left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Razboi sau pace?

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Esti de acord cu planul unui razboi in Iraq?

da
1
11%
nu
8
89%

Voturi totale : 9

Mesajde trenuletz » Dum Mar 23, 2003 11:36 pm

Io din cate am vazut sadam oricum nu ii normal
Nu atzi vazut la televizor cum el i-si testa gazele de lupta pe proprioul popor, adevarul ii ca pe sadam il doare undeva de soarta tzarii lui , eu cred pentru el nu ii decat un instrument de care se foloseshte in interes propriu.
Provoaca americanii la razboi si nici macar nu ii in stare sa faca ordine in propria tara, dor stiti foarte bine ca o parte din iraq ii sub controlul curzilor cu care se lupt de o gramada de timp.
De la stiri am aflat ca el arein tara 74 de palate , daca bine am retinut, si populatia moare de foame, nu vi se pare ca seamana tare mult cu Ceasescu, si al nostru ce a patzit?....
Nu sunt pentru razboi , dar cu asta ce am rezolvat, pentru ca el are loc si daca Franta ,Germania ,Rusia nu au reusit sa-l opreasca io nu pot sa fac nimic decat sa-mi zic parerea..... :(
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Lun Mar 24, 2003 1:21 am

franta , germania , rusia au contracte de milioane de dolari cu iraku . ei de ce ar intervenii in razboi ? caci poate atunci contractele cad si petrol kanci ... and then ?
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Lun Mar 24, 2003 3:01 am

razboiul va bloca tranzactiile comerciale ale Romaniei in zona conflictului militar, situatie care ar duce la pierderi de aproximativ doua miliarde de dolari, potrivit secretarului general al ANEIR, Mihai Ionescu

Vezi si noi am putea pierde o suma importanta de bani in urma razboiului.
Si de ce crezi ca ar putea pierde petrolul , dupa razboi se zice ca ieaq-ul la fi administrat de Natiunile Unite pana ce va fi instaurata democratia in acea tara .
Acuma ma gandesc, ce metoda barbara este folosita pentru a impune democratia intr-un stat , oare asta este o metoda democratica?
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Mar 24, 2003 12:57 pm

Am mai spus asta si repet: nu vi se par anormali acei oameni carora trebuie sa le impui lucruri sanatoase, libertatea, emanciparea pt binele lor cu presiuni? Ma gandesc la exemplul ratzushtelor indopate cu forta sau la drogati, pe care trebuie sa-i salvezi de ei insisi.Oare un om sanatos la cap se poate plange daca are o haina pe el, mancare in burta si un job sa se intretina? Conteaza oare religia sau sistemul politic daca bunastarea majoritatii se obtine? Acum pe toti nu ai cum sa-i multumesti, dar cand esti muritor de foame de ce naiba sa-ti mai pese daca femeile poarta naframa pe cap sau daca te-ai rugat corect, de n ori pe zi!? Avand un trup sanatos, poti dispune si de o minte la fel, relaxata si inteleapta.O stiau anticii si o uitam noi, in sec 21?:-(

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

nooo....

Mesajde pity » Lun Mar 24, 2003 1:01 pm

Eu intuiam deja o America moarta de gaze si chestii...nu ma gandeam nicidecum la trecut..."Die" e greseala mea...I appologise your Honour :!: :wink: Si am scris "bee" probabil fiindca in timp ce scriam...cantam... :roll: ups...
Se pare ca sunt f instabila...Acum fac traiste,acum fac poezie,acum pictez,acum cant la chitara...Si ma bag asa in fiecare cat sa le dibuiesc putin si cand vad cum functioneaza nu le mai vreau...mor toate...Acum sunt deja in faza in care ma intreb daca mai e interesanta chitara... :?: :?: :?: Ma mir si eu...Ma invata un prof american(Brian Crow)care preda la Titu Maiorescu si la Bethlen...Lui i-am cantat cantecelul si i-a placut...
In legatura cu teroristii si democratia nu-mi pot da parerea fiindca nu cunosc TOATE detaliile si,implicit,nu sunt in masura sa fac asta. :roll:
Ultima oară modificat de pity pe Lun Mar 24, 2003 1:10 pm, modificat 1 dată în total.
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Mar 24, 2003 1:05 pm

Nu mi-ai dezvaluit detalii despre studiile de chitara. Poate redeschizi subiectul cu formatia flower power, acolo putand discuta si despre cultura, muzica si despre pacifism.:-)E greu de stiut ce se ascunde in spatele deciziilor facute "la nivel inalt".Noi speculam, depindem de interpretarile mass media si in rest sa dea Domnu' sa nu fim carne de tun, vorba lui Tolstoi...:-(

martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Respectati "topic"-ul!

