left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Statutul minoritatilor-asa cum il vede UDMR-ul -indreptatit?

Situatia Romaniei in general, politica, social, evenimente curente din Romania.

Statutul minoritatilor,asa cum il vede UDMR-ul,indreptatit?

Da
1
10%
Nu
8
80%
Nu stiu / Nu ma intereseasa
1
10%

Voturi totale : 10

Mesajde Vasile Ion » Lun Mar 20, 2006 3:23 pm

Dragul meu, sau draga mea "SF", revin cu acelasi raspuns ca si in cazul prietenului nostru Horvath si insist sa va documentati mai bine. Ve-ti vedea ca nu poate fi pusa in discutie autonomia economiei regionale sau judetene. V-as sugera sa consultati siteul Institutului National de Statistica, in masura in care acesta a facut publice datele economiei judetelor, sa comparati informatiile si va veti convine de unele lucruri.
Vasile Ion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Lun Mar 20, 2006 3:56 pm

Ok, poate ca ar fi bine ca cineva sa caute in unele locuri unele hartii ca sa citeasca unele chestii sa se convinga de unele lucruri ca sa afle unele date noi care nu se aflau intre altele vechi.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Dum Mar 26, 2006 9:03 pm

Domnule Vasile Ion.
Am fost prin tara si am vazut multe, din pacate aceasta experienta m-a pus pe ganduri.
Am vazut diferenta si gradul de civilizatie intre noi, cei din transilvania si cei din sud sau est. Si acolo sunt din fericire oameni care merita tot respectul, dar din pacate noi transilvanenii suntem cu ani multi in fata lor.
Mie mi-ar placea sa fie jud. Alba,Cluj,Mures,Bistrita o autonomie sau toate judetele din transilvania.
De ce nu?
Sunt sigur daca ar fi asa ar fi o viata mai buna.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Vasile54 » Sâm Mai 13, 2006 10:54 pm

Daca tu intelegi tot ,sigur nu esti roman!
Vasile54
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Vasile Ion » Dum Mai 14, 2006 1:43 pm

Robert a punctat bine. cred totusi c a unii dintre noi, inainte de a se apuca de comentarii narvtrebui sa se informeze cu mult mai mult.
Vasile Ion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Mar Mai 16, 2006 8:20 am

:idea:
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Vasile54 » Mie Mai 17, 2006 12:02 am

INTRE TRANSIVANIA SI BUCOVINA,AI VAZUT DIFERENTA? POATE CA O SA VIZITEZI ZONA CA SA NU MAI FACI COMPARATII AIUREA!!!!
Vasile54
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Sâm Iun 10, 2006 12:24 am

Sa fie o seara buna pentru toata lumea, oricum intram intr-un nou sfarsit de saptamana. Nu ne-am mai "citit" de mult , iar subiectul pare a fi incitant pentru oricine sau pentru orice "colt"de tara .
Am parcurs intentionat toate casetele partilor implicate pana acum in acest dialog si voi cauta sa exprim parerea unui "transilvanean" (asa cum clasifica cineva anterior) la origine, si un roman care traieste in est , adica in Moldova ,unde nu sunt foarte multi unguri , si implicit deci s-ar parea ca nici foarte multe dispute pe aceasta tema !
Sa vedem cum abordam problema ?
Eu zic ca UDMR-ul are o tendinta foarte clara de a "stresa" permanent puterea cu acest subiect, tocmai pentru a mentine in mod fluent si continuu atentia acesteia spre , vezi doamne , cuiul lui Pepelea din politica romaneasca, "cui" fara de care din multe greseli politice nici un val de putere ,indiferent de culoarea politica, nu a reusit sa inchege o coalitie fara cele cateva procente amarate ale UDMR-ului.
De aici pleaca toata tevatura. Pot sa va conving de acest lucru deoarece perioada cat am lucrat in Bucuresti, nu de putine ori m-i sa intamplat sa fiu coparticipant la o serie de discutii in "cercuri" mai de "sus"... cateva concluzii legate de mersul politicii reusind sa desprind si eu .
Deci - problema autonomiei se forteaza pana la 01.01.2007 - dupa care nu are nimeni ,nimica impotriva ca toti "tovarasii" nostrii maghiari sa se mute oriunde vor vroi ei sa faca o autonomie !
V-ati pus vre-odata intrebarea - fireasca de altfel - de ce nici o natie conlocuitoare din Franta nu "tipa"dupa autonomie , de ce nici in Germania , unde la granita cu Franta , si invers in Franta la granita cu Germania , sunt zone intregi cu comunitati de-ale "vecinilor" - dar nu a tipat nimeni dupa auto-nomia etnica !!!!! .... De aici rezulta foarte clar ideea - d.l Marko Bela & Co. agita spiritele - nu de alta dar sa nu uitam noi romanii ca mai exista si ei pe acest pamant - anul lor de aparitie fiind insa anul de gratie cca.si ceva 1000 dupa Hristos - cand vajnicul lor conducator Attila a pus stapnire pa intinsa pusta care ulterior a devenit Ungaria -
V-ati pus vre-odata intrebarea, DE CE ocolesc ei - concetatenii nostrii unguri acest subiect sensibil al istoriei - se fac ca "ploua" si ca vezi doamne ei sunt de cand lumea pe aceste meleaguri - :?: :?: :idea: :!:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Vasile Ion » Mar Iun 13, 2006 12:04 am

Cu riscul ca ma repet, il mai rog pe Horvath sa se mai documenteze. Calatoriile in tara sunt benefice, cu conditia sa fie facute in tara si nu numai la Cluj, Targu Mures, Oradea sau Bucuresti si litoral. prin aceste calatorii poti sa-ti imbogatesti cunostintele dar cred ca prietenul nostru Horvath are o idee fixa si in plus este un npic extremist in ceea ce priveste diferentierea dintre transilvaneni si restul populatiei din Romania.
ar fi interesant sa stim dac[ prietenul nostru Horvath a fost in Bucovina si ce parere are despre "inapoiatii" aceia? Provocarea lui Vasile 54 este intradevar de luat in seama si este doar una. ma voi gandi si eu la altele, desi "am fost si eu prin tara si am vazut multe" nu pot sa etichetez restuil provinciilor la modul la care au fost etichetate de catre amicul Horvath.
Vasile Ion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Joi Apr 26, 2007 9:47 am

Poate gresesc, dar este o parere personala si o sustin.
Eu am vazut diferenta. Asa cum am vazut si in Ungaria diferenta dintre zonele est si vest. Dupa ce treci Dunarea se vede diferenta, zonele mai frumose mai amenajate si toate acestea bat la ochi.
Germania de exemplu aceasi chestie.
Asa ca domnilor cred ca totusi nu vorbesc prostii.
Intre Transilvania si Sud & Est e o diferenta si de mentalitate si economic si tot ce vreti voi.
Nu sunt nationalist, doar tin la nationalitatea mea si sunt mandru de ceea ce sunt.
EU SUNT NECONFORMIST.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Wanda » Mar Mai 01, 2007 9:32 pm

is curios de ceva.horvath,crezi k e normala treaba cu placutele bilingve la intrarea in orase?astept raspuns si motivu pt care crezi asta
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Mie Mai 02, 2007 9:43 am

De exemplu un tip din Ungaria trece prin Aiud, la intrare in oras vede placuta cu Aiud - Nagyenyed.
Aiud pentru el nu spune nimic, dar Nagyenyed este altceva.
Da, spune turistul care trece prin Aiud, am auzit despre acest oras chiar in Literatura Maghiara si Istorie se pomeneste despre Aiud. Este un oras istoric.
De aceea este bine sa fie nu bilingve ci chiar in mai multe limbi.
De multe ori cand ma duc in alte orase sau sate vad placutele bilingve si chiar ma bucur ca exista asa ceva.
Nu conteaza cine este majoritar, important e sa atragi posibilii turisti si etc.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Mai 02, 2007 9:47 am

Wanda, daca nu ma insel la intrarea dinspre Cluj este scris Aiud, Nagyenyed, Strassburg.

Wanda, ok, tu ai intrebat daca e normal. Eu te intreb, de ce nu e normal atunci?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Wanda » Mie Mai 02, 2007 8:08 pm

suntem singura tara in care pupam in cur alte minoritati.in Spania sunt orase cu 30% romani,dar nu am auzit de asa ceva,sa puna numele in romaneste.ati auzit k in Ungaria sa fie scris vreun nume de oras in romaneste?eu cred k nu.dar asa suntem noi,o natie slaba.sa nu se inteleaga de aici k sunt rasist,nu am nimik cu populatia maghiara,chiar am o gramada de prieteni maghiari.atat k nu mi se pare normala chestia asta
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Joi Mai 03, 2007 2:55 pm

In Spania sunt multe magazine unde sunt afisate chestiile in limba Romana, dar nu deranjeaza pe nimeni.
Daca altu manca un ca.... nu inseamna ca eu trebuie sa manc doua.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Joi Mai 03, 2007 5:38 pm

Horvath scrie:De exemplu un tip din Ungaria trece prin Aiud, la intrare in oras vede placuta cu Aiud - Nagyenyed.
Aiud pentru el nu spune nimic, dar Nagyenyed este altceva.
Da, spune turistul care trece prin Aiud, am auzit despre acest oras chiar in Literatura Maghiara si Istorie se pomeneste despre Aiud. Este un oras istoric.
De aceea este bine sa fie nu bilingve ci chiar in mai multe limbi.
De multe ori cand ma duc in alte orase sau sate vad placutele bilingve si chiar ma bucur ca exista asa ceva.
Nu conteaza cine este majoritar, important e sa atragi posibilii turisti si etc.

:lol:
Hai sa fim seriosi. Eu zic sa punem pe placutele respective traducerea textului in toate limbile pamantului ca poate o sa treaca un marocan ... si sa nu stie ,doamne fereste, unde se afla.
In literatura maghiara(daca nu cumva cei care viziteaza au ceva manuscrise rare la ei)se precizeaza denumirea actuala si cea veche. Asta daca nu cumva cei care fac si redacteaza sunt niste retarzi sau niste nationalisti nostalgici care nu stiu sa faca o lucrare stiintifica completa .
Apropo , in Franta nu am vazut placute in limba engleza la intrarea in orase desi le viziteaza tara "tz" turisti.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Mai 03, 2007 5:43 pm

curios, am fost in franta. am vazut multe "placute" in engleza .... ba contrar celor auzite, in orice magazin am intrat se vorbea engleza.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde claudiu » Joi Mai 03, 2007 6:44 pm

La intrarea in orase eu nu am vazut (pe acele placute pe care se scrie orasul a.k.a indicatoare rutiere). In gara iar nu am vazut ca numele statiei sa fie pe placuta in 2 limbi.
Poate ma uitam dupa frantuzoaice... :roll:
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Vin Mai 04, 2007 12:22 pm

Nu inteleg de ce deranjeaza?
Motivul care este cu adevarat? Din partea mea sa scrie si in Chineza, mi-e tot una. Este frumos sa fie in mai multe limbi si la o adica e normal.
Un om normal la intrarea in localitate cand vede ca este afisat in mai multe limbi numele orasului ar trebuii sa se bucure, de ce? Pentru ca stie ca a intrat intr-un oras unde sunt mai multe nationalitai care sunt si civilizati, care se respecta intre ei.
Asta trebuie sa aratam noi, ca suntem oameni in primul rand si civilizati. Nu caposi si prosti.
Suntem infrtiti cu cateva orase europene, si noi suntem europeni sa ne comportam ca atare.
Daca nu, in Congo cu noi.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde smici » Vin Mai 04, 2007 1:00 pm

Wanda scrie:suntem singura tara in care pupam in cur alte minoritati.in Spania sunt orase cu 30% romani,dar nu am auzit de asa ceva,sa puna numele in romaneste.ati auzit k in Ungaria sa fie scris vreun nume de oras in romaneste?eu cred k nu.dar asa suntem noi,o natie slaba.sa nu se inteleaga de aici k sunt rasist,nu am nimik cu populatia maghiara,chiar am o gramada de prieteni maghiari.atat k nu mi se pare normala chestia asta

Si in Spania catzi romani au acte de Spania, sau la cei 30% te-ai referit la capshunari?
smici
Membru Junior
Membru Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Situatia actuala, politica, sociala din Romania