soiul de ciudatenii din lemn.De exmplu am vazut o masina ultramoderna ca design, creata toata din scanduri(parea a apartine clanului Flinstones). Daca te uitai mai bine prin plasticul ce reprezenta geamurile puteai vedea in interior un pat, o noptiera, carti puse pe ea;capota din fata adapostea un intreg arsenal de lucruri de pus in bucatarie-totul ca pregatit pentru ceai- iar in portbagaj trona un televizor!
Interiorul (B): ironia soartei face ca imaginile 4 si 5 ar fi trebuit sa fie 4, 5 si 6, pentru ca am facut fotografii (pe furis- ca cica nu era permis cu camere :oops: ) unui triptic pe care l-am gasit interesant.Cred ca e o meditatie asupra religiilor din lume.Cea mai buna imagine era cea de-a treia(din nou ironie), pe care nu am mai apucat sa o trimit inspre online.Ea exista insa...si cand mi-o voi apropia...deoarece i-am cam pierdut urma printre retele care au trebuit schimbate si cd-uri care au trebuit inscriptionate, o voi trimite, ca un sequel(sechela-urmare) a propriului diletantism.
Interiorul (C): Muzeul- in sine o cladire f. moderna mai cuprinde si galerii cu intrare, un shop cu carti si vederi cu artisti si panze din muzeu, plus un mini-restaurant...la subsol, unde,obositi partial dupa peregrinaj, vizitatorii se retrag pentru o ceasca de cafea si ceva sanwich-uri.
Cladirea are patru laturi egale.In mijloc, o superba curte cu dale strajuita de parterul cu coloane, sub care falfaie cu intermitenta stegurile mai multor tari(probabil ai caror artisti au fost expusi in muzeu, de-a lungul timpului??) printre care am crezut a descoperi si steagul romanesc.Daca ma gandesc mai bine, chiar era steagul romanesc :o .Mai sa fie!
Lamurire: Berea de aici (Irlanda si Irlanda de Nord) se numeste Guiness si nu are zatz-desigur.Cine a mai vazut bere cu zatz(i-auzi minune :idea: ), dar e negra precum cafeaua si cu spuma pe deasupra si te trezesti in zor de zi :roll:
...nu e extrem de delicioasa, dar pe aici e foarte populara...Vedeti dumneavostra...ei au o traditie a bautului- pe care o cultiva din tata-n fiu...de la cele mai fragede varste...daca mergi in vreun pub aici vei avea discutii foarte "interesante" cu oameni care sunt la al zecelea pint de Giuness,dar dupa al 11 lea rand, dupa ora 12 adica, nu mai poti purta o conversatie reala...cu nimeni! :cry:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

sarut'mana pentru text

Mesajde ioan » Dum Mai 02, 2004 9:30 am

Sorb zatz-ul de dimineata dintr-o cana pe care scrie /insangerat/ "transylvanian cocktail to be used only for blood", cu tot felul de grupe, la care se adauga gheatza. Nimic despre o grupa g. Iau textul si-l citesc a doua oara. Ei, da. Acum am priceput. Trec la imagini, le privesc. Revin la text. Spun, din nou, ca prostu' : Ei, da. Acum pricep. Un text modern alaturi de imaginile unui muzeu de arta moderna, intr-un decor clasic. Mai, sa fie.
Si dintr-o data mi se face dor de zambetul sagalnic al poetei, ratacita parca printre astfel de conversatii cu...nimeni (?).
Dincolo de accentele (interiorizate de neputintza mea) de dimineata, multumesc pentru acest "excurs" trait prin ochii poetei. Ar fi interesanta o discutie a aiudenilor de aiurea despre " am vazut ieri, azi va povestesc voua"... Cat lipsiti eu am sa va povestec despre locul de unde ati plecat. Poate , unii sau unele, vor trece peste orgolii si revin la discutiile de pe-aici. O fi venit primavara in Suomi?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Sâm Mai 08, 2004 10:33 pm

eheeee!
cam criptic acest mesaj...pentru multi :D.Nu? Eu v-am avertizat :oops: !
si am recunoscut-o inca din titlu...asa ca ... nu stiu, m-ati putea acuza de ceva? si daca, da - de ce anume?
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Vin Iun 25, 2004 9:51 am

Departe de "noi" gandul de a aduce acuze. Speram sa nu-ti vinzi calculatorul pana nu reusesi sa scrii si partea a doua. Criptici, cum ne stii, asteptam, tacuti : Randuri fara cheag din tara berii fara zat, partea a II-a...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Artisti aiudeni