Mesajde levynagy » Mie Mar 26, 2003 3:25 am

Am o rugăminte... Vă rog să vă referiţi doar la subiectul propus de către moderator! :!: Cel puţin aici... Şi pentru artyfact: dacă ai să adresezi cuiva întrebări personale ne-legate de subiectele discutate, pune-le într-un email! 8) Apropos de raţe... Azi-mâine o să găsim la subiectul acesta reţete culinare. :lol: Nu vă fie cu supărare, altfel pentru ce atâta trudă cu topic-ul? Concetăţenii noştri au multe de spus despre el, după câte se vede, aşa că să-i lăsăm să se desfăşoare. În rest, le transmit gânduri bune tuturor şi mai cu seamă celor care suferă din cauza războiului din Irak.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Re: Respectati "topic"-ul!

Mesajde anophelus » Mie Mar 26, 2003 12:09 pm

Nu cred ca este necesar sa faci asemenea observatii. Chiar si intr-o conversatie se mai fac paranteze si devieri de la subiect. Credeam ca cu atat mai mult pe un forum este permisa o discutie libera. Altfel nu mai este vorba de spontaneitate, si nici nu ma mai simt (nu mai vreau sa fiu) constrans de ideea de a face "temele pentru acasa" si sa spun numai ce i-ar place profesoarei sa auda.

Numai bine!

PS: te-ai gandit vreodata ca albastrul cu care scrii i-ar putea deranja pe altii? Este la fel ca si cum ai folosi Caps Lock pe mIRC (stii ce inseamna asta, nu?).

Numai bine!
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde levynagy » Sâm Mar 29, 2003 2:40 pm

Am şters urmele micii altercaţii dintre noi; voi şterge şi acest mesaj al meu în curând. Subiectul "Război sau pace?" merge mai departe. Şi aşteptăm pacea, se pare, în ciuda dorinţei unora de război. Noutăţi despre război aflaţi de pe toate canalele de televiziune! Această secţiune a Forumului nu este făcută pentru ştiri, ci pentru a cunoaşte opinia publică despre situaţia politică ş.a.m.d.

Nu sunt perfect, însă pentru a ne perfecţiona, nu cred că avem nevoie de oamenii slabi din jur, ci de noi înşine şi de o dimensiune pe care nu vom reuşi niciodată să o descriem în cuvinte. Anophelus, dacă ai nevoie îţi acord încă o replică, după care zic să lăsăm naibii discuţia asta a orgolilor, ok? Sau dacă vrei, vorbeşte cu Robilix şi transmite-i din partea mea că vrei ca tu să moderezi "Situaţia politică, socială...". Dacă nu, voi face precum cred de cuvinţă. Mersi de înţelegere! Sincer.

P.S. Vei vedea o schimbare la mine încă din momentul acesta, ca să ştii că sunt destul de tolerant, poate chiar prea tolerant câteodată...cu oameni care nu o merită.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Sâm Mar 29, 2003 2:59 pm

Iata ca pe site s-a facut liniste datorita tolerantei de care se poate da dovada. :) Acum ca putem continua sa ne dam opiniile in legatura cu acest subiect al razboiului e bine sa o facem sub curcubeul pacii... 8)
pity
Membru Junior
Membru Junior

hehe

Mesajde raluca popan » Sâm Mar 29, 2003 3:02 pm

Se pare ca aici e vorba de un razboi in toata regula, nu? Irakul nu mai e asa de important precum culoarea textului sau mircu'! Daca cineva vrea hartza, acesta etocmai locul potrivit, unde se poate face "razboi sau pace". Si dupa cum Pity a spus, tocmai s-a ivit curcubeul tolerantei...
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Sâm Mar 29, 2003 4:18 pm

sincer ... nu sunt de acord cu stergerea mesajelor ... cu modificarea unelor unde sunt greseli, injuraturi da .. si asta am spus-o de fiecare data la orice moderator.

forumul este pentru discutii, chiar si daca uneori se ajunge la asemena discutii. nu o sa pot crea topicuri pentru toate zecile sau sutele de teme existente ... cred ca eu ca astfel e bine sa lasam si acele mesaje in care uneori se trece de la subiect.

nu e o solutie sa se lase nimeni de forum, de moderat sau mai stiu eu ce ... incetul cu incetul asha o sa plecati toti :roll:

eu voi fi pe baricade, nu tin pe nimeni cu fortza si nici nu dau pe nimeni afara. toti sunteti bine veniti :idea: pana va place .. la urma urmei veniti aici de placere si nu din obligatii :!: :?: :!: :?: :!:

inainte sa se stearga mesaje asa in masa as vrea sa aflu si eu
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Sâm Mar 29, 2003 4:56 pm

Mi se pare si mie ciudat sa deletezi mesajele unora si sa ramana altele- de pilda ultimele doua scrise de Raluci nu mi se par importante sau mai mult continua o idee care nu le-a apartinut pt ca eu am scris- "a inceput un alt razboi decat in Irak?" sau ceva de felul asta.Am pastrat si eu pe forumul meu destule discutii aiurea si insulte si nici nu intentionez sa le sterg.Cat despre sugestia cu informarea mi se parea corect ca un moderator sa ... modereze si sa puncteze pe alocuri incotro se indreapta discutia. Altfel nu vad rostul functiei. Si pe alte forumuri scrie lumea, deschide subiecte si nu exista moderatori. Daca esti obiectiv si tii cont de parerea altora, asa se face... in plus mie mi se pare interesant cam tot ce ai scris, cu exceptia astor din urma trebusoare.Am impresia ca a disparut si mesajul in care am scris cateva titluri despre islamism, preluate de la biblioteca, pt ca tot e un topic discutat. Credeam ca te intereseaza, insa...

o arty deceptionata, martie 2003;-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Sâm Mar 29, 2003 6:54 pm

da, nu vreau sa mi se aduca la cunostinta ca la un sef fiecare miscare ... cred ca nu am cerut asta pana acum, doar in cazul in care un moderator vrea sa stearga 5-10 mesaje sa aflu si eu motivul si sa discutam daca trebuie sau nu .. in rest e libertatea moderatorului sa-si intretina topicul.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Răspuns final

Mesajde levynagy » Sâm Mar 29, 2003 10:03 pm

De mai bine de o săptămână, merge atât de slab Netul că nu reuşesc nici măcar să îmi verific e-mailul, darămite să mai scriu pentru site-ul lui Robilix... Şi apropos de e-mail: el există şi e făcut public pentru a primi detaliile "tehnice" ale site-ului, indiferent că vin de la moderatorii sau membrii Forumului (că altfel nu-mi dădeam adresa pe site...ca să îmi trimită nu-ştiu-cine e-mailuri virusate în ultimele 4-5 zile!), şi mai ales pentru a nu se perturba "linia narativă" a Forumului. Dacă ar intra persoane serioase pe acest Forum şi ar vedea ce discutăm noi aici, acum, ar râde. Tocmai asta încercam să evit: să ne facem de râs... :cry:

Cred că s-a făcut prea mult caz dintr-un nimic! Am scris ce gândesc despre subiecte şi nu mi-am schimbat părerea...deocamdată, aşa că nu făceam decât să urmăresc opinia celorlalţi membri şi să intervin dacă era cazul: cel mai bun moderator este acela care moderează "din umbră", la fel cum cel mai bun profesor este acela care are ca scop promovarea ideilor elevului.

Forumul mi s-a părut cea mai potrivită formă de transmitere a opiniilor concetăţenilor noştri, atâta timp cât sunt serioşi şi sunt şi ei interesaţi de subiectele propuse de către moderatori. Însă aici avem deja o "vânătoare de vrăjitoare" în care nu îmi găsesc locul. Am şters acele mesaje (inclusiv pe ale mele!) care urmau acest "plan de luptă" împotriva unor iluzii deşarte (şi vă recomand să le ştergeţi şi voi pe astea), şi în nici un caz cele care se refereau la subiectul de discuţie! Artyfact, dacă nu am ştii că tu (intenţionai să) cenzurezi de-a dreptul unele creaţii ale artiştilor, nu m-aş mira să fii consternată de gestul meu...de moderator. Acum cred că ştii cum mă simt; diferenţa este că mie nu îmi place să lucrez cu oamenii în aceste condiţii. Şi nici nu mă obligă nimeni.

Din acest moment nu mai moderez "Situaţia actuală, politică, socială", să prespunem pe motiv că...nu pot urmări noutăţile atât de des precum o faceţi voi. Şi nu sunt deloc supărat, dacă puteţi crede/înţelege asta. Ne mai vedem. Vă urez baftă în continuare! :mrgreen:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Sâm Mar 29, 2003 11:24 pm

decizia este a ta .. chiar daca nu sunt de acord cu ea.

ce ma intristeaza este ca fenomenul "botica" ia amploare in mica noastra coumunitate. ti se spune ceva, nu esti de acord si te retragi. mai ales ca acest topic a fost deschis la cererea ta ... dar este decizia ta si o respect.

nu s-a luat nimeni de tine, eu am expus doar parerea mea ca administrator al forumului, in ceea ce priveste moderarea iti apartine(a)

eu nu pot decat sa sper ca mai treci pe forum si participi la discutiile aiudenilor.

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Mar 30, 2003 12:00 pm

Da, lucrurile au luat o drastica intorsatura. Sper si eu sa treaca supararile, eu am oferit doar cateva sugestii si nu am dorit sa cauzez "demisii" ci doar schimbari de mentalitate.Am si eu uneori impresia ca nu merita sa ma dau in ceasul mortii si sa continui sa fac o treaba pe care altii o contesta.Totusi, inca mai sunt la post si o fac cum pot. Stiu si faptul ca e greu cu netul din Aiud,iar conceptul de a aduce informatii se referea nu doar la a face pe stiristul care culege de pe alte site-uri info ci si sa amprentezi cu propriile conceptii, pe care le-am apreciat intotdeauna ca puternice si cu miez, chiar daca aveam alta parere.Lucrarile trimise mie nu au apucat sa apara pe site, caci a avut loc selectia, stii tu, subiectul acela cu chestionar in care majoritatea mi-a dat mana libera, afirmand ca trebuie "purecate" lucrarile.Poate metoda mea a fost gresita si ar fi trebuit s-o las pe Raluca Popan sa si-o faca cu mana ei, postand lucrari care sa arate exact nivelul unde se afla.Atunci as fi putut sta si eu in umbra, ca tine ... si sa raman inocenta.Fiecare insa pierde timp, bani si energie cu logarea pe net, asa ca a scrie si a gandi jumate de ora un mesaj pe care altul sa-l stearga pare mai incorect decat a posta cateva lucrari in decurs a cateva minute (lucrari care nu arata a fi facute cu efort si imaginatie).Nu am fost de acord cu anumite acuzatii la persoana facute de infierbantatul Anofel, dar a spus si niste treburi corecte (ex- efectul vizual dezastruos al coloristicii incontrolate a mesajelor.Cine poate descifra ceva scris cu galben sau verde fluorescent?Le multumeasc asadar Ralucilor pt ca au demonstrat exact ceea ce a zis si Anofel!)...
Majoritatea au discutat evenimentele derulate in Irak, deci nu au facut teoria a ce inseamna un razboi.Asadar aveau nevoie de un input si cu noi informatii, concluzii, dar si de observatii de ordin filosofic, pe care Levy le poate face in calitate de studiile si experienta sa profesionala. Daca te referi la forum ca la o clasa, unde tu moderezi neintruziv trebuie sa stii ca in final asa zisii elevi trebuie si indrumati, sa li se "predea" noi lucruri, sa li se explice ceea ce pare confuz, pt ca altfel nu exista profesor/moderator ci toti incearca marea cu degetul,e dezordine,se debiteaza aiureli si in final se declara autodidacti ...S-apoi, de ce sa renunti tocmai cand ai reinceput sa fii activ si sa iei decizii?

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Răspuns final

Mesajde anophelus » Dum Mar 30, 2003 1:49 pm

levynagy scrie:...apropos de e-mail: el există şi e făcut public pentru a primi detaliile "tehnice" ale site-ului, indiferent că vin de la moderatorii sau membrii Forumului

Pentru asa ceva exista acel buton cu MP (alias mesaj privat su personal, cum vrei sa-i spui). Nu esti obligat sa-ti dezvalui email-ul. Si cred ca nici indicat nu este ca oricine sa-ti stie email-ul: acesta este ca si adresa, o dai la prieteni, nu oricui.

levynagy scrie:...altfel nu-mi dădeam adresa pe site...ca să îmi trimită nu-ştiu-cine e-mailuri virusate în ultimele 4-5 zile!

Este cumva o acuzatie? Fiindca in aceste "ultimele 4-5 zile" au inceput discutiile pe forum. Daca ai ceva de zis te rog sa o faci direct, nu lasand sa se inteleaga ca tu esti cel prejudiciat de catre cei cu care te contrazici!

levynagy scrie:Dacă ar intra persoane serioase pe acest Forum şi ar vedea ce discutăm noi aici, acum, ar râde. Tocmai asta încercam să evit: să ne facem de râs... :cry:

Nu mi se pare ca fiind o discutie care "sa ne faca de ras", decat numai daca tu o percepi asa. Sunt subiecte serioase, care ar trebui sa dea de gandit unora in legatura cu folosirea corecta (din punct de vedere ergonomic) a calculatorului. Erau niste sfaturi dirijate spre binele nostru, al tuturor.

levynagy scrie:Cred că s-a făcut prea mult caz dintr-un nimic!

Sunt perfect de acord. Si daca bine imi amintesc, cronologic totul a inceput cu discutiile despre chitara incepute de Pity, insa nu te-ai grabit sa-i atragi ei atentia ci lui Arty Fact, care incerca sa raspunda prietenos unui mesaj. Iar de aici a inceput problema care se pare ca te-a deranjat atat de mult.

levynagy scrie:Am scris ce gândesc despre subiecte şi nu mi-am schimbat părerea...deocamdată, aşa că nu făceam decât să urmăresc opinia celorlalţi membri şi să intervin dacă era cazul: cel mai bun moderator este acela care moderează "din umbră", la fel cum cel mai bun profesor este acela care are ca scop promovarea ideilor elevului.

Un profesor bun nu este acela care suprima ideile elevilor, ci acela care incearca sa scoata partea buna din acele idei.

levynagy scrie: Forumul mi s-a părut cea mai potrivită formă de transmitere a opiniilor concetăţenilor noştri, atâta timp cât sunt serioşi şi sunt şi ei interesaţi de subiectele propuse de către moderatori.

Nu toata lumea poate fi serioasa atunci cand i se nazare cuiva ca e cazul. Nu intelegi ca nu toti suntem pe aceeasi "lungime de unda" cu tine? Nu-mi pot modifica starea de spirit in functie dorintele cuiva.

levynagy scrie:Însă aici avem deja o "vânătoare de vrăjitoare" în care nu îmi găsesc locul.

Cine este vrajitoarea si cine este vanatorul?

levynagy scrie:Am şters acele mesaje (inclusiv pe ale mele!) care urmau acest "plan de luptă" împotriva unor iluzii deşarte (şi vă recomand să le ştergeţi şi voi pe astea), şi în nici un caz cele care se refereau la subiectul de discuţie!

Nu crezi ca impingi prea departe obsesia cu "conspiratiile" indreptate impotriva ta? Nu este vorba de nici un "plan de lupta", din contra, mie mi s-a parut ca toate discutiile au urmat un curs relativ firesc (asta inainte de a sterge unele dintre ele). Nimeni de aici nu cred ca vrea raul cuiva, iar eu sunt ultima persoana din lume care sa doreasca asa ceva!

levynagy scrie:Din acest moment nu mai moderez "Situaţia actuală, politică, socială", să prespunem pe motiv că...nu pot urmări noutăţile atât de des precum o faceţi voi. Şi nu sunt deloc supărat, dacă puteţi crede/înţelege asta. Ne mai vedem. Vă urez baftă în continuare! :mrgreen:

Crezi ca solutia cea mai buna este aceea de a baga coada intre picioare? Este cea mai nefericita! Nu trebuie sa o luam la fuga de fiecare data cand suntem criticati.

Te rog sa-mi ierti limbajul mai dur folosit, dar prefer sa spun lucrurilor pe nume, chiar daca, uneori, forma in care o fac nu este cea mai indicata.

Numai bine!
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde pity » Dum Mar 30, 2003 2:25 pm

As putea sa ma apuc sa ma apar atat pe mine cat si pe ...altcineva,insa nu e nevoie fiindca tot ce am de zis poate fii cuprins in 3 cuvinte...care daca sunt luate in sensul lor propriu vor avea efact...people grow up:!: ...god damn it.
Si ceea ce tocmai am scris e la subiect...foarte la subiect,fiindca daca ar lua in considerare aceste cuvinte si "razboinicii" americani si irakieni totul s-ar linistii dracului odata...Oamenii aia sunt prosti in primul rand pentru ca au interese si in al doilea rand pentru ca ,dupa ce s-au nascut si au vazut ingustimile drumului pe care tre sa mearga,nu au facut nici o incercare de a "zbura".E putin mai filosofic ce am zis insa am incredere ca toata lumea e inteligenta si se prinde...

pace.
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Mar 30, 2003 3:11 pm

Daca cunosti cat de cat istoria americana, stii si de ce i se spunea "pamant al fagaduintei".Lucrurile nu au fost mereu la fel si ei , intr-adevar, au crescut , caci din tarfe si detinuti exilati de catre batrana Europa (citeste de pilda romanul lui Defoe, cred, despre Moll Flanders si aventura unei prostituate pe noul taram...) intr-un popor puternic. Puterea determina pe fiecare sa actioneze ciudat, agresiv, dar nu mi se pare nesanatos sau nefiresc sa-ti aperi interesele...depinde de scopul fiecaruia, poti fi ofensiv sau defensiv. Repet, vezi ce scrie Cioran despre popoarele care nu lupta sa cucereasca mai mult.... cred ca ar fi multumit cum ca romanii au decis sa intre in acest razboi si nu numai sa continue istoria lor tipica, de sclavi umiliti si sarantoci.Evident, lucrurile sunt mult mai nuantate si eu una nu sustin razboiul, insa incerc sa inteleg motivele fiecarui combatant, fie ca vrea sa atace, fie ca se apara.Au fost si asa zisii americani atacati si s-au razvratit contra manipularilor Spaniei, Marii Britanii, samd.Nimeni nu scrie despre suferintele nativilor inca, azteci, maya de pe continentul american si cum au fost ei pacaliti de catre ceea ce azi este pasnica uniune europeana. Interesele sunt foarte schimbatoare si de aceea fiece sacrificiu pare facut , la o analiza generala, degeaba! De cand fiinteaza lumea, s-a murit si s-au masacrat intre ei oamenii, poate e un instinct, nu stiu, insa de multe ori nu era necesar... totusi s-a intamplat.Ce pot face cativa indivizi pasnici contra furiei colective? Daca stii si cateva lucruri despre psihologia colectivului, iti dai seama ca intr-o mare de oameni pacifisti, e suficienta o voce perturbatoare, pt a crea un haos si dezorganizare, confuzia celor mai rationale ganduri si porniri.Asa s-a intamplat si pe site, eu povesteam cu tine, lui Levy nu i-a placut (desi sunt atatia altii care gresesc el a considerat ca eu sunt cea mai mare pacatoasa:-)) si uite asa, s-a stranit o furtuna in pahar.Cand scrii ceva, mai ales lansezi sugestii sau acuzatii trebuie sa fii hiper atent si responsabil si sa lupti pana la epuizare, sustinand o argumentare.Ce era sa fac? Ce era Anofel sa faca? Fiecare si-a spus pct-ul de vedere.Am remarcat ca Levy zicea ceva ca e subminat prin mail, samd. Sper ca ma cunoaste destul incat sa stie ca nu ma cobor asa de jos (plus ca nu stiu nici copia un text fara indrumari!)... ceea ce am avut de zis am facut-o public si in privinta cenzurii desenelor Ralucai Popan, am vorbit deschis despre motivele mele.Nu i-am scris lui Robi prin privata, ca vezi , gaseste tu vreun motiv cosmetizat sa nu-i primim lucrarile. Pe aceasta cale il si rog, daca mai detine primele chestii facute de ea, sa le expuna pe forumul de arta.Ba, mai mult, sa faca un poll si sa intrebe - considerati ca aceste lucrari au o valoare artistica?- da, nu, nu stiu, iar in final lumea sa si argumenteze motivul optiunii lor.Simplu:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania