left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Iacob Buta

Sa ne amintim de cei care au trecut in nefiinta.

Iacob Buta

Mesajde robilix » Sâm Mar 13, 2004 11:17 pm

Aiudul a pierdut un important om de cultura si un remarcabil dascal, Iacob Buta.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Dum Mar 14, 2004 4:53 am

dumnezeu sa-l odihneasca
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Mar 14, 2004 9:28 am

Am aflat si noi, cei de departe despre pierderea suferita de Aiud : domnul profesor Iacob Buta. Sa fim macar fericiti ca a existat. Mi-ar place mult sa citesc pe aceste pagini cateva date biografice si poate cateva poeme si vorbe apartinandu-i acestui mare icon.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Mar 14, 2004 11:16 am

FIŞĂ DE DICTIONAR
IACOB BUTA, profesor, publicist, om de cultura

S-a născut la 17 octombrie 1944 în satul Podeni, comuna Moldoveneşti, judeţul Cluj. Fiul lui Iacob şi Veronica.
După absolvirea şcolii generale a urmat o şcoală profesională la Turda şi a devenit muncitor la Fabrica de sticlărie Turda. Intre anii 1962 - 1964 a urmat cursurile liceului seral la "Mihai Viteazul" din Turda, apoi a fost incorporat în armată, între anii 1966 - 1968 a continuat studiile liceale , în ultimul an fiind elev la Liceul "Avram Iancu" din Aiud.
Între 1969 - 1973 a fost student al Facultăţii de Filologie din cadrul Universităţii Bucureşti.
Ca profesor în Aiud, la Şcoala Generala Ciumbrud până în 1990 şi apoi la Grupul Şcolar "Avram Iancu", iar din 1995 la actualul Colegiu "Titu Maiorescu", a participat la manifestările culturale, în special literare, convins că actul de cultură e o datorie a fiecărui dascăl.
A publicat diferite materiale în "Tribuna învăţământului", "Examene", "Vatra", "Paşii Profetului", "Deşteptarea" (Bacău), "Curierul" (Cluj Napoca), "Unirea", "Aiudul literar", "Zorile", "Pagini aiudene", "Aiudul şi carte", "Inter-Art".
A scris şi a publicat , ocazional, versuri şi eseuri. Cu eseul "Ciclic' a participat la Concursul de creaţie literară organizat în 'Zilele Rebreanu", obţinând un premiu. A publicat în volumul "Caietele Rebreanu', Editura "Şcoala Albei", 2000. Inclus, cu poeme, în antologia bilingvă "Cuvinte zidite în tăcere" (aiudonline)
A realizat volumul de eseuri şi comentarii :"Rigorile fanteziei". De asemenea a scris o Postfaţa la volumul Zamfirei Costan "Cavalcada nebunelor scenarii", editat de Fundaţia "Inter-Art", în anul 2002.
A participat la realizarea manifestărilor : Zilele Culturale "Liviu Rebreanu" (ediţiile I - XIII), Colocviile de literatură :"Poezia secolului XX" (ediţiile I - X), Ceasul de taină al poeziei: Mihai Eminescu, Cenaclul de literatură si arte, simpozionul "Eminescu" organizat in cadrul Taberei Internaţionale de Arta Plastică "Inter-art", sub egida UNESCO etc.
A fost preşedintele Despărţământului "Ovidiu Hulea" Aiud al ASTRA. A editat revista despărţământului :"Aiudul şi poezia", materiale de prezentare despre Livia şi Ovidiu Hulea; a adus Aiudului, în copie, publicaţiile : "Zorile", "România literară" (aiudeană) etc.
A jucat în trupa de teatru a Casei de Cultură Aiud obţinând premiul pentru interpretare masculină. Piesa "Profesorul", în care interpreta rolul principal, pusă în scenă, în 1988, avea să fie interzisă după prima reprezentaţie.

Prezent în dicţionarele :
Ion Mărgineanu - "Oameni din Munţii Apuseni. Dicţionar fără sfârşit", Editura Altip, Alba Iulia, 2003
Ghidul personalităţilor din judeţul Alba, Editura Altip, Alba Iulia, 2003
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde liana » Dum Mar 14, 2004 10:04 pm

dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace pe cel care ne-a fost diriginte intre anii 1995-1999, domnul profesor Iacob Buta.
liana
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde pity » Dum Mar 14, 2004 11:57 pm

S-a stins cerul cu tot cu ochii sai de vultur.
Odihneasca-se in pace.
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Mar 15, 2004 9:20 am

Nu am sa uit niciodata umorul d-lui Buta si calatoriile despre care ne povestea sau in care il insoteam noi ca elevi (mici excursii).Cat despre dedicatia domniei sale in a apropia tinerii de cultura (si Casa...:-)) o consider de neintalnit sau rar de gasit in randul personalitatilor aiudene... sa spunem. Putini mai reusesc si mai pun umarul cu atata rabdare si convingere in ideea ca nu-i totul o pierdere de timp.Sunt sigura ca prezenta, dar mai ales lipsa lui (acum) va fi greu resimtita de catre cei de acasa.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Lun Mar 15, 2004 5:38 pm

DUMNEZEU SA-L AIBA IN PAZA SA!
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde roxana » Mie Mar 17, 2004 4:13 pm

Am pierdut toti un om de mare valoare... Va trece mult pana cand acest mic oras sa-si adune toate sevele si sa le ridice in trupul unui trandafir de taria parfumurilor sale...
Sa-i fie tarana usoara si cum spune si domnia sa, acolo lacrimile ploii o sa i se para sudoarea ce curge pe fruntea celor ramasi sa lupte... el a castigat razboiul...
Dumnezeul sa-l odihnesca in pace!
roxana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde JustAngel » Mie Mar 17, 2004 9:17 pm

Nu imi vine sa cred. M-am intalnit si am vb cu el prin 5 martie. Era chiar inainte sa plec. Nu parea bolnav. :cry: :cry: :cry:
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde levynagy » Mar Apr 06, 2004 1:29 pm

Nebunia acesei lumi ii face pe cei bolnavi sa para sanatosi iar pe cei sanatosi sa para bolnavi... Un om care veghea la sanatatea intelectuala a Aiudului s-a dus. Poate vor veni, in locul sau, altii. Noua nu ne ramane decat sa ii asteptam...si pana atunci sa invatam a-i pretui mai bine.

SLAVA CELOR CE AU GUSTAT IN LUMEA ASTA COMPASIUNEA! FERICE DE RESTUL...
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Daria » Lun Mai 10, 2004 11:59 pm

Se zice, "de morti numai de bine". Cu toate acestea nu impartasesc parerile elogioase la adresa domnului Buta. Personal am avut ocazia sa ma intalnesc doar cu latura revansarda a domniei sale. Poate a fost un om mare, dar eu si apropiati ai mei din pacate am avut parte de gesturile sale mici. Sau poate n-am inteles eu nimic...

Dar e pacat totusi ca un om de cultura sa moara atat de tanar. Poate de undeva se bucura sa vada ca atat de multa lume il regreta.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

PS: Kati, Levi, salutari de departe!
Daria
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde hiperion » Dum Feb 13, 2005 7:30 pm

a trecut de atunci aproape un an
desi pare ca uitarea face ravagii in inimile aiudenilor,[in specila ai celor din consiuliu local] noi cei care l-am cunosctu ca profesor si ca om nu putem sa il uitam asa de repede
DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA IN PACE si ..poate reuseste sa il convinga acum stand fata in fata de existenta LUI
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Mar Feb 15, 2005 6:09 pm

da.a trecut aproape un an.si inca mai visez uneori ca traieste si nu ii pot spune ca o sa moara.ma linisteste gandul ca o sa ne mai intalnim.eu chiar cred ca o sa ne mai intalnim.
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Mie Feb 16, 2005 10:10 pm

pity scrie:da.a trecut aproape un an.si inca mai visez uneori ca traieste si nu ii pot spune ca o sa moara.ma linisteste gandul ca o sa ne mai intalnim.eu chiar cred ca o sa ne mai intalnim.

Sa mori e o onoare.Scapi de toate...
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Feb 17, 2005 3:56 pm

Clau, nu cred ca-ti doresti cu adevarat o asemenea onoare. Cat despre domnul profesor: ce-ar fi sa se ofere uneori cate o bursa, un premiu mic purtand numele "Iacob Buta" (din partea scolii sau a centrului cultural sau a bibliotecii)?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Dum Feb 20, 2005 6:46 pm

Ehh nu ...
Sa ma vezi pe la 90 -100 ...cum imi doresc... :terooog:
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Comemorari