left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

mai exista agentie turistica?

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

tntexpo

Mesajde Horvath » Vin Apr 04, 2003 1:43 pm

Sunt curios daca merge cineva din Aiud la Targul National de Turism.

Perioada de desfasurare este 10 - 13 Aprilie a.c. Bucuresti la Centrul Expozitional Romexpo.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Vin Apr 04, 2003 3:10 pm

:) Eu nu in orice caz pentru ca am in perioada asta turisti si efectiv nu am tim cu toate ca sunt curios ce se intampla pe acolo, care sunt ofertele.
Robert daca ai timp te rog dute si prezintane cateva poze. :wink: :bye:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Apr 04, 2003 3:41 pm

e prea departe de mine :fluiera:

sa vad daca o sa am timp. e bine sa aflii de la 400 km ce se intampla la 10 km de tine :aplauze:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Levente » Lun Apr 07, 2003 7:44 am

:wink:
vezi tu daca ai timp si chef
:) :wink:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Levente » Mar Apr 15, 2003 11:34 am

Robert, ai fost la Expozitia de Turism?
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Levente » Lun Iun 09, 2003 10:59 am

Zilnic minimum 2-3 autocare trec prin Rimetea si viziteaza Muzeul din localitate.Ma intreb oare de ce nu fac acelasi lucru si in Aiud? Singurul raspuns pe care il vad eu este faptul ca agentiile de turism care organizeaza excursii in Ardeal nu stiu de aceasta posibilitate.Deci nici nu-l include in programul lor.Cred ca reclama facuta de muzeu in aceasta privinta este ZERO.Probabil spun ca nu au bani, dar reclama buna inseamna bani.
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iun 09, 2003 11:45 am

Nu neaparat- o eficienta publicitate semnifica in primul rand idei ingenioase si dorinta de a o face.Cred ca Aiudonline e un exemplu ideal.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Lun Iun 09, 2003 11:49 am

Muzeul, ca şi multe alte obiective turistice, sunt proprietăţi ale statului. Cum statul român este falimentar, şi domeniul său este pe cale de dispariţie. Din păcate, angajaţii statului (cum sunt şi cei de la Primărie) îşi primesc salariul indiferent de ceea ce fac la locul de muncă. Unii mai mult strică sau fură, decât să repare... :cry: :x Până nu are loc privatizarea adevărată şi nu apare o concurenţă loială autentică în România, TOATE bunurile ţării sunt condamnate la distrugere! Se pare că "cineva" (un partid care decide?!...) e interesat de distrugere, pentru a putea controla totul, chiar şi dacă ajunge în ruine. :evil:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Iun 09, 2003 12:02 pm

Cersetoria sau ideea ca statul, (ce abstract- cine? de unde?) trebuie mereu sa ne salveze de la innec trebuie sa dispara deasemenea. In noi insine trebuie sa gasim forta si vointa de a face ceva , fie din interese personale, fie ca ne mai gandim si la altii.Concret, cum am mai zis- daca nu e nevoie de mana de lucru pt repararea, peticirea muzeului, de ex, se pot strange fonduri pt a plati profesionisti pt a zugravi macar o parte din interior. Cum? Dai o petrecere, un vernisaj invitand oameni generosi,pui pusculite in magazine cerand tinerilor care au bani de cafea, alcool, net, biliard, samd sa adauge o moneda macar pt o cauza buna... sunt numeroase feluri de a face sa apara bani si in acelasi timp sa faci un om sa aiba un mic avantaj, satisfactie de pe urma donatiei sale modeste sau nu.Sunt convinsa, de fapt chiar se discuta pe forum ca a primit ceva muzeul pt centrala termica si nici aia nu s-au mobilizat s-o puna! Asta chiar e dovada de a fi "para malaiata" sau "muieti is posmagii"!!!!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mie Iun 11, 2003 3:19 pm

