left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Ecologizarea zonei turistice a Aiudului

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Credeţi că autorităţile locale din Aiud ar trebui să se implice financiar în dezvoltarea turismului în zonă?

da
16
100%
nu
0
Niciun vot

Voturi totale : 16

Ecologizarea zonei turistice a Aiudului

Mesajde levynagy » Mie Feb 19, 2003 2:06 am

"Ecologizarea zonei turistice a Aiudului" este un subiect nou, propus de membri Forumului acestui site. Este o problemă deosebit de importantă întrucât tehnicizarea globală, în care este prinsă oarecum şi România, tinde să deterioreze mediul natural care susţine viaţa. În plus, orice aiudean care respectă natura, se respectă pe sine (cel puţin asta este umila mea părere). Aşadar, să ne oferim o şansă...

Să reţinem că într-un chestionar lansat săptămâna trecută de Robilix (administratorul acestui site), peste 90% dintre votanţi (din aprox. 40 de voturi totale) au fost de acord cu promovarea turismului în zona Aiudului. :!: :idea:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 2:02 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Feb 19, 2003 2:30 am

imi aduc aminte acum cativa ani a fost un concert la discoteca high life din aiud, unde banii adunati au fost pentru curatarea vaii din aiud. s-a si curatat o parte, arata frumos ...

ultima data cand am fost acasa am fotografiat si valea din aiud, cnu stiu daca ma credeti dar la fiecare poza am incercat sa fotografiez in asa fel incat sa nu se vada mizeria adunata in vale

si cine e de vina? ca si la problema pusa de arty, nu cei care nu curata (au si ei vina lor probabil) ci aceia care arunca. mai ales langa strand la pod este adunata mizerie de numa :( cine ar trebui sa se ocupe de asta? cred ca niste amenzi usturatoare celor care arunca ... dar cine sa ii prinda? :?:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Bună întrebare! Era şi cazul să apară...

Mesajde levynagy » Mie Feb 19, 2003 3:43 am

simon slash scrie:sunt curios daca au fost ecologizate cheile aiudului.

daca nu de ce nu se face asta?
de cate ori mergeam adunam saci intregi de gunoaie inainte de plecare.

multa lume a vazut chestia asta!

Bună întrebare! Era şi cazul să apară... :)

Mai întâi să facem o distincţie - pe care nu multă lume o ştie :? - între "ecologi" şi "ecologişti"! Primii întreprind acţiuni de ecologizare (amenajări sau curăţire, dar fără modificări majore ale habitatului natural), în timp ce ceilalţi doar discută despre asta (adică sunt doar nişte activişti politici)! :idea: Iată prima lecţie a cursului de Ecologie, din timpul facultăţii, susţinută de Prof. Acad. Dr. Ioan Puia (un profesor-model, cum rar se mai poate întâlni!). 8)

Se discută foarte serios despre organizarea unei "echipe" care să se ocupe nu numai de ecologizarea Cheilor Aiudului, ci şi a întregii zone a Munţilor Trascăului (cuprinsă aproximativ între Văile Arieşului şi Ampoiului). Chiar aici în Aiud va apărea un grup al "Gărzii ecologice de mediu", ale căror echipamente vor fi donate din partea organizaţiei similare naţionale. Urmează să vedem nişte rezultate din partea lor... :P

În mod normal, camparea sau depozitarea gunoaielor într-o rezervaţie naturală (cum este declarată şi zona Cheilor Aiudului), în locuri neamenajate special pentru asta, atrage după sine o amendă cuprinsă între aproximativ 15 şi 30 milioane de lei. Dar este o mare diferenţă între a sesiza astfel de contravenţii şi a fi aplicată legea în cazul lor... :roll:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 2:06 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Feb 19, 2003 2:14 pm

