left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Relatii interumane

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde arty fact » Sâm Noi 08, 2003 11:18 am

O abordare prea poetica pt stari de fapt prea nepoetice (relatiile in ultima vreme, intre semeni fara lauri :-)).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Noi 11, 2003 8:25 am

Mi-am aimintit parte din versul urmator : " Insa in privirea noastra nu e loc de dumneavoastra". Ciudat si trist cum poate un vers sa identifice o relatie umana. Prea poetic ? Poate, dar cand realtiile umane nu au avut nevoie de poezie ? Nu identificam, uneori, involuntar, toamna cu versurile bacoviene ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Dec 10, 2003 4:33 pm

... unii esueaza pentru lipsa incercarii,altii din prea mult zel- principiu aplicabil si la modul de relationare al oamenilor. Iata noul meu gand, dupa o tacere vremelnica la acest subiect.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Dec 12, 2003 12:23 am

Relatiile le construim sau le daramam noi, uneori pentru ca vrem, alteori pentru ca ne dorim prea mult sa le pastram
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Dum Dec 14, 2003 6:59 pm

si multzi esueaza din cauza geloziei
si majoritatea le daramam noi .. din prea multe interese personale ! din pacate !
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Lun Dec 15, 2003 1:31 am

- distanta dintre mesaje se mareste pe masura ce trece timpul, insa cei mai activi dintre membrii forumului nu se dezmint nici de aceasta data, asa cum si eu nu voi dezminti obiceiul , ... chiar daca colegul nostru "ioan" nu agreiaza acest mod de manifestare .. dar :?: :arrow: , nu toata lumea poate avea acest dar al poeziei asa cum il are domnia s-a < fapt pentru care din pct.meu de vedere este o lauda > ..
- pentru o scurta perioada de timp, pentru ca tot nu a-ti mai avut ocazia de a parcurge o serie de "citate" din agenda personala, chiar daca lui ioan nu-i place acest "sport", eu voi transmite cateva noi <mesaje>...
1. - Unde mai e zapada de mai-ani, din "Paris in the Winter" ?
2. - O fraza sclipitoare nu poate electriza decat o minte luminoasa !
3. - Ratiunea, Observatia si Experienta - Sfinta Treime a Stiintei !
4. - Nu distrugi misterul curcubeului intelegand procesele optice prin care se formeaza !
5. < Omenirea va cauta mereu, dar nu va atinge niciodata perfectiunea. Hai macar sa supravietuim si sa ne straduim in continuare !
:D - ma bucur ca v-am reantalnit ! PA >>>>
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Dec 15, 2003 11:18 pm

Eu nu am nimic impotriva daca vreun citat se refera la subiectul in discutie. Din cele prezentate, primul mi se pare cam suspect (nu-l inteleg desi vrea sa sune "sclipitor") ;-), dar ultimul proverb confirma ceva de care mereu ne izbim- astfel, imperfectiunea noastra sau a altora ruineaza adesea ceea ce construim (relatiile de pilda). Cum zice insa si cantecul- "I will survive"- speram sa supravietuim toti si sa continuam cautarea de mai bine.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Sâm Dec 20, 2003 9:55 am

Ehei, Dancor si noi ii salutam pe prieteni.
Cum n-am inteles care "citat" era pentru noi (sic!) si care pentru Arty, am luat , asa, la intamplare, no.4..."Nu distrugi misterul..."
Ei, bine, eu cred ca s-ar putea sa nu-l distrugi (iata, suntem de acord, macar intr-un punct), dar de pervertit tot il pervertesti. Cred ca in loc de semnul exclamarii(!) ar putea aparea semnul intrebarii(?). Atunci ar ramane, macar, misterul raspunsului...
despre supravietuire...numai de bine...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Iul 03, 2004 3:56 pm

..... rubrica "relatii interumane" s-a blocat la mesajul lui IOAN.3.11... ! semnul exclamarii era si la curcubeu .. mesaj din 20.12.2003 - ...
Ce s-a intamplat de fapt, nu mai exista interes pentru relatiile interumane, sau rubrica este foarte grea si nu tine la multi ?
- Daca tot suntem la acest subiect, sa vedem ce se mai intampla in jurul nostru :
1. Nu esti beat atat timp cat poti sta culcat pe podea fara sa te sprijini.
2. Prostia e mai putin densa decat inteligenta.De aceea e tot timpul deasupra.
3. Geniul poate avea limitarile sale,dar prostia ne este atat de handicapata
4. Diavolii. Dumnezeu tolereaza opozitia,dar ii pune coarne.
5. Vin alegerile. Este declarata pacea generala si vulpile par sincer interesate de prelungirea vietii gainilor.
6. Daca un om iti spune ca el a devenit bogat prin munca,intreaba-l
"Munca cui?".
7. Nemurirea. E de neimaginat o catastrofa ecologica mai mare.
8. Pentru putere nu exista camasa de forta.
Deocamdata atat .. in speranta ca sunt destule motive de a se continua replicile pe acest segment - "relatii interumane"
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde jordy » Dum Oct 17, 2004 5:53 am

Sa continuam :
1. Nu esti beat atat timp cat poti sta culcat pe podea fara sa te sprijini. No comment
2. Prostia e mai putin densa decat inteligenta.De aceea e tot timpul deasupra. AGREE
3. Geniul poate avea limitarile sale,dar prostia ne este atat de handicapata

Orice geniu (dovedit pe parcurs ) moare mai repede. Orice minune dureaza putin.
Prostul probabil la fel de repede moare . Doar pastrand proportiile .. nu se simte .. cantitate neglijabila .. cu atat mai mult cu cat nu prea iese in evidenta.
Cu toate ca au fost exceptii.

4. Diavolii. Dumnezeu tolereaza opozitia,dar ii pune coarne.
Se poate deschide o discutie lunga pe tema ....

5. Vin alegerile. Este declarata pacea generala si vulpile par sincer interesate de prelungirea vietii gainilor.
6. Daca un om iti spune ca el a devenit bogat prin munca,intreaba-l
"Munca cui?".

Conceptia romanului . Caracteristicile romanului : invidie, ipocrizie .. etc.
O replica inteligenta pe tema : uitati-va la " Under suspicion" ... and pay atention la un mom dat.

7. Nemurirea. E de neimaginat o catastrofa ecologica mai mare.AGREE

8. Pentru putere nu exista camasa de forta. Nu lasa puterea in mana prostului. Dar oare e chiar asa prost e daca a ajuns sa o detina (puterea) ?

Deocamdata atat .. in speranta ca sunt destule motive de a se continua replicile pe acest segment - "relatii interumane"[/quote]
Just an ordinary genious kid.Don't waste your time trying to prove the oposite.
jordy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Mie Oct 20, 2004 10:52 pm

...Stimati prieteni am deosebita placere sa va transmit cele mai calde salutari dupa o indelungata tacere pentru care imi cer scuze.
...Observ insa la aceasta rubrica o intrerupere destul de mare, probabil ca acest gol este umplut de o intensa activitate pe alte pagini.
...Am observat analiza facuta de jordy, si pentru a continua in stilul caracteristic voi transmite prietenilor ... artyfact , stefania , ioan , etc. cateva mesaje descoperite dintr-o serie ampla de publicatii parcurse in timpul scurs de la ultimele noastre imtalniri... deci :?: :arrow: :P :
> 1. despre memorie ... " Secretul unei memorii bune este atentia, iar atentia noastra fata de un subiect depinde de gradul nostru de interes fata de acesta. Doar rar uitam ceva ceea ce ne-a impresionat puternic. "
> 2. despre risc ... " Numai cel care risca mergand prea departe, poate afla cat de departe poate ajunge."
.. si in final:
>>> Daca ai dubii, intreaba.
Daca nu ai dubii, intreaba.
Daca nu ai dubii, s-ar putea sa te pacalesti singur ... <<<
- Si ca o invatatura de minte pentru multi care ar fi tentati sa se certe mereu cu cineva, sa i-a aminte >>> " ATUNCI CAND TE CERTI CU UN PROST, ASIGURA-TE CA EL NU FACE ACELASI LUCRU "<<<
Nu stiu in ce masura am reusit sa va trezesc interesul, dar va urez multa
sanatate si la REVEDERE ..... :bye:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Mie Noi 03, 2004 12:56 am

