left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

buna ziua la toata lumea care se afla aici in forum

Cauat-i pe cei care nu i-ai vazut de mult si despre care nu mai stii nimic ...

buna ziua la toata lumea care se afla aici in forum

Mesajde beatrice freudenberg » Sâm Iul 09, 2005 10:15 pm

Desii stiu ca voi dialoga singura ...intru totusi tinand probabil un monolog cu tema :"astazi e o zii frumoasa "...si o doresc tuturor de pe forum ...scuzati modul de exprimare dar sper sa ma intelegeti limba mea materna nu ca as fii uitat-o dar o folosesc limitat doar in familie cu fiul meu mai mare si cu foarte putine cunostinte.Trebuie sa marturisesc ca siteul dvs ar putea fii totusi mai exploziv daca membrii forumului ar fii mai activi mai recenti mai cu teme actuale cum ar fii spre exemplu "ce mi s-a intamplat astazi"la servici , la cumparaturi sau pe strada"...teme si teme... cred ca multi ar dorii sa-si descarce cateodata sufletul dezamagiti sau incantati ,,,
Aceasta este doar introducere a mea in portalul dvs...am sa tin forumul in vizir ptr cazul in care ma voi putea adresa oamenilor simpli cu caracter asa cum am putut sa observ pana acum caci sunt tare impresionata ...a-mi place pur si simplu...deci aiudeni va astept acum pe voi in forum :D
caut contacte cu tineri plecati din aiud
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iul 11, 2005 12:53 pm

Buna si tie! :-)
Forumul e in general lenes pe timp de vara, iar acum fiind si vremea examenelor, chiar ca e redusa frecventa, mai ales cu postari ale utilizatorilor. Mai scriem si noi pe unde ni se pare important sau unde avem cate ceva de spus. Daca s-a dechis totusi acest topic, propun sa ne spui mai multe despre tine si viata ta,lucruri care te multumesc sau nu, aspiratii, etc.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde beatrice freudenberg » Lun Iul 11, 2005 8:40 pm

Bunaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!
Tare ma mai bucur ca se gasesc totusi exceptii...
Nu stiu daca voi descrie totul despre mine(caci mi-ar trebuii mai mult de-o zii),dar am sa incerc...traiesc aici in germania de mai mult de zece ani...am o familie frumoasa,o viata linistita,si mult ,mult stres la servici cu sumedenii de ore suplimentare...
Sunt o fire optimista ,vesela dar cateodata cu caderi depresive pe care le inving spunadu-mi ca sunt oameni carora le merge rau de tot si atunci ma gandesc ca trebuie sa privesc inainte in viitor si sa ma declar multumita...
Sunt mandra ca provin din transilvania,caci reprezint o parte din ea si o fac pe deplin ...la servici sunt stimata,iar acasa la mine iubita...
Ma gandesc doar cateodata la oamenii mei din tara pe care nu i-am vazut demult ...prieteni dragi ...privesc in trecut si vad ca si cand ar fii fost ieri,momente de bucurii,tristeti si chiar unele neplacute ...acestea au fost odata le-am trait acasa in tara ...ca si cum ar fii fost o viata paralela vietii mele de acum ...
Aici totul este monoton ai un program pe care te straduiesti sa-l respecti ...
Statutul german este idealul fiecarui cetatean aici indiferent de rasa...ma doare in cot de asta...am incercat sa-mi construiesc propiul meu cerc de prieteni (i-am ales pe fiecare dupa gustul meu)...si pot sa declar multumita ca am multi prieteni din foarte multe tari...dar sa nu uitam ca a-mi doresc totodata mai multi prieteni si asta prin intermediu siteului...
Pe curand... :P
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde beatrice freudenberg » Lun Iul 11, 2005 8:46 pm

deci detalii despre mine in serialul urmator in cazul ca ar interesa pe cineva...nu-mi place sa ma descriu caci m-as prezenta bineinteles intr-un mod cum se poate mai favorabil mie ... :wink:
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iul 11, 2005 10:53 pm

