left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Basescu - Pro/Contra

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Basescu

Pro
8
80%
Contra
2
20%

Voturi totale : 10

Basescu - Pro/Contra

Mesajde robilix » Mar Apr 24, 2007 9:10 am

Pro sau Contra? .. de ce?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Horvath » Mar Apr 24, 2007 9:29 am

Pro
1. A reusit sa condamne comunismul.
2. Integrarea in Uniunea Europeana.
3. A fost cel mai corect presedinte de tara (pana acuma) pe care a avut Romania vreodata.

Contra
1. Credibilitatea subreda.
2. Nu a reusit sa elimine coruptia.
3. Nu s-a tinut de cuvant (5min).

Tara are nevoie de presedinte si dupa referendum (19Mai) daca nu avem presedinte atunci se voteaza din nou, alegeri anticipate ceea ce inseamna sute de milioane de Euro.
Eu sunt de parere ca inca doi ani pana la alegerile generale poate ramane presedinte, PSD a fost jalnici la acest capitol si Ion Iliescu sa nu mai spun ca voi fi arestat in doua minute.
Cei care vor pe Base fara scaun sunt cei corupti, se intinde prea tare plasa si e greu sa lupti impotriva lor.
nici Base nnu este un inger, dar nici asa de jos.
Sper ca dupa referendum sa avem un Presedinte.
Eu sunt Pro Base.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Wanda » Mie Apr 25, 2007 4:17 pm

nu prea ma pricep eu la politica,dar cred k Basescu a fost cel mai corect presedinte de pana akuma.a fost cred eu cam singuru corect de la conducere,care le mai arata obrazu hotlor din guvern.si akum cum Romania a intrat in UE,toti vor sa fure cate ceva din banii primiti de tara noastra,de-aia cred k l-au dat jos.asta e,nu o sa ne revenim niciodata.parca vad k ne dau astia afara in 2 ani din UE,pt k nu ne revenim nici akum,in al 12-lea ceas.pakat
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Joi Apr 26, 2007 9:36 am

Ai dreptate Wanda, degeaba totul este degeaba daca merge asa.
Coruptia si hotia trebuie oprita altfel ajungem o tara izolata se ne furam uni pe altii.
"Unde esti tu Tepes Doamne ......"
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Haidu Sebastian » Sâm Mai 05, 2007 11:47 pm

Buna,

Vreau sa zic si eu cateva lucruri despre ceea ce se intampla in Romania. Toti romanii au mers la vot cu scopul de a alege un presedinte care sa conduca tara si sa o faca cat mai bine si in slujba lor. Romanii au votat un Presedinte si s-au asteptat ca acesta sa faca sa mearga si pentru ei lucrurile mai bine, sa duca un trai mai bun. Dar Presedintele ori nu vrea, ori nu poate, ori Nu este lasat sa-si faca treaba. In cazul de fata eu cred ca NU ESTE LASAT. Si astfel el in loc sa se ocupe de interesele romanilor 'SE BATE' cu Guvernul pentru a putea fi Presedinte. Dupa parerea mea toti cei din guvern care nu il vor pe Basescu Presedinte (care a fost ales de electorat) trebuie sa isi faca bagajele si sa mearga acasa daca nu sunt capabili sa-l sustina si sa-l ajute sa lucreze in slujba noastra. Daca doresc si ei binele Romaniei atunci ce conteaza ca presedintele se numeste Basescu si ca este dintr-un alt partid? Scopul lor e sa munceasca pentru noi, sa ne mearga mai bine, sau sa se bata care sa fie presedinte si care sa fie premier. Ca este bun sau nu romanii au votat si Presedintele trebuie ajutat de toti politicienii sa isi faca treaba, nu sa-i puna bete-n roate.

Inca ceva: Sunt sigur ca o sa fie o degringolada totale la referendum!!! pentru ca intrebarea este: Sunteti de acord cu demiterea lui Basescu? sau cva de genu...
Majoritatea celor care nu citesc bine sensul intrebarii si or sa vrea sa voteze pentru ca Basescu sa ramana Presedinte, o sa voteze contra lui. Pt ca daca pun Da inseamna ca esti impotriva lui Basescu si daca pui NU esti pt el. :P

O zi buna...
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Mar Mai 08, 2007 9:14 am

daca suntem atat de prosti sa nu de dam seama de acel lucru ne meritam soarta.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Mai 08, 2007 12:26 pm

da asa este, suntem asa de prosti.
eu am vazut ce se intampla in sectiile de votare, te doare minte ce oameni incostineti sunt.
Sunt curios cum se va desfasura referendumul. Sunt oameni in varsta care vin si habar nu au ce voteaza dupa care tineretul din aiud nu prea-i vezi la sectiile de votare, dezinteres.
Asa ca vai de noi de Base nu ramane presedinte.
Trebuie sa votam "NU" pentru a avea presedinte.
Trebuie sa votam "da" daca vrem sa batem joc de tara asta.
Eu unul sigur plec in Congo.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Joi Mai 10, 2007 1:39 pm

Ma intreb cine a fost cea/cel care a votat contra si care este motivul. Fiindca sunt cu adevarat interesat de motivele celor care vor sa-l suspende pe Basescu. Sincer nu am aflat nici macar un motiv plauzibil, in afara celui ca il cam ia gura pe dinainte cand vine vorba de dedesubturile din parlament.

