left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Stiati ca ...

Aiudul e plin de monumente istorice, multe dintre ele insa nu sunt cunoscute.

Stiati ca ...

Mesajde robilix » Mar Dec 03, 2002 12:21 pm

1. La Aiud a fost scrisã prima poezie în limba românã din Transilvania cu folosirea alfabetului latin de cãtre Mihai Halici (1643 – 1712) elev al Colegiului “Bethlen Gabor”.

2. Pictorul Koreh Sigismund a executat la Aiud, ultimul portret a lui Horea si Closca dupã prinderea acestora. Originalul se aflã la Biblioteca Academiei Române iar o fotocopie poate fi vãzutã în Muzeul de Istorie Aiud.

3. Prima piesã de teatru jucatã în limba românã s-a numit “Noaptea de Sf.Gheorghe” si a fost montatã în 1911 de cãtre o trupã de amatori condusã de preotul I.Maier.

4. În data de 8 decembrie 1846 la Aiud a concertat marele muzician Franz Liszt.

5. Prima revistã aiudeanã apare în limba maghiarã la 7 iunie 1876 sub titlul “Egyhazi es Iskolai Szemle” (revistã bisericeascã si scolarã).

6. Prima publicatie în limba românã care a apãrut la Aiud s-a intitulat “Zorile” – 1 decembrie 1923.

7. În martie 1930 apare la Aiud revista “ROMÂNIA LITERARÔ.O revistã de literaturã, artã, culturã, avându-l ca promredactor pe Ovidiu Hulea.

8. Muzeul de Stiintele Naturii, înfiintat în anul 1796 este cea mai veche institutie de profil din tarã. Expozitia de bazã a muzeului detine numeroase piese rare si unicate, din cele mai îndepãrtate colturi ale lumii. În patrimoniul muzeului existã colectii de: botanicã, mineralogie, paleontologie, vertebrate, pãsãri si mamifere având o valoare stiitificã deosebitã.

9. Biblioteca Documentarã Bethlen a fost fondatã de Principele Transilvaniei Gabriel Bethlen la Alba Iulia în anul 1622. Dupã anul 1629 Biblioteca este mutatã la Aiud. Are peste 70.000 de volume: incunabule, manuscrise, cãrti vechi, periodice, documente, etc .

10. Cel mai important obiectiv turistic al municipiului este Complexul de Arhitecturã Medievalã “Cetatea din Aiud” – amplasat în centrul localitãtii, pe locul unei fortãrete de pãmânt mai vechi si care se suprapune pe o asezare daco – romanã din secolul al III-lea e.n.

11. Cel mai vechi monument public din Aiud a fost ridicat dupã 200 de ani, in memoriam, pentru tinerii cãzuti în timpul miscãrilor antihabsburgice din martie 1704. Este amplasat în Parcul Municipiului Aiud.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde narcotic_ » Mar Dec 03, 2002 12:46 pm

pot sa zic ca nu stiam nimic din ceea ce ai enuntat mai sus
te rog sa scri si cateva realizari sau evenimente importante legate de aiud care sa fie mai recente.
crezi ca vei avea ce scrie?
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

pai

Mesajde robilix » Mar Dec 03, 2002 12:54 pm

... pai astept sa scrieti voi, cei care sunteti in aiud :) de aici nu prea se aude :)

... cu renume sa zic asha am mai auzit de taberele internationale de arta plastica (http://www.aiudonline.ro/interart) si de expozitiile organizate in galeriile interart (http://www.aiudonline.ro/interart/expozitii)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

f interesant

Mesajde arty fact » Dum Dec 08, 2002 11:30 pm

Mai ales primele 3 info.Ma gandeam ca ai putea populariza mai bine istoria oraselului nostru daca ar fi un quiz, cu variante, stii tu... cum sunt pe o multime de site-uri (ex chestionarele facute de Encarta).Ar fi un mod si mai amuzant de a afla date, pe care nu toti au rabdarea sa le culeaga prin lectura.

arty fact, dec. 2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Dec 09, 2002 12:21 am

da, stiu, te referi la poll-uri ... sugur ca se poate
ai vre-o propunere pentru intrebare si variante? .. hm ..

