left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

"Criteriul competentei": se aplica el in Romania?

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Aţi accepta să daţi "mită" pentru ocuparea unui post?

nu ştiu
1
9%
nu
8
73%
da
2
18%

Voturi totale : 11

"Criteriul competenţei": se aplică el în România?

Mesajde levynagy » Joi Feb 27, 2003 2:45 am

Oare e posibil să ne integrăm în sistemul socio-politic românesc bazându-ne doar pe aptitudinile noastre şi fără a face "compromisuri" (de genul "p.c.r." = (popular) pile, cunoştinte şi relaţii), sau suntem "condamnaţi" să retrăim istoria neagră a părinţilor noştri, în care aproape nici un om (potrivit) nu ajungea la locul potrivit... Acum vedem rezultatele acestei "strategii": România este o ţară falimentară la toate capitolele, fiind probabil ultima în clasamentul ţărilor est-europene, foste comuniste. În continuare, aceste "greşeli" de orientare profesională au ajuns (în proporţie de aproximativ 90%) efectele unor "abuzuri" politice: e de ajuns să nu faci parte din partidul care deţine puterea, pentru ca viaţa ta şi a familiei tale să devină un coşmar...

Mai există "valori"? Mai crede lumea în "valori"? Le mai putem, oare, forma şi promova în societatea românească? Credeţi că, în viitor, "competenţa" fiecăruia (şi probabil că fiecare om are ceva bun de oferit semenilor săi, prin ceea ce ştie să facă!) va cântări mai mult în balanţa destinului României decât până acum? Sunt multe întrebări puse aici legate de acest subiect, însă cred că, astfel, vor incita la replică...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Comunistii

Mesajde claudiu » Vin Feb 28, 2003 2:19 pm

Problema dateaza,dupa cum spui si tu,din era comunista.Sa nu te astepti ca in urmatorii 20 de ani sa se schimbe ceva. Nu peste tot se angajeaza cu relatii dar cunosti tu faza aia cand daca ai o ruda care are nevoie de o slujba ce faci? Angajezi un strain? care fie vorba intre noi poate e mai bine pregatit decat ruda apropiata.
Vezi tu ...faptul ca sunt putine locuri de munca in Romania este un motiv , conceptia "comunista este al doilea.
Si ne mai miram de ce ne pleaca valorile in strainatate...
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Vin Feb 28, 2003 4:47 pm

Ce spui tu, Claudiu, este firesc...până la un anumit punct! Adică este acceptabil ca în cadrul unei firme private să îl alegi pe candidatul care îţi convine ţie, patron fiind, fie pentru că îl cunoşti, fie că primeşti sau nu mită de la el. Acest lucru era valabil şi înainte de venirea la putere a comuniştilor (ai căror urmaşi "de drept" sunt socialiştii de astăzi!): aristocraţii şi-au ales întotdeauna partenerii de afaceri cum au vrut (dar culmea este că nu de puţine ori ei alegeau plebea!). Însă, în prezent, fenomenul s-a agravat, întrucât s-a extins şi asupra firmelor de stat/bugetare! Şi marele păcat al acestui "obicei" este că distruge scara valorilor din România! :roll:

Consider că ar trebui să existe, undeva, un "for" care să deţină o evidenţă a aptitudinilor cetăţenilor (nu mă refer la ceva de genul S.R.I.!!), un fel de "Birou al forţei de muncă" (titulatură care există dar nu foloseşte acestui scop, din păcate!), care eventual să îi testeze şi să îi recomande pe cei mai buni. :idea: Cel puţin astfel, orice patron ar ştii cu cine sau ce are de-a face, indiferent că ar face sau nu alegerea corectă. Presupun că nu l-ar alege pe cel slab pregătit, care să-i garanteze falimentul... :wink:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Sep 17, 2003 2:15 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Mar 01, 2003 9:37 pm

