left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Turnul de veghe a limbii romane

Nu iti place ceva? Ai gasit o eroare? Spune-o aici ...

Turnul de veghe a limbii române

Mesajde kinsey » Vin Iul 15, 2005 10:44 am

Am observat cu tristete ca limba romana este des si indelung pervetita de anumiti mesteri de pe acest forum. Initial, corectarea se facea intr-un post ulterior de catre vreo fire buna, insa din cauza protestelor si lenei aceasta nu se mai petrece; unii chiar sustin ca nu este nevoie si ca nu “despre asta e vorba in thread, ok?”.

Ca persoana, insa, consider ca a cunoaste limba proprie este la fel de important ca a-ti cunoaste istoria, steagul, imnul si pe tine insuti. Prin faptul ca o folosesti in a te exprima iti cere o anumita indatorire fata de ea.

Unii vor sustine ca sunt exagerat, cretin, cu prea mult timp pe maini, fara viata, anal-retentive, altii imi vor sugera subtil sa get a life. Altii vor profita de bogatia limbii pentru a-mi adresa invective, probabil prost ortografiate.

Altii (mai rafinati sau poate mai snobi) imi vor reaminti ca greselile si agramatismele sunt o fericire pentru lingvistii viitorului, pentru ca acestia sa inteleaga limba si felul in care era ea pronuntata in trecut. Imi vor spune ca datorita greselilor Reginei Elizabeta I stim ca pe vremea aceea work se pronunta wark, person - parson, heard - hard, boiled - byled etc.

Dar deviez de la subiect.

Ideea este ca de acum nu voi mai lasa greselile sa acopere posturile. Le voi semnala in acest thread si va invit si pe voi sa faceti acelasi lucru. Nu stiu daca va fi bagat in seama, dar consider ca este cel mai bun lucru pe care il pot face; nu voi mai devia threadurile de la subiectul initial si voi fi mult mai usor de ignorat.

Voi posta [sper ca vom] numele celuia care greseste, link-ul catre thread, greseala si forma corecta.

Nu stiu daca voi reusi ceva prin asta, dar este singura cale pe care o vad spre niste threaduri mai lizibile.

Urati-mi bafta. Sau get a life.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Iul 15, 2005 11:01 am

O nobila intentie. Am avut-o si eu candva. Cred ca ar trebui sa existe nu un topic, ci un forum paralel, in care sa se remarce doar corecturile. ;-) Ceva nu mi-e in clar (aveam probleme mai ales cu virgulele, dar vad ca ma instrainez tot mai mult!): "turnul de veghe AL limbii romane" sau "a"? Si de ce (una sau alta)? :-)
Cred ca ar fi bun si "un" Ioan pe aici... heloohoou!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Vin Iul 15, 2005 11:04 am

e intentionat "a" in loc de "al", don't mention it :)
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Iul 15, 2005 11:21 am

Fara suparare, am si eu o multime de lacune. Nu stiu cuvinte, am problema cu virgulele, asa ca mi-ar prinde bine sa ma pun la punct. Daca tot am vorbit despre exemplificari, eu i-as sugera Beatricei sa renunte la prea multe "i"-uri mai ales in urma verbelor (si nu numai!!!). Exemple: " ar fii", "desii", "zii frumoasa", etc.
S-a scuzat dansa si stiu si eu ce inseamna sa stai nu stiu cati ani in strainatate (am vocabularul unui copil de 15 ani, in ultima vreme :oops: ), dar, daca avem ocazia sa ne corectam , de ce sa n-o facem?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Iul 15, 2005 11:49 am

Vreti sa luati painea moderatorilor care nu prea mai exista pe forum :)

Probabil voi fi si eu pe lista voastra.

Daca critica va fi constructiva si toti vom invata din ele, voi lasa mesajele, insa am vazut si cativa rautaciosi pe forum, cu mesaje care nu ajuta pe nimeni.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Iul 15, 2005 12:39 pm

Mai sunt si eu ironica, insa descoperind si propriile greseli ma gandesc ca vrand nevrand , trebuie sa ne mai amintim... mi s-au facut atari observatii asupra unor materiale din "Exil" si practic, nici nu ar fi existat erorile respective daca ma uitam a zecea oara atent peste text. E tare agasanta editarea si corectarea si daca nu e doar o tacla, ci articol sau material care te reprezinta mai serios, tot tu tragi ponoasele. Am vazut asa, un tip care se inscrisese aici ca utilizator si avea un blog de-asta, pe care scria poezii in engleza, insa atat de gresit era tradus, incat nu stiu cum nu si-a dat seama. In fond, fiecare suntem responsabili de ceea ce afisam si daca rade apoi lumea de noi cu motiv, asta e... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Mie Iul 20, 2005 12:45 am

Hai să vă arăt eu ce greşeli imense aţi comis. De fapt tot ceea ce aţi tastat e inundat(că tot e la modă) de greşeli gramaticale.

Să iau totuşi un ex.
arty fact scrie:Mai sunt si eu ironica
. Greşit.
Forma corectă : Mai sunt şi eu ironică :D

Cred că aţi înţeles că tot topicul este greşit exceptînd desigur postul meu :)

ps. nu căutaţi în postul meu lipsa unui diacritic :lol:
(c) Pruteanu` end Asociaţii
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Iul 20, 2005 11:37 am

Hehe, scuze, Clau, acel "mai sunt si eu" nu voia sa te excluda tocmai pe tine, din categoria "ironic'n'sagalnic"! :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Amazing just like that

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 1:46 am

:!: http://www.computergames.ro/forum/showt ... hp?t=52008 :!:

what`s this???
nice move, oul sau gaina first?
rusine...huaaaa...uuuu!!!
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 1:57 am

so ? Crezi ca nu era nevoie si aici de unul ?

nu am aflat ca e interzis sa deschizi thread-uri care exista si pe alte forumuri?:)
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 2:01 am

nu te ascunde dupa deget:daca postezi ceva ce nu e al tau e plagiat si lumea o ia de buna... trea sa pui citat nu sa ti-l asumi :roll:
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 2:03 am

Nu stiam ca forumul e expozitie, unde se apreciaza posturile ca o opera de arta. IMO, thread-ul e binevenit :)

Ar fi culmea sa zicem.. "nu respect Constitutia ca a fost copiata dupa cea a Belgiei" ..don't you agree? Ma indoiesc ca pe paragrafele alea scrie undeva

Drepturi si libertati Belgium™

Daca ideea a existat si in alt Forum, nu inseamna ca e o idee rea :P
Ultima oară modificat de kinsey pe Dum Iul 31, 2005 2:36 am, modificat de 2 ori în total.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 2:10 am

da, da tu stii ca e constitutia Belgiei... e vb de principiu, aici nu stia nimeni cine a scris treaba aia si mi s-a parut nasol ce-ai facut, necinstit ca metoda de lucru
no excuse
asa repent yourself :evil:
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 2:14 am

Ups, se pare ca (aproape) toate cuvintele din postul tau apar deja in DEX sau DOOM. Repent sinner! :P
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 2:18 am

meet me face to face...you..you...rautate intruchipata!
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 2:22 am

miau miau :twisted: :twisted:
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 2:25 am

aha! (deja-i chat) acum iti areti adevarata fatza, vrei sa te iert???haha
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 2:27 am

tu sa ma ierti ? mrrr, nu yo am venit (de plictiseala?) sa parasc pe aici, pe langa ca ai fost total offtopic

next!
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde raluca popan » Dum Iul 31, 2005 2:32 am

mai daca TU crezi ca mi-am pierdut timpu... atunci ai dreptate (scopu nu scuza mijloacele)
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Dum Iul 31, 2005 2:35 am

nu e vb de scop sau mijloace, e vb de domino effect. Acest thread ar putea fi inchis pentru.. ? Rezultatul nu mai acuza scopul ? De ce standarde duble ? (me being evil)

Be a nice person and delete the link u posted first :P:) Problema moralitatii in forumuri o discutam pe alt thread :lol:
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Sugestii, reclamatii privind pagina