Aceeasi plictiseala o resimt si eu. Nimic nu ma mai motiveaza. Nu stiu de ce am devenit asa si daca se datoreaza faptului ca nu mai stau nici eu aproape de casa. Am si zile bune, insa asta nu pare una din ele, heh... :-)
Viata trebuie sa insemne parca ceva mai mult decat un job, o familie, sanatate- lucruri pe care toti le dorim in primul rand. Si atunci, ce oare lipseste?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde beatrice freudenberg » Lun Iul 11, 2005 11:56 pm

poah.... ce-ar putea fii asta oare????
Cred ca o ora de yoga (regasire de sine)...sau pur si simplu sa dansezi in fata oglinzi sau sa dialoghezi cu o plictisitoare ca mine..... cam tot aia e...
Okey...am citit de multe ori mesajele voastre ale tuturor...
unele erau....pardon mai bine sa nu intru in amanunte...dar ale tale le gaseam interesante sarcastice ,directe si cu multa esenta (nu cum o fac eu)
La modul direct vorbind desii ma codesc de fiecare data sa trec la subiect astept in schimb asta de la altii...
Ce varsta aiiiiiiiiiiii????????
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde beatrice freudenberg » Mar Iul 12, 2005 12:13 am

:D cam obraznica pentru varsta mea...nici o panica ...asa sunt eu mai curioasa....
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mar Iul 12, 2005 1:26 pm

Bine ai venit pe forumul aiudenilor, Beatrice!
Cu toate ca sunt la zi cu tot ce se petrece pe acest forum, nu am mai
intrat demult pentru ca nu am considerat ca am ceva de scris, dar acum
a fost necesar si frumos din partea mea sa-ti urez bun venit, nu? :) :roll: :wink:
Care este legatura ta cu Aiudul, Ardealul?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde beatrice freudenberg » Mar Iul 12, 2005 6:51 pm

Buna ziua....!
Ma bucur de cunostinta...sunt tare bucuroasa sa am ocazia sa te cunosc...ai o fata tare draguta ,(recunosc intotdeauna femeile mai frumoase ca mine)...
Tot ce ma leaga de aiud sunt doar prietenii si rudele din partea surorii mele...(adica sotul si soacra ei)...
Dar sa mai accentuez si pe tatal fiului meu mai mare domnul Vescan...
Sa revin la ziua de astazi...
Sincera sa fiu de-abea astept sa vin de la serviciu sa-mi vad mesajele pe comp...
Si ca te intalnesc aici ma onoreaza in special ca pot conversa si cu "o femeie" (nu fac nici o aluzie sunt doar impresionata)
Am sa-ti dau mai multe amanunte despre mine ca de exemplu :lucrez la o firma de elektronika , sunt o femeie harnica ,incerc sa-mi conduc familia in mod corespunzator,am un sot amabil si nu in ultimul rand doi baieti unul brunet Alex si celalat (contrast)blond Felix parteneri mei totodata de lupte...deci viata mea este plina zii de zii...
Dar sa nu fiu egoista si sa-ti iau prea mult timp ma retrag si astept cu drag din nou vesti de la tine si chiar despre tine...
Pe curand...
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Iul 12, 2005 7:54 pm

bine ai venit beatrice pe forum .. sper sa te vedem cat mai mult, sa mai animam putin forumul

in ultima vreme intradevar s-a cam "linistit" insa speram spre vremuri mai bune ;)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Iul 12, 2005 9:01 pm

Sunt in ultimul an cand mai pot spune ca sunt de 20 si... :-) Uneori fac eforturi mai dedicate pt a petrece cat mai intens aceasta perioada, insa nu sunt imuna la bioritm scazut sau deprimari pe cine stie ce motiv. Legat de forum, ma gandesc ca schimbari mai trebuie, altfel am fi constanti ca o telenovela... interminabili, asemenea. :lol:
In prezent imi doresc sa ajung acasa, in concediu. Stefy, tu nu esti pe la mare deja? De Robert stiu ca trage mereu tare, insa trebuie si timp liber. Intre timp mai profit de atmosfera varatica din Espoo, mai stau la o plaja, totul e super, doar ca nu sunt inconjurata de amicii si cunoscutii de acasa, e alt aer.

