left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

... la iarba verde

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

... la iarba verde

Mesajde arty fact » Lun Apr 21, 2003 12:36 pm

Ce spuneti, a trecut frigul si s-a instalat sezonul mersului la picnic? Cine a fost sa ia masa la iarba verde (si cat gunoi a lasat :-))))?)Din cate am citit eu la ziare, publicatii au fost destule incendii, care dovedesc faptul ca au iesit deja oamenii in natura, fie cu ocazia muncilor de primavara, fie la un gratarel...Au aparut ghioceii, viorelele si alte floricele de padure?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Apr 21, 2003 12:54 pm

sper ca da! ieri a fost o vreme superba in sudul tarii si cred ca si in Ardeal.
vremea este destul de capricioasa in aceasta perioada dupa cate vad eu, meteorologii au anuntat ca s-ar putea sa nu dureze mult, deci ne putem astepta si la zile mai friguroase si la ploi, mi-as dori sa se insele!
sa vedem ce mai urmeaza, sper sa avem si noi, cei ce vom sarbatori Pastele saptamana asta , parte de un timp la fel de frumos cum a fost ieri, se spune ca asa cum este de Florii, asa va fi si de Paste.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 2:29 pm

Levy, crezi ca e posibil sa aduci si reactii ale oamenilor despre mediu online? Sa iei un mic interviu cuiva care lucreaza la Ocol Silvic sau in alte posturi cu responsabilitate fata de natura? Reactii negative dar si pozitive? Crezi ca exista ceva bun la ora actuala in Aiud referitor la ecologizare sau turism? Ai vorbit cu vreunul din reprezentantii partidului ecologist? Suntem curiosi cu totii ce fac , ce realizeaza, care e relatia cu oamenii care au grija de natura...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Dum Iul 13, 2003 3:35 pm

buna ideea, daca se aduna interviuri maimulte, sau daca avem cativa corespondenti din aiud care ar aduna materiale, interviuri, deschidem un topic nou pe forum.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 8:32 pm

Robi, nu e necesara deschiderea altor forumuri, ci numai dezvoltarea celor care exista aici. Cel cu turismul a discutat cu succes cateva tipuri de subiecte, dar dupa cum vezi e subtire sectiunea si sunt putine subiecte (aici intervine moderatorul).Eu am oferit cateva sugestii, dar nu vreau sa se repete discutii ca la social, unde Levy a inceput si apoi a abandonat. Si ceea ce face el, face f bine, trebuie doar s-o faca, constant si consistent.:-) Asta cerem si altora care tot sunt in Aiud, au acces la informatie sau sunt pasionati s-o culeaga, s-o interpreteze.Noi tot discutam si speculam aici, insa avand date precise si input din partea unor autoritati responsabile pe turism, ecologie poate aduce lumina. Informatiile nu vor veni singurele, decat "mulse", invitate... asa e la noi, nu ai ce face.Daca lumea ar fi convinsa de forta mediatica a netului, sa-i vezi pe toti strategii si politicienii, etc roind sa tina macar discursuri de felicitari cu ocazia Craciunului...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Dum Iul 13, 2003 8:38 pm

eu vorbeam despre altceva caty, era vorba de ceva legat de interviuri, in toate domeniile. nu despre parerea oamenilor si despre ce discutam noi. ci efectiv interviuri.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 8:43 pm

Despre asta ziceam si eu- e nevoie de material cat mai profesionist, cules de la sursa, interpretat corect si precis. Opinia publica conteaza si ea imens, caci strangand semnaturi sau statistici se pot schimba decizii, ma rog, in caz contrar avem macar marturia majoritatii.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Eficienţă şi iluzie

Mesajde levynagy » Mie Iul 23, 2003 12:34 pm

Am mai scris eu despre tentativele de distrugere a mediului din jurul Aiudului. Şi despre refuzul autorităţilor de a răspunde solicitărilor cetăţenilor pe care îi reprezintă. :pc: Poate că nu aţi citit cu atenţie. :muede: Mie nici nu îmi place să mă repet: am alte lucruri mai importante de făcut/de gândit. Nu putem fi eficienţi dacă repetăm ceea ce fac alţii (majoritatea), adică să dăm toată ziua din gură. :idea:

Legat de social, Primăria refuză să aibă un dialog cu publicul, de vreme ce nu are un birou specializat sau un purtător de cuvânt care să răspundă întrebărilor noastre. Schimbaţi politica/politicienii :hammer: , poate că astfel se va schimba şi infrastructura, devenind mai umană. Sau să fie şi asta o iluzie? :teleport: ... Oricum eu voi scrie ceea ce alţii nu îndrăznesc să scrie...în continuare. Până când? Probabil până în momentul în care accesul la informaţia Internetului va deveni mai deschisă şi, odată cu ea, va creşte şi cenzura. Paradoxal, nu? :headscratch: La asta să meditaţi! :good:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Iul 23, 2003 1:32 pm

Ah, Levy,am tot repetat si eu mesaje si tot se aduce vorba de aceleasi probleme si impasuri. Important e sa continui sa vorbesti, asa cum ai zis ca vei face si tu. Cat despre majoritate, inteleasa ca restul lumii care conteaza si traieste in oras, cred ca are un rol important in schimbarea deciziilor, daca se manifesta. Pt asta exista forumul si o singura persoana nu poate schimba un sistem si o intreaga structura politica.Daca primaria nu are purtatori de cuvant sau obtureaza accesul la informatii, exista si alte surse, alte versiuni ale aceluiasi subiect.De aceasta conteaza marturia ... majoritatii. :-) (adusa in dialog direct sau interviuri sau articole tematice)...

Cat despre cenzura, cred ca e un subiect bun de discutat separat , cu toata atentia. De ce nu deschizi un topic? (caci ideea iti apartine).:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde lucman72 » Mar Feb 10, 2004 3:29 pm

Apropos, unde iesiti la iarba verde? Mie imi place sa merg in Poiana Aiudului pe valea Inzelului. E super, pacat ca e la 450km de Bucuresti ca altfel as fi acolo in fiecare weekend.
lucman72
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Mar Feb 10, 2004 4:35 pm

Pe unde sunt eu acum, nu prea sunt sanse grabnice de primavara. Maine se anunta -17 grade. Acasa am inteles ca incepe deja primavara, asa ca aveti motive suficiente sa va ganditi la iarba verde.;-) Imi placea acasa marginea Muresului si mirosul de apa.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Mar Feb 10, 2004 4:40 pm

De cele mai multe ori "la iarba verde" inseamna pentru mine si cativa biciclisti aiudeni - si nu numai - care folosesc mountain bike-ul, piatra, stanci si multa apa (noroaie sau ploi torentiale). Cutreieram de ani de zile judetul Alba, in majoritatea cazurilor pe drumuri forestiere sau de tara, si descopar de fiecare data alta fata a naturii! Intradevar trebuie sa fie frustrant sa stai intr-un oras ca Bucurestiul, cand stii ca aici e un mic coltisor de paradis despre care de multe ori nici localnicii nu stiu ca exista.

Valea Inzelului, Valea Manastirii, Valea Ariesului, Intregaldele, Depresiunea Trascau-Rimetea - cam toate impresioneaza prin simplitate si prospetime, indiferent de anotimp. Numai de ar ramane asa ne-exploatate din punct de vedere al fondului forestier...
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde lucman72 » Mar Feb 10, 2004 6:11 pm

Ai multa dreptate, e tare frustrant sa stai in Bucuresti. Mai ales ca aici nici macar nu exista un loc unde sa te simti bine. Printre munti de gunoaie si mitocania oamenilor nu ai cum sa te strecori.
lucman72
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde r_angel » Mie Sep 28, 2005 11:33 am

ar cam trebuii sa redeschidem aceasta discutie
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde levynagy » Sâm Oct 01, 2005 4:39 pm

Mda... Ar cam trebui (re)discutate niste probleme. Mai ales ca turismul a cam murit, dupa inundatiile din vara lui 2005. Eu nu pot monitoriza situatia pentru ca stau dincolo de Cluj. Dar poate apare cineva care are chef sa ne scrie despre starea traseelor din Trascau. Eu pot sa va informez despre Muntii Gilaului, desi nu cred ca intereseaza pe nimeni din jud. Alba. :roll:
In search for the truth...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Re: ... la iarba verde

Mesajde radublonduuu » Lun Mai 02, 2011 10:11 pm

A venit caldura si a inceput sezonu de gratare . Sper sa avem parte de vreme cat mai frumoasa anul acesta!
Capsula de slabit si rezultatele pe care le vei putea obtine cu aceasta pastila doar aici!
radublonduuu
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Înapoi la Turismul in Aiud