Nu stiu de ce trebuie de fiecare data sa cersim!!!!!! Cred ca este timpul sa lucram putin profesionist.A conduce un muzeu nu inseamna numai cunostintele stricte despre materialul din interiorul muzeului ci o conducere manageriala profesionista pentru mentinerea in "viata" atat cultural cat si financiar. :!: :?: (cred eu) :!: :?: :!: :?:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mie Iun 11, 2003 3:35 pm

parerea ta este corecta, Levente, dar, dati-mi voie sa-mi exprim indoiala cu privire la persoana care cu un asemenea "potential" ar fi dispus sa se "sacrifice" pt. o retributie derizorie, dar, poate, cine stie, mai exista oameni care nu pun pe primul plan foloasele materiale. :?
nu cunosc situatia la fel de bine ca si voi, dar nu cred ca sunt prea departe de adevar.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Iun 11, 2003 9:01 pm

da, ai dreptate, numai ca atunci cand lumea nu e profesionista si nu sunt bani se face acel cumul de functii- ca femeia de serviciu devine si paznic si ghid... stii tu:-))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Iun 12, 2003 5:18 pm

da, stiu, am mai auzit si de asistente medicale care faceau si de garda in locul portarului, sa dea Domnu' sa fie cum spui tu, Arty :!: , numai sa se miste ceva :idea:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

prof cu prof

Mesajde ioan » Vin Iun 20, 2003 8:36 am

Cred ca alaturi de profesionism, in turism, dar si in alte domenii de activitate, este nevoie de daruire. Motivatia interioara este la fel de importanta. Nu e acelasi lucru sa mergi la slujba pentru un salariu sau sa mergi pentru ca vrei sa faci ceva pentru tine si pentru ceilalti. Ne-am "obisnuit" cu o motivatie financiara (daca se poste cat mai mare) imediata. A inceput sa existe o diferenta asa de mare, financiara, intre oamenii de afaceri incat cei care muncesc cinstit au ajuns sa se considere fraieri...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Iun 20, 2003 10:07 am

Motivatia financiara, cel putin in Ro e foarte subtire, demult am incetat sa credem in fortele ei, mai trist este cand nu suntem apreciati ca oameni cu daruire, asta doare si demotiveaza cel mai tare! In faza in care am pierdut orice avant, inseamna ca nu am primit suficienta recunostinta... si nu e vorba de bani.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Iun 20, 2003 1:37 pm

eu cred ca oamenii, indiferent de statutul social pe care il au, au cam pierdut notiunea cuvantului recunostinta, chiar daca undeva in subconstient il au, nu mai stiu cum sa-l foloseasca. :shock: iar daca vine vorba despre daruire, nu prea mai stiu oamenii s-o recunoasca si sa creada in ea, de mult au fost obisnuiti ca orice gest sa aiba o motivatie financiara in primul rand, nu stau sa se mai gandeasca ca poate respectiva persoana are cu totul alte motivatii si intentii, asa e si cu turismul, ca in orice alt segment de activitate, egoismul primeaza si poate de aceea rezultatele nu sunt fructuoase, daca omul vrea intai sa-si "umple burtica" si dupa el potopul! normal ca lucrurile nu vor avansa niciodata dupa principiile de azi.
e si normal ca omul sa fie luat de fraier atata timp cat semenul sau se gandeste intai :- de fapt ce-a vrut asta sa faca, ce are el de castigat la "afacerea" asta? gandirea negativista primeaza si daca din start ai gandit gresit, rezultatul nu poate fi la inaltime. :( sa faci un lucru bun si cinstit este de cele mai multe ori aparent greu de facut pentru unii :idea: :evil:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Iul 09, 2003 8:14 pm

Cum se poate oare obtine gratitudinea asta? Asteptand respect pana in ziua mortii sau fortand oamenii sa admita ca esti valoros ca fiinta umana sau profesionist? Suna tare ciudat, sa vrei sa recuperezi atentie si respect cu "paru'", dar in marea asta de indiferenta nu ai ce face , nu? Sau amenintand cu demisia?Crezi ca aici e diferit de Romania? Nu e.Lucrurile bune se trec cu vederea, micile greseli, inevitabile adesea sunt material de valva si atentionari. Dar ce-ti pasa draga mea, Steffy, caci acum trebuie ca savurezi vacanta, da?;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Aug 06, 2003 11:53 am

Chiar ca nu ai ce face, ce sa zic, omul merge inainte, daca vrea si uite asa isi calca in picioare principiile de-o viata si ajunge sa se schimbe pe nesimtite si sa nu se mai recunoasca nici el la un moment dat.
eiii, dar nu aici trebuia sa incep eu, dar subiectul asta chiar m a atras, nu am citit inca tot si probabil ca ma voi repeta pe parcurs ce voi citi si celelalte subiecte. da, Arty, am savurat vacanta, fara ajutorul vreunei agentii de turism, daca stau sa ma gandesc nu cred ca am apelat vreodata la asa ceva.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Aug 06, 2003 12:51 pm

Bine te-am regasit Stefy! Daca citesti "Insemnarile andaluze" -am ales un titlu mai chic, sa nu zic "Arty in Spania" (explicit, dar fara stil)- vei afla ca in mare masura ne-am descurcat si noi fara ajutoare prea mari (exceptie bilete si hotel rezervate prin agentia Finmatkat).Nu vreau sa vad orase din barca sau cu autobuze care merg circular si prea repede. Trebuie batuta fiece straduta, intrat in fiecare coltisor sau macar cele mai importante...:-) Am trimis deja lui Robi poze, pe care le va pune cand are timp, acum fiind ocupat cu tabara Inter Art si vernisarea expozitiei Aiudonline. Mi-ar place sa aud detalii (tehnice sau private:-))) despre cum ai petrecut. Chiar ii ziceam lui Robi, ca exista oameni care cu asta se ocupa, sa calatoreasca si sa scrie ghiduri turistice- asta da, imbinare de placut cu util! Daca oferim si noi astfel de detalii online despre experientele proprii, poate reusim sa indrumam pe alti potentiali vizitatori.E mare lucru sa cunosti un traseu si chichitele, problemele ce se ivesc spontan.Apropos, daca era sa cumparam ghiduri din Finlanda sau chiar din Spania ne-ar fi costat bucata cam intre 6-20 euro si oricum, informatiile complete nu ai cum sa le afli doar dintr-o sursa pt ca fiecare se axeaza sa-ti recomande ceva deosebit. Cel mai bine e sa imprumuti de la biblioteca harti si ghiduri, pe care le returnezi dupa voiaj, caci oricum nu mai ai ce face cu ele ulterior.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Mie Aug 06, 2003 1:29 pm

Am mai scris o dată, dragă stefania, cum stau lucrurile cu agenţia de turism din Aiud. Găseşti acolo tot felul de oferte pentru diferite zone ale ţării, însă pentru zona Aiudului ele lipsesc cu desăvârşire. :fluiera: E interesantă politica asta! Ardelenii le fac reclamă "miticilor" pentru litoral şi mai ştiu eu ce alte locuri foarte scumpe (mai scumpe decât în oricare din ţările Europei...civilizate!!!) din sud, şi nu primesc în schimb nimic (li se mai ia şi procentul de PIB!). Am aflat (oficial) că şoseaua care leagă Cheile Aiudului de Rimetea nu a fost reparată până acum dintr-o neglijenţă a oficialităţilor de la Bucureşti care trebuiau să asigure fondul bănesc necesar, şi care nu dau doi bani :nunu: pe resursele administrate aici...de maghiari. :ohno: :surrender:

Am văzut în nenumărate rânduri turişti străini holbându-se la afişul din faţa agenţiei mai sus amintite: bineînţeles predomină ofertele de pe litoral, câteva oferte în străinătate şi AICI...nimic! Nici măcar nu ai cu cine vorbi, pentru că cine e angajat acolo, stă acasă...degeaba. :sleep:

Am fost pe la Rimetea de câteva ori şi merită să petreci câteva zile acolo! E şi foarte ieftin, vorbeşte cu Levente. O să pun şi eu ceva oferte pe site-ul meu legate de agroturismul în zonă dar pe mine m-ar interesa să organizez excursii la munte pentru turiştii veniţi acolo. Din păcate tot mai puţini oameni iubesc libertatea de mişcare... Problema asta e legată de felul în care funcţionează mintea. "Mens sana in corpore sano"? Hm... :headscratch:

Cersetoria sau ideea ca statul, (ce abstract- cine? de unde?) trebuie mereu sa ne salveze de la innec trebuie sa dispara!...scria artyfact.

Nu sunt de acord cu ea, pentru că aşa cum spunea o prietenă de-a mea, care deţine printre altele şi o pensiune, statul îţi impozitează 82 de lei din 100 pe care îi câştigi - ne aşteptăm atunci, în mod firesc, să îi şi investească...vizibil, nu doar cu vorba/politica! :drinks: :drink:
Şi apropos de devierile de la subiect...moartea e un proces natural (spiritual, nu doar fizic). Aşa că să nu o vedem ca pe ceva...deviant! :psssss:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Turismul in Aiud