Ati auzit ca a aparut deja Harry Potter 6?
Am si citit cateva capitole de inceput si unele lucruri se schimba ( relatia dintre Harry si varul Dudley se amelioreaza). Mai multe nu spun, sa nu creada Beatrice ca am 10 ani, hehe...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde beatrice freudenberg » Mie Iul 13, 2005 12:36 am

Buna seara...
Desii simt ca somnul ma cuprinde nu rezist tentatiei de a-ti scrie domnul meu robilix...pana acum va marturisesc ca nu m-am plictisit si ca dimpotriva ...stiu ca multi sunt aceia care doresc sa contacteze romani din tara doar ca putini sunt aceia care se impiedica de siteul dvs.
ce sa-i faci eu am avut putin noroc....dar ca vreodata va fii mai plin ...de asta sunt convinsa,chiar daca va trebui sa astept pana in anul2007(rabdarea e de aur)...
Acum inchei nu inainte de a va multumii inca odata de mana de ajutor in aterizarea mea in forum...
Pe curand...
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde beatrice freudenberg » Mie Iul 13, 2005 12:46 am

:o
Aha!!!!Arty fact?
Chiar asa...
Mi-sa intins dermatograful de ras ...
Chiar daca ai fii de zece ani ...l-a umorul care -l dovedesti cred ca totusi te-as simpatiza...
Si acum frumos la culcare caci s-a facut tarziu....
Pa...!
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mie Iul 13, 2005 12:25 pm

....si eu ma bucur Beatrice ca ai ales sa vii pe acest forum si sa-l mai animam un pic. iti multumesc pt complimente dar cred ca sunt un pic exagerate, sa-ti traiasca baietii si iti doresc sa ajungi si pe aceste meleaguri, daca nu le-ai cunoscut inca.
despre mine nu pot scrie prea multe inafara de ce gasesti pe forum si Arty, din pacate vara aceasta este sacrificata pt o cauza buna, asa ca nu voi pleca nicaieri. Imi doresc si eu f mult sa ajung la Aiud si daca problemele se vor rezolva sper sa trag o fuga in toamna, cu toate ca asa am spus de fiecare data.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde beatrice freudenberg » Mie Iul 13, 2005 8:17 pm

Astazi e o zii trista sunt dezolata...primul lucru care l-am facut a fost acela de a privii poze facute cu inundatiile din aiud...cand ma gandesc cat de bine e aici si cat de greu o duc oamenii in tara la noi a-ti spun sincera ca ma urasc...macar de mi-as putea permite sa dau o mana de ajutor celor nevoiasi sau macar de as avea timpul necesar pentru asta ...dar privesc cu dezamagire declarand ca ma simt ca intr-o menghina uriasa care ma tine inclestata in viata asta de robot....
Dar cu sufletul alaturi de ei si ma gandesc cu frica punandu-mi intrebarea :
-doamne ce se va mai intampla?
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Mie Iul 13, 2005 11:21 pm

beatrice esti prea pesimista....
Sunt pagube insa nu trebuie sa dramatizăm situatia.
Azi am vazut un mos ce statea si fluiera a paguba pe podul de langa Spalatoria Auto. Din 2 minute cat am stat langa el din Extraordinar nu iesea.
Deja lumea căta cu disperare sa-si gaseasca un loc mai departe de mos pentru ca incepea sa devina enervant.
Dupa 2 ore ... ma reintorc gasindu-l pe mos in acelasi loc. Am avut parte de o schimbare majora!!! : Tz tz tz Extraordinar!
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde beatrice freudenberg » Joi Iul 14, 2005 1:01 am

Simtul umorului negru...claudiu a-ti dau o nota speciala aceea ca esti simpatic ...
Si acum inapoi la favorita mea Arty fact...
A-mi cer scuze pentru aseara (asa ma manifest eu cand sunt obosita ...sunt pusa pe rele)
Dar sa-ti spun sincer chiar daca sunt mai in varsta ca tine a-mi place Harry Poter ...a-ti mai recomand filmul "Der Herr der Ring" tradus s-ar numii Domnul inelului sau mai bun daca ai vazut Ice Age?Caci a aparut unul mai bun ca Ice Age si se numeste "Madagascar" ...(asa e cand ai copii esti la curent cu tot ce e legat de ei)dar de ce sa nu recunoastem si noi maturii ca sunt filme care ne place?
Sunt cam traznita nu-i asa ...
Si sa nu uit apropo de yoga ...a-ti recomand din tot sufletul caci a-ti alunga tot stressul adunat peste zii ...eu practic acest sport de multi ani ...m-a ajutat in foarte multe privinte (nu spun mai mult caci s-ar putea sa ma blamez)...
A-ti urez mult succes acolo unde esti....ceea ce doresc si stimatei :D Stefania
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde beatrice freudenberg » Joi Iul 14, 2005 10:57 pm