Cat despre promisiunile electorale pe care le-a facut, impresia mea a fost ca tocmai pentru atingerea lor si-a deschis gura de atatea ori. Ca nu are el puterea sa schimbe ceva este alta treaba. Problema provine din constitutia schioapa pe care o avem si care a fost promovata astfel tocmai pentru a permite jocurile pe marginea intereselor economice ale celor cativa care sunt, mandat de mandat, in fruntea listelor unor partide.

Cumva, legea electorala actuala castreaza poporul roman: nu va putea niciodata sa sanctioneze la vot persoane politice indezirabile, ramanand impotent in fata votului pe liste al partidelor. Actuala situatie nu ofera votantului roman decat doua alternative:

1. Daca nu te prezinti la vot, pe motivul ca toate partidele sunt tot o apa si-un pamant, esti etichetat imediat ca fiind "dezinteresat de soarta Romaniei", "nepatriot" etc.

2. Daca participi la vot nu poti alege decat "raul cel mai mic" adica partidul care ti se pare ca are cele mai putin "oi negre". Problema la votul pe liste este ca niciodata nu-ti vei putea exprima dezacordul cu prezenta acestor "oi negre".

O aiureala totala...
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Pro/contra...

Mesajde Haidu Sebastian » Joi Mai 10, 2007 5:49 pm

Buna inca odata,

Nu trebuie sa credem ca e tot una daca mergem sau nu la VOT!!!

Sa ne aducem aminte cum stramosii nostrii s-au luptat atata timp pentru a putea avea drept de Vot. Am si eu cativa prieteni care au zis ca nu merg la vot ca totuna e... Dar eu nu sunt de acord cu asta. Avem dreptul de a vota, Trebuie sa votam. Toti trebuie sa avem o opinie, sa sustinem si ajutam pe cineva - care sa ne reprezinte.

Va spun ca cel mai bine e sa mergem sa ne exercitam dreptul!!!

Daca nu votam 'o sa faca tot ce vor ei' ...

V-am pupat!
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Re: Pro/contra...

Mesajde anophelus » Vin Mai 11, 2007 8:36 am

Haidu Sebastian scrie:[...]Toti trebuie sa avem o opinie, sa sustinem si ajutam pe cineva - care sa ne reprezinte.[...]
Asa este, pe cineva caruia ii poti caruia ii poti delega interesele tale ca si cetatean si in care sa ai incredere. Dar nu oricine dintre cei care se afla pe niste liste.

Un mic exemplu: poate tie si mai multora va place un tip dintr-un partid si vreti sa votati cu acest partid tocmai ca aveti o parere buna despre acest tip. Insa la alegeri nu este promovat cel in care ai tu si ceilalti incredere, ci mai multi afaceristi care-si cumpara voturile pe lista partidului "de bine". Dar tu oricum vei vota partidul in care ai incredere fiindca nu ai alta optiune si iata cum ajungi sa votezi coruptia...
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde claudiu » Lun Mai 14, 2007 11:25 am

personal as vota pentru o dictatura basesciana :) De parlament nu avem nevoie. Ne-au demonstrat ani de-a randul ca sunt o gloata de oameni fiecare cu zeci de oameni de afaceri in spate si care nu se afla la locul de munca pentru popor ci pentru interesul propriu sau al x si y.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Mai 15, 2007 8:46 am

Hai sa vedem cine trebuie sa fie presedinte.

1. Basescu este omul cel mai potrivit la ora actuala, nu este el cel mai adevart presedinte, dar macar el lupta si doreste sa elimine coruptia si mai ales comunismul (condamnarea comunismului).

2. Geoana reprezentand fata frumoasa a comunismului, sa fim sinceri cine spune ca Iliescu si stuff-ul lui nu sunt comunisti, nu-i normal, sincer. Si sa nu mai povestim de Vanghelie, care este, fratilor citim almanahe si vom fii o tara de ratati ca vor fugii toti din tara.

Fiti cu capul pe umeri si mergeti la vot, o faceti pentru copii vostrii si pentru cei care mai spera ca in tara asta intradevar se poate face ceva.

Da pt. comunism.
Nu pt. democratie.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania