left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

"casa pionierilor"

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

"casa pionierilor"

Mesajde arty fact » Mar Dec 10, 2002 7:18 pm

Ce s-a ales de cladirea respectiva, nu stii? A devenit proprietate privata?

arty fact,dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Dec 11, 2002 11:14 pm

da, a fost data in folosintza vechilor proprietari insa acum este in paragina ... halal proprietari ... macar acolo se desfashura ceva activitate si unele cercuri aveau chiar rezultate notabile la nivel national (amintesc aici cercul de informatica avandul ca profesor pe domnul sorin groza,un profesor exceptional).noul sediu nu stiu unde se afla (in caz ca mai exista o asemenea casa a copiilor)
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Dec 12, 2002 12:01 am

pacat :idea: tocmai locul unde s-ar forma tinerii

era acolo parca si o trupa de karting, cu cativa copii care au particitat la concursuri importante
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

se faceau multe

Mesajde arty fact » Joi Dec 12, 2002 12:28 am

...era si un club foto, cred Robert stie...:-)

arty fact,dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Dec 12, 2002 12:31 am

:) stiu, insa nu ca as fi umblat si eu :(

aveam doi colegi de clasa, gemeni, ii chema Botezan, ei stiu ca umblau si ne aduceau la scoala tot felul de poze interesante
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde misu » Mar Dec 17, 2002 11:45 pm

ca veni vorba de Karting,

mai foloseste cineva pista de karting (cum mergi catre Feleud pe stinga)?
misu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Dec 20, 2002 2:06 pm

da, in vara asta erau vacile la pascut pe langa pista .... azi maine si pe pista probabil :!:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

completari

Mesajde dancor » Mar Feb 04, 2003 3:22 am

- regretabil daca una din cladirile incarcata de o multime de amintiri nu poate fi intretinuta ..
- cine este actualul proprietar .. poate fluier la el putin ...
- ce amintiri grozave ne aduce activitatea de acolo - concursuri de sah , piese de teatru , fotbal , handbal, volei - de acolo am devenit un pasionat al acestui sport .. ca in final sa ajung sa joc doi ani la Politehnica Iasi cind eram in anul 1-2 de studii -
pacat .. :(
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Feb 09, 2003 2:28 am

- pionieri nu mai avem , dar totusi copii nu au si ei o CASA a lor ? unde sa se poata intilni la un cerc de foto, dans modern, turism, etc.
- este sau nu este asa ceva in Aiud ?
Daca nu cam ce fac copii in Aiud , ca la calculatoare am vazut ca sunt slabe sperante, poate doar desigur la cei cu "dare de mina" cum ar fi de exemplu sa citam pe: -dl.Fufezan V.le , d.l Sima D., d.l Zdricu G., d.l Retegan ? - mai traieste ?
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde MaTZu » Lun Feb 10, 2003 12:32 am

Un loc ca acesta in Aiud la ora actuala nu mai potzi intalni..sau cel putzi asa sthiu eu..daca ma insel sa ma anuntze shi pe mine cineva :) ...copii din ziua de azi ishi petrec timpul liber prin bar-uri sau dupa bloc-uri la o tzigara sau mai sthiu io ce ....am vazut cu ochii mei :(
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Lun Feb 10, 2003 8:50 pm

casa pionerilor a fost transformata in casa copiilor.dupa ce au venit vechii proprietari (casa a fost luata de comunisti) clubul a fost desfintzat.daca la ora actuala mai exista nu shtiu ... deshi mi se pare ca am vazut odata un afis in orash cu ceva reclama la cercurile care sunt acolo si asta a fost totushi recent,la finalul anului trecut insa nu shtiu exact .
sabu
Membru Expert
Membru Expert

YES

Mesajde claudiu » Mar Feb 11, 2003 5:23 pm

Pacat...
Acolo am vazut pentru prima data un calculator ...la clubul ala...
Cred ca erau calculatoare Coral ( cunoscatorii stiu de ce :D )
Cand am pus pentru prima data mana pe un calculator ce credeti ca am facut?
Am scris pe ecran :
6 mere + 5 mere = si am dat enter :D :D :D
si asteptam sa scrie 11 mere ...dar nu a scris ..programatorii stiu de ce :evil: hehehe
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Feb 12, 2003 12:54 am

hahahaha ... stiu cum era :) calcurile alea belite ... nu erau coral ... le-am uitat numele acum . mai era un hc80 avand niste performate uimitoare : memorie de 48kb,memorie video de 16 kb si foloseau benzi magnetice k mijloc de stocare ! bazat ! :D
sabu
Membru Expert
Membru Expert

"Palatul Copiilor" din Aiud

Mesajde levynagy » Mie Feb 12, 2003 2:34 am

Acolo ar fi trebuit sa-mi descopar geniul pianistic, sustineau demult parintii mei... :shock: :? :lol:

Menirea vechii cladiri a "Casei Pionierilor" a incetat, intradevar. :!: :cry: "Noii" proprietari (inca nu stiu cine sunt) si-au angajat muncitori care trebaluiesc din cand in cand pe acolo: refac interiorul, adica zugravesc - asta stiu sigur, pentru ca am vazut intr-o seara cand era lumina aprinsa. :twisted:

Dar - ca intotdeauna - exista si o veste buna: "Palatul copiilor" (oare copiii nu ar merita un palat in realitate, nu doar in povesti, pentru modul lor natural de a-si folosi aptitudinile?) inca mai exista si s-a mutat in locul fostului Liceu Agroindustrial, care s-a mutat la Ciumbrud (nu suntem noi, oamenii, ca piesele dintr-un joc de domino? :lol: ). O sa ma interesez ce sectii mai au in afara de aceea de desen, intrucat cunosc persoane care merg acolo - sa invete - sa deseneze, care chiar sunt pricepute, de vreme ce unele lucrari ale lor au fost expuse in sala de expozitii a cladirii Serviciului de Ajutor Maltez din Aiud.

Oricum, problema copiilor care nu creeaza nimic (bun) in timpul lor liber ramane deschisa. Mentalitatea se schimba: generatiile noi nu mai au acea "tragere de inima" de a face ceva frumos sau, cel putin, util tuturor. Si marele lor ghinion este ca s-au nascut intr-o societate de consum...care nu consuma aproape nimic. Nu stiu cine o sa ii mai poata ajuta in viitor... :(

Pista de karting este in paragina! Mai fac tiganii (pardon, rromii :wink:) picnic-uri pe iarba de pe marginea ei. A, si am vazut de cateva ori cai acolo... 8) Tot e mai bine decat s-a intamplat pe vremuri in Alba Iulia, intr-un bloc vecin: noii locatari "mulatrii" adusi de Ceausescu si-au adus si calul. Si locuiau exact la etajul al patrulea! Va dati seama ca l-au pus in balcon... :lol: Fara gluma!
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Feb 12, 2003 10:44 am

Toti vorbim putin de rau de noii proprietari ai casei pionierilor, insa cred ca ar trebui pusa altfel problema. daca acei oameni sunt propriteari de drept si le-a fost luata casa e dreptul lor ... problema consta ca nu s-a gasit un alt loc pentru asta.

si acei oameni (noii proprietari) au fost nedreptatiti cand le-a fost luata casa, asa ca e dreptul lor sa o ceara inapoi

problema e ca autoritatile, sau cine se ocupa de acest lucru sa gaseasca un alt loc ... :arrow:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Feb 12, 2003 10:46 am

Levy, nu cumva ai studiat pian cu d-l Kelemen?Am incercat si eu cu vioara, de dragul bunicilor mei, dar nu a mers treaba...:-) Nu aveam rabdare si sincer nu-mi prea place instrumentul lui Paganini!:-)Cat despre creatie, se poate face oriunde, important este sa ai indrumatori buni, curiozitate si dramul indispensabil de autodidacticism. Din pacate, o multime de copii inteligenti studiaza doar cu profesori privati, care nu-i pot impinge de la spate pe tot parcursul scolii...

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Mie Feb 12, 2003 4:16 pm

Nu mai stiu cine m-a indrumat...dar oricine ar fi fost, cred ca l-am dezamagit teribil intrucat eu am ramas la faza cu tinerea marului in mana pentru corectarea pozitiei degetelor pe claviatura! :oops:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Feb 12, 2003 5:36 pm

hihihihi:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

"Casa pioneriilor"

Mesajde AndreiX » Dum Noi 23, 2003 10:58 pm

Din partea dl'ui primar:
Cladirea in care a functionat Clubul Copiilor a fost retrocedata fostiilor proprietari.Clubul Copiilor a functionat provizoriu in internatul liceului agroindustrial din Aiud,actualmente li s'au repartizat un nr. de incaperi in cladirea fostului liceu agroindustrial urmand ca in perioada imediat urmatoare prin hotarare de consiliu sa le se atribuie acest spatiu.In concluzie acest Club al Copiilor functioneaza si va functiona si in viitor.
AndreiX
AndreiX
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Noi 24, 2003 7:08 pm

Da, normal ca trebuie sa functioneze, numai ca locul respectiv era asa de dragalash, nu crezi? :?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Turismul in Aiud