dar sunt si aici asemenea polluri
chiar am sa pun una

ce zici de Unde iti petreci revelionul, sau sarbatorile de iarna ..
nu stiu, imi propui un exemplu? si si cu raspunsurile

mersi
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Lun Dec 09, 2002 10:20 pm

http://www.mek.iif.hu/porta/szint/tarsa ... binder.htm
o mica mare monografie a aiudului ... lucruri interesante pacat ca merge doar pana la inceputul secolului 18 ...
sabu
Membru Expert
Membru Expert

info aiud

Mesajde arty fact » Lun Dec 09, 2002 11:34 pm

Interesting document , Sabu :-)

arty fact, dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mar Dec 10, 2002 12:20 am

da, interesant
pacat ca nu este o adresa de email sa vedem daca puteam prelua textul si pentru pagina aiudului

da cred ca daca mentional sursa nu se va supara nimeni
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Mie Dec 11, 2002 4:06 pm

in sfarsit, am reusit. da, intradevar, este f. interesant faptul ca ne putem imbogati cunostintele despre istoria acestor locuri aici si fiecare poate veni cu diverse completari, nu?de mica m-a fascinat istoria si povestile spuse de bunicii mei despre comorile care se ascund aici, stramosii nostrii protejandu-le de invazii de-alungul timpului; :!: eu as propune ca incet, incet sa ne extindem si asupra imprejurimilor unde istoria si-a lasat amprenta, sau mai bine spus evenimentele istorice, de ex. Miraslau :arrow: de altfel cred ca toata lumea cunoaste istoria acestui loc; as putea sustine ca si alte mici asezari detin urme ale istoriei care inca nu au fost descoperite. :!:
si pana la urma unde isi poate petrece un turist sarbatorile la noi :?: (sa zicem ca nu are rude)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

gazduire

Mesajde arty fact » Mie Dec 11, 2002 6:05 pm

Nu stiu cat de dezvoltat e agroturismul in zona, dar uneori te simti mai bine, conditiile sunt mai primitoare daca alegi sa te cazezi la o gazda particulara care se ocupa cu asa ceva, are o cabana amenajata, ceva de felul asta.Vezi cum fac cei care merg la mare. Nu trebuie sa se cazeze la vreun hotel scump, pt a trai bine...Cat despre motel, hotel si alte treburi de felul asta, ca om simplu, eu nu as prea avea incredere... tin minte ca am fost cu ani in urma, intr-o excursie si a trebuit sa poposim o noapte in zona Branului. Ei, imagineaza-ti ca intr-un loc turistic atat de fierbinte (vizitat) te-ai astepta sa gasesti o mare diversitate in d-ale cazarii si nu sa-ti vina sa urli de frig noaptea (desi imbracat in fash gros), pt ca nu se da caldura (pe care tu o platesti:-)) si deoarece patura e uda si mai si are un miros dubios!Parca in institutiile de stat nu se prea chinuie lumea sa ofere servicii de calitate. Un particular, daca e destept, nu-si risca propria-i afacere...

arty fact,dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Dec 13, 2002 11:41 am

este f. adevarat ce spui tu, de fapt hoteluri, moteluri, nici nu cred ca sunt prin zona, as fii curioasa sa stiu daca locuitorii ofera astfel de servicii pe acolo, cei din Aiud stiu cel mai bine, cred; era la un moment dat undeva langa Aiud, nu mai stiu exact unde, parca spre Alba-Iulia :arrow: Popasul Caprioarei, ce s-a ales de locul acela oare :?:. asa cum spui institutiile de stat, implicit cele administrative nu se ocupa pt. ca, banuesc eu nu au nici un interes si in afara de asta bugetul alocat este f. mic, nu :?: :x
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Vin Dec 13, 2002 11:46 am

am vazut popasul caprioarei numai din masina, mergand spre aiud

ce pot sa spun .... VAAAAAAAAI .... cum arata. lipseau geamurile ... o cladire pe care se vedea totusi ca e noua in stare de degradare ... adica avea si locuri in care ziceai ca e noua, nou renovata si si locuri in care era distrusa deja.

