left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Clubul de Cicloturism BikeTribe din Aiud

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Ce mijloc de transport preferaţi?

1. Bicicleta
3
30%
2. Motorizat
6
60%
3. Trenul
0
Niciun vot
4. Mersul pe jos
1
10%

Voturi totale : 10

Clubul de Cicloturism BikeTribe din Aiud

Mesajde levynagy » Mie Iul 23, 2003 1:51 pm

Clubul de Cicloturism BikeTribe din Aiud îşi desfăşoară activitatea bazându-se pe membri săi simpatizanţi, din resurse proprii, fără a face reclamă vreunei firme sau vreunui partid politic. Dar aşteptăm posibili sponsori sau donaţii! Până la înfiinţarea oficială, nu suntem susceptibili de nici o incriminare sau discriminare economică sau politică. Noi doar promovăm ciclismul, ca mod de petrecere a timpului liber sau ca un fel de a fi într-o lume lipsită de modele existenţiale.

Ca membru simpatizant, oricine este binevenit! Ca membru activ, aveţi nevoie de ceva experienţă, pentru a ne însoţi în ture. Aşteptăm idei, propuneri etc. Se lucrează şi la un website, deocamdată există doar www.levybiketribe.tk Şi, bineînţeles, vă dorim pedalare plăcută! :lol:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Expediţie la Vârful Omu/Bucegi

Mesajde levynagy » Mie Iul 23, 2003 2:00 pm

În perioada 18-21 iulie a.c., a avut loc o expediţie cicloturistică a Clubului BikeTribe din Aiud pe platoul munţilor Bucegi. Scopul ei a fost atingerea celui mai înalt punct din ţară accesibil bicicletei: Vârful Omu de 2505m. :!: Ascensiunea a fost făcută dinspre Sinaia, pe traseul de la Cabana Cuibul Dorului (1190m alt.) către cabanele Piatra Arsă (1950m alt.), Babele (2200m alt.) şi Omul (2505m alt.). Drum: 33km din care asfalt 5km, macadam/forestier 28km; diferenţă de nivel: 1600 metri; grad de dificultate: 9.

Expediţia a fost alcătuită din 4 membri şi este o reuşită în proporţie de 99%, singurele probleme fiind cele tehnice: un butuc de pedalier şi o furcă telescopică-faţă avariate. Recomandări: cei care doresc să urmeze acest traseu au nevoie de o experienţă de cel puţin 3 ani (= 10.000km parcurşi individual) în mountain-biking şi o bicicletă pe măsură (= uşoară, de dur-aluminiu, cu furcă telescopică şi frâne foarte bune! – preţ minim aproximativ: 7-10 milioane lei).

Am făcut multe poze, am şi filmat momentele importante ale expediţiei (în total 1h). Atmosfera a fost grozavă, vremea a fost oarecum blândă cu noi, ca să compenseze dificultatea traseului. Totul s-a realizat din surse proprii, fără reclamă, sponsori sau compromisuri faţă de vreun partid sau vreo figură politică.

Ţin să îi felicit şi să le mulţumesc colegilor mei de tură Ionuţ "Johnny" Mândruţ, Lorand "Lori" Ianoşi şi Dorin "Ghiţă" Todea.

Subsemnatul, Levy Nagy.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Iul 23, 2003 7:26 pm

Mi se pare interesant chestionarul propus si cu toate ca depinde mult de circumstante,in oras, prefer sa ma folosesc de propriile picioare si sa traversez rapid urbea. Nu stiu daca cineva prefera trenul in conditiile in care functioneaza acum acest mijloc de transport. In plus imi aduce amintiri neplacute (oboseala, caldura sau frig intens,mizerie, dificultate de a gasi locuri acceptabile, cu parteneri civilizati de calatorie...). Sa folosesti masina doar pt a face "panarama", pe langa Coroana sau discoteca mi se pare inutila pierdere de benzina si... poluare, nu?:-)
Miscarea e buna, iar mersul pe jos intr-un oras mic e inevitabil. Nu cred ca exista autobuze care sa circule doar in sfera Aiud (nu ma refer la Aiudul 2 sau alte zone proxime), in oras. Poate ar fi necesare insa microbuze sau taxiuri mai multe,pt cei care nu au timp la dispozitie.

