left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Inainte de turism...

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Inainte de turism...

Mesajde cool zero » Mie Mai 14, 2003 1:33 am

Mi se pare amuzant sa aud ca cineva vrea sa faca turism in Aiud.Si nu din cauza ca sunt un pesimist.E realitatea care nu ne permite.
Cand aud expresi de tipul:"dar sti ca Aiudul are multe monumente istorice si bla bla ", imi pare rau ca nu toti au posibilitatea sa se miste cel putin in Europa. E adevarat ca Aiudul are norocul sa fie situat intr-o zona extrem de frumoasa si ca are o istorie destul de veche, acest lucru e intradevar necesar dar nu si suficient.
Eu locuiesc in Italia, si traiesc exact cu ajutorul acestui domeniu.
Inainte sa faci turism ai nevoie de multe alte lucruri importante.
N°1 O infrastructura care sa-ti permita o deplasare rapida si confortabila a turistilor ( de dragul Romaniei neamtul nu cred ca are de gand sa-si distruga X5-ul )
N°2 Publicitate. Ne lipseste cu desavarsire acest lucru in masmedia si presa internationala.Am ajuns sa vad clipuri publicitare la Turcia si Bulgaria taman in Italia.
N°3 Agentii turistice capabile sa ofere o cazare celputin decenta. Asta nu inseamna ca Matusa din varful muntelui trebuie sa-si puna aier conditionat si in cotet la gaini, dar ...

Astea ar fi doar cateva lucruri esentiale fara de care turismul in Romania si implicit in Zona Aiudului e doar o "frumoasa" iluzie.
Si ce ma doare cel mai mult e ca toate acestea nu se pot realiza din cauza "capului" (pestele de la cap se-npute) care se afla la Bucuresti.
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mie Mai 14, 2003 8:53 am

aici as vrea sa vad parerea lui Horvath, totusi la Rametea se misca ceva, nu? sau e doar o iluzie optica?

sorry, cred ca trebuia sa zic Levente, imi pare rau daca m-am incurcat :?
Levente parca se ocupa de turism in Rametea, nu?
Ultima oară modificat de stefania pe Vin Mai 16, 2003 8:47 am, modificat 1 dată în total.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Joi Mai 15, 2003 1:19 am

cata drepatet ai tu cool zero
poate cu pasi mici, la inceput pentru cei mai putin pretentiosi si in timp prin dezvoltare sa se ajunga si acolo unde zici tu, cu aer conditionat in cotet la gaini :P

dar nu stiu daca e chiar necesar pana acolo, eu cred ca merge si fara aer conditionat turismul rural de langa aiud, sunt zone frumoase

vezi numai pozele de la
http://www.aiudonline.ro/imagini/membrii de la cheile aiudului
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde cool zero » Joi Mai 15, 2003 1:51 am

Am copilarit si eu prin acesta zona (am un bunic la Ponor. Cel mai frumos loc din lume ,parerea mea.) si stiu cum e.
Probabil am exagerat puti(cu aerul conditionat. As numi-o deformare profesionala. :) ), dar totusi ca sa putem sa miscam ceva trebuie sa tinem cont de lucrurile amintite de mine mai sus.
Eu, as dormi bine sintr-un cort daca ar fi sa fie, dar asta din cauza faptului ca am fost obisnuit asa, de mic facand excursi cu scoala sau cu prietenii mei, si-ti spun chiar ca ma simt mai in largu meu in cort cu prietenii in fata unui foc umezindu-ne gatlejurile cu o bericica. Dar un strain nu e prea invatat cu aceste lucruri( sunt putin cei care le plac lucrurile mai spartane), dinpotriva. Si doar cu strainii faci turismul care intradevar "conteaza".
Ai dreptate ca lucrurile vor trebui facute cu pasi mici. Dar suntem constransi sa facem asta.Poate sunt eu prea euforic si as vrea ca lucrurile sa se faca dintr-odata. Totusi, nu sunt asa de optuz ca sa nu inteleg greutatile de acasa.
Sti ce turism ar merge la noi?...Turismul fetelor frumoase si usor de cucerit. Din pacate aceasta impresie au strainii despre noi. Nu este zi ca sa nu aud diverse fraze referitoare la: "ce tipe misto aveti" sau "un prieten de-al meu a fost in romania si sa distrat de minune cu fetele de-acolo". Si mi-e frica ca vom fi catalogati astfel.Facandu-ti o astfel de reclama va fi foarte greu de schimbat mai incolo...
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Joi Mai 15, 2003 8:45 am

din pacate impresiile, parerile, sunt deja facute! prietena mea cea mai buna locuieste in Italia de mai bine de un an si se cearta cu toata lumea din jurul ei pe aceasta tema! deja am cam deviat, ma opresc aici.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Joi Mai 15, 2003 11:35 pm

da, iesirile cu cortul sunt cele mai interesante.

primul pas mic ar fi cred eu repararea drumului ... ti-e mila sa intrii cu o dacie, apoi sa nu mai zicem de o masina straina.

la chestia cu fetele nu prea sunt de acord. "zone" cu fete sunt in toate tarile ... totusi daca esti un turist normal, care viziteaza ca turistii locurile din romania nu poti sa zici ca dau peste fete la fiecare colt de strada. celor care vin cu asha intentii gasesc aceste zone si la ei in tara ... parerea mea.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde cool zero » Joi Mai 15, 2003 11:42 pm

Nu ma refeream la prostituate.
Eu vorbeam de fete normale care stiti cum reactioneaza cand intalnesc un strain ( parca ar prinde pe Dumnezeu de picior) Nu sunt de condamnat pana la urma. Cu situatia care este la noi, e si asta o cala de-a scaa de "vitregia vietii". :)
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde cool zero » Vin Mai 16, 2003 12:25 am

prietena mea cea mai buna locuieste in Italia

Se numeste Alina Chedves? Daca este ea o cunosc. Luni(19/05/2003) o s-o intalnesc.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Mai 16, 2003 12:35 am

de unda ai luat citatul ala? :)
da, ea este, doar ca nu o mai cheama asha
vezi poze cu ea la
http://www.aiudonline.ro/imagini/membrii/borsa

am fost impreuna de revelion :)
transmite-i salutari si o pupa din partea fratiorului ei ;)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde cool zero » Vin Mai 16, 2003 12:41 am

De la Stafania.Nu sunt sigur daca se referea la ea. Am vazut pozele de la revelion. I-mi pare rau ca n-am putut participa si eu.
O s-o salut si pe ea si pe Sorin. (Daca ma lasa o s-o si pup :tocrazy: )
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Vin Mai 16, 2003 8:57 am

nu, din pacate nu ma refeream la Alina, prietena mea se numeste Zenaida si este casatorita acolo, momentan locueste undeva pe langa Rietti. sunt deacord cu Vlad privin fetele de la noi, dar in ultimul timp parca nu mai e chiar asa, asta se intampla la inceputul anilor '90 cand in Italia a fost o mare afluenta de "dansatoare" si dupa aceea s-au invatat si italienii sa vina in Romania la vanat de fete (si nu numai ei). dar s-au mai desteptat si fetele noastre, nu se mai "vand" chiar asa de.... repede :roll:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde cool zero » Vin Mai 16, 2003 11:34 pm

Ma bucur sa aud acest lucru. Putina demnitate nu strica.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Sâm Mai 17, 2003 11:02 pm

Avem ocazia sa facem multe( cind spun avem, ma refer la o anume colectivitate, nu neaparat la noi personal), dar ne lipsesc o serie de lucruri cum ar fi:
- interesul pentru o anume tema:
- pregatirea terenului prin lansarea unor proiecte fezabile in baza carora comunitatea respectiva poate accesa o serie de fonduri puse la dispozitie de UE - a se vedea toate programele nationale: PHARE,RICCOP,SAPARD, etc.
- Urmeaza clasica intrebare: comunitatea din Aiud in frunte cu alesii lor locali, cite proiecte de acest gen au facut? si citi bani au obtinut ? spre exemplu numai vorbind de turism, pentru :
....... drumurile care duc spre acele superbe zone de agrement
....... mici locuri de campare bine utilate si dotate
....... pregatirea unor trasee turistice <perpedes> pe care sa te aventurezi si dupa care sa exclami < asta da viata >
si exemplele at putea continua la nesfairsit -
.... noi in proportie de peste 50% ne complacem,ne plingem,ne autosictirim,
si numai de treaba nu ne apucam - iar cand vin din nou alegerile ..... vezi 2004 parca vad cum acesti peste 50% pomeniti mai sus, isi pun o naframa neagra la ochi,se duc la urnele de vot .. voteaza... si iar ne-am aranjat pentru o perioada de 4 ani ......... de ce oare nu-si iau oamenii valul de pe ochi sa vada unde pun stampila, si atunci vei vedea cum primarul de Aiud va realiza macar 50% din ce a promis si tot va fi mai mult cu 100% decit acum cind nu face nimic ......... am dreptate.......
:nunu: romani ..... cascati bine ochii caci altfel iar va fi cu :band:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Mai 22, 2003 9:40 pm

In conditiile actuale pana si turismul international in zone clasic preferate are de suferit (amenintarea terorista, sars, etc). Si uite asa, brusc, Romania prezinta parca dezavantaje mai putine decat China, Indonezia, etc. Sunt oameni care intr-adevar vor sa incerce ceva nou, caci peste tot, in lumea turismului adevarat exista "aerul conditionat" si alte facilitati tipice care fac concediul safe, dar previzibil si de ce nu, boring... zic asta pt ca dupa doi ani de stat in "Occident" nu mai simt nici mirare, nici atractie naiva fata de Pizza Hut (hahahah) si daca as fi locuit aici o viata intreaga cu siguranta as fi vrut sa caut altceva-ul. Ca veni vorba de fete disperate si fane cazute in limba dupa straini salvatori- ati vazut filmul romanesc "Occident"?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mar Mai 27, 2003 4:01 pm

Scuze pentru pauza facuta dar am avut un inceput de sezon bun cu foarte multi turisti din Ungaria, Franta, Belgia. Deci treaba merge destul de promitator.Nu ca lauda dar trebuie sa fii atent la toate amanuntele in ceea ce priveste materia de " prestari servicii turistice".Nu stiu cand dar am sa mai scriu cateva intamplari interesante cu sau despre turistii care vor sta la mine. :wink:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

AIUDUL: zona turistica COMPLETA!

Mesajde levynagy » Lun Iun 02, 2003 2:41 pm

Am fost plecat o vreme prin ţară cu bike-ul pentru că a început sezonul pentru ciclism. :angel: Dar am citit tot ce aţi scris aici, la "Turismul în Aiud". Aveţi cu toţii dreptate! :thumbup:

Zona Aiudului e superbă, complexă şi COMPLETĂ! :good: Adică permite desfăşurarea unor activităţi diverse: sporturi de vară sau de iarnă. Şi, din câte am văzut eu, comparativ cu alte zone din ţară, e unul dintre cele mai bune locuri pentru ciclismul montan (Mountain-biking/MTB) din România! :dance: Să nu uităm de parapantism, de trekking (mersul pe jos pe poteci) etc. Problema este bineînţeles lipsa interesului din partea celor care deţin puterea economică sau politică (în România e unul şi acelaşi lucru: vezi articolul lui Robilix cu "Incompatibilitatea funcţionarilor publici"! :argue: ). :flame: Se pare că numai iniţiativele particulare ar mai putea salva ceva din turismul românesc. De aceea îi felicit pe toţi cei care încearcă asta într-un fel sau altul! De exemplu, Levente: poate colaborăm cumva, eu cu ciclismul tu cu cazarea (să îmi dai un semn dacă te interesează!). :!: :biggringflip:

De cate ori mă întorc dintr-o tură mai mare prin ţară, simt o bucurie uriaşă văzând Munţii Trascăului de lângă Aiud! De aceea le-am şi dedicat o parte din site-ul meu www.levybiketribe.tk unde am pus o listă cu traseele de cicloturism din zonă. Îmi place să fiu un "deschizător de drumuri" (şi la propriu şi la figurat), astfel că e prima iniţiativă de acest gen din judet, din câte ştiu. Dar să nu uităm că "cu o floare nu se face primăvară"... :plange: Aşa că aştept eventuale colaborări pe această temă din partea celor care mai au inimă pentru tot ce e în mod natural frumos. :teleport: :pc:
Ultima oară modificat de levynagy pe Lun Iun 09, 2003 11:10 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Lun Iun 02, 2003 3:23 pm

bine ai revenit printre noi, Levi! daca ar mai exista cativa inimosi ca tine prin jur, chiar ca s-ar lega ceva! oricum, mult succes in continuare!
poate il convingeti si pe dl. Dancor ca o plimbare cu bicicleta prin locurile natale nu e de ocolit :idea: :lol:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde cool zero » Lun Iun 02, 2003 8:39 pm

Levy, aveti echipamentele necesare pt. parapanta? Eu acum urmez un curs de parasutism amatorial si mi-ar place sa pot incerca o noua experienta.
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Levente » Mie Iun 04, 2003 1:56 pm

Imprejurimile muntiilor Trascaului poate fii o provocare pentru tine in calitate de parapantist.Acum trei saptamani a fost la mine ca turist chiar un parapantist din echipa nationala a tarii, care a spus ca acest loc are toate calitatiile pentru practicarea acestui sport.Deci ... :?: :idea: .
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde levynagy » Vin Iun 06, 2003 2:19 am

Da...mulţumesc Ştefania! Sincer să fiu, prefer o plimbare prin pădure decât să stau în faţa calculatorului. Aşa că să nu vă speriaţi dacă mai dispar de pe Forum din când în când. :psssss: :hihihi:

NU mă ocup de Parapantism! Dar îi simpatizez pe cei care au adrenalina şi sănătatea făcute pentru aşa ceva. :angel: Ştiu - şi am mai spus-o! - Colţii Trascăului la Rimetea este poate cel mai bun loc pentru parapantă din ţară. :thumbup: Singurul incovenient: lipsa unui(unor) instructor(i) de zbor la faţa locului, care să se ocupe de începători. Poate vor apărea... :fluiera:

Eu mă ocup numai de ciclism montan şi de trekking! Chiar de curând am fost să trasez pentru o agenţie de turism din Banat nişte trasee de Mountainbiking în Munţii Semenic. Au acolo nişte locuri superbe dar nu suficient de bine exploatate turistic! Turismul făcut ocazional nu este o afacere; turismul adevărat trebuie gândit în detaliu pentru a avea cât mai multe opţiuni, în funcţie de clienţi. :mrgreen: Ne mai vedem... :bye:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Turismul in Aiud