.... PACAT ....
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Sâm Dec 14, 2002 5:17 am

inca ceva info despre mun nostru`... mi-am adus aminte ca anul acesta sau anul trecut s-a editat o noua monografie a aiudului.inca nu am pus mana pe ea dar trebuie sa trec pe la biblioteca (daca nu o au ... :? )
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Ian 10, 2003 12:59 pm

ai trecut cumva pe la biblioteca? eu am stat in aiud 2 saptamani dar nu am ajuns .. dar nici nu stiu daca a fost deschis de sarbatori
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

am fost eu

Mesajde arty fact » Sâm Ian 11, 2003 12:31 pm

Asa in goana ,am trecut in ultima zi a sederii mele in Aiud.Nu stiu cati stiu, dar biblioteca are propriu-i ziar, "Aiudul si cartea".Ultimul nr trateaza subiecte ca : radioul local (mi-a stat inspiratie sa scriu si eu despre cum a inceput treaba la "Eveniment"),primul detinut renumit la Aiud- Gh.Sincai, articolase repetitive despre importanta cartii (lucru bun, dar neauzit indeajuns),etc.Biblioteca arata tot bine, dar nu stiu cum stau la partea dotare de carte si am uitat sa intreb.Oricum, in vacanta asta mi-am luat cateva kg de carti de la Humanitas :-)) si acum am ce citi...colectia lui Paulo Coehlo, am completat restul colectiei mele -Om baroc, Omul Medieval,etc si istoriile diavolului si ale sinuciderilor.Cele mai neobisnuite carti apar in tara.Sincer, sunt carti mai interesante decat ceea ce vad in Helsinki.

arty fact,ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Ian 15, 2003 10:00 am

este un lucru de admirat despre ce vorbea arty, deci romanului îi place sa citeasca, sa se informeze, sa fie la curent cu toate noutatile din diferite domenii, in ciuda multor lucruri care se spun despre noi in occident si nu numai :o :) :D
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Ian 15, 2003 1:53 pm

Stii ce scria Cioran, in ciuda propriilor sale retineri fata de poporul sau? Cum ca romanii sunt cei mai spirituali dintre balcanici!Chiar daca nu creeaza, romanul e un original si ce e recomandabil sa faca, este a accepta modernizarea, integrarea, valorile Occidentului pe care il admira, caci de la orientali nu are ce prelua( i-a ajuns ortodoxie si bizantinism mort!) , precum nici de castigat nu are sa se intoarca la radacinile de la tara, la etnic, la taranism.

arty fact, ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Ian 15, 2003 3:06 pm

am o mare admiratie pentru scrierile lui Cioran si trebuie sa-ti marturisesc ca sunt mic copil pe langa tine la acest capitol. :( iti recomand daca nu ai facut-o pana acum sa citesti Formula As o revista de mare calitate dupa parerea mea; vei intalni acolo parerea romanilor plecati de mult timp din tara si a unor straini legati intr-un fel sau altul de tara noastra. :o 8)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

radacini

Mesajde arty fact » Mie Ian 15, 2003 3:32 pm

Chiar acum aveam un moment de nostalgie si ma gandeam ce bine ar fi sa pot candva sa revin acasa linistita, in micul Aiud burghez, cum il numea o prietena.Citeam azi in "Unirea" despre orasele sarace din Alba si Aiudul nu e inclus pe "harta saraciei".Din pacate, lipsa educatiei, valorilor clare si pozitive , sanatate a cotidianului, toate aste deficiente ma impiedica sa cred ca m-as putea adapta deocamdata. Aici (Hels.) sunt o persoana normala, adulta, acasa as fi privita drept pretentioasa, excentrica, etc. Scriam unui amic, cum ca revenind in tara, nu m-as muta altundeva, deoarece imi place aerul aerisit de Aiud, lipsa veneticilor care abunda Clujul pestrit si prafuit, de pilda.

arty fact, ian.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

surprize!

Mesajde stefania » Mie Ian 29, 2003 12:05 pm

sunt tare curioasa sa stiu de ce a gasit presa de cuviinta sa scrie despre muzeul stiintelor naturii, cum de s-a intamplat? :o Si pe deasupra s-au documentat destul de bine, au scos in evidenta toata importanta ce o reprezinta acest lacas de cultura necunoscut de multi. :o :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Următorul

Înapoi la Turismul in Aiud