Cat despre experienta voastra cu Omu, va felicit si va urez succes in continuare. Totusi, remarca cu lipsa modelelor de life style e putin hazardata, nu ti se pare? E ca si cum ai spune ca numai ciclismul ofera ceva valid si demn de urmat in masa.;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Lun Iul 28, 2003 11:36 am

Imi place de aiudeni...ca iau masina din fata blocului sa mearga dupa paine...la nici 1 km departare...
Eu cand vin din cj ... unde parcurc zilnic 3 km / jos , si alti 6 km in fiecare duminica( nu mai circula tramvaiele la 11 cand ajung si 50000 / taxi de la gara pana in manastur ar sta bine in buzunarul meu :D ) Aiudul mi se pare o jucarie...
Oricum e mai bine ca in cj...adica nu se simte aerul ala poluat... agitatia aia de oras
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Sâm Aug 09, 2003 9:52 am

Felicitari levynagy si numai bine colegilor tai de club. Inca un "fenomen" excelent care ar merita mai multa popularizare si mai mult sprijin din partea comunitatii aiudene. Mi-ar placea ca fiul meu sa faca parte dintr-un astfel de club. Si mie mi-ar placea, insa ar trebui sa aveti si o categorie XXL (oare am pus corect nr. de X ?).
In ultima perioada, din motive personale pe care nu le discut aici, "calatoresc" (uneori) prin Aiud cu masina. Am asa, o stare interioara neplacuta, cand trec cu masina prin oras pe langa un tanar pieton, pe langa un biciclist . Imi doresc in acele momente sa existe locuri speciale prin care sa circule doar bicicletele, locuri in care masinilor sa le fie interzis (centrul orasului, zonele pietonale aglomerate etc). Imi dau seama ca pentru unii oameni masina este, din pacate, o necesitate, insa bicicleta ar trebui sa fie un exemplu de viata...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Mar Sep 09, 2003 1:06 pm

Ioan a scris:
Imi dau seama ca pentru unii oameni masina este, din pacate, o necesitate, insa bicicleta ar trebui sa fie un exemplu de viata...
Ăsta este răspunsul pentru artyfact.

Dacă nu ai simţit plăcerea (ce urât sună! :? ), mai bine zis detaşarea, armonia şi beatitudinea pe care le ai când eşti pe o bicicletă...bună(!), cum aş putea să îţi transmit ceva din experienţa mea/noastră?... Bineînţeles, că şi cântatul la ghitară, întai trebuie depăşite aspectele tehnice premergătoare bunului mers...al bicicletei: o condiţie fizică bună (mai ales a picioarelor), o poziţie a corpului corectă şezând şi reglată în funcţie de dimensiunile bicicletei şi de talia persoanei, şi nu în ultimul rând - ţin să subliniez - o stare mentală pozitivă. Cei mai mulţi renunţă după numai 5km tocmai pentru că nu ţin cont de aceste aspecte fundamentale.

Da, ioan...aceste lucruri pot fi explicate şi învăţate sub forma unor cursuri de iniţiere, dar pentru asta trebuie să existăm...oficial. :!: Din păcate, oamenilor nu le pasă de propria viaţă/sănătate iar societatea e produsul lor dezastruos, aşa că fiecare se descurcă cum poate: şi ar putea fiecare mai mult :idea: ...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Sâm Sep 20, 2003 8:14 am

Ma gandeam la o propunere (veche de cand lumea, pe la altii) pentru reprezentantii comunitatii aiudene : aparitia unor indicatoare pe care sa scrie "strada deschisa doar pietonilor si biciclistilor "
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Sâm Noi 29, 2003 1:49 am

Draga ioan, cum masinilor le-ar fi interzis accesul pe acolo (adica si oamenilor cu bani), ar fi numai gropi si s-ar pierde in ele si pietonii si biciclistii. Probabil s-ar intalni cu totii in vechiul sistem de tuneluri ale Aiudului despre care vorbea Levente la "Cazarea in Aiud". :lol:
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

A aparut pagina ROcicloMANIAcilor!

Mesajde levynagy » Lun Iun 28, 2004 3:22 pm

A aparut si este in continua dezvoltare pagina biciclistilor din judetul Alba...si nu numai! :!: Suntem un club virtual de mountain-biking care reuneste simpatizanti si practicanti ai mersului pe bicicleta din Romania. Pe forum sunt asteptate mesajele voastre. In plus, avem cateva propuneri de trasee turistice din zona Apusenilor iar pozele noastre vor incerca sa va relaxeze mintea cel putin, daca nu si picioarele. :lol:

Va asteptam cu drag pe http://www.rociclomania.org !
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Sâm Iul 03, 2004 5:54 pm

daca chestionarul era formulat altfel as fi putut raspunde astfel:
- masina - pentru ca nu ai alte solutii cand e vorba de deplasari foarte frecvente,diverse,la distante intre locatii, zilnic vorbind 1
- bicicleta mecanica - cu care personal fac cca 6-7 km.in fiecare dimineata la exercitiile matinale pentru racordarea organismului la o noua zi de munca!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde levynagy » Sâm Iul 03, 2004 10:29 pm

Hehe...la bicicleta de camera chiar nu m-am gandit cand am elaborat chestionarul! :lol: Oricum, felicitari pentru gimnastica de dimineata zilnica si nu uitati sa o faceti cu geamul larg deschis, ca sa va improspatati plamanii! Eventual sa va imaginati un peisaj montan in jurul dumneavoastra. :idea:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Dum Iul 04, 2004 9:52 am

an fost de curand in ungaria, langa budapesta intr-o zona cu dealuri, paduri

acolo tocmai se desfasura un concurs de bicilete, foarte bine organizat, si totusi mi s-a parut foarte simplu totul.

pe cand si in aiud un asemenea concurs? cu multa daruire, cu cativa oaemeni care vor ceva si cu bani putini se poate realiza si pe la noi asa ceva

un anunt in ziare, radio, scrisori la toate cluburile pe care le cunosti sa trimita cat mai multi reprezentanti .... o cerere la politie pentru blocarea drumurilor pe traseul ales si alte cereri necesare

si ceva bani pentru premii ... si e totul orgnizat frumos.

.... se pot face multe cu bani putini ... numai sa fie oameni care sa vrea sa organizeze asa ceva.

daca vad un proiect prezentat bine, cu o organizare buna sunt dispus sa denez si eu o suma de bani
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Dum Iul 04, 2004 5:40 pm

M-am gandit de cateva ori la o astfel de initiativa, am si traseul stabilit, am si ales locatia pentru innoptat dar imi lipsesc oamenii...nu de pe "caii" cu doua roti, ci ceilalti, aia cu picioarele pe pamant sau mai bine spus care traiesc pe picior mare... Si cand au fost astia binevoitori? :roll:

Drumurile pentru concurs exista si nu e necesar sa fie blocate pentru ca cele la care m-am gandit sunt in afara traficului intens tipic soselelor nationale. Doritori de senzatii tari (pentru ca e vorba de coborari cu 60km/h cu bicicleta pe drum accidentat, ceea ce in termeni motorizati echivaleaza sa zicem cu o viteza de 180km/h) exista si ei. Poate doar de Salvare ar fi nevoie, dar neaparat de ospitalitatea unei pensiuni sau cabane turistice (gen Rimetea sau Sloboda), unde sa fie asezata tabara de baza si unde sa ramana peste noapte participantii. Premiile nu trebuie sa fie mari neaparat, se pot aduna si din taza de participare, dar un sponsor doi tot ar fi buni. Pentru detalii despre ce inseamna si cum se organizeaza un astfel de concurs, vedeti http://maraton.csik.ro !
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Dum Iul 04, 2004 5:51 pm

in tot acest text inteleg ca e nevoie de bani

de ce?
e nevoie de oameni care sa faca asta fara bani
daca vreti intradevar sa faceti, la inceput se poate organiza

ceea ce am vazut eu a fost la nivel national, si a tinut de dimineata de pe la 8 pana pe la ora 15 .... de ce trebuie din prima organizat ceva pe cateva zile? ... numai se complica din cauza cazarii, mancarii etc.