M-am intrebat, pentru ca apaream si eu pe undeva, printre randurile lui d., ce sa imi aleg, cum sa ma identific in cele scrise.
Mi-e greu si atunci ma cert (cu) pe mine...
Tu nu ai intrecut masura, iar eu promit insa sa nu ma cert cu nimeni...astazi
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Mie Noi 03, 2004 12:10 pm

Hop si eu din nou in trena lui dancor, ca sa nu las sa se piarda o (relativ) lunga si buna traditie: raspunsurile si discutiile in contradictoriu (cheia evolutiei).
dancor scrie:1. despre memorie ... " Secretul unei memorii bune este atentia, iar atentia noastra fata de un subiect depinde de gradul nostru de interes fata de acesta. Doar rar uitam ceva ceea ce ne-a impresionat puternic."
O sa trec peste constructia frazeologica nefericit aleasa (vezi sublinierile) si o sa intru direct in subiect: urmand firul logic al declaratiilor de mai sus ajungi la concluzia ca "secretul unei memorii bune depinde de gradul nostru de interes fata de un subiect". Ori aici am dubii mari. In mod natural faptele puternic marcante (care ne-au "impresionat puternic") sunt mai usor de retinut, dar acesta nu este "secretul" unei memorii bune. Parerea mea este ca secretul unei memorii bune depinde de exercitiul ei si de tehnicile de memorare. In urma cu cateva zile a aparut in Evenimentul Zilei un articol despre participarea olimpica la sporturile mintii. As sugera citirea articolului respectiv pentru a vedea exemple de tehnici de memorare si cum cineva poate memora ordinea cartilor de joc din aprox. 100 de pachete de carti de joc in doar cateva zeci de minute.
In plus se sugereaza ca nu am avea o memorie buna pentru fapte care nu sunt marcante pentru noi. Oare chiar asa sa fie? Nu ni se intampla oare zilnic sa ne amintim amanunte nesemnificative despre tot felul de lucruri care numai marcante nu sunt?
dancor scrie:2. despre risc ... " Numai cel care risca mergand prea departe, poate afla cat de departe poate ajunge."
...cu conditia sa nu-si dea seama prea tarziu! Ai risca sa vezi cat timp poti sta atarnat intr-un streang fara sa mori? (Este un exemplu, nu o sugestie!)
dancor scrie:- Si ca o invatatura de minte pentru multi care ar fi tentati sa se certe mereu cu cineva, sa i-a aminte >>> " ATUNCI CAND TE CERTI CU UN PROST, ASIGURA-TE CA EL NU FACE ACELASI LUCRU "<<<
Numai persoanele instabile psihic sunt tentate sa se certe mereu cu cineva. Ori la cineva instabil psihic ii poti zice orice, dar nu sa se asigure de ceva sau ca ar fi prost. Asa ca e o "invatatura" fara noima, desi in aparenta este foarte sugestiva si "adanca".
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde anophelus » Lun Apr 04, 2005 4:52 pm

