left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cazarea in Aiud

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Cazarea in Aiud

Mesajde robilix » Lun Noi 18, 2002 10:30 am

Aiudul duce oare lispa de cazare a turistilor?

Care sunt locurile unde se poate caza un turist? Sincer nu am mai fost de foarte mult timp in hotelul Muresul, ... sau cum se cheama acum .. care mai sunt conditiile din acest hotel?

Un loc bun stiu, Casa Helvetica, am fost de multe ori acolo si pot sa spun ca este un loc superb de cazare, si nu numai.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

hmmm

Mesajde narcotic_ » Mar Dec 03, 2002 12:17 pm

majoritatea de abia asteapta sa scape din orasul acesta...
atata vreau sa spun
ca si turist, nu as poposi in aiud.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

motivele?

Mesajde robilix » Mar Dec 03, 2002 12:20 pm

si care ar fi motivele? tocmai problema care s-a pus cu acest topic? ... cazarea? ... sau si alte motive? fiindca de vazut cred ca sunt lucruri multe de vazut in aiud.

am sa pun un topic nou ... Stiati ca ....
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde narcotic_ » Mar Dec 03, 2002 12:50 pm

ai dreptate, sunt lucruri de vazut, dar nu sunt valorificate. totusi nu cred ca din aiud se poate face un centru turistic. un turist nu are ce cauta in aiud mai mult de 2 zile. si cu cazarea ce sa zic? nu cred ca sunt conditii prea bune in aiud la acest capitol.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

acum

Mesajde robilix » Mar Dec 03, 2002 12:56 pm

acum e o mica ocazie sa fie valorificate, bineinteles neinsemnata ... dar pagina care am realizat-o cu ajutorul aiudenilor poate fi o mica promovare pentru turismul aiudean
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde dancor » Mar Feb 04, 2003 3:28 am

- nu mai retin incare pagina aminteam faptul ca "vestitul" hotel din Aiud, dupa revolutie a devenit proprietatea firmei UNITA TURISM .. chiar nu au facut nimic ...
- nici un investitor nu a avut curajul sa faca macar un mic HAN cu citeva camere cochete ?
- Aiudeni ... unde sunt INVESTITORII vostrii , cu asa o lista lunga de aiudeni risipiti pe toate meridianele globului - chiar nici unul nu a devenit milionar ( in $ nu in lei tramvai ) ?
- daca-i depistati aratati-i cu " degetul "...
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mar Feb 04, 2003 12:07 pm

cum am scris la alt subiect:

hotel in aiud .... cred ca slabut. insa exista "Casa Helvetica", un sat de vacanta foarte modern. exista de asemenea informatii si poze la galeria foto. am stat acolo destul de mult si pot sa spun ca e excelent. se pot organiza acolo si meste festive, nunti, petreceri ... totul e sa vorbesti din timp deoarece este aproape tot timpul ocupat de turisti.

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

cazare...

Mesajde dancor » Dum Feb 09, 2003 2:21 am

- cred ca 90% din cei care calatoresc in Aiud sunt "numai pe fuga" fara prea mult timp de stationare , sau:
- majoritatea au rude si se cazeaza la ele ! ,sau:
- cei care vin sunt in nr.foarte mic si atunci nu se merita sa mai construim ceva de genul HOTEL ..
Cred ca adevarul este undeva pe la mijloc ... si atunci ce facem cu atragerea turistilor care sa viziteze orasul si imprejurimile ?- "siturile" istorice
- :( si mare suparare ... !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Cazarea in Aiud

Mesajde Sandra » Lun Feb 17, 2003 11:11 pm

Salut aiudenilor! Regret ca am intrat cam tarziu in forum, dar subiectele sunt inca valabile. Ca orice aiudean aflat departe, am nostalgia locurilor natale si doresc acestui oras de basm (odata) sa redevina ceea ce era in ochii mei atunci cand traiam acolo; nu cred ca ma insel, dar acelasi sentiment il au multi dintre noi, aflati in alte locuri. Multi s-ar intoarce ca turisti daca nu mai au pe nimeni, numai ca... nu au unde sa stea! Hotelul acela este in stadiul in care l-am lasat acum douazeci de ani, iar Casa Helvetica de care aiudenii sunt atat de mandrii, nu se ridica deasupra unui motel de parcare italian. Ar trebui insistat asupra acestei investitii, ca punct de plecare pentru lansarea turismului in Aiud; apoi mai avem intalnirile de 10, 20, 30,.. ani de la absolvire. Cei care nu mai au rude si nu doresc sa-si deranjeze colegii, unde sa stea? Sa privim totusi cu optimism ! :(
Sandra
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde robilix » Mar Feb 18, 2003 12:25 am

bine ai venit pe forum Sandra insa lasa-ma sa te contrazic din prima :)
am umblat si eu prin italia si nu inteleg deloc legatura care o faci cu motelurile din benzinariile de acolo si casa helvetica.

spune ce anume nu iti place la casa helvetica
eu am auzit numai de bine, si am si stat acolo cateva saptamani. nu am nimic de reprosat, mancare buna, conditii bune, curat, frumos, linistit, personal care stie sa se ocupe de clienti, o gradina superba unde te poti odihnii, plimba ..., acces la o pivnita de vin renumita, loc de parcare inchis ...

care ar fi conditiile pe care le astepti de la un hotel?
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Feb 18, 2003 1:10 pm

Este totusi un loc acceptabil... desi, inclin sa-i dau usoara dreptate si d-nei Sandra. Cat despre calatorit, depinde cat de departe mergi.:-) Toata lumea lauda Ungaria, insa personal, in numeroasele calatorii spre aeroportul din Budapesta am zarit o multime de darapanaturi, magazine gen "Cooperativa mixta":-) si toalete murdare ca acasa!:-) Cu cat te indrepti spre nord-vest, remarci curatenie si conditii mai bune. Aflandu-ma pe aeroportul din Frankfurt, in drum spre casa, am observat lipsa igienei in toalete, dezordine... in caz ca mergi spre vest,pe acelasi aeroport, atentia iti este captata dimpotriva de parchetul perfect lustruit, toalete curate, parfumate... nu stiu, depinde si de lumea care le foloseste. In orice caz, esticii, sudistii sunt mai zgomotosi, indisciplinati si murdari decat nordic-vesticii europeni...cunosc persoane care s-au mutat in State, dupa o lunga sedere in Finlanda.Au plans dupa curatenia si monotonia finlandeza...

arty fact
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Cum de nu am auzit ...

Mesajde claudiu » Vin Feb 21, 2003 1:08 am

Stiti cum mi-am adus aminte de "motelul" din Aiud? Ma uitam la o emisiune pe TVR Cluj in care era intervievat un "mascat" (D.I.A.S) Si tipu a spus ca prin interventiile D.I.A.S-ului a fost si una la Aiud :shock: cand au primit informatie ca in hotel se afla cazati 2 infractori inarmati. Pe urma scenariu de film... intrari pe geam...etc.
Deci reclama hotelului din Aiud i-a facut tipul mascat pe TVR Cluj :)) :)) :))
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Sandra » Vin Feb 21, 2003 11:20 pm

Imi cer scuze ca nu am timp sa raspund repede; nu reprosam calitatea serviciilor, nici nu neg faptul ca edificiul in discutie este ceea ce are Aiudul mai bun, dar este insuficient pentru un turism real- parcarea mica, locuri limitate, pozitia nefericita, iar calea de acces...daca esti in masina te obliga sa canti "this is the road to hell", asta ca sa mai indulcim putin duritatea gandului adevarat... :lol:
Sandra
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde sabu » Sâm Feb 22, 2003 6:15 am

hmmm ... dupa cate imi aduc aminte erau 3 :) o tipa si 2 tipi , cei 2 tipi erau studenti la drept si au ucis un sofer de taxi dupa un anume jaf ... daca imi aduc aminte bine ... oricum in perioada respectiva a fost mediatizat destul de mult acest eveniment .
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Mar 18, 2003 12:01 pm

Dupa cum stiu eu Hotelul Muresul nu mai exista.

Ramane Casa Helvetica pentru turisti.

Eu dau vina pe primarie. Si o spun cu voce tare, rusinica, rusinica, rusinica.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Vin Apr 04, 2003 12:49 pm

Primaria ar trebui sa ofere posibilitati de a atrage investitorii pentru crearea unor puncte interesante, prin care sa atraga turistii care trec prin Aiud.
De exemplu: vizitarea tunelelor de care nici aiudenii nu stiu (unii) a caror harta nu mai exista deoarece harta era la cei mai invarsta si ...care dupa un timp a disparut. Cand eram in clasa a 12 m-au interesat aceste lucruri.
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 10:16 am

Am inteles eu bine sau te ocupi de turism, in mod profesionist...:-)?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Sâm Apr 05, 2003 11:09 am

Primaria si interesele in benificiu aiudenilor, vaca si baletul.
Voi fii preot cand actuala primarie va face ceva in folosul aiudenilor. Cat despre atragerea turistilor, e o gluma? Atunci :hihihi:
Pe ei nu-i intereseaza de noi, ci de jebul lor.
Nu pot spune despre ei decat.
Rusinica, Rusinica, Rusinica
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Lun Apr 07, 2003 7:36 am

:?:
Nu stiu cine esti :) :D :lol: :hihihi: :hohote:, numai ca nu stii nimic despre turism. :evil: :twisted: :evil: :wink: :wink:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 12:10 pm

Nu stiu eu daca te refereai la mine sau altcineva, insa eu am recunoscut ca vreau sa aflu mai multe, poate si cititorii nostri, iar tu, Levente, pari persoana care flutura experienta profesionista in d-ale turismului pe site. Asa ca , please, share!C-apoi decidem noi daca intr-adevar esti ceea ce pretinzi.;-)

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Turismul in Aiud