Va salut din nou ...chiar daca nu sunteti aici ...e un salut ptr toata lumea...
Astazi e o zii frumoasa ...am inceput-o cel putin asa...
La servici astazi dimineata am avut cateva divergente cu mai multe colege (dar drept sa spun cateodata am nevoie de asa ceva ca doar trebuie sa-mi descarc si eu energia cumva...sarmanele de ele)
Tema dintre noi a fost :-De ce sunt nemtoaicele atat de urate...
Bineinteles ca hop si eu cu critica ...am descris stilul lor practic fara esenta si gusturi...dandu-le ca exemple stilurile din tara de la noi...
Le-am dat cum s-ar spune peste nas ...caci si asa trebuie sa fiu intotdeauna cu un pas inaintea lor in orice directie...
Dar cel mai tare m-a amuzat o faza care s-a petrecut acum sapte ani ...eram impreuna cu mai multe colege de la sectia germana care ma anuntase ca primim o colega noua romanca si ea...
Mare mi-a fost dezamagirea cand am inceput sa-i vorbesc pe romaneste...
pentru ca ea mi-a raspuns pe germana stalcit bineinteles declarandu-mi ca ea nu e romanca si ca o ruda indepartata bunicii ei ar fi fost asa ceva...
Sunt tare iritata cand vad ca exista si asa exemplare...
La care i-am raspuns tot pe germana spunandu-i ca trebuia sa-mi dau seama ca doar romancele sunt frumoase...
Nu am mai bagat-o in seama si nici o alta fata de- a acolo...(sunt cam drastica nu-i asa???)dar a cam meritat-o...
Caci trebuie sa va spun si voua adevarul ...sunt multi care au uitat sau pur si simplu nu vor sa recunoasca de unde au plecat...
Am fost la multe partyiuri aici si de multe ori am remarcat plina de stupoare ca astia de -aici habar nu au unde se afla romania pe harta chiar am fost intrebata daca limba romana ar fii o limba slava sau daca e adevarat ca la noi ar fii tara stepelor....
De aceea incerc din toate rasputerile sa redau sau mai bine spus sa descriu tot ceea ce priveste frumusetile tarii si limba mea materna...
Nu ca as fii cea mai patrioata dar sunt ferm convinsa de asta ...doar ca exemplu ,vazusem un reportaj acum...nu mai cand la tv cand au tabarat ursii intr-o localitae din apropierea brasovului ...deci sa spun drept aici totul e steril iar la noi natura a ramas natura...
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde levynagy » Vin Iul 15, 2005 12:10 am

sa spun drept aici totul e steril iar la noi natura a ramas natura...

Cred ca gresesti de 2 ori intr-o singura fraza si avand pretentia ca spui adevarul: 1.daca era steril, nu stateai acolo (decat daca ai luat-o razna, ca nu m-as mira la cati romani am auzit ca si-au pierdut identitatea prin strainatate), 2.la noi..."ca la nimenea", nu mai prea este natura in sensul stiut de tine (chiar trebuie sa vin cu poze negative, ca sa va dovedesc? - prefer sa caut latura cealalta, tot mai greu de gasit). Citeste si tu o farama din adevarul acestor locuri: viewtopic.php?t=1420&postdays=0&postorder=asc&start=0
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde beatrice freudenberg » Vin Iul 15, 2005 12:43 am

Aha...
Mmmmmmmmmm-da...
Daca asa sta situatia probabil ca mai convins ...identitatea mi-am pierdut-o doar de jumatate prin schimbarea numelui meu(la casatorie)...si cu cealalta parte ...sper sa fii mai convingator ...DOVEDESTE-O
beatrice freudenberg
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Prieteni, cunostinte, rude