dancor scrie:... deci ceea ce dadeam ca citate erau lucruri trasnite scrise de altii ........ ideea era alta, ceea ce de fapt nu a prins in totalitate la anophelus .. faptul ca cineva citeste atit de mult si de divers incit poate descoperi si asemenea traznai ..
asa cum anophelus nu a inteles nimic nici pe 02.06. cind ma crtitica cu "sursa de decibeli" luind pur si simplu o pozitie "transanta" asupra faptului ca, ca inginer de profesie ar trebui sa stiu ca nu e corect ceea ce am spus... dar <saracul anophelus> aici a cazut singur in capcana lui de critic "savant" la ceea ce de fapt el nu intelege ( si aici Ioan a fost destul de subtil cind i-a atras atentia ) ...
- d.le ANOPHELUS .. :wink: :arrow: fii te rog atent - t-i se va explica chestia cu sursa de decibeli :
- decibeli - unitate de masura a intensitatii zgomotului
- ce sau cum se produc zgomotele ?
- sa luam spre exemplu instalatia de difuzoare instalate intr-o piata unde va avea loc un concert pop-rok-etc. - " mega-difuzoarele" care "degaja" un zgomot la nivelul de peste 100 dB ce sunt de fapt ... fileaza sau nu :idea:
..... sunt <surse de decibeli> ,
- deci ANOPHELUS , te-ai prins ?...
Si fiindca ramasesem dator cu niste raspunsuri, revin (mai bine mai tarziu decat niciodata, nu?)...

Stimate d-le Dancor, nu trebuie sa-mi explicati mie ce inseamna decibelul, ci ar trebui mai degraba sa intelegeti dvs. acest lucru, mai bine zis sa intelegeti definitia pe care ati citat-o mai sus: decibelul, fiind o masura a intensitatii sunetului (o definitie abstracta), nu are cum sa fie "produs". La fel cum nu puteti spune ca latimea Muresului este "o sursa de metri" " ...fileaza sau nu :idea: "?
" mega-difuzoarele" de care pomeniti produc intr-adevar zgomot "de peste 100 dB", dar nu decibeli! Nu mai faceti astfel de confuzii... sunt rusinoase pentru un inginer! :oops:
dancor scrie:... - d.le ANOPHELUS ... poate de Murphy nu ai auzit - dar de "celebrele"
< Legi ale lui Murphy > ... ai auzit ? , ...
Auzisem de Murphy, dar nu si de "Marphy"... credeam ca e vreun intelept celebru de care nu auzisem pana acum. Multumesc pentru luminare! :idea:
dancor scrie:... :!: iar in continuare o "editie speciala" de citate ptr.anophelus.. asa poate mai adauga ceva linii la cresterea gradului de intelect...
Din pacate gradul meu de intelect nu consta in "ceva linii" ca sa poata fi imbogatit cu citate din carnetelele dvs. Daca se aplica in cazul dvs. nu trebuie sa o luati de buna si pentru altii!

Va urez in continuare "La cat mai multe linii"! :wink:

Al dumneavoastra sincer

anophelus
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Mie Iul 27, 2005 1:09 am

Ma bucur sa constat dupa o lunga perioada de "activitate" in forum - ultima mea interventie fiind 07.03.2004 - ca dl. anophelus este intr-o permanenta preocupare de "decibeli" ceea ce nu este de loc rau - tine de fapt de o anume consecventa care daca se rasfrange si asupra altor laturi ale personalitatii sale - da bine -
- dar dupa o asemenea intrerupere este cazul de a va transmite salutarile mele de buna "revedere", sa va spun ca sunt bine sanatos, lucrez in acelasi loc, pe aceiasi functie ( voi avea in curand 2 ani de Bucuresti ) si sper sa mai stau,
- prin Aiud am mai trecut in primavara acestui an - dupa pasti - am avut o sedere scurta timp in care am constata foarte putine modificari de ambient a zonei centrale, ceea ce consider ca nu este bine - un oras trebuie sa se modernizeze - si sper din tot sufletul ca si Aiudul sa o faca - cum trebuie .
- va stau la dispozitie cu orice informatie a-ti dori -
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Anterior

Înapoi la Aiudeni de peste tot