eu zic ca se poate ... nu tine totul de bani de fiecare data ......
iar ca sa obtii bani pe viitor va trebuii sa areti ceva ....
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Dum Iul 04, 2004 11:56 pm

Ai dreptate! Dar stii cum e, ai vrea sa vezi venind cat mai multi participanti - si asta nu se poate face fara premii substantiale care sa-i atraga. Cat despre durata concursului, lucrurile stau cam asa: 1. ca sa poata veni bikeri din alte zone ale tarii e obligatoriu sa aiba un loc de cazare aici, pentru ca dupa concurs (care va incepe de dimineata, deci trebuie sa fie acolo din seara precedenta), mai dureaza activitatile comunitatii ciclistice (discutii, probe, demonstratii etc.); 2. traseul va fi de minim 50km, care se parcurge in maxim 5 ore (pregatirile&explicatiile de dinainte + oboseala de dupa = odihna binemeritata la "locul faptei" -> nimeni nu se va grabi spre casa...desi toti ar dori un dush si o masa calde :wink: ). Keep in touch!
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Lun Iul 05, 2004 9:44 pm

aham ... organizeaza ceva zonal, pune afise in scoli (stiu ca e vacanta acum, ziceam de idee numai) .... afise prin oras ... nimeni nu spune ca trebuie sa incepeti cu ceva international si fantastic de mare

mai acumulati si voi experienta, mai adunati oameni in club
asa asteptand suma cea mare nu o sa ajungeti prea departe ........
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Mar Iul 06, 2004 12:15 am

Da...e clar ca nu ma gandesc la "lozul cel mare". Tocmai ca vreau o intalnire a membrilor si prietenilor clubului ROcicloMANIA, nu un concurs unde oamenii sa se moara pe capete pentru niste hartii colorate (a se citi "bani" :!: ). Principiul meu este ca sunt mai importanti oamenii decat banii: de asta nu am bani si doar prieteni (si aia putini, ca trag tot la bani :cry: ).
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Iul 06, 2004 12:21 am

prin donatia mea de bani nu m-am gandit la cashe nicidecum

daca e sa se organizeze ceva sunt dispus sa suport cheltuielile medalioanelor sa zicem

principiul tau se cam bate cap in cap .... sigur ca sunt mai importanti oamenii decat banii, dar te tot plangi ca vrei bani pentru a organiza .... cauta acei oameni care te-ar ajuta si fara bani ... sunt sigur ca exista .... si nici nu trebuie foarte multi.

cu maxim 5 oameni deja ai putea organiza ceva frumos pentru aiudeni, nu zeci de km .... ci ceva local, prin oras ... pentru copii, sa prinda gustul

dar cum vorba multa saracia omului ..... vrem fapte .... sa vedem ca intradevar acest club pe care il reprezinti intradevar vrea sa faca ceva, sa aiba la activ cateva organizari si in oras de care sa auda lumea ..... altfel asa va disparea ca si cum nu a aparut .................
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Mar Iul 06, 2004 1:42 am

Am colegii de ture care ma vor ajuta neconditionat - si asta conteaza mai mult decat orice altceva. Clubul e electronic (virtual, cum spun anglo-saxonii), adica al cunoscatorilor practicanti care au ceva experienta; nu are personalitate juridica si nici o sursa de finantare. Nu avem de dovedit nimic, nu avem de raportat nimic nimanui, pentru ca nu am primit nimic in schimb. Aici nu exista politica de nici un fel, numai dorinta de a evada. Pentru cine se simte in stare...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Iul 06, 2004 10:00 am

atunci sansele voastre de a primii sponsorizari scad enorm, aproape de zero
nici o firma nu il va ajuta pe levynagy, insa poate va ajuta clubul levynagy

iar pentru a putea cere sponsorizare trebuie sa areti ceva, sa dovedesti ca esti in stare sa organizezi ceva ...

trebuie sa aiba si o parte legala tot ceea ce faci, altfel ramane la un nivel personal al tau, un hobby al tau ...........
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Turismul in Aiud