O parte din raspuns am dat-o la "Desenele Ralucai Popan", unde eu incercam sa explic valoarea promovarii celor competenti sau a lucrarilor mai expresive si mai reusite si unde , dear Levy, imi spuneai ca sunt intoleranta si am prejudecati. Asa e, cand cineva e atasat unui nobil scop- incepe sa pretinda multe din piatra seaca si asa fac si eu, numai ca asta deranjeaza si atunci care e si rostul discursului pro- valoric? Spuneam si asta, cum ca e bine sa incurajezi, cand, cum si pe cine trebuie, caci altfel, riscam noi, astia competentii sa ne punem pe cap viitorii incompetenti. Ii dau 10 elevului de la agro la civica, pt ca stiu ca-l ajuta sa vada lumea mai roz si poate se trasforma si el. Insa nu-i pot da acelasi calificativ daca decide ca vrea sa faca performanta si sa urmeze o facultate de filosofie de exemplu, caci, uite- rezultatul tolerantei- nu se mai dau examene, ca de ce sa mai verificam daca studentul e analfabet sau nu, il trecem cu tuica si piciorul de vita la niste examene inutile, la materii pe care nici naiba nu le pricepe, darmite sa le mai si foloseasca si uite, avem absolvent... care vine si iti ia postul. Ca doar chiar tu l-ai incurajat, exact cum si altii au facut-o si voila! De-asta sunt necesare incapatanarea si a fi tare pe pozitie, cand e cazul...Nu trebuie sa fim nici absurzi, dar nici sa adoptam tactica "laisez faire"-ului.Ca profesoara la stat eram foarte intelegatoare( la materii socio-umane, pt care scopul este formarea morala a individului si nu numai implementarea de definitii si informatie aiurea!) tocmai pt ca stiam ca nu poti lucra cu 30 elevi deodata, la ora , dar in particular am facut performanta la greu (l. engleza) si am stors frisca din elevii mei, dovedind ca fiecare copil poate sa dea semne de talent, inteligenta si chiar geniu, daca te ocupi personal si intens de el.Si cred, in cazul site-ului, in necesitatea existentei macar a catorva membri care sa traseze un contur despre ceea ce vrem sa realizam, daca intr-adevar vrem sa realizam ceva. Tu esti unul din membrii aceia si trebuie sa constientizezi valoarea ta proprie si rolul pe care il ai aici, fiind una din vocile superioare.Fiecare greseste, insa totusi, exista o baza solida, cu oameni ca tine, Robi, Casandra,samd, care sunt mai in masura sa decida intelept, iar ceilalti pot linistiti sa contribuie in masura in care pot, intelegand termenii propusi de noi si tinta de atins: valoarea. Cel putin , asta e conditia cu care particip eu la ast proiect. Fiecare sa-si spuna pasul, caci nu am cenzurat pe nimeni, nici macar insultele, ador diversitatea si polemicile , dar asta nu inseamna ca se accepta orice material.Ma vad destul de competenta sa moderez forumul meu (am experienta jurnalisticii, artistei care expune, vizitatorului de galerii de arta, cititorului de presa si literatura de arta,mi-am dat licenta pe o tema de arta postmoderna, frecventez un anturaj de artisti, etc) si daca ceilalti ma considera la fel,(adica, competenta) vor trebui sa accepte si solutiile pe care le aduc. Daca nu, o fi Botica disponibil sa duca el greul, Pity sau Raluca sau care doriti si care aveti idei mai bune.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Dum Mar 02, 2003 2:33 am

Ei, dragă artyfact... Nimeni nu s-a îndoit de competenţa ta! :( Eu, cel puţin, consider că eşti mai competentă decât mine în a fi critică - şi, deci, a fi moderatoare - pe acest Forum. Eu sunt eu...şi încerc mai degrabă să salvez oamenii din lumea asta, nu să îi integrez. Cum ar spune englezu': "I am a healer".

