left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

mai exista agentie turistica?

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

mai exista agentie turistica?

Mesajde arty fact » Mie Ian 15, 2003 3:37 pm

Mai exista agentii turistice in zona? Cand eram copila stiam de existenta uneia , plasata langa sediul Inter-Art si "Avicola" (!?)

arty fact, ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Feb 09, 2003 2:42 am

Ca sa nu te simti tocmai singura si marginalizata la cest subiect creiat de tine in 15.I.2003, am intrat sa-ti tin de urit "dram" de citeva rinduri :
- Ce sa faci cu agentia turistica?
- Desigur ca un intreprinzator in alta tara (U.E.) ar fi profitat de complexitatea si incarcatura istorica existenta, si ar fi gasit imediat o modalitate de a pune pe picioare o afacere .. apropo la cei care se plingeau de lipsa posibilitatilor de munca in "municipiul" Aiud . iata deci o directie demna de luat in seama !
- Sa spunem ca am creiat agentia .. am instalat-o intr-un spatiu de cel mult 5x3 m ( cca.max.20mp.) amplasat linga vreun bar-fast.foods , citeva postere pe geam, un fax, pe site-ul infoturism iei legatura cu "n" agentii de turism din tara si le oferi programe turistice "ardelene" - poate chiar aranjezi cu Directia Penitenciarelor din Min.Justitiei sa-ti aprobe sa vizitezi cel mai faimos Peniteciar (ramas in viata) de pe vremuri antice si de demult..... Si uite asa s-a nascut un JOB nou pentru tineretul intreprinzator din Aiud .........
Si va rog sa tineti cont ca informatia si studiul de idee a fost gratuit ... atita tot ca ,cu prima ocazie cel care pune ideea in aplicare va da un WYSYKY... ( merge mai departe ) .... Marius Tuca -22,30 ... !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Feb 09, 2003 11:26 am

da, este o idee buna ... insa toti o sa dea vine pe lipsa banilor ... cred ca oamenilor le si este frica sa investeasca

oricum langa aiud, la rametea de exemplu, sau coltesti s-a dezvoltat un agroturism extraordinar. chiar daca drumul este DEZASTRUOS pana acolo este tot timpul plin de turisti. cand te duci pe la ei aproape fiecare a doua case este pensiune, frumos aranjata ... cu stele acordate de la ministerul turismului

aceasta agentie din aiud ar putea realiza iesiri inaceste locuri ... sunt lucruri de vazut si in aiud, dar si in locurile apropiate aiudului
Ultima oară modificat de robilix pe Joi Feb 13, 2003 12:16 am, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Mie Feb 12, 2003 11:40 pm

Intradevar, acolo este singura agentie de turism din Aiud, adica in aceeasi cladire (de 5x4m :wink: ) cu firma de calculatoare Intersat, care e si provider de internet. Dar nu o sa va vina sa credeti...nu are nici o oferta pentru zona Aiudului (Rimetea, Intregalde sau, stiu eu, Sloboda) - cred ca nici pentru obiectivele turistice din judetul Alba...Nu vi se pare groaznic?! :shock: Oricum, subiectul ramane deschis... :arrow:
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 1:38 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Joi Feb 13, 2003 10:35 pm

am vazut pe multe pagini straine "casa helvetica". si-a facut deja un renume si asta e bine. sunt conditii bune acolo.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde levynagy » Vin Feb 14, 2003 4:57 am

Asa este! "Jos palaria" pentru Casa Helvetica! 8) De curand i-am cazat pe profesorii francezi veniti in vizita de lucru la liceul Titu Maiorescu. Conditiile au fost chiar bune: au avut intalniri cu grupul lor de elevi (29 la numar!), aproape in fiecare dimineata, in "sala de mese" a acestei pensiuni turistice, dovada ca gazdele Casei Helvetica stiu sa-si primeasca oaspetii. :D
Ultima oară modificat de levynagy pe Dum Mar 30, 2003 1:41 am, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Mar Mar 18, 2003 12:08 pm

Eu sunt de parere ca o agentie de turism in aiud merita sa-ti deschizi, dar i-ti trebuie o investitie mare si pana ce te pui pe picoare va trece o vreme buna.

Despre Rimetea, da este cool dar dupa informatiile pe care le detin, am inteles ca soseaua de legatura Aiud-Rimetea se v-a repara, dar in ce masura vom trai si vom vedea.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Mar 20, 2003 5:06 pm

nu a scris nimeni despre "Farsang"-ul de la Rametea
Horvath, poate il rogi pe Levente sa ne prezinte cum a fost
poate primim si cateva poze
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Horvath » Joi Mar 20, 2003 8:29 pm

Levente este in Budapesta, dar de niste poze daca au facut, atunci cu siguranta am sa-ti trimit.

Cat despre "FARSANG" pot sa spun ca am fost prin trecere, am ramas dezamagit de diferenta de organizare. Acum 10 ani era plin de turisti, nu aveai loc, acum lumea se aduna, dar nu cum era in anii precedenti.

Pacat.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Mar 29, 2003 6:17 pm

Poate imi traduce si mie careva ce inseamna Farsang, la ce foloseste, etc.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Sâm Mar 29, 2003 6:40 pm

da, se pare ca Horvath a uitat de noi :)

Farsang-ul este o traditie ... se sarbatoreste an de an la Rimetea, este un obicei destul de renumit, aduna foarte multi turisti.

Am gasit un articole despre asta:

Locuitorii unei comune din Alba au ingropat iarna
Locuitorii comunei Rimetea, din judetul Alba, au ingropat, duminica 24 februarie, iarna, conform unui vechi obicei maghiar, cunoscut sub numele Farsang, care se tine la inceperea postului Pastelui.
Potrivit obiceiului, cete de feciori travestiti in mire si mireasa, tigani si evrei sau fete in port popular colinda prin sat si vestesc, pocnind din bici, sfirsitul iernii si inceputul Postului Pastelui. In fruntea alaiului se afla o caruta trasa de un magar, care transporta, intr-un sicriu, iarna care se sfirseste.Cei 50 de feciori costumati au batut la usa fiecarui satean, vestind "moartea" iernii si inceputul Postului, cu alte cuvinte renuntarea, pentru o perioada, la bautura, la mincaruri "de dulce" si la femei. Evreii din alai au avut datoria de a stringe banii oferiti de sateni, cu care urmeaza sa se organizeze un bal, in timp ce tiganii au adunat ouale destinate prepararii, la doua saptamini dupa lasatul Postului, a unei omlete uriase. Pentru a spori hazul, alti citiva feciori s-au deghizat in draci.Dupa ce au colindat tot satul, alaiul s-a oprit, conform traditiei, la o cismea, unde un alt fecior, deghizat in preot, i-a criticat pe toti cei care au pacatuit in ultimul an si pe cei care nu si-au facut datoria cum se cuvine. Sarbatoarea de la Rimetea, care a atras, si in acest an, sute de turisti din tara si din strainatate, s-a incheiat cu spargerea sicriului iernii in apa. (DIVERS)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Mar 30, 2003 12:08 pm

Da, interesant. Mi se pare ca au si romanii un fel de test pt a masura fortele iernii vizavi de ale primaverii care se instituie... Babele?

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Lun Mar 31, 2003 8:16 am

Nu am iutat de voi, doar ca am foarte mult de lucru.
Scuze, dar meseria nu o pot neglija.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Mie Apr 02, 2003 8:10 am

Buna voi de peste tot!

Eu sunt Levente convocat mai sus de Robert.Nu de mult m-am intors de la Budapesta unde am participat la expozitia " Utazas 2003-2004" (Calatorii 2003-2004) la care au participat peste 35 tari.Binenteles si Romania a avut un pavilon, pot spune in sfarsit original, nu ca pana acum unde dominau cele trei culori.(trebuie sa fii mandru de culoriile tarii dar sa nu intreci masura cand le folosesti)Rimetea a fost participanta sub "steagul" paginii http://www.erdelyiturizmus.hu unde de altfel sunt prezentate toate pensiunile turistice.In orice caz in ceea ce priveste turismul in general practicat in Romania mai trebuie sa invatam un pic (nu mult).
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 11:00 am

Care este reactia strainilor vizavi de turism la noi in tara, stiind de exemplu ca romanii au sustinut cauza americana?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Apr 02, 2003 1:21 pm

Chiar ieri am citit doua ziare din Ungaria, care prezint cateva date statistice in legatura cu rezervarile din aceasta perioada in capitalele Europei, care au scazut cu 15-20%, din cauza razboiului.
Binenteles si Romania se confrunta cu aceasta problema.
NU si Rimetea, unde sunt unul din persoanele care detin informatii in legatura cu numarul de turisti care urmeaza sa vina, pentru ca fata de anul trecut se vede o crestere a rezervariilor de circa 30-35%.Deci?
Cred ca nu are nici o legatura faptul ca Americanii sunt la noi. :bye:
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Apr 02, 2003 1:55 pm

sistemul de securitate este bun insa tu nu ai facut bine

adica forumul saracu de unde sa stie cine bate din taste?
daca pe acelasi pc a fost horvath inainte, si te-ai pus tu la pc, iar el era logat cu userul lui normal ca mesajul a venit ca si cum l-ar fi scris el

mi se pare corect

iar asta nu are de-a face cu sistemul de securitate :D

ai baut prea multe :bere: :bere: :bere: :bere: :bere:
si esti la munca :hihihi:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde dancor » Joi Apr 03, 2003 3:04 am

Nu stim daca un adevarat turist va tine cont de cit de mult am avut noi de sustinut la americani in aceasta perioada, parerea mea este ca nu e cazul sa ne facem probleme deoarece oricum noi mai aveam de umblat "pe ici pe colo" la ajustat mai multe lucruri in turism .. spre exemplu !
- nu-mi iese din cap un articol citit in cursul anului trecut intr-un ziar destul de solid in care era tratata problema statiunii BORSEC .. se intrebau unde a disparut intreprinderea de turism ,si de ce nu mai sunt nici 10% din spatiile de cazare care erau inainte vreme ?
- deci cam aici e problema turismului ... capitalul privat a pus accentul
( deocamdata) numai pe acele zone unde profitul a fost usor si rapid de realizat ( vezi LITORAL , POIANA BRASOV , ) si cam atit ..
In concluzie deci - nu avem de ce sa ne speriem !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Joi Apr 03, 2003 7:39 am

Sunt implicat intr-o poveste de care eu nu sunt vinovat.

Chiar ieri am citit doua ziare din Ungaria, care prezint cateva date statistice in legatura cu rezervarile din aceasta perioada in capitalele Europei, care au scazut cu 15-20%, din cauza razboiului.
Binenteles si Romania se confrunta cu aceasta problema.
NU si Rimetea, unde sunt unul din persoanele care detin informatii in legatura cu numarul de turisti care urmeaza sa vina, pentru ca fata de anul trecut se vede o crestere a rezervariilor de circa 30-35%.Deci?
Cred ca nu are nici o legatura faptul ca Americanii sunt la noi.

Levente ar trebui sa mai ..... !!! :twisted:
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Levente » Joi Apr 03, 2003 8:11 am

:plange:
Nu a fost logat Horvath
:plange:
Mi-am citit mesaju venit pe ....@hotmail.com si ....
:?: :?: :?: :?: :plange: :plange:
totul despre turism
Levente
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Turismul in Aiud