Eu cred ca actiunea de curatenie trebuie sa se faca la lumina zilei, in fata comunitatii, fiind condusa chiar de cateva figuri centrale ale orasului. Vazand cum un profesor, primar, om de afaceri aduna gunoiul fara sfiala, poate si majoritatea va intelege mesajul! Sincer, nu stiu ce au facut ecologistii (politici) in Aiud. Habar nu am! Mai anii trecuti, tocmai cand legea amenzilor pt cei care arunca deseuri in vale era o lege proaspata, m-am intalnit cu un cunoscut, care mi-a impartasit ceva infiorator- cum ca un cadru didactic (avusese candva si functie de director) isi arunca gunoiul... in vale!!!! Din pacate nu pot da nume, caci nu am fost de fata cu actiunea respectiva si nu vreau sa acuz fara proba. Nu vad insa nici motivul pt care cunoscutul meu ar fi spus minciuni.Daca oamenii care se vor cetateni exemplari fac asa ceva, ce credeti ca fac pushtanii de la periferiile cartierelor?

o foarte indignata arty :-((((, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Joi Feb 20, 2003 1:43 pm

Asta nu ştiu dacă ar funcţiona în Aiud! Nu-i văd pe cei de la birou mergând pe stradă şi aplecându-se după gunoi... Dar e şi asta o idee. :D

Dacă aţi fi văzut ce a fost în iarna asta (în preajma Crăciunului) pe străzile din Aiud! De altfel, azi-noapte iarăşi a nins intens... Am citit pe site-ul oficial al Primăriei aiudene (care abundă în informatii eronate, de exemplu privind interpretarea recensământului sau a datelor despre turism: s-ar putea scrie o carte cu ele, atâtea sunt!) că "cele mai importante străzi şi trotuare au fost curăţate". Păi ştiti ce a fost, de fapt?! Au dat la o parte zăpada şi au lăsat gheaţa :shock: :evil: : era o "pârtie" în faţa Poliţiei şi în centru pe partea cu magazinul Orange, de să mergi cu patinele (mai ales tu, artyfact, că ştiu că iţi surâde ideea!). Elevii francezi sosiţi în Aiud nu erau obişnuiţi cu asemenea "peisaje" şi au căzut săracii..."într-o veselie"! :oops: 8) Mă amuză teribil ideea să se fi accidentat vreunul dintre ei şi să-i fi dat în judecată pe oficialii noştri: cred că nu le mai rămâneau bani să-şi construiască vile... :twisted:

Nu ştiu dacă ai vorbit serios simon slash, dar eu te susţin în ideea ta, mai ales dacă ar fi să o punem în practică! Dacă o să apară clubul de monutain-biking, va putea deveni chiar o acţiune "oficială", cel puţin pe timpul verii. Nu ştiu unde eşti dar sunt sigur că prietenii străini pe care îi ai acolo vor fi bucuroşi să vină în Aiud, să vadă frumuseţile naturii...curăţate de noi. Şi ştiu o mulţime de trasee... :wink:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 2:13 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Tigano Tigano

Mesajde claudiu » Vin Feb 21, 2003 1:55 am

Bine zicea Robilix mai sus ...in primul rand sa nu se mai arunce si pe urma sa se curete. Vedeti voi cum e treaba... Ceausescu a adus multi "tarani" de la sate si i-a "bagat" in orase (greseala). Dar tarani in sensul rau al cuvantului.Eu de as avea puterea as da un decret gen:
Amenda usturatoare (dar usturatoare ) si in functie de gravitatea cazului puscarie celor care arunca deseuri in apa, celor care isi spala masina in vale(kestie de bun simt), celor care arunca gunoiul pe langa tomberon,celor care arunca ambalajul de la ... pe jos ..etc
Pe vremea lui Ceausescu nu facea nimeni asa ceva nici de-l ardeai cu tigara.
O sa vina vremea cand o sa se "duca" si generatia asta de "tarani"...problema e sa nu vina alta.
Asta e ideea mea :)
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Feb 21, 2003 11:19 am

prima data zici "tarani" de la sate, dupa care zici ca "tarani" in sensul rau al cuvantului ... dar totusi referirea o faci la oamenii de la sate ... te asigur ca sunt mai mult "tarani" de la oras decat de la sat

apropo ... acest cuvant "taran in sensul rau al cuvantului" este corect? vi se pare corect? :idea:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Vin Feb 21, 2003 12:46 pm

chiar nu stiu ce inseamna -taran in sensul rau al cuvantului-. nu stiu cum de s-a ajuns la ideea ca a face lucruri mai putin corecte si fara bun simt inseamna ca poti fi comparat cu un taran :shock: daca are wc -ul in curte si apa o scoate din fantana asta nu inseamna ca este un inapoiat si un coate goale care habar n-are de nimic :!: nu trebuie sa uitam ca toti oamenii mari ai Romaniei(arte, literatura, stiinta) au plecat de la tara.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Feb 22, 2003 1:00 am

Eu am inteles ce a vrut sa spuna Claudiu si nu e o expresie careia el i-a dat fiinta... in ceea ce priveste decretul... exista deja lege, dar stii ca legea nu se respecta la noi...

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Feb 24, 2003 12:37 pm

multi dintre tineri folosesc expresii de genul:-"nu fi taran!" si asta stiu ca nu a inventat-o Claudiu, in nici un caz nu-i aduceam vreo acuza lui, dar oamenii nu pot fi categorisiti in tarani si oraseni pentru proastele lor obiceiuri.la ceea ce spunea Robi despre piata sunt cu totul de acord si cauza este clara, iar legea este data pt. a putea fi incalcata, nu? :x :shock: daca cei care le "fabrica" procedeaza asa, de restul poporului ce sa mai zic :?: :!: :shock:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde trenuletz » Lun Feb 24, 2003 1:15 pm

Eu locuiesc de aproximativ 2 ani la tara si trebuie sa iau aprarea taranilor adevarati care sunt si ei oameni ca si orasenii dar care daca sunt luati din medul lor si stramutati la oras au probleme de adaptare, mai ales cu viata la bloc. De exemplu eu am locuit la parter intr-un bloc si sa intamplat de mai multe ori sa ma inunde wc-ul din cauza pamantului , hainelor a altor obiecte arunate in wc. de vecinii de la etaj, Aveam vecini care dupa craciun aruncau bradul pe geam in spatiul verde din fata blocului.De cateva ori am adunat din fata geamului de la bucataria noastra mucurile de tigara din iarba aruncate de vecinul de la etajul 1 care mai era si doctor ,nu ii zic numele desi ma tenteaza. Daca doriti pot sa mai zic multe dar cred ca ii suficient .
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Lun Feb 24, 2003 1:42 pm

daca tot vorbim de civilizatie, o sa pomenesc de un caz discutat undeva pe forum candva, de rromii din Alba care isi cazau caii cu ei in bloc, asta am vazut-o cu ochii mei si daca mi-aduc bine aminte se intampla inainte de revolutie. parerea mea e ca sunt oameni si oameni indiferent de clasa sociala din care fac parte. :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Feb 24, 2003 2:42 pm

N-are a face cu subiectul... dar esti frumoasa foc, draga mea! :-)

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Feb 24, 2003 3:24 pm

-multumesc frumos, chiar daca nu are a face cu subiectul.
nu vroiam decat sa-mi exprim acordul la ce scria mai devreme Trenuletz.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

un Aiud curat ?

Mesajde ioan » Joi Feb 27, 2003 9:22 am

Ca sa vezi ! Omul propune o tema, clara si directa iar noi, discutam probleme semantice si morale "a fi sau a nu fi taran" ( termenul poate insemna si "a apartine altui loc"), alegem alte subiecte sau discutam despre calitatile artistice si de imagine ecologica ale "subsemnatelor". Concluzia : NU. Aiudul nu este un oras curat nici din punct de vedere ecologic. Si asta in primul rand din pricina "autoritatilor" care nu au un un program ecologic coerent, a noastra, a celor pentru care ecologia este o expresie de dictionar, a educatiei, in general, care nu vorbeste de ecologie ca despre o disciplina normala a vietii, care propune doar din cand in cand " manifestari si crosuri asa-zis ecologice". Cred ca trebuie sa incepem cu ecologia umana si sa nu ne fie indiferent unde, cum si in ce mediu traim, chiar sa nu ne fie indiferent ca traim. Sondajul de opine ar trebui trimis celor care mai traiesc, inca, in Aiud.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Feb 28, 2003 12:22 am

Da, nu e prima oara cand se deviaza de la un subiect, insa e destul de natural, caci asa se intampla intr-o conversatie fireasca. Doar ca aici suntem pe net si chiar eu am fost cu ideea sa se discute cat mai la subiect si nu chestii personale... Ce sa fac? Pot eu sa trec fara sa remarc un chip frumos?:-)
Revenind la ecologizare- se mai practica chestia cu reciclarea deseurilor? Cine si cat castiga daca duce la DCA un kil de hartie sau fier, plastic, etc?

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Vin Feb 28, 2003 4:08 pm

Mulţumesc pentru răspunsuri, mai ales lui Ioan! Chestionarul este deschis tuturor, fiind doar o tentativă teoretică de a-i îndemna pe oameni să devină conştienţi de rolul lor ca agenţi ecologici. Imperativul practic, însă, ar trebui să răsune în timpanele oficialităţilor Aiudului, care de ruşine, văd că nici nu se arată pe Forum! :oops:

Şi să nu fim ignoranţi atunci când spunem că "noi" suntem obligaţi să facem Aiudul mai curat! Toată lumea ştie că standardele internaţionale după care încearcă şi România să se guverneze, pretind ca individul să nu aibă o putere de decizie în plan economico-social :idea: : dacă ai ieşit din "curtea ta" şi eşti o persoană (hiper)activă, eşti susceptibil de o amendă în orice clipă - şi credeţi-mă că nu mi-ar place să dau cu mătura prin parc sau să revopsesc băncile, de exemplu, şi să mă trezesc înhăţat de poliţie pe motiv că "atentez la siguranţa cetăţenilor" sau că "deranjez liniştea publică" sau...mai ştiu eu pe ce alt motiv. :!: :shock:

Da, trenuletz...ştiu şi eu cazuri. De exemplu, o instituţie(!) din Aiud care îşi devărsa în mod repetat şi sistematic gunoaiele în Cheile Aiudului!!! Veneau cu maşina - cei 15km - până în "Chei" şi goleau acolo saci întregi de mizerii...în apă!!! :evil: Cred că asta este mai "tare" decât aia cu "mucurile de ţigară"! :lol: :cry:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 2:56 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde trenuletz » Sâm Mar 01, 2003 10:14 pm

Faptul ca in comparatie cu cheile aiudului necazurile mele devin "necazuri" inteleg. Si ma bucur ca fosti mei vacini nu faceau lucuri mai grave decat aruncatul bateriilor la cosul e gunoi, eu zic ca ii bine sa ai vecini care nu fac lucurui tari
Dar de firma aceea care deversa si tot deversa ce am pueta face doar suntem asa multi pe formul asta.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde levynagy » Dum Mar 02, 2003 2:18 am

Eh, nu trebuie să avem noi grija lor...deocamdată. Poate ar trebui să aibă grijă de ei oficialităţile?! :evil: Asta era o glumă...de pe la "noi"! 8) Totuşi, se pare că "mizerabilii" au luat o pauză! Bucuraţi-vă aşadar...că mai e şi mâine o zi. :wink: O fi la fel? :roll:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 3:09 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Dum Mar 02, 2003 2:33 am

am fost sa platesc gunoiu` si am aflat un lucru nou : la fiecare casa pune cate o pubela de gunoi iar locatarii trebuie sa plateasca pe langa taxa aia de gunoi si taxa de pubela de 80.000 de luna :) eh ... acum chiar nu shtiu ce se va intampla cu gunoaiele caci daca incepe sa se taxeze si cantitatea de gunoi pe care o arunci oamenii cred ca o sa arunce gunoiu` pe unde apuca . si inca un impozit imposibil : impozit pe horn! ;) mi se pare absurd !
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Turismul in Aiud