Atunci m-am referit la ideea de "stil", pe care nu o agreez deloc în arte (deşi fără ea, probabil că nu ar exista artă). :idea: La desenele Ralucăi am admirat "frumosul" (ca întotdeauna de altfel), nu vreun "stil" anume. Mi s-a părut că nu ar fi corect să eliminăm din desene numai pentru că unii dintre noi ar vrea să vadă altceva în ele... :? Şi, vorba ta..."Cu asta, basta!". :wink:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Sep 17, 2003 2:16 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Mar 02, 2003 12:39 pm

Daca oamenii nu ar avea aceasta lume, unde altundeva s-ar putea integra?:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Mar 02, 2003 8:35 pm

In alta ordine de idei- nu cred sa existe cineva in Ro, care sa nu fi trebuit sa ofere mita (fie ca e vorba de elevi care aduc flori in special cumetrelor care ameninta sa-i lase corigenti, fie de mame care duc cafea si bani cand e vorba de boala si trebuie sa stea internate cu copiii in spital,fie ca e vorba de servit un coniac in plus mesterului care iti repara frigiderul sau iti face o zugraveala...), pentru ca i s-a cerut sau a luat singur initiativa sperand ca lucrurile sa decurga mai armonios. Asa ca imi vine sa rad cand vad rezultatul voturilor, care mai toate neaga acest obicei, intrat in sange romanului. Pt loc de munca nu am dus nimic, dovada este ca nu mai sunt acasa, unde nu as avea job legal.Dar ciubucuri am primit si am dat, si noroc cu sistemul "la negru", caci altfel am chiar muri de foame.Si sa nu-mi spuna nimeni de aici ca nu au trecut si ei prin asa ceva, ca nu cred! "Relatii"... sa nu credem ca functioneaza sistemul doar in Romania cea corupta. Poate nu merge in Finlanda, pt ca lumea e naiv de serioasa si inocenta si corecta. Sunt sigura insa ca altfel stau lucrurile in State sau alte tari bogate sau sarace.Legea e deasemenea prea ingusta pt a tine seama de toate situatiile, complicatiile, posibilitatile pe care realitatea le aduce spre a fi infruntate.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Lun Mar 03, 2003 12:17 am

Te-ai gândit vreodată că poate fiecare dintre noi trăieşte în propria-i iluzie şi că habar nu avem de realitate?!... :?: Mie nu îmi vine să râd de oameni care încearcă din răsputeri să fie corecţi. :o

Dacă nu vorbeai despre cei care au votat aici, poate că nu interveneam. Sunt oameni - şi vor mai fi oameni - care nu vor face niciodată compromisuri! Şi asta deoarece, pentru ei, lumea aceasta...nu este ultima soluţie! :idea: Nu vreau să mă dau drept exemplu, însă pe mine mă cunosc şi pot să-ţi spun că nu am dat şi nu am primit mită niciodată. Numai acei oameni sunt "vii" care se afirmă prin propriile lor puteri. :!: Şi oare aş putea face altceva decât să-i admir? :roll:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Sep 17, 2003 2:18 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Lun Mar 03, 2003 1:46 am

mita ... hmm ... ce cuvant urat ! ce sa zic ... eu nu am primit niciodata mita si chiar daca ar fi cineva care ar dori sa-mi dea l-as refuza politicos . insa de dat ... hmm .... ;) alta chestie ... de curand a trebuit sa ma duc la medic iar mama mi-a pus intr-o plasa o "mica atentzie" . am intrat inauntru cu plasa mi-am spus tot ce am avut de spus , m-a consultat , s-a comportat frumos cu mine si la final am luat plasa si am plecat :D ce sa-i faci ... asta-i viatza ;) singurele mite pe care sunt nevoit sa le dau sunt la medic , atat ! si atunci cand dau mita mi se strange inima ! sincer ii urasc pe medicii care primesc mita , nu pot sa-i intzeleg ! cred ca mi se trage si ura asta de mita data la medici din 92 de cand a fost bolnava bunica si a trebuit sa fie operata . mama a plecat la anestezista si i-a imanat o suma de bani , iar tipa respectiva a luat banii , i-a numarat si apoi i-a dat inapoi o parte zicand ca e de ajuns atat ... :evil:
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mar 03, 2003 10:58 am

Uneori putem primi cadouri care ni se par binemeritate sau nevinovate, in timp ce altii sau cei care le dau le considera bacsis sau mita sau spune-i cum vrei. Nu cred ca nu ai primit vreodata cadouri de la cineva si nu cred ca nu ai dat nimanui nici o atentie. Si poate ai face-o fara sa te gandesti ca e un gest incorect. Eu vorbesc despre realitate, care nu e ceva artificios cum sunt virtutile planuite si puse la punct. Nu exista reguli care nu se incalca. Decat daca e vb de supermeni... si nici macar atunci. Ceea ce eu consider corect pt altul este rau si incorect si asta e doar demonstratia teoretica a faptului ca suntem imperfecti si desi vrem sa facem numai bine nu se poate in lumea asta, pt ca altii il interpreteaza a fi rau, samd. E clar ca si eu ma opun din rasputeri sistemului si sunt ca lacrima de pura comparativ cu cei "normali", tocmai de aceea nu am "reusit" in viata de acolo si as fi considerata o ratata cu idealuri in cap. Totusi, nu sunt rupta de realitate si imi dau seama exact ce se poate face si ce nu se poate. Nu e minunat ? Sa fii un idealist si in acelasi timp sa fii pragmatic?
Si Sabu , draga, se pare ca ai inteles ce am vrut sa spun.Tu ma stii cum eram si la scoala, ca intentiile mele erau bune si curate, dar dupa cum vezi, sunt situatii in care fiecare om face compromisuri- unul e cel cu medicii de care depinzi si nu vrei sa se joace cu viata ta sau a celor dragi. Daca as putea sa salvez viata cuiva drag cred ca as face si mai mult decat "mita". Regulile devin asa de inguste cand esti in pericol de moarte, incat nu dai doi bani pe ele. Levy, tu stii chestia cu Sartre si faptul ca noi suntem raspunzatori de tot ce ni se intampla, nu?:-)

arty fact, martie 2003
Ultima oară modificat de arty fact pe Lun Mar 03, 2003 11:25 am, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mar 03, 2003 11:24 am

Pe de alta parte totul se infaptuieste in sensul relatiilor de schimb, serviciu si rasplata, este pura economie... si psihologie: fiind bine retribuit faci treaba mai bine, un ban in plus te motiveaza.Faptul ca eu am facut curatenie si ordine si am dat si mancare vecinilor mei, fara sa astept nimic mai mult decat respect, pe care nu stiu daca il au in adancul sufletului ma face sa ma intreb daca am procedat bine. Nu sunt mai resposabili, sunt lenesi si nu m-au mituit cu nici un zambet sau vreo actiune voluntara de a-mi sari in ajutor cand aveam nevoie. Nu doar ca nu ajuta ci nu isi fac propria datorie fata de ei insisi si restul comunitatii (adica noi, cei care am impartit un apartament de atata vreme). E corect? Ca "mita" nu au dat si eu tot m-am purtat generos si uman cu ei!

Ca profesor, ce trebuie sa predai unui elev, care adesea e mai scolit decat tine in lectiile vietii? Sa invete si sa lucreze din greu pt a fi competent? (a vinde educatie la noi este a vinde teorie nepractica si a indeparta de realitate elevul.Termina scoala si nu e capabil sa se adapteze societatii, tocmai pt ca a invatat lucruri inutile si aiurea... dar corecte si virtuoase!)Sau a-i spune: asta se vrea, dar se poate obtine de regula numai asta si atata la suta. Bunicul meu, care a fost judecator mi-a scris in memoriile sale un cod etic pe care sa-l urmez mereu in viata. Sa fie oare asta cauza pt care nu ma pot impaca si adapta nici unei societati reale, din carne si oase ? Pt ca am fost educata sa urmez valori, conceptii, idealuri care nu se potrivesc lumii de azi?Daca ai fi parinte, ti-ar place sa stii ca odrasla ta e fiinta model, mereu nemultumita si luptand pt nobile cauze sau fiinta fericita si adaptata?Astept raspunsuri bine gandite, cu calm si atentie.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Lun Mar 03, 2003 2:05 pm

Ceea ce am avut de declarat legat de acest subiect, am spus mai sus. Dar o să mă repet, dacă e nevoie. Observ că îţi place să scrii si, apoi, tot tu să îţi răspunzi pe Forum... Hihihi! :lol:

Cât despre comparaţia făcută de tine între "cadouri" (care nu au legătură cu viaţa profesională, ci cu viaţa intimă, familială şi cu spiritul sărbătorilor) şi "mită"...nu mai am cuvinte! Cred că ai nevoie de puţină interacţiune acolo, în lumea "ta" occidentală perfectă dar lipsită de comunicare: începi să confunzi noţiunile. Şi chiar aşa, să susţii iluzia că a fi în lume înseamnă să poţi fi...o "fiinţă fericită şi adaptată"... Vai! Cred că încă nu te-ai decis de care "parte" să fii... :roll:

Ai nişte intuiţii bune dar nu le valorifici! 8) Pe scurt: lumea şi-a construit nişte reguli sociale de dragul ordinii, dar ea este schimbătoare/trecătoare aşa că şi regulile-i sunt efemere şi trebuiesc a fi reînnoite periodic (ceea ce e cu totul altceva decât ideea ta cu încălcarea regulilor - ceea ce ar duce la haos!); iar principiile personale, care trebuie să fie statornice ca să îţi poată garanta "devenirea întru fiinţă" (ca să preiau expresia lui C-tin Noica), ele nu sunt viabile atunci când sunt preluate de la altul, ci numai atunci când se nasc din propria-ţi încercare de a descifra sensul existenţei. Şi aşa apare situaţia paradoxală a omului consecvent (în idealurile sale, dacă vrei) într-o lume teribil de nesigură (pe ea însăşi). :idea:

Nu vreau să fiu eu persoana care dă o reţetă a fericirii :!: , dar simt că fericirea este sinonimă cu afirmarea propriilor idealuri pe fondul "detaşării" de lume (o "acţiune" care implică împăcarea/absenţa revoltei cu/împotriva lumii şi foarte multă compasiune îndreptată către întreaga omenire). Cele mai solide principii de viaţă sunt acelea care se raportează întotdeauna la omenire în ansamblu. Or, ea nu are nevoie ca tu să iei sau să dai mită (care, până la urmă e acelaşi lucru, pentru că ambele acţiuni o susţin), întrucât cu astfel de obiceiuri ea nu va fi niciodată mai bună...nici pentru tine, nici pentru alţii. Şi ai putea trăi ştiind că le-ai făcut tuturor un rău? Probabil că da...atunci când eşti lipsit de principii... Şi chiar sunt curios să aflu de la tine artyfact, cum crezi că va mai exista competenţă dacă încurajăm mita?! :?: :evil:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Sep 17, 2003 2:22 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Mie Mar 05, 2003 3:30 pm

Ai dreptate :!: si am o intrebare...cine a votat ca ar da mita :?: ...inafara de mine 8)
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Mar 06, 2003 12:14 am

E clar ca nu incurajez mita si ceea ce scriam se referea nu atat la mine (desi sunt si eu confuza uneori ci la ceea ce cred ca intelege lumea prin "mita").Nu sunt nici anarhista, si chiar daca dau impresia de persoana foarte infocata, am o viata moderata de principiul... masurii in toate.:-)
Pity, dear, tocmai pt ca nu gandesc unilateral, m-am autochestionat dupa ce am votat cu "nu as da mita", m-am gandit la toate situatiile prin care trec eu sau alti romani si de acolo am ajuns la concluzia, cum ca aproape oricine da mita, daca asta il ajuta cumva.Evident, mica atentie pe care o dai din "obligatie" nu e totuna cu cadoul, pe care il dai cu drag si din suflet. Eu iubesc sa ofer atentii intr-o lume tot mai privata de micile placeri, chichite lumesti.Cum zicea insa si Sabu, te duci la medic si dai cafeaua sau banii pt ceva pe care dumnealui ar trebui sa faca si fara..., dar asta e, il intelegi si pe el, ca are salariu prost pt functia lui vitala atator oameni si plus vrei si tu serviciu rapid si uite asa se intampla ca ai dat mita. Nu sute de miliarde, dar ai dat ceva, care inseamna sa fii operat inainte de altii cu doua saptamani, sa zicem...Daca fiind copil nu dai mita, o dau parintii tai, pt binele tau, si iaca se face un lant intreg de... mita si mituitori / mituiti...
Apoi m-am gandit, da, de ce sa mint, as da mita, in special in cazuri grave. Daca as mai avea o sansa (dar nu am...:-(((() s-o ajut pe mama sa aiba parte de un tratament salvator contra cancerului zau ca m-as si prostitua!
Termenul e foarte tare, dar ma irita ipocrizia celor care nu recunosc ca e inevitabil pt omul de rand sa nu plece capul pt a supravietui! Poate ai invatat la filosofie, cazul minciunii bune- adica, ceea ce pare rau si lipsit de morala in unele cazuri, devine binefacere in altele! Intreaba-l pe Levy, iti poate explica mai bine, poate.In viata, eu am invatat sa repet cliseul- "never say never".Nu stii unde te arunca soarta si nu ai de ales, iar viata continua...
Levy,:-), asa e, vorbesc de numa'!Cred ca asa am fost intotdeauna, imi place sa comunic, inclusiv de una singura...hahahaha:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde pity » Vin Mar 07, 2003 12:01 am

Era previzibil ce ai scris si inteleg...Suntem oameni si uneori e atat de logic cat suntem de "la fel" incat nu mai avem atata nevoie de confirmari de genul...:"iubesc si eu","vreau si eu sa fac bine","am si eu nevoie de ajutor","incerc cum pot sa fac sa-mi fie si mie mai bine","gresesc si eu","sunt si eu recunoscator",..."mai sper si eu" :)
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Vin Mar 07, 2003 12:04 am

Era previzibil ce ai scris si inteleg...Suntem oameni si uneori e atat de logic cat suntem de "la fel" incat nu mai avem atata nevoie de confirmari de genul...:"iubesc si eu","vreau si eu sa fac bine","am si eu nevoie de ajutor","incerc cum pot sa fac sa-mi fie si mie mai bine","gresesc si eu","sunt si eu recunoscator",..."mai sper si eu" :)
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Vin Mar 07, 2003 12:30 am

pity scrie:Ai dreptate :!: si am o intrebare...cine a votat ca ar da mita :?: ...inafara de mine 8)

Eu am votat... :shock: Poate ca vin de undeva unde trebuie sa pleci capu unor profesori dusi de mult cu pluta :) FUCKULTA :) :twisted:
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Mar 07, 2003 9:50 pm

Exact asta am incercat sa raspund acum la recenta ta poema, Pity:-)
Total esti Clau- de unde ai mai gasit si expresia asta - "fuckulta"? hahahaaaa

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Inapoi "la subiect", sau nu...

Mesajde levynagy » Joi Mar 13, 2003 3:30 am

Cu sau fără mită, adevărul este că Aiudul a decăzut enorm în ultimul deceniu. :!: Nici o activitate serioasă nu se mai desfăşoară în oraş: unde sunt balurile, concertele, festivalurile chiar, de altă dată? Nimeni nu atrage investitorii aici: persoanele oficiale se plimbă prin lume pe banii noştri şi nu au pic de respect faţă de cetăţenii care i-au votat (cum aţi putut să votaţi "animalele" astea, voi cei care i-aţi votat?!) şi nu îşi dau deloc silinţa să le ofere nişte locuri de muncă celor care întradevăr ar merita asta. :cry: De curând, Primăria declara că numai 8% sunt şomeri, însă despre cei peste 30% lipsiţi până şi de şomaj...nu a zis nimic. :?:

Am presimţiri sumbre în ceea ce priveşte situaţia de aici...şi din România. :arrow: Ne îndreptăm cu toţii înspre un dezastru social şi economic. Şi nimeni nu ne va putea ajuta să mai ieşim din propria noastră mizerie. :shock: Îmi vine să deschid un nou subiect cu un chestionar de genul: "Dulce şi frumoasă Românie, te merităm noi oare?". Dar riscăm să rămânem, iarăşi, fără cuvinte... :roll:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Sep 17, 2003 2:12 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Joi Mar 13, 2003 6:53 